Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

prstowanie przechylonego budynku


camela

Recommended Posts

Witam grupowiczów!

 

Sytuacja jest taka.

Budunek jest dwupiętrowym podpiwniczonym domem dwurodzinnym o powierzchni około 80m2 na piętrze. Budynek został wybudowany na gruncie o niejednolitej strukturze. Wszystko było w porządku do momentu wybudowania oczyszczalni w okolicy. spowodowało to, obniżenie wód gruntowych, a w efekcie grunt pod połową budunku nieco osiadł. Po jakimś czasie budunek zaczął się przechylać. Niestety z powodu naprężeń pąękła płyta, na której stoi budynek. Obecnie przechył to na oko około 30cm.

 

Czy znacie jakiś sposób na zatrzymanie procesu przechylania się budynku, a jeśli to możliwe, może nawet wyprostowania? Rozumiem, że powórcenie do stanu wyjściowego jest nie bardzo możliwe, ale może macie jakieś pomysły albo doświadczenia?

 

Jakie mogą być koszty przeprowadzenia takiej operacji? Czy można coś zrobić nie angażując w do pieniędzy większych niż kilka tysięcy złotych?

 

Wiem, że sytuacja jest niewesoła, mam nadzieję, że będziecie mieli jakies pomysły...

 

camela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Camelo, nie znam sie na tym, ale masz poważny problem. Jeśli możesz poślij jakieś zdjęcia. Jestem przekonany, że dostaniesz jakąś poradę, oby tylko nie było to... rozebrać. Ekspertyza budowlana bedzie konieczna na 100%, a koszt ratowania...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można budynek wyprostować, jednak najczęściej koszty takiej operacji są bardzo wysokie, dlatego w pierwszej kolejności konieczna jest ekspertyza, która ustali charakter i stopień uszkodzenia konstrukcji budynku, a co ważniejsze, powinna powiedzieć jak wielce prawdopodobne są dalsze uszkodzenia. Najczęściej jest tak, że konstrukcja jest w stanie wytrzymać wiele więcej niż mieszkańcy krzywego budynku. Dla przechylających się budynków stosuje się często podbicie fundamentów nowymi fundamentami czy użycie ściągów przekątnych w ich poziomie, zależnie od charakteru osiadania gruntu pod obiektem. A w przypadku oddziaływania wód gruntowych i powierzchniowych stosuje się także drenaż opaskowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonać ekspertyzę przez jakąś politechnike np.potem ewentualnie gdyby ustalono kto lub co jest dokładnie sprawca moża sie domagać odszkodowania. Wyprostowanie budynku mżliwe ale to droga sprawa- cześciej stosuje się tańsze rozwiązaniea le one ratują tylko konstrukcję przed następnymi uszkodzeniami - wyprostowanie może byc trudniesze - można np. zastosować siłowniki + wybieranie gruntu i podbijanie ław, palowanie - ale to raczej droga sprawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...