Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie scienne - czy ktos to w ogole ma??


Wojty

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 228
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

powodów jest kilka, ale wszystko co ja wiem, to wyczytałem. Rurki umieszcza się na zewnętrznych ścianach z dwóch powodów:

 

- ogrzewając ściany zewnętrzne odcinasz powierzchnie chłodzące pomieszczenie

- ogrzewanie ścienne grzeje w dużej mierze przez promieniowanie. zamontowane na ścianach wewnętrznych promieniuje prostopadle na ściany zewnętrzne gdzie zamontowane są okna i przechodzi dalej (okna nie są przeszkodą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam witam co do ogrzewania ściennego to polecam jestem technikiem od systemów grzewczych i klimatyzacyjnych i składam pompy ciepła i robimy coraz wiecej ściennego naprawde dziala poprawnie i niebedzie pan rozczarowany jesli mapan jakies pytania prosze pisac pozdrawiam adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poważnie - co to za zasada i z czego ona wynika?

 

no przecież parę postów wyżej Ci napisałem, mam przepisać ?

 

po pierwsze odcinasz powierzchnie przez które ucieka ciepło z pomieszczenia po drugie nie wypromieniowujesz ciepła przez okna które są montowane w zewnętrznych ścianach.

tutaj także znajdziesz odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam witam co do ogrzewania ściennego to polecam jestem technikiem od systemów grzewczych i klimatyzacyjnych i składam pompy ciepła i robimy coraz wiecej ściennego naprawde dziala poprawnie i niebedzie pan rozczarowany jesli mapan jakies pytania prosze pisac pozdrawiam adam

 

Jeżeli ta ściana była by z cegły, więc miała by bardzo dobrą akumulacyjność, to było by to bardzo dobre rozwiązanie do grzania pompą ciepła czy prądem. Musimy pamiętać, że przy tego typu ogrzewaniu korzystamy większości z dobrodziejstwa taniej taryfy, więc to ciepło musimy gdzieś zmagazynować.

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No raczej nie odcinam, a pompuję ciepło na zewnątrz. Zasada to nie jest stwierdzenie "bo tak ma być" tylko wyjaśnienie sensu takiego działania. Podwyższanie temperatury ścian zewnętrznych jest niezbyt mądre bo zwiększa straty cieplne.

 

a jak masz ogrzewanie z kaloryferami to ciepła na zewnątrz nie pompujesz ? prawda jest taka, że po prostu przesuwasz granice między zimnem i ciepłem -> kiedyś ściany miałeś zimne i wychładzały Ci pomieszczenie, z ogrzewaniem ściennym ściany wliczasz do strefy ciepłej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Jaka może być maksymalna długość pętli przy ogrzewaniu ściennym ? (Rurka PEX ALU PEX FI14)

Albo jaki jest spadek temperatury dla 1m takiej rury w ścianie ?

 

Mam spory pokój i robienie 4 sekcji w jednym pokoju trochę wygląda mi na przesadę.

 

Znalazłem odpowiedź w instrukcji instalacji dla systemu KISAN

" Maksymalna długość wężownicy (wraz z podłączeniem do rozdzielacza) wynosi dla rury

Ø14×2,00 mm – 80 mb, dla rury Ø16×2,0 mm – 120 mb. "

 

Ktoś pytał jeszcze o wydajność cieplną są tam też te informacje:

 

"

1. Temperatura zasilenia instalacji 30÷50°C. Dla uzyskania większych wydajności niż w ogrze-

waniu podłogowym można stosować temperatury zasilania w zakresie 45÷50°C bez niebez-

pieczeństwa przekroczenia warunków higienicznych.

2. ∆t = 5÷10°C. W przypadku tylko ogrzewania ściennego przyjmuje się raczej niższe tempera-

tury niż w ogrzewaniu podłogowym.

3. Maksymalna długość wężownicy (wraz z podłączeniem do rozdzielacza) wynosi dla rury

Ø14×2,00 mm – 80 mb, dla rury Ø16×2,0 mm – 120 mb.

4. Orientacyjna, maksymalna wydajność cieplna (przy temperaturze pomieszczenia 20°C)

wynosi 120 W/m2, wydajność chłodnicza 60 W/m2 (przy temperaturze powierzchni ściany

20÷21°C).

"

 

i jeszcze przydatna informacja:

"

Zalecane jest stosowanie rury Ø 14×2,0 mm ponieważ, większa prędkość przepływu wody

powoduje lepsze odpowietrzanie wężownic. W przypadku rury Ø 16×2,0 mm zasadniczo

powinno się stosować indywidualne odpowietrzniki dla każdej wężownicy w najwyższych

punktach instalacji.

"

"

W praktyce najlepiej stosować rozstawy rur w meandrze 15 lub 20 cm (rys. 48). Rozwiązanie to

umożliwia najskuteczniejsze odpowietrzanie i zachowanie minimalnych promieni gięcia rur.

W przypadku konieczności zastosowania rozstawu 10 cm można wężownicę ułożyć w posta-

ci podwójnego meandra

W tym przypadku korzystne jest zastosowanie odpowietrznika w najwyższym punkcie insta-

lacji (A).

"

 

Tu można obejrzeć ta instrukcję:

https://docs.google.com/viewer?url=http%3A%2F%2Fwww.kisan.pl%2Ffiles%2Fupload%2Finstrukcja2011_pol_internet1110.indd.pdf

 

 

Może komuś się to przyda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z praktyki mogę powiedzieć że przy PEX-ie 16 nie warto przekraczać 60-70 metrów na pętle.

Lepiej się ściana rozgrzewa.

Duże ściany dzieliłem na pół w poprzek.

W jednym pomieszczeniu nie podzieliłem i jest wyraźnie chłodniejsza ściana dłużej się rozgrzewa.

 

Czy 120W na m2 jest wartością wykonalną ?

Czy jest to zawyżona wydajność ? Nie wiem czy trzymać się tego czy przyjąć inną wartość ?

 

Czy robił Pan odpowietrzniki w puszcze albo miał jakieś problemy z odpowietrzaniem ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pierwszy sezon więc z wydajnością grzewczą trzeba poczekać do ostrych mrozów

ja przyjąłem 100 W na m2 na razie zasilam temp. 37 ^C więc nie za wysoką sterownik i tak rozłącza ogrzewanie nim ściana się cała rozgrzeje

I bardzo ważne!!

ocieplenie to 22 cm styro i to jest najważniejsze przy tym typie ogrzewania.

Porównajcie w OZC (ustawiałem temp pom jako temp zasilania ściany)

Do dwóch pomieszczeń musiałem jechać wężem w dół i z powrotem w góre (klasyczny syfon i tam dałem odpowietrzniki ale widzę że nie są konieczne

Pompą się nie da odpowietrzyć ale ważne jest podłączenie dopływu wody do instalacji poprzez belkę rozdzielacza i odpowietrzam układ wodą z sieci działa idealnie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...

Mam otynkowane sciany 38cm gazobeton + 5 cm styro na zewnatrz czy mozna wykonac bruzdy w scianie i wsadzic do srodka rurki a dziury zaszpachlowac tynkiem??? nie popeka?

Czy to da rade??? czy nie bede mial wiekszych strat ciepla.

Mam policzone projektowe zapotrzebowanie cieplne, stad konkretnie bede wiedzial ile metrow tych rurek ma byc.

Prosze o pomoc remont trwa mam grzejniki, ale kupilem pompe ciepla Pow-woda i mysle nad sciennym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bruzda na parę centymetrów nieznacznie pogorszy Ci parametry ściany. Ale taka ściana sama z siebie za ciepła nie jest, więc położenie tam ogrzewania ściennego to moim zdaniem średni pomysł.

 

no wlasnie tego sie obawialem. scana powinna miec jakies 0,36 plus cos tam z tego styropianu. Czyli co jesli chce scienne to trzebaby najpierw polozyc styropian (a moze welna zeby nie bylo problemu z wilgocia i wtedy ukladac i tynk lub plyty K-G?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...