Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dziwne docieplenie.


Jack

Recommended Posts

Znajomy chce w przedziwny sposób docieplić dom. Scianę z suporeksu 24 cm - nie znam odmiany - chce ocieplić od wewnątrz wełną szklaną 8 cm, a od zewnątrz 10 styropianu. Tłumaczę mu,że od wewnątrz się nie dociepla, bo skropli się rosa. Poza tym lepiej i taniej dać grubszą izolację z zewnątrz. Jakie argumenty jeszcze mogę wytoczyć, aby go wyleczyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech Ci pokaże, gdzie tak radzili oraz kto tak robił. To zdecydowanie jest dziwne ocieplenie :eek: Po co chce dawać od środka - za duży ma dom?

Jeżeli jest to Twój dobry znajomy pomóż mu więcej. Po tak oryginalnym pomyśle na dzieńdybry, myślę że ma jeszcze pare w zanadrzu. Skieruj go tutaj, pożycz mu literaturę, pokaż swoją budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrob sobie 2 wykresy temperatur dla 2 wariantow scian.

Idealem jest gdy warstwa konstrukcyjna sciany znajduje sie w czasie zimy (mrozow) w cieple ze wzgledu na przemarzanie, skraplanie sie pary, rozmrazanie i zamrazanie wody.

Jak ocieplisz od wewnatrz do temperatura na wewnetrznej powierzchni przegrody jest wyzsza niz jakbys ocieplil od zewnatrz ale zarazem od razu za warstwa ocieplenia temperatura sie gwaltownie obniza powodujac ze sciana jest zimna (warstwa konstrukcyjna).

Jak ocieplisz od zewnatrz to temperature na wew, warstwie przegrody masz nizsza niz jak w pierwszym przypadku ale sciana jest w dodatniej temperaturze na wiekszej glebokosci.

Do tego nalezy dodac opory dyfuzyjne materialow i strefe kondensacji pary wodenj.

Od wewnatrz daje sie materialy o slabym oporze dyfuzyjnym a od zewnatrz o wyzszym oporze.

Idealem jest gdy w scianie nie ma strefy kondensacji, jezeli juz jest to powinna byc w warstwie konstrukcyjnej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Pitbull za szybka i fachowa odpowidz.

Czy duzym bledem budowlanym bedzie jak docieple sciane wewnetrzna domu plyta g-k i 2cm styropinu na scianie zewnetrznej zrobinej z cegly dzurawki (24cm) ocieplonej 10 cm styropianu od zewnatrz.Chce sie pozbyc "zimnego" uczucia sciny.A moze jest na to inny sposob ?

robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie.

Tak bo faktycznie w pomieszcznieu masz cieplej, nie poniewaz czym bardziej szczelna izolacja cieplna od wewnatrz tym wieksze problemy z kondensacja pary wodnej co przy braku sprawnej wentylacji prowadzi do zagrzybien i skraplania sie wody pomiedzy ociepleniem wewnetrznym a sciana lub wecz na powierzchni sciany.

Zazwyczaj ocieplenia od wewnatrz daje sie w przypadku obiektow ktorych wyglad zewnetrzny ze wzgledow konserwatorskich nie moze ulec zmianie.

Ocieplenie od wewnatrz nie eliminuje mostkow cieplnych, od zewnatrz tak.

Trudno jest dac od wewnatrz 2 cm styropianu ze wzgledow technicznych.

Na czuja powiem Ci ze powinienes dac okolo 14-16 cm styropianu od zewnatrz,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki pitbull.

Czyli moj pomysl nabral troche koloru.Mam zamiar ogrzewac dom powietrzem nadmochowym firmy (Lenox albo Carier) wraz z rekuperatorem.Sciana zewnetrzna to czerwony max 20,czyli twoim zdaniem potrzebuje az 14-16 cm styropianu?Od wewnatrz chcialem przlepic styrogips PS-E FS 15 laminowany plyta g-k firmy Styropol.Wspominales , ze moga byc jakies przeszkody techniczne?

Co miales na mysli.

robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o rekuperator to ceny są różne i wahają się od 4000 do 9000 zł, zależnie od wyposażenia i konstrukcji. Dodać do tego należy koszty przewodów wentylacyjnych, anemostatów, projektu, robocizny. Wyjdzie średnio ok. 10000-13000 zł. Było o tym w Muratorze 1/2002. Sam chciałem to zrobić ale drogo wychodzi i chyba pozostanę przy samej wentylacji (mechanicznej, higrosterowanej) bo sporo taniej a efekt bardzo zbliżony. Pozostaje jeszcze kwestia kotła do C.O. bo w domach wyposażonych w wentylację mechaniczną kotły muszą chyba być z zamkniętą komorą spalania (nie wiem tego dokładnie) żeby nie ciągnęły spalin.

Sprawa druga do docieplenie od środka. Jeśli masz docieplać również od zewnątrz to nie ma problemu (patrz przykład THEROMUR). Problem wilgoci rozwiąże Ci wentylacja (sprawna grawitacyjna lub mechaniczna - lepiej). A co się stanie? Obniży się tzw. bezwładność cieplna budynku co oznacza że budynek będzie się szybciej nagrzewał ale też szybciej wychładzał bo brak będzie akumulacji ciepła w ścianach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według moich obliczeń wynika że przy maxie postawionym na grubość 29 cm (lambda=0,4) i styropianie FS15 lambda=0,038 o grubości 10 cm będziesz już sie łapał w normie i U=0,296. Jak mówię, w normie się łapiesz ale oczywiście lepsza jest ściana cieplejsza np. 12 cm styropianu to już U około 0,26. Na pewno na forum znajdzie się ktoś kto podważy moje obliczenia, ale pominąłem w nich grubość tynku oraz coś tam o różnicy temperatur. Z tym że zaznaczam że oba te współczynniki (jeśli je ująć) powodują że współczynnuk U jest nieznacznie lepszy (czyli niższy). Ale to naprawdę małe różnice. Moim zdaniem nie warto schodzić z U poniżej 0,2. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...