Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mógłbym napisać coś podobnego o Szwajcarach.

 

Poważnie? Nie byłam w Szwajcarii i jakoś nigdy specjalnie sie nie interesowałam Szwajcarami. Zwykle sie mówi, że ciepły klimat sprzyja pogodzie ducha. A Szwajcarzy mają i klimat taki sobie i brak dostępu do morza (co też sie wskazuje jako swoistą klaustrofobie - przyczyne ponuractwa). Może to bliskość Włochów i Francuzów (znanych z luzackiego podejścia do życia hedonistów ;)) tak ich usposabia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Poważnie? Nie byłam w Szwajcarii i jakoś nigdy specjalnie sie nie interesowałam Szwajcarami. Zwykle sie mówi, że ciepły klimat sprzyja pogodzie ducha. A Szwajcarzy mają i klimat taki sobie i brak dostępu do morza (co też sie wskazuje jako swoistą klaustrofobie - przyczyne ponuractwa). Może to bliskość Włochów i Francuzów (znanych z luzackiego podejścia do życia hedonistów ;)) tak ich usposabia?

 

Mieszkałem przez 3 lata w Szwajcarii i takie są moje obserwacje.

Klimat terenów stale zamieszkanych jest generalnie łagodniejszy niż w Polsce, a Tessin, okolice jez. Logano są klimatycznie porównywalne z Włochami.

Szwajcarzy francuskojęzyczni (Romandowie, ok. 27% ludności) i włoscy (ok. 7% ludności) są bardziej wyluzowani niż mieszkańcy niemieckojęzycznej części, ale Ci ostatni też są bardziej otwarci niż Niemcy. Zresztą Szwajcarzy z Deutschschweiz nie przepadają specjalnie za Niemcami, a Romandowie za Francuzami.

 

Ich kraj jest też wyjątkowo piękny: 12.000 jezior, 60% powierzchni to góry.

Dostatnie życie - 82% mieszkańców to klasa średnia, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkałem przez 3 lata w Szwajcarii i takie są moje obserwacje.

Klimat terenów stale zamieszkanych jest generalnie łagodniejszy niż w Polsce, a Tessin, okolice jez. Logano są klimatycznie porównywalne z Włochami.

Szwajcarzy francuskojęzyczni (Romandowie, ok. 27% ludności) i włoscy (ok. 7% ludności) są bardziej wyluzowani niż mieszkańcy niemieckojęzycznej części, ale Ci ostatni też są bardziej otwarci niż Niemcy. Zresztą Szwajcarzy z Deutschschweiz nie przepadają specjalnie za Niemcami, a Romandowie za Francuzami.

 

Ich kraj jest też wyjątkowo piękny: 12.000 jezior, 60% powierzchni to góry.

Dostatnie życie - 82% mieszkańców to klasa średnia, itd.

 

Musisz zawsze na koniec temperature chociaz podać , bo nam sie wątek zbiesi :)

 

 

 

 

 

a Niemcy to wszędzie przydupasy .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się po tych włoskich zakrętasach jeździ ,to od razu wiadomo po co oni se Ferari wymyślili .

 

Oni sobie wymyślaja tylko to, co sprawia przyjemność i ulatwia życie :) Mowię o współczesnych Włochach oczywiście.

 

A co do Szwajcarii, to klimatem jestem zaskoczona. Podobnie liczbą jezior. Bo że góry, to oczywista oczywistośc, ale tyle jezior? Musze sie zainteresowac, bo sie okazuje, że prawie nic nie wiem o Szwajcarii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, już się poprawiam: - 0.6 °C.

 

Szwajcaria cd.:

Najwięcej jezior w Europie.

Liczba milionerów: 3. miejsce na świecie (za Hongkongiem i Singapurem).

Zarobki wyższe o 20% niż w Niemczech przy znacznie niższych podatkach (chociaż ceny też mają wyższe). Przepływ siły roboczej zdecydowanie w kierunku Niemcy --> Szwajcaria.

Możni i sławni tego świata mają w większości rezydencje nad jez. Genewskim albo w Zurychu.

Wielu Szwajcarów pracuje z własnego wyboru na 80% etatu (piątek lub poniedziałek robią sobie wolny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierzch, nie żałujesz, że wróciłes?

 

eniu, za każdym razem tak musze mówic te temperature za oknem? Nawet jak sie nie zmieniła? To może dla odmiany podam swoją, albo co? Bo nudno tak bez przerwy minus dwa i minus dwa....

 

Acha, zanim sie udam niebawem w pościel w celu przespania kilku godzin tego dziadostwa (mówię o zimie), to chciałam zaznaczyć, że mam podejrzenia, że Cieszynianka z Liwkiem pojechali na narty bez nas, bo jakoś dziwnie ich równocześnie wcięło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla poprawności politycznej: - 0.8 °C.

 

Wierzch, nie żałujesz, że wróciłes?

 

Moja żona nie za bardzo chce na stałe mieszkać za granicą. Skończył się projekt w Bernie, to wróciłem. Chociaż i tak zazwyczaj mnie nie ma w domu - większość czasu spędzam u klientów w Monachium i Stuttgarcie.

 

[..] chciałam zaznaczyć, że mam podejrzenia, że Cieszynianka z Liwkiem pojechali na narty bez nas, bo jakoś dziwnie ich równocześnie wcięło.

 

Cieszynianka chyba pojawia się zazwyczaj trochę póżniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla poprawności politycznej: - 0.8 °C.

 

Cieszynianka chyba pojawia się zazwyczaj trochę póżniej.

 

No jestem, jestem, tylko trochę Was zostawić bez nadzoru, to później tyle naprodukowane w wewątku :eek:

 

Polezę sprawdzić temperaturę, żeby nie było, że po próżnicy jęzorem kłapię :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...