Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odbiór budynku a wspólnota małżeńska


jacek_cn

Recommended Posts

Stąpasz po bardzo grząskim gruncie.

Nie wiem, czy twoja wybranka ma aż tak dużą wytrzymałość psychiczną (i wole zamążpójścia) i razem z aktem zawarcia małżeństwa podpisze jeszcze kilka innych kwitów.

Oczywiście, że prawnik (notariusz) może przygotować odpowiednią umowę, w którym wymienione są składniki majątkowe nabyte przed małżeństwem i opisany ich stan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ i to może ci się przydać polecam artykuł z dzisiejszej "Rzeczpospolitej":

 

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_051228/prawo/prawo_a_15.html

 

Prawo rodzinne

Podział małżeńskiego majątku bez podatku

 

Choć udziały małżonków w majątku wspólnym są równe, to w razie zniesienia wspólności mogą oni zgodnie ustalić, że jednemu z nich przypadnie majątek wyższej wartości, a drugiemu niższej. Taki podział nie pociąga za sobą żadnych skutków podatkowych.

 

Andrzej L. zawarł w 2004 r. z żoną umowę majątkową małżeńską wyłączającą wspólność ustawową między nimi. Małżonkowie zamierzają przeprowadzić notarialnie podział majątku wspólnego. W jego skład wchodzą m.in. nieruchomości: mieszkanie stanowiące odrębną własność (hipoteczne) i działka budowlana z rozpoczętą budową. Państwo L. chcą podzielić go w taki sposób, by tylko samochód oraz akcje na wspólnym rachunku w domu maklerskim przypadły w całości mężowi, a reszta majątku, w tym mieszkanie i działka, stały się wyłączną własnością żony. Andrzej L. pyta, czy taki podział nie będzie oznaczał, że żona otrzymuje darowiznę od niego i w związku z tym trzeba zapłacić podatek od darowizny.

Odpowiedź brzmi: nie. Nie jest to bowiem darowizna w rozumieniu kodeksu cywilnego, a zatem i w rozumieniu ustawy z 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Ustawa ta nie zawiera własnej definicji darowizny, dlatego o tym, co jest darowizną, decydują przepisy kodeksu cywilnego. Podział majątku wspólnego stanowi odrębną od darowizny instytucję prawną przewidzianą w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (art. 46). Jeśli zatem taki podział nie jest darowizną, to podatek od spadków i darowizn nie wchodzi w rachubę również w sytuacji, gdy podział jest nierówny i w sensie ekonomicznym ma cechy darowizny.

Dodać trzeba, że nie jest on też "nieodpłatnym zniesieniem współwłasności", o którym mowa w art. 1 ust. 1 pkt 4 ustawy z 1983 r. i które jest co do zasady opodatkowane, ale z istotnym wyjątkiem. Otóż jeśli dochodzi do niego między osobami należącymi do I grupy podatkowej (najbliższymi, w tym małżonkami), powiększenie majątku z tego tytułu jest zwolnione z podatku na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 15 tej ustawy.

i.l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...