Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GNIAZDKA i WŁĄCZNIKI - montaż, modele, rozwiązania, polecane firmy


jakubpar

Jaki kolor wybrałem/am  

20 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki kolor wybrałem/am



Recommended Posts

  • Odpowiedzi 141
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja właśnie wczoraj zakupiłam ostatnie potrzebne :)

Też myślałam o prawie - wszystkich srebrnych, ale stanęło na:

- satynie (chyba, tak to nazwali, jest lekko złotawa w porównaniu do srebra) do salonu i łazienki - tutaj potrzebowałam w jednej ramce włącznik do światła i gniazdko bryzgoszczelne i z jakiejś firmy Thaya (czy jakośtak) były najładniejsze właśnie te gniazdka zamknięte,

- drewnianych, mahoniowych do przedpokoju, pod kolor drzwi i - mam nadzieję - przyszłej podłogi,

- cała reszta biała z Legranda, seria suno, bo jak mi się za jakiś czas pozmienia koncepcja kolorystyczna to i tak będą pasować :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Ja o sciemniaczach, ale troszke inaczej.........

Zamontowalam wlasnie sciemniacze, kupilam dwie lampy ze sciemniaczami, a tutaj slysze i czytam, ze od wrzesnia bedzie obowiazywal nowy przepis UE, maja zwykle zarowki znikac ze sprzedazy i trzeba bedzie zastapic je energooszczednymi, przy ktorych ponoc sciemniacze nie beda wspolgrac. Niech sie jakis elektryk wypowie czy sciemniacz + zarowka energooszczedna, to niemozliwe polaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja o sciemniaczach, ale troszke inaczej.........

Zamontowalam wlasnie sciemniacze, kupilam dwie lampy ze sciemniaczami, a tutaj slysze i czytam, ze od wrzesnia bedzie obowiazywal nowy przepis UE, maja zwykle zarowki znikac ze sprzedazy i trzeba bedzie zastapic je energooszczednymi, przy ktorych ponoc sciemniacze nie beda wspolgrac. Niech sie jakis elektryk wypowie czy sciemniacz + zarowka energooszczedna, to niemozliwe polaczenie?

 

nie jestem elektrykiem, ale się wypowiem :)

 

widziałem w sklepie żąrówkę energoszczędną do współpracy ze ściemaniaczami, więc nie jest to niemożliwe. ale niestety była pierońsko droga - prawie 100 zl

 

producent nazywa się govena; na allegro taniej ale nadal niemalo...

http://www.allegro.pl/item526954485_swietlowka_sciemnialna_20w_110w_swiatlo.html

http://www.allegro.pl/item525791865_zarowka_energooszczedna_govena_emc_sciemialna.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem elektrykiem, ale się wypowiem :)

 

widziałem w sklepie żąrówkę energoszczędną do współpracy ze ściemaniaczami, więc nie jest to niemożliwe. ale niestety była pierońsko droga - prawie 100 zl

 

producent nazywa się govena; na allegro taniej ale nadal niemalo...

http://www.allegro.pl/item526954485_swietlowka_sciemnialna_20w_110w_swiatlo.html

http://www.allegro.pl/item525791865_zarowka_energooszczedna_govena_emc_sciemialna.html

 

To sie wlasnie stanie, ze kopnie to po kieszeniach bardziej niz placenie za prad przy zwyklych zarowkach. Oszczednosc pradu miedzy zarowka energooszczedna a zwykla jest niewielka w skali roku, a wydanie pieniedzy na oszczednosciowa zarowke bedzie duzo wyzsze niz zarowki zwyklej. Dla mnie te 100zl za zarowke energooszczedna oznacza wtedy kupienie w sumie 9 zarowek, suma zawrotna. Jest jeszcze mozliwosc wymiany sciemniaczy (to tez koszt) na zwykly wlacznik, a co z lampami stolikowymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a do zwykłego ściemniacza potrzebna jest jakas specjalna żarówka, czy moze być normalna? bo myślalem o zainstalowaniu sciemniacza, tak dla klimatu ;) ale nie wiem co z żarówką...

 

miałem zainstalowane ściemniacze, ale wszystkie wyrzuciłem.

jedyna ich zaleta dla mnie, to mozliwość załączania i wyłączania światła pilotem, czyli na leząco. Ale to można zrobić bez sciemniania.

a teraz parę informacji:

1. Ściemniacze można stosować do normalnych żarówek. Tutaj regulacja jest normalna. Tyle, że żarówka zmienia barwę światła (bo spada rozżarzenie żarnika) na bardziej czerwoną, co mi na przykład niesłychanie męczy wzrok.

2. Ściemniacz nie będzie współpracował ze zwykłymi żarówkami oszczędnymi, ani świetlówkami.

3. Uważam, że należy unikać stosowania ściemniaczy w oświetleniu podstawowym, a dawac tylko do dekoracyjnego lub pomocniczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Uważam, że należy unikać stosowania ściemniaczy w oświetleniu podstawowym, a dawac tylko do dekoracyjnego lub pomocniczego.

 

Sciemniacz u mnie nigdy nie sluzy za swiatlo glowne, przy ktorym przesiaduje, ale uzywam np. gdy rano budze dziecko do szkoly a jest jeszcze ciemno na zewnatrz, nie swiece od razu dziecku pelna para w oczy, tylko stopniowo "doswiecam". Podobnie przed spaniem gdy jeszcze kursujemy z mezem miedzy lazienka a sypialnia, zawsze sciemniamy w sypialni, bo po co ma sie swiecic na max.

Gdy kupowalam lampy stolikowe, nie zwracalam na to uwagi, patrzylam na wyglad lampy, bardzo mi sie podobaly i pasowaly do ogolnego wystroju, wiec kupilam. Wlacznik wygladal tez na pierwszy rzut "normalnie". Mimo, iz lampy uzywam tylko na "pelny gaz", to jednak posiadaja one ten sciemniacz. Czy da sie jakos wymienic ta czesc lub po prostu wlaczac tylko na max. i wtedy taka zarowka energooszczedna bedzie dzialac? Chyba, ze przy wlaczaniu jej to przejscie doplywu pradu zaszkodzi? Sorry jesli glupio pytam, ale sie na tym kompletnie nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ściemniacze można stosować do normalnych żarówek. Tutaj regulacja jest normalna. Tyle, że żarówka zmienia barwę światła (bo spada rozżarzenie żarnika) na bardziej czerwoną, co mi na przykład niesłychanie męczy wzrok.

2. Ściemniacz nie będzie współpracował ze zwykłymi żarówkami oszczędnymi, ani świetlówkami.

3. Uważam, że należy unikać stosowania ściemniaczy w oświetleniu podstawowym, a dawac tylko do dekoracyjnego lub pomocniczego.

 

A co jesli mam pod jeden ściemniacz podpięty sufit podwieszany (oświetlenie) z 3x swietlowki i 5x halogeny? Jak zachowają się świetlówki gdy będę ściemniać? Czy to im jakoś szkodzi na żywotność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałam ostatnio u znajomych taki patent, który wprawił mnie w osłupienie :o

Żarówki energooszczędne do programowania, które same zmniejszają ilość światła. Wkręcone były do normalnej lampy. Obsługiwało się to tak, że 2 szybkie "kliknięcia" włącznikiem powodowały zmniejszanie ilości światła i w trakcie tego było trzaba "kliknąć" jeszcze raz, żeby zatrzymało się na pożądanej ilości.

Żarówki kupili w Castoramie, a ich wadą (żarówek, nie znajomych :lol: ) jest cena, około 50 zł za sztukę.

Zaczynam się zastanawiać nad nimi (żarówkami) :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam to Berker ma wlaczniki 3 klawiszowe. Nie zdziwilbym sie gdyby byly tez u Mertena i Legranda.

 

Pozdrawiam

 

Jesli to chodzi o tego Berker´a http://www.berker.com/pl/polska/produkty/serie-produktow/berker-ts/ (bo innego z wieloma przyciskami u nich nie widzialam), to to nie jest sciemniacz, a zwykly lacznik, a moze i "niezwykly", bo pan sprzedajacy powiedzial, ze sie nie nadaje (chcialam do kuchni takie 4 laczniki w jednym nie 4 osobne), bo to jest pod inne napiecie. Cokolwiek to znaczy, normalnie do kuchni czy pokoju sie nie-nadawalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ściemniacze można stosować do normalnych żarówek. Tutaj regulacja jest normalna. Tyle, że żarówka zmienia barwę światła (bo spada rozżarzenie żarnika) na bardziej czerwoną, co mi na przykład niesłychanie męczy wzrok.

2. Ściemniacz nie będzie współpracował ze zwykłymi żarówkami oszczędnymi, ani świetlówkami.

3. Uważam, że należy unikać stosowania ściemniaczy w oświetleniu podstawowym, a dawac tylko do dekoracyjnego lub pomocniczego.

 

A co jesli mam pod jeden ściemniacz podpięty sufit podwieszany (oświetlenie) z 3x swietlowki i 5x halogeny? Jak zachowają się świetlówki gdy będę ściemniać? Czy to im jakoś szkodzi na żywotność?

 

Jeżeli chodzi o połączenie ściemniacza z lampą fluoroscencyjną tzw. świetlówką to przy stopniowym obniżaniu napięcia lampy tego rodzaju zaczynają pulsować (efekt mało przyjemny dla oka) a nawet gasną.

 

Jeżeli chodzi o oświetlenie halogenowe to praktycznie wydłuża się żywotność normalnej żarówki ,ale traci się na naturalnej "białej" barwie światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zalecam podlaczania sciamniaczy pod zwykle swietlowki energooszczedne, szkodzi im to, podobnie jak czeste ich wlaczanie i wylaczanie. Za to pod halogeny jak najbardziej. Przy LED-ach tez nie powinno byc problemu i do tego nie zmieniaja temperatury barwy, tylko jasnosc :)

 

Ciekawe jest to, ze na rynku pojawiaja sie swietlowki energooszczedne wspolpracujace ze sciemniaczami, chyba juz kazdy duzy producent posiada takie zarowki :)

 

Oferta firmy Govena wyglada ciekawie, szczegolnie takie cos

http://www.allegro.pl/item515571941_swietlowki_sterowane_radiowo_govena_aslo.html

 

Albo same oprawki przelotowe ze sciemniaczem na pilota

http://www.allegro.pl/item534744133_3_gniazda_zarowki_e27_wlacznik_z_pilota_sciemniacz.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...