Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie scienne - czy ktos to w ogole ma??


Wojty

Recommended Posts

Jak dużą powierzchnię może zająć ogrzewanie ścienne?

Konkretny przykład: Ogrzewanie ścienne w pokojach na piętrze, na parterze podłogówka. Dom z zapotrzebowaniem na ciepło do 25 kW. Rekuperator. Podłogówkę i ogrzewanie ścienne zasilał bym wodą o tej samej temperaturze.Temperatura do uzyskania 21C. Pokój 20m2 - to jaka powierzchnia +/- do tego pokoju?

Edytowane przez Mikolaj5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 228
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jak dużą powierzchnię może zająć ogrzewanie ścienne?

Konkretny przykład: Ogrzewanie ścienne w pokojach na piętrze, na parterze podłogówka. Dom z zapotrzebowaniem na ciepło do 25 kW. Rekuperator. Podłogówkę i ogrzewanie ścienne zasilał bym wodą o tej samej temperaturze.Temperatura do uzyskania 21C. Pokój 20m2 - to jaka powierzchnia +/- do tego pokoju?

 

Dom z obciążeniem projektowanym 25kW, a nie zapotrzebowaniem, musisz znać obciążenie pomieszczeń

 

róznica miedzy podłogówką a ściennym to możliwość uzyskania wyższej ponadnormatywnej temp powierzchni przy ściennym (bo po tym nie chodzisz) i często większa możliwa powierzchnia grzewcza,

to się projektuje, ścienne na ogół układamy do wysokości 1,5-1,8m, rzadziej wyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dużą powierzchnię może zająć ogrzewanie ścienne?

Konkretny przykład: Ogrzewanie ścienne w pokojach na piętrze, na parterze podłogówka. Dom z zapotrzebowaniem na ciepło do 25 kW. Rekuperator. Podłogówkę i ogrzewanie ścienne zasilał bym wodą o tej samej temperaturze.Temperatura do uzyskania 21C. Pokój 20m2 - to jaka powierzchnia +/- do tego pokoju?

 

Jeśli założymy, że do pokoju o powierzchni 20m^2 trzeba dostarczyć 1000W to:

- przy ogrzewaniu ściennym Lago i temperaturach tz40/tp30/ti20stC potrzeba około 6m^2 \,

- przy Rautherm S 14 około 15m^2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years później...

Witam

Jak wam się sprawuje ogrzewanie ścienne?

Mam pytanie

Czy jest sens ciągnąć ogrzewanie -rurki na wysokość 2 m?

Czy nie jest tak (jak nikogo nie ma w pokoju) że ściany promieniują - ogrzewają ściany na przeciwko siebie i one oddają ciepło zgromadzone? Wyłączając ścianę której na przeciwko są okna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz wtedy gdy po prostu masz zbyt malo wolnej ściany do położenia rurek. Zależy z czego masz mur. U mnie projektanci co wyliczyli ileś grzejników. zamontowaliśmy tylko 2 i już kilka lat wystarczają. Przy projektowaniu na jakiej wysokości zrodlo ciepła ma znaczenie głowa. Dobrze by było, żeby nawet gdy ktoś usiądzie blisko grzejnika, to żeby on nie był na wysokości głowy. wyjątkiem jest łazienka lub korytarz. No i... skoro jest przepis ze łazienka 25 stopni a reszta 20 stopni, to może da rade żeby tylko lub prawie tylko - lazienka była full ogrzejnikowana a reszta nie lub mniej? pomieszczenia wokół łazienki będą brały od niej ciepło. U mnie to się sprawdza: magazyn przyległy do łazienki mającej grzejnik jest ciepły pomimo braku grzejników...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz wtedy gdy po prostu masz zbyt malo wolnej ściany do położenia rurek. Zależy z czego masz mur. U mnie projektanci co wyliczyli ileś grzejników. zamontowaliśmy tylko 2 i już kilka lat wystarczają. Przy projektowaniu na jakiej wysokości zrodlo ciepła ma znaczenie głowa. Dobrze by było, żeby nawet gdy ktoś usiądzie blisko grzejnika, to żeby on nie był na wysokości głowy. wyjątkiem jest łazienka lub korytarz. No i... skoro jest przepis ze łazienka 25 stopni a reszta 20 stopni, to może da rade żeby tylko lub prawie tylko - lazienka była full ogrzejnikowana a reszta nie lub mniej? pomieszczenia wokół łazienki będą brały od niej ciepło. U mnie to się sprawdza: magazyn przyległy do łazienki mającej grzejnik jest ciepły pomimo braku grzejników...

 

Rurki będą z PEX 14mm lub 16 mm

Jeżeli rurki w ścianie nie powinny byc na wysokość głowy, to by oznaczało, że rurki nie powinny byc na wysokości 1mestra od podłogi, czyli traci się powierznie grzejna od podłogi na 1 metra?

Czy dobrze to zrozumiałem?

Jak będzie się zachowywać siatka aluminiowa w tylnku cementowo wapiennym, czy ni będzie korodowała?

Chcę miedzy murem a rurkami jeszcze włożyc siatke aluminiowa, aby działała jak radiator.

Czy siatka- radiator przycyni się do większej sprawności (oddawania ciepła)?

Coś w rodzaju w systemu 3THERMO

Edytowane przez Genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurki będą z PEX 14mm lub 16 mm

Jeżeli rurki w ścianie nie powinny byc na wysokość głowy, to by oznaczało, że rurki nie powinny byc na wysokości 1mestra od podłogi, czyli traci się powierznie grzejna od podłogi na 1 metra?

Czy dobrze to zrozumiałem?

Jak będzie się zachowywać siatka aluminiowa w tylnku cementowo wapiennym, czy ni będzie korodowała?

Chcę miedzy murem a rurkami jeszcze włożyc siatke aluminiowa, aby działała jak radiator.

Czy siatka- radiator przycyni się do większej sprawności (oddawania ciepła)?

Coś w rodzaju w systemu 3THERMO

 

Ogrzewanie ścienne układane jest do wysokości 2 m, wyjątki stanowią np. ściany kolankowe które także chcemy wykorzystać.

 

Czy siatka aluminiowa zwiększy wydajność? To bardzo dobre pytanie... najlepiej byłoby to zmierzyć.

W większości przypadków jednak układa się tradycyjnie, na mokro lub w metodzie suchej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...