Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie scienne - czy ktos to w ogole ma??


Wojty

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 228
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pytanie

czy mozna zamontowac ogrzewanie scienne glownie na scianach wewnetrznych.

Ponoc powinno sie to zrobic na zewnetrznych dla unikniecia roznicy temperatur, jednak aby ominac problem nie wystarczajaco cieplej sciany czy jest to dopuszczalne.

Jak macie to rozwiazane u siebie w domach?

Czy faktycznie przez okna "wypromieniowuje" duzo ciepla?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam, przeciez jak grzejnik pracuje to nagrzewa powietrze i ono tez w pewnym stopniu ucieka przez przegrody (sciana, okno). Udzial promieniowania jest mniejszy ale czy roznica w stosunku do plaszczyznowki (scienne) bedzie az tak duza???

 

U mnie system trojszybowy okna drewniane. Jak sa zamkniete w lato to musi grzac tak jak teraz zeby bylo naprawde cieplo w srodku. Ale zaluzje robia swoje.

W kazdym razie moj dom jest smiesznie zbudowany bo to budynek wielorodzinny i ma super grube sciany nosne (wewnatrz) 38 cm!

Dodatkowo aranzacyjnie to tu jakas szafa tu lozko i wyszlo mi ze na zewnetrznych scianach pod oknami bedzie za mala powierzchnia/moc w stosunku do projektowego zapotrzebowania.

Caly problem w tym ze nie bardzo mam jak zrobic podlogowke bo 2 mieszkania po 150 metrow czyli lacznie 300! juz sa wykonczone i maja podlogi drewniane.

A poniewaz kupilem pompe ciepla wiszace juz grzejniki nie dadza rady na niskiej temp. zasilenia. Zostaje mi tylko plaszczyznowe scienne lub sufitowe. Ale sufitowego to sie boje bo jakos nie przekonuje mnie zeby mi w domu na glowe grzalo no chyba ze to mi jeszcze ogrzeje podloge? i rozklad temperaturowy nie bedzie taki zly.

Ktos ma sufitowe???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 1950 czy to twoja wypowiedz? zamieszczona 02-01-2006:

"ze względu na wyższe temperatury pracy zajmuje mniejszą powierzchnię od podłogówki,

może być stosowane na przegrodach posiadających mniejszy współczynnik przenikania ciepła niż przy podłogówce,

a to oznacza, że może być stosowane w budynkach starszych które są modernizowane i są nie tak dobrze izolowane"

 

Bo jakos tak do mojej sciany nie chce pasowac?

 

Zgadzam sie ze docieplenie zewnetrznych scian nawet 5 cm welny od srodka obnizy wspolczynnik przenikania do 0,22 co jest juz calkiem fajne, pytanie czy konieczne.

Postaram sie przeliczyc projektowe zapotrzebowanie na zmienionych parametrach (po dociepleniu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Witam.

 

Planuję małe zmiany w instalacji co, mianowicie chcę ją powiększyć o ogrzewanie płaszczyznowe dwóch ścian.

W związku z tym że są to ściany działowe (gazobeton 12) które przesuwałem, mogę do ogrzania przeznaczyć tylko właśnie te dwie ściany. Resztę zewnętrznych ścian mam wykończone i tam zmiany nie wchodzą w grę. Chciałbym nie wieszać rury pex/al na szynach tylko po nacięciu bruzd w pustaku zatopić ją w ścianie a na to przykleić płytę gk (oczywiście ze wzmocnionymi łączeniami). Tynkowanie przy wykończonym poddaszu może tylko narobić szkód ( sporo wilgoci przy schnięciu). Proszę o opinie w tym temacie.

 

Pozdrawiam.

 

podciągne zapytanie: ogrzewanie ścienne i obłożenie tego płytami KG

połozyć rury bez bruzd na ścianie zewnetrznej

przestrzenie miedy rurami wypełnić docietymi kawałkami płyt KG tak żeby wyrównać płaszczyznę

przykleić na to płyty KG

 

robi się tak?

 

 

http://imageshack.us/a/img716/92/scianaa.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

chodzi mi o ta komorę powietrzna którą chcę zostawić koło rur...

Edytowane przez netbet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopaki....pytam bo nic nie wiem o "ściennym"

znaczy wiem - zasada dzialania jest taka sama jak w podłogówce.... tylko że ja nie mam miejsca na styro i "wylewkę" albo tynk

mam 30-35mm na scianie do wukończenia na cacy ...ot cały problem...

 

w tej chwili są juz rury na scianie...niby grzeje...ale słabo oddaje

co spowoduje ta komora powietrzna pomiedzy ścianą a płytą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Ostatnio dostałem informację od jednego z instalatorów, że ogrzewanie ścienne ma inne temp. zasilania niż podłogówka. I jeśli bym chciał system podłogówka na parterze + ścienne na poddaszu, to w kotłowni potrzeba 2 zawory trójdrogowe i osobne obiegi. Jak mi powiedział, temp. na ścienne musi iść wyższa o 5*C.

Czy to prawda? Planowałem oba ogrzewania na jednym obiegu, tych samych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio dostałem informację od jednego z instalatorów, że ogrzewanie ścienne ma inne temp. zasilania niż podłogówka. I jeśli bym chciał system podłogówka na parterze + ścienne na poddaszu, to w kotłowni potrzeba 2 zawory trójdrogowe i osobne obiegi. Jak mi powiedział, temp. na ścienne musi iść wyższa o 5*C.

Czy to prawda? Planowałem oba ogrzewania na jednym obiegu, tych samych temperaturach.

:oRaczej odwrotnie, rurki w ścianie są przykryte cieńszaą warstwą niż te w podłodze. Ściana szybciej oddaje ciepło niż podłoga.

U na wszystko chodzi na "tej samej" wodzie :yes:

Chyba panu instalatorowi coś się pozajączkowało:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio dostałem informację od jednego z instalatorów, że ogrzewanie ścienne ma inne temp. zasilania niż podłogówka. I jeśli bym chciał system podłogówka na parterze + ścienne na poddaszu, to w kotłowni potrzeba 2 zawory trójdrogowe i osobne obiegi. Jak mi powiedział, temp. na ścienne musi iść wyższa o 5*C.

Czy to prawda? Planowałem oba ogrzewania na jednym obiegu, tych samych temperaturach.

 

zmień instalatora, bo jeszcze inne kwiatki ci nawciska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...