Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie scienne - czy ktos to w ogole ma??


Wojty

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 228
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ja tez mam pytanie dot ogrzewania sciennego:

- ktos wyzej napisal, ze najlepiej jest polozyc to ogrzewanie na scianie zewnetrzenej z oknem - ale czy przy sporym oknie nie bedzie "za malo tej sciany" - chodzi mi przede wszytskim o to jaka powierzchnie sciany musze przeznaczyc na te rurki, aby ogrzac np 17 metrowa sypialnie ?

 

jesli okazaloby sie ze ta sciana z oknem wystarczy to nie byloby problemu z wierceniem i gwozdziami - rzadko wiesza sie cos na scianie z oknem - firanki, zaslony i problem z glowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez mam pytanie dot ogrzewania sciennego:

- ktos wyzej napisal, ze najlepiej jest polozyc to ogrzewanie na scianie zewnetrzenej z oknem - ale czy przy sporym oknie nie bedzie "za malo tej sciany" - chodzi mi przede wszytskim o to jaka powierzchnie sciany musze przeznaczyc na te rurki, aby ogrzac np 17 metrowa sypialnie ?

 

jesli okazaloby sie ze ta sciana z oknem wystarczy to nie byloby problemu z wierceniem i gwozdziami - rzadko wiesza sie cos na scianie z oknem - firanki, zaslony i problem z glowy

Wydaje mi się że tej ściany może być mało .

Nie liczyłem jeszcze wydajności takiego ogrzewania - będę strzelał 100-150 w/m2 jest chyba osiągalne . Jak znasz zapotrzeboeanie na ciepło to siobie policz .

Jak mi podasz parametry ściany to w wolnej chwili mogę policzyć wydajność takiego grzejnika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Podciagam temat.

 

Przy próbach urządzenia salonu przez moją żonę podłogówką nie zdołam go ogrzać. Żonka chce za dużo parkietu na podłodze :lol:

Więc na 80% skończy się na podłogówce w cześci salonu pod płytkami oraz na ogrzewaniu ściennym.

Tak więc temat mnie interesuje to wywlekam go do góry.

 

http://www.palmer.com

Polecają rury radianox ale ja mam zamiar zrobić to normalnie na pex.

Jak pisał 1950 - można :lol:

 

Z rurką podłogową ( fi16) kupię 100m rurki fi14.

Na stronce palmera przy 45st moc podaja na 120W/m2 ściennego.

Trzeba tylko zdecydować czy położyć na większej powierzchni i puścić niższą temperaturę z roździelacza podłogówki czy położyć mniej rurek i zasilić to przez osobną głowicę na 40st.

 

Z tego co piszą normalny tynk cementowo wapienny jak najbardziej się nadaje.

Trzeba dać włókien albo siatkę w ostatnia warstwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.palmer.com

Polecają rury radianox ale ja mam zamiar zrobić to normalnie na pex.

Jak pisał 1950 - można :lol:

 

Z rurką podłogową ( fi16) kupię 100m rurki fi14.

Na stronce palmera przy 45st moc podaja na 120W/m2 ściennego.

Trzeba tylko zdecydować czy położyć na większej powierzchni i puścić niższą temperaturę z roździelacza podłogówki czy położyć mniej rurek i zasilić to przez osobną głowicę na 40st.

 

Z tego co piszą normalny tynk cementowo wapienny jak najbardziej się nadaje.

Trzeba dać włókien albo siatkę w ostatnia warstwę.

Obejrzałem sobie tę ich stronkę i filmik instruktarzowy .

Nie wiem na jakim podłożu chcesz kłaść ścienne - zwróć uwagę że oni tam kładą rurki na jakimś materiale izolacyjnym .

Jeżeli położusz bezpośrednio na ścianie to 100 czy tym bardziej 150 W/m2 nie uzyskasz .Szacuję połowę tej wartości - no może trochę więcej .

Cóż - pobrałem znowu kan-co , dokonałem obliczeń i wychodzi na to że 150 W/m2 jest do osiągnięcia - parametry lepsze niż przy podłogówce .

Nie mniej jednak ten typ dogrzania pomieszczeń wydaje się ciekawym rozwiązaniem i też biorę go pod uwagę - tylko ja chcę to zrobić w łazienkach > tam gdzie mam za mało podłogi .

Jeżeli chodzi o salon i inne pomieszczenia z drewnem na podłodze to warto rozważyć parkiet lamelowy , panele , parkiet przemysłowy .

Nadają się do podłogówki , trzeba tylko zasilić wyższą temperaturą lub zagęścić ułożenie rurek .

U mnie będzie podłogówka w całym domu , na to drewno > wyjątek to łazienki , hole i kuchnia ( w salonie jakoś mi płytki nie leżą ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam jakie wartości mocy ściennego wyszły mi w kan-co .

Niedawno robak internetowy zjadł mi dysk i jeszcze nie odtworzyłem wielu rzeczy ale z tego co pamiętam to ze ściany nie uzyskasz większej mocy niż z podłogi > głównie z powodu dużej różnicy temperatur po obu stronach takiego grzejnika (moje szacunki były przy 10 cm styro na scianie i w podłodze . Gdyby zrobić ścienne na dodatkowej płycie izolacyjnej to te 150 W jest pewnie osiągalne .

Jak znajdę czas i zaktualizuję oprogramowanie to pokuszę się o ponowne wyliczenia -> a może ktoś to policzył i wie .

Właśnie w poprzednim poście skorygowałem swoje wypowiedzi co do mocy ściennego - jak najbardziej ,w ścianie z 10 cm styro te 150 W jest mozliwe - policzyłem i przepraszam za wprowadzenie zamieszania .

Ja chwilowo musiałem z rozpoczęciem budowy gwałtownie wychamować - dzięki "uprzejmości jednych sąsiadów" zamiast rozpocząć bydowę miesiąc temu pozwolenie odebrałem dopiero wczoraj i prawomocne stanie się pewnie za jakieś półtora miesiąca (a miał być stan surowy jeszcze w tym roku )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przy ogrzewaniu sciennym musze uzyc specjalnego tynku? Jezeli tak to jakiego?

 

Specjalnego, np gipsowo - wapiennego Knauf MP 75 G/F

Można też do zwykłego tynku dodać specjalne włókna (jak przy podłogówce ) i prawdopodobnie będzie ok .

Chodzi głównie o to aby był on trochę elastyczny i nie pękał w wyniku rozszerzania rurek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jabko - mi się wydaje, że nie rozwiążesz problemu w ten sposób. Na mój gust gruby tynk z rurkami to coś w rodzaju płyty ogrzewania podłogowego, która cała się nagrzewa od rurek. I lepiej by było dać coś izolującego pomiędzy ten tynk z rurkami, a ścianę.

Zaznaczam, że nic nie obliczałem - tak sobie tylko myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby tak dać otulinę przeciętą wzdłuż na pół ??

Tą połówkę rurki od ściany by osłaniała ?

Proponuję wejść na stronę http://www.kan.com.pl - ściągnąć sobie programik kan-co , w nim - w opcji grzejnika podłogowego zapodać parametry ściany i sądzę że wynik nie będzie obarczony 100% błędem .

Ja wrzuciłem ścianę 3W z porotermu 25 i 11,5 z 10 cm styro w środku i dla rurek fi 14 zalanych w 4 cm tynku , przy 5 cm rozstawie rurek dostałem coś w okolicach 150 w/m2 .

Sprawdziłem też że grubość ściany pod rurkami (między rurką a styropianem ) w niewielkim stopniu wpływa na moc grzejnika - można by na ten temat dyskutować . Z pewnością wpływa na akumulacyjność ściany .

Dołożenie pod rurki przeciętego peszla nic nie zmieni - i tak cała ściana się nagrzeje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie tez podoba sie idea ogrzewania sciennego

 

nie mniej jednak urcze ostatnio chodzi mi po glowie nowa mysl ;)

 

jesli mowimy o systemie ogrzewania to powinnismy myslec tak

1) wyliczam zapotrzebowanie na cieplo np dla salonu- wychodzi mi powiedzmy 350 Watt

 

2) powierzchnia scian + sufit+ podloga w salonie to okolo 70 m2

 

3) wspolczynnik wnikania ciepla od tych scian i podlog do powietrza srednio wynosi jakies minimum 10 W/m2K

 

z tych faktow wynika, ze wystarcza mi roznica temperatur miedzy tymi przegrodami a powietrzem okolo pol stopnia celsjusza aby cieplo od tych scian i stropow pokrywalo zapotrzebowanie na cieplo mojego salonu

 

 

idac dalej tym tropem moge wyliczyc o ile ochlodza sie moje sciany i strop

jesli bede nimi grzac salon

 

zapotrzebowanie na cieplo salonu na dobe to 350 watt*3600sekund*24 godziny=30,24 MJ (lub inaczej 8,4 kWh)

 

ile to bedzie w przeliczeniu na spadek temperatury moich scian?

masa scian+ stropu to okolo 25 ton cieplo wlasciwe to okolo 1000 J/kg°C

 

czyli spadek temperatury po dobie wynosi: 30240000/1000/25000=1,2 °C

 

 

oczywiscie dziala to tez w druga strone czyli wystarzczy troche podniesc temperature w pokoju (np za pomoca kominka) i sciany domu szybciutko pochlaniaja te energie- ktora pozniej beda mogly oddawac

 

o co mi chodzi?

a no o to ze dzisiejsze domy cieple jak moj o k=0,18 W/m2K

maja na tyle male zapotrzebowanie na cieplo, ze odpowiednio projektujac sciany mozna uzyskac bajeczny wprost komfort termiczny o jakim w przeszlosci mozna bylo tylko pomarzyc

 

w dzisiejszych cieplych domach zbudowanych z glowa mozna na prawde komfortowo mieszkac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla porownania ta sama sytuacja - ten sam salon w "starych " standardach

czyli sciany ocieplone jakims 4 cm styro ;)

mamy straty ponad 1000 Watt

a zakladajac domy z cegly nieocieplone (ludzie do dzis ak mieszkaja) wychodzi okolo 3000 Watt

 

pewnie nie kazdy zdaje sobie sprawe z tego o ile dzisiejsze standardy przewyzszaja to do czego bylismy wczesniej przyzwyczajeni

 

(potem ktos sie moze dziwic ze ma w zimie zimne kaloryfery ;) )

 

wybaczcie ze tak sie nad tym rozczulam

ale to jest piekne

to jest kosmiczny postep- jeden rzad wielkosci jestesmy do przodu

 

dzisiejsze domy mozna na prawde zagrzac dwoma farelkami po 1200 watt kazda ;)

 

kto nie pamieta jak sie kiedys dogrzewal farelka gdzies w zimnych budowlach- toz taka farelka to byla jak zabawka- ot wystarczalo zeby sie ogrzac jak dmuchalo prosto na nas a dzisiaj ?- po prostu komfort

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jacek K.

"mirmil"

Ja też będę miał miał dom ultraenergooszczędny, ale biorę pod uwagę tylko podłogówkę albo/i sufitówkę. Podłogówka do utrzymania minimalnej temperatury (np 15 st. C), a sufitówka do szybkiego podgrzania pomieszczenia do żądanej temperatury i odpowiednio szybkich reakcji na zmiany zapotrzebowania na ciepło. Przez większość roku boję się przegrzania pomieszczeń. Co Ty na to?

 

ps. sorry, że wątku o ogrzewaniu ściennym, ale być może warto łączyć te rodzaje ogrzewania ze sobą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z ogrzewań płaszczyznowych ogrzewanie ścienne to najgorszy sposób ogrzewania,

 

Na pewno lepsze niż sufitowe, a w wielu przypadkach (sypialnie, mała powierzchnia wolnej podłogi, zaplanowane dywany..) także lepsze niż podłogowe. Wszystko zależy od wielkości i funkcji pomieszczenia - czy ma być duża bezwładność ogrzewania, czy musi być możliwość szybkiego nagrzania itp.

rafgam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jacek K.
z ogrzewań płaszczyznowych ogrzewanie ścienne to najgorszy sposób ogrzewania,

 

Na pewno lepsze niż sufitowe, a w wielu przypadkach (sypialnie, mała powierzchnia wolnej podłogi, zaplanowane dywany..) także lepsze niż podłogowe. Wszystko zależy od wielkości i funkcji pomieszczenia - czy ma być duża bezwładność ogrzewania, czy musi być możliwość szybkiego nagrzania itp.

rafgam

rafgam wyrażasz się nieprecyzyjnie. Co chcesz nagrzewać? Cały pic polega na tym, żeby nie nagrzać, a czuć ciepło. A z sufitówki tak szybko bym się nie wycofywał, bo przy niskich parametrach zasilania (np 30 st. C) albo małej powierzchniowej gęstości mocy mat na prąd ciepło w małym stopniu gromadzi się pod sufitem, bo stamtąd spycha je zimniejsze powietrze z wentylacji. Oczywiście jak ktoś wentyluje pomieszczenia (ale mówimy o rozwiązaniach komfortowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...