Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dołączyłem do klubu posiadaczy kotła FEX Plus.


Krwawy

Recommended Posts

Andrzeju - jeśli masz nawet cofki to sprawdź swój komin,a zwłaszcza wystawanie końca ponad kalenicę w zależności od odległości jego od niej.

Twoje kłopoty świadczą o tym ,że strumień wypływu spalin jest zakłócony przez "wbijający" go z powrotem wiatr.A tak może dziać się tylko jeśli wiatr wpycha dym do komina.Czyli albo komin poniżej kalenicy ,albo obok jest drzewo/budynek/wzniesienie powodujące zawirowania.

U kolegi miałem wypadek gdzie niby zawirowań być nie powinno,a okazało sie że dach składał się z dwóch dwuspadówek poprzecznie do siebie ustawionych.Jeśli wiatr wiał w pewną ściśle określona stronę to mimo wysokiego komina powodował totalne zadymienie salonu (chodziło o kominek).

Co do strażaka to tak powinien pomóc(nie myl z turbiną wentylacyjną) ,bo nie pozwoli na wciskanie dymu z powrotem.Oczywiście do pierwszego totalnego zanieczyszczenia sadzą ,która tym łatwiej się osadza im niższa jest temperatura kotła.

I tu dalej - poniżej temp powrotu 60 st zauważysz ,że kocioł zacznie się zasmalać gęstą,oleistą ,śmierdzącą i klejącą wydzieliną. Zwłaszcza w okolicach czopucha.

Kociołki dolnego spalania(wszystkie) powinny pracować w temp 70-90 stC i tak jest optymalnie.

Najtaniej - proponuję podmieszanie lub prościej skręcanie zaworów przy grzejnikach - co zresztą sam na końcu opisałeś.

OK co do komina to wiem, że pozostawia on wiele do życzenia. Przekrój za mały, wysokość dobra ale nie wystaje za dużo ponad kalenicę.

Zrobię dzisiaj test komina opisany w DTR.

Jak to w końcu jest z tą temperaturą powrotu? Lepiej jak jest więcej? Dlaczego w DTR jest podane: "Minimalna temperatura wody powrotu (na wlocie kotła)30°C ". Może nie zauważyłem tam gwiazdki i przypisu drobnym drukiem: "Może być 30°C ale na własną odpowiedzialność ryzykując wykończenie kotła kondensatem!".

Kolejna historia to "zawieszający się" kocioł. Musiałem go zresetować :lol: pogrzebaczem dzisiaj rano. Opał się zaklinował i nie opadał niżej. Chyba za dużo włożyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafałek tzn ,że masz zaj....ciąg ,że tak sie rozbujał(wentylator powinien sie wyłączać przy max 90st). Fakt faktem z tym balansowaniem na krawędzi temperatury to racja ,ale ja sobie wykombinowałem podmieszanie (za niecałe 200zł) ,drugim podmieszaniem jest bojler (nie zamykaj go bo po co), a jak ktoś życzy sobie full wypas to...laddomat 21+aku 1500l (ale kto za to zapłaci).

Ja tylko podkreślam że im wyższa temp powrotu tym lepiej dla kociołka i jego żywotności.

Co do zawieszania opału - chyba jest po prostu za długi - teoretycznie powinien miec 40 cm max ale to za dużo ,bo wystarczy że ustawi się pod skosem i masz kłopot. Ja tnę na max 35.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam za duży ciąg? Nie mierzyłem fachowo, ale w pamięci mi stają polemiki z Bio - (Co Janussz... to były czasy czasem nawet lekko mi wstyd :oops: ) bo komin mam na styk wysoki, lekko ponad kalenicę o średnicy fi 20 czyli lekko ciasnawy. Jednak jest na pewno szczelny. Zastanawiam się nad temperaturą spalin - blacha na górze mojego Shiedla wybarwiłą się lekko na niebiesko - teraz jest już okopcona. Co do samego komina - mam miskę na kondensat, jednak poza sadzą nic ciekłego w niej nie ma (nie liczę jak kiedyś napadało mi deszczu, ale wtedy jeszcze nie paliłem). Kupiłem sobie szczotkę i łańcuch do czyszczenia, potrzebuję jeszcze jakiś fajny obciążnik.

 

Co do samego kociołka - niekiedy jak się dobrze wypali i przejdzie w podtrzymywanie to strzela mi w wentylator gazem - ale sporadycznie.

 

Co do palenia - ja obecnie mam drewno trochę za krótkie. Układam warstwę i zostaje mi na dole szczelina (patrząc z góry). W nią wrzucam drewko w poprzek i układam następną warstwę. I tak aż do pełna. Jeszcze nie zdażyło mi się by trwale mi się zwiesło. Trzeba dokładnie układać by się nie krzyżowały i nie mieszały tylko równo osiadały. Poprawia to czas palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...

Cześć.

 

Tak na początku to wszystkiego dobrego na świeta zyczę.

 

Mam pytanie odnośnie FEXA

 

Ja od samego początku mam problemy z dymieniem oraz słabym osiąganiem temperatury (55 to max)...

a w zimne dni to kiepsko.

Teraz od lata mam założony wkład kominowy więc jest duzo lepiej ale i tak jest kiepsko.

 

Generalnie chodzi mi o ustawienie rozdzielacza powietrza.

Pale węglem(groszek duży).

- w palnik mam otwarte na ok.3 obroty

- dolny na max. otwarty

- górny na ok 3 obroty

 

Jednak mam tzw. fukania (wybuchy) no i dymienie.

Załadunek świeżego paliwa to masakra (Ja i moja kotłownia jak i pół domu jest czarna)

 

PS: Z lewej strony od przodu mam jeszcze jakiąś dzwigienke - nie mam pojęcia od czego ona jest.

 

Pozdrawiam i dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • 2 weeks później...

producent kociołków FEX, firma FEX-Ferrum z Suwałk już dawno nie istnieje.

Z tego co wiem, to jakąś tam ideę tych starych kociołków przejęła firma IRLEH sp. z o.o. sp. k.

64-200 Wolsztyn

ul. Poniatowskiego 29

Dział Techniczny:

tel.:

telefax.: 0048 68 347 23 02 , 68 384 25 78, 68 347 22 84

kom.: 0048 695 914 424

skype: janek_irleh

http://www.kotly.irleh.com.pl

Dwa lata temu kupowałem u nich palnik do mojego Fexa-Plus. Jakie oni produkują kociołki tego nie wiem, ale ja z mojego kotła jestem bardzo zadowolony.

Na pewno kupił bym go ponownie. Szkoda, że go już nie produkują w takiej formie. :(

 

Odezwijcie się starzy posiadacze FEX-ów.

Jak się Wam sprawują kociołki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 years później...

Witam Wszystkich FEX'owców - choć nie wiem ilu nas jeszcze zostało ;) Niestety po 20 latach użytkowania mój FEX Plus 40kW dociera do końca - w biegłym tygodniu miałem powódź - puścił mi spaw od strony komory przy palniku. Spawacz twierdził, że niestety już trzeba szukać ... Chętnie kupiłbym taki sam kocioł. Niestety IRLEH juz ich nie produkuje i następcy też nie ma. Nowe podobnego typu kotły to już kosmos cenowy - docierają do 30000 - ciekawy jestem na co Wy zamieniliście FEX'y???

 

Pozdrawiam

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...