Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie scienne - czy ktos to w ogole ma??


Wojty

Recommended Posts

TYle teraz sie mowi o ogrzewaniu podlogowym, a o sciennym tylko w kolorowych folderach mozna poczytac :-?

 

Sama bede wrecz musial sie zdecydowac na "podlogowke" bo najprawdopodobniej bede miala pompe ciepla. Jednak jakos nie moge sie przekonac do kafelek w moim zacisznym gabineciuku - zawsze marzyl mi sie milutki dywanik pod nozkami ;). Podobnie sprawa sie ma w pokojach dla dzieci. W tym wypadku zdawalaby sie ze jedynym rozwiazaniem byloby ogrzewanie scienne. Dodatkowo w razie awarii nie byloby problemy ze zrywaniem podlogi.

 

Co o tym sadzicie - moze jednak ktos sie na to zdecydowal?

 

A moze znacie jakies istone wady, o ktorych z wiadomych powodow nie pisza producenci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 228
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość 1950

jest droższe od podłogówki, ale nie dużo,

koszt zależy to od zastosowanych materiałów i przyjętych rozwiazań,

można je zrobić z miedzi bezpośrednio na budowie lub stosując półfabrykaty (registry), z rurką ciepła, (Watt) lub bez niej,

można także zrobić z alupexu podobnie jak z miedzi, albo na budowie albo z półfabrykatów, można wreszczie zrobić z PE z tym że w tym wypadku potrzebny jest, albo wymiennik, albo całość z materiałów antykorozyjnych.

lub zastosowanie odpowiedniego inhibitora korozji, (PE nie posiada bariery antydyfuzyjnej tak jak pex, czy alupex i dlatego przepuszcza tlen do instalacji),

jeżeli chdzi o stosowanie tego typu ogrzewania to ma poza ceną prawie same zalety:

równomierny rozkład temperatur,

ze względu na wyższe temperatury pracy zajmuje mniejszą powierzchnię od podłogówki,

może być stosowane na przegrodach posiadających mniejszy współczynnik przenikania ciepła niż przy podłogówce,

a to oznacza, że może być stosowane w budynkach starszych które są modernizowane i są nie tak dobrze izolowane,

nie zajmuje miejsca, grubość tynku od 1-3 cm w zależności od zastosowanych materiałów,

przy zastosowaniu na ścianach wilgotnych powoduje ich osuszenie i likwidację grzyba jeżeli jest,

latem w zależności od systemu może być stosowany jako instalacja chłodząca

funkcjonuje bardzo dobrze, sprawdzone. robiłem coś takiego.

robiąc ścienne powinieneś mieć zrobiony projekt, a jeżeli nie projekt taki typowy, to chociaż obliczone zapotrzebowanie na ciepło budynku oraz do tego dobrane ogrzewanie ścienne stosownie do zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia,

nie może byc zainstalowane na ścianach które znajdują się naprzeciw okien z prostego powodu, jest to ogrzewanie które prawie w 100% grzeje przez promieniowanie i promienie podczerwone które grzeją dopiero wtedy gdy natrafią na przegrodę będą wypromieniowywane na zewnątrz, bo zwykłe szyby nie stanowią dla nich przeszkody,

ogrzewanie ścienne należy do ogrzewań niskotemperaturowych, doskonałe do kondesata, pompy ciepła, co jednak nie znaczy, że nie pójdzie z kotłem węglowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po kilku latach nie ma odbarwień na ścianie ?

Bo jak na metrze od podłogi ściana ma 35 stopni a metr wyzej już 20 stopni to jakieś efekty mogą sie pkazać ??

 

W ogóle to intryguje mnie to ścienne. Ale cos mam obawy (jak to do nowości ... wiem wiem Malbork...1950 pisał w innym temacie)

 

Jestem za (ale na razie nie mam tego w planie)

Też liczę na rozwój wątku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 1950

a dlaczego ściana ma się odbarwiać,

spytaj Szarusia, na Węgrzech naprawdę jest to rozpowszechnione, od 1994 roku, mają swój system Meditherm, gdzie rurki z PE mają 6 mm grubości,

i co?, i nic, nic się nie dzieje, bo co może się dziać przy tych temperaturach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra.

To przejdźmy do konkretnych rozwiązań.

O ile przy gazie poważnie bym sie zastanowił nad ściennym to u mnie niestety nie ma gazu i będzie piec na paliwko stałe (prawdopodobnie ekogroszek i ruszt na śmieci)

 

Jak mam kilka grzejników to przez nie rozładowuje gorącą wodę z pieca.

A przy samej podłogówce i ściennym nie bardzo to widzę.

 

1) Musiałym grzeć potężny bufor a z niego dopiero obwody podłogi i ścian ??

2) Czy tynk musi być jakiś specjalny ??

3) Czy normalny PEX (ten do podłogi) się nadaje do ścian

 

dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chdzi o stosowanie tego typu ogrzewania to ma poza ceną prawie same zalety:

 

Dodałbym jeszcze znacznie mniejszą bezwładność w porównaniu z podłogówką - możliwość stosunkowo szybkiej reakcji na zmianę zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu (np. w sypialni). Mogę po ponad 2 latach użytkowania zdecydowanie polecić w pomieszczeniach do 15-20m. Przy większej powierzchni - raczej podłogówka.

Pozdrawiam

rafgam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi zaleca ogrzewanie ścienne jeden instalator. Ja mam wątpliwości, bo:

Zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia jest liczone dla różnicy temperatur -20st do +20st. Przy ogrzewaniu ściennym robi się -20st do +45st. Sądzę, że albo straty ciepła urosną drastycznie, albo musimy dawać jakąś dodatkową izolację na ścianę. Obstawiam to drugie - więc jaka to izolacja? Jeżeli mam w projekcie ścianę 36cm BK400 to o ile muszę ją pogrubić? Czym? Domyślam się (przez analogię do podłogówki), że dodatkowe ocieplenie jest od wewnątrz, między rurkami, a ścianą, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...