Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

przekształcenie gruntu rolnego


lukass534

Recommended Posts

Jeżeli chodzi o uzyskanie możliwości budowy domu na działce rolnej - to jedna z metod brzmi: budowa siedliska.

Robisz plan zagospodarowania działki uwzględniający budowę domu jednorodzinnego i budynku gospodarczego (piszesz: na sprzęt rolniczy a w domyśle masz: garaż) i nie musisz przekształcać ziemi rolnej na budowlaną.

Ja tak zrobiłem i obecnie jestem na etapie budowy budynku gospodarczego (dom później).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobny problem. :roll:

Mam dwie działki sąsiadujące ze sobą, na jednej budowlanej się buduję, a druga jest rolna. Chce na tej działce prowadzić działalność gospodarczą dlatego jej nie połączyłem z budowlaną, bo trzeba odrolnić, a poza tym WZ są mi bardziej korzystne. W czasie budowy, lub zaraz po, mogę jeśli będzie trzeba połączyć. Czy mogę prowadzić ne tej nieodrolnionej działce działalność, postawić jakieś budynki itp.? :roll: Słyszałem że działalność związana z rolnictwem ale co to może być? i czy to w przyszłym roku będzie aktualne? :-? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnienie:

Aby budować się na działce rolnej w ramach zabudowy siedliskowej, wymagana jest działka o powierzchni przeliczeniowej wynoszącej ponad 1 hektar (czyli może być np. działka o powierzchni fizycznej 0,8 hektara i grunt rolny klasy II).

Niestety, to już przeszłość, tak było parę lat temu.

Obecnie jest tak, jak pisze oskar,

wiem, bo sama przez to przechodziłam.

 

P.S.

Szkoda Mariuszu, że nie sprawdzisz najpierw wiarygodniści swoich informacji

zanim zdecydujesz się na udostępnienie ich na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że mieszkacie w gminie która jako wytyczne stosuje inne obowiązujące prawo niż gmina w której ja zaczynam budowę.

Wniosek o budowę siedliska składałem w tym roku i nie napotkałem na jakiekolwiek problemy. Nawet nie jestem rolnikiem, a pozwolenie na budowę dostałem. W zakresie powierzni gruntów to być może uzależnione jest to od średniej powierzchni gospodarstw w danej gminie - mnie poinformowano że minimum 1 hektar przeliczeniowy.

Ale skoro uważacie, iż piszę nieprawdę - to może będzie lepiej jak nie będę pisał w tym temacie.

A tak na marginesie, to dzięki za lekcję (wydawało mi sie, że na forum to chodzi o wymianę między innymi wiadomości oraz doświadczeń).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK

Pisałem wyłącznie w oparciu o swoje doświadczenia. Nie czuję się obrażony i nie mam za złe tego, że ktoś akurat wytknął mój brak wiedzy w pełnym zakresie na określony temat.

Teraz dzięki wam jestem chyba mądrzejszy.

Dziękuję.

Ponadto, z uwagi na zbliżający sie nowy rok, życzę Wam i wszystkim forumowiczom sukcesów w realizacji swoich planów osobistych i zawodowych.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz Waligóra, nie ma się co obrażać. Twoja wykładnia nie musi być sprzeczna z moją, a więc z obowiązującym prawem. Po prostu u ciebie średnia gospodarstwa w gminie wynosi najprawdopodobniej 1 ha przeliczeniowy. I tyle.

Właśnie Mariuszu, nie obrażaj się, proszę. :wink: :D

Z Twojej wcześniejszej wypowiedzi jednioznacznie wynikało,

że ten 1 ha obowiązuje bez względu na to, w jakiej gminie leży grunt,

stąd moja uwaga.

W mojej gminie średnia gospodarstwa wynosi ponad 4 ha,

w sąsiedniej ponad 9 ha i to może być dla niektórych poważną przeszkodą w uzyskaniu pozwolenia na budowę siedliska,

chyba, że ktoś planuje przedzierzgnąć się w rolnika pełną gębą,

będzie siał, orał itp... :wink:

Pozdrawiam.

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiktorio, to zależy:

1) jeśli jest plan zagospodarowania, to jest w nim określona minimalna powierzchnia działki (u mnie np. jest jeszcze tolerancja - minus 5 proc.), Może być ona inna (mniejsza) dla działki do której istnieje możliwość uzbrojenia w kanalizację i inna dla działki w której okolicy nie ma nitki kanalizacyjnej,

2) jeśli nie ma planu zagospodarowania wójt określa w decyzji o warunkach zabudowy parametry projektowanych przez właściciela działek, tzn. m.in. minimalną powierzchnię, szerokość dróg (wewnętrznych i ewentualnie projektowanych publicznych) itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje realizacja pkt 2: wystąpienie do gminy o warunki zabudowy. Trzeba tez porozmawiać (nie sugeruję żadnych podtekstów, chodzi tylko o rozmowę) z urzednikiem lub urbanistą, który będzie pisał projekt warunków, aby były one mozliwie zbieżne z tym, co chcesz zrobić. Myślę, że w większości przypadków takie załatwienie sprawy jest możliwe.

Zagrożenie jest takie, że gmina może zawiesić postępowanie na 1 rok, ale jeśli w tym czasie nie przystąpi do sporządzania planu, to warunki musi po tym terminie wydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam.W gminie,gdzie ja będe się budował(ale na budowlanej) minimalna wielkość działki rolnej pod zabudowę siedliskową to min.0,5 hektara.Od tej powierzchni można strawiać dom,wg.wskazówek umieszczonych w aktualnym MPZP.

Widać więc różnie to wygląda,w zależności od gminy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, sytuacja może być różna w zależności od gminy, a także od szczegółowych ustaleń planu zagosoidarowania (jeśli jest).

W przypadku Reni i Piotra jak rozumiem minimalna powierzchnia działki siedliskowej to 0,5 ha, ale moim zdaniem nie zwalnia to Ich z konieczności posiadania gospodarstwa (inne grunty - własne lub dzierżawione) o łącznej powierzchni wyższej niż średnie gospodarstwo w danej gminie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years później...

Podepnę się tutaj, mam pytanko. Jak wyglada sprawa prowadzenia działalności na działce budowlanej bez MPZP ? W tej chwili działka jest rolą, ale przylegającą do budynku mieszkalnego i budynków gosp. W gminie dowiedziałem się że nie będzie problemu z pozwoleniem na budowe domu ale z działalnością raczej wątpią bo blisko są domy- 100 metrów i to aż dwa.

Nie zamierzam budowac budynków, chciałem koło domu zrobić plan z art. ogrodniczymi, drzewka, kora, torf itd.

Pytanie, jakiej treści bądź jaki wniosek wystosować do urzędu aby przeszedł? Czy na działce budowlanej bez MPZP mozna prowadzic legalnie działalność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...