Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mapa do celów projektowych czego oczekiwać od geodety


vooyo

Recommended Posts

czego nalezy wymagac od geodety przy załatwianu mapki do celów projektowych, z kim i jakis uzgodnień, jakich pieczątek, jaks powinna być skala 1:1000 czy 1:500 lepiej, a moze kalka - ale co to jest, prosze napiszcie czego powinno sie rzadac od geodety przy zamawianiu mapy do celów projektowych zeby nie dac sie wykorzytsac, aha i jescze jedno ile nalezy wziąć od niego tych mapek, dzikuje serdecznie za porade fachowców
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba wymagac zeby mapa miala date wykonania pomiary oraz kto wykonal ten pomiar oraz zakres pomiaru linia przerywana , ze jest to mapa do celow projektowych i pieczatke z Osrodka Dokumentacji Geodezyjne i Kartograficznej w kolorze czerwonym

ja zawsze zamawiam 1 kopia na foli(kalce) + 2 kopie na papierze

 

to tak w duzym skrocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przytoczę może fragment rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie rodzaju czynności i zakresu opracowań geodezyjnych obowiązujących w budownictwie,

rozdział 2 - Opracowania geodezyjno-kartograficzne do celów projektowych:

"(...)Istota

§ 3. Opracowania geodezyjno-kartograficzne do celów projektowych obejmują przygotowanie dokumentacji geodezyjnej niezbędnej do wykonania projektu budowlanego.

 

Projekt zagospodarowania działki; terenu

§ 4. 1. Projekt zagospodarowania działki lub terenu należy sporządzić na kopii aktualnej mapy zasadniczej. Dopuszcza się dwukrotne pomniejszenie lub powiększenie tej mapy.

2. W razie braku mapy zasadniczej w odpowiedniej skali, projekt sporządza się na mapie jednostkowej, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

3. W razie budowy pojedynczych obiektów o prostej konstrukcji, usytuowanych w granicach jednej nieruchomości, dopuszcza się wykonanie mapy jednostkowej, o której mowa w ust. 2, w układzie lokalnym dla danej inwestycji. W takim wypadku punkty, na których będzie oparty pomiar, należy utrwalić znakami z trwałego materiału oraz sporządzić dla nich opisy topograficzne w nawiązaniu do istniejących trwałych szczegółów sytuacyjnych.

 

Mapy do celów projektowych

§ 5. Mapy, o których mowa w § 4, zwane dalej "mapami do celów projektowych", powinny obejmować również obszar otaczający teren inwestycji w pasie co najmniej 30 m, a w razie konieczności ustalenia strefy ochronnej także teren tej strefy.

 

Treść map

§ 6. 1. Treść mapy do celów projektowych, poza elementami stanowiącymi treść mapy zasadniczej łącznie z granicami władania (własności) nieruchomości (działek), powinna zawierać:

1) opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, linie zabudowy oraz osie ulic, dróg itp., jeżeli zostały ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu,

2) usytuowanie zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody,

3) usytuowanie innych obiektów i szczegółów wskazanych przez projektanta, zgodnie z celem wykonywanej pracy.

2. Skalę map do celów projektowych należy dostosować do rodzaju i wielkości obiektu lub całego zamierzenia budowlanego, przy czym:

1) skala map działek budowlanych nie powinna być mniejsza niż 1:500,

2) skala map zespołów obiektów budowlanych oraz terenów budownictwa przemysłowego nie może być mniejsza niż 1:1000,

3) skala map rozległych terenów z obiektami budowlanymi o dużym rozproszeniu oraz obiektami liniowymi może wynosić 1:2000.

3. Wielkość obszaru, o którym mowa w § 5, oraz skalę map do celów projektowych dla danej inwestycji określa w razie potrzeby organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę. (...)"

 

A mówiąc inaczej mapa pod projekt budynku powinn być w skali 1:500 o treści: sytuacja+uzbrojenie+wysokości+ewidencja+przebieg projektowanych sieci uzbrojenia terenu uzgodnionych dotychczas przez starostę+znaki geodezyjne.

Jeśli chodzi o "uzgodnienia", a właściwie wywiady branżowe, geodeta wykonuje ze wszystkimi instutucjami będącymi zarządcami sieci uzbrojenia terenu na danym obszarze. Inwestor powinien dostać kopie lub oryginały tych wywiadów. Zauważyć tutaj należy, że nie we wszystkich gminach trzeba robić wywiady branżowe.

Pięczątka najważniejsza: "Niniejsza mapa może służyć do celów projektowych" ... kolor - taki, jaki się wlał pani Krysi na poduszkę :wink:

Ile sztuk? ... powinno wystarczyć 5. Można też dostać mapę na dyskietce ... ale to już zależy, czy geodeta wykonuje mapę cyfrową, czy tradycyjną.

Tak w skrócie to by było wszystko 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra mapa z punktu widzenia INWESTORA powinna posiadać:

1/ czerwoną pieczątkę " mapa może służyć itd."

2/ taki zakres aktualizacji mapy oznaczony przerywaną linią, aby obejmował zasięgiem wszystkie miejsca wpięcia i przeprowadzenia mediów do projektowanego budynku.

3/ w powyższym zasięgu ma być AKTUALNA , czyli przedstawiać wiernie obraz terenu. Tutaj uwaga - nie wszystko co jest w terenie musi być na mapie np. psia buda , niektóre ogrodzenia , drzewa , jakieś rozwalające się budy i podobne pierdoły.

4/ W moim rejonie wystarczy jak geodeta zrobi mapę w 1 egz. na folii.

I to w zasadzie wszystko bo o pozostałe rzeczy typu: uzgodnienia , skale niech się martwi ten co przystawia słynną czerwoną pieczęć i geodeta wykonujący mapę , bo w końcu za coś bierze pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 1 month później...

No i przede wszytskim mapa do celów projektowych powinna być użyteczna pod kątem uzyskania pozwolenia na budowę. Pierwsza mapa jaką mi wykonał geodeta, była zaopatrzona w słup wysokiego napięcia na sąsiedniej działce no i linia przebiegała przez środek mojej przyszłego domu. Odmowa budowania - murowana.

Okazało sie że 'specjalista' wyrysował na mapie kawał drewna, które sąsiad wbił w ziemię, żeby sobie na okres kilku tygodni prąd dociągnąć do budowy.

Oprócz tego mogą pojawić się np. drzewa, których na poprzedniej mapie nie było ale teraz już podrosły. Najlepiej przed rozpoczęciem pomiarów zajechać z geodetą na działkę (z mapą z poprzedniego pomiaru, którą bierze z urzędu) i na wszelki wypadek przeanalizować wszystko co tam jest. Wtedy jeszcze można próbować negocjować czy to nanosić na mapę czy nie.

Geodeta ma mocno ograniczone przepisami możliwości samodzielnej decyzji z czego zrezygnować - ale zawsze jakieś są. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj raczej odpowiedzi na forach regionalnych.Co region to inne obyczaje.Np. w Warszawie i okolicach geodeci uzgadniają też ZUD-y na przyłacza.

A reszta to już :james napisał najważniejsze rzeczy.Zwróć uwagę zwłaszcza na punkt 2w Jego poście!!!!Często i gęsto geodeci nie zaznaczają takiej przerywanej linii/zasiegu aktualizacji/,a bez niej nie uzgodnią Ci np. w gazowni przyłacza gazowego,choćby sieć biegła 3m od działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę zwłaszcza na punkt 2w Jego poście!!!!Często i gęsto geodeci nie zaznaczają takiej przerywanej linii/zasiegu aktualizacji/,a bez niej nie uzgodnią Ci np. w gazowni przyłacza gazowego,choćby sieć biegła 3m od działki.[/color]

 

U mnie to ciagla, gruuuuba linia.

Ale chyba mowa o tym samym.

 

Q.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość firmaandal

1) Teren aktualizacji na mapie oznaczony jest dowolnie, może to być linia przerywana, gruba lub szlaczek, ponieważ na pieczątce światczącej o aktualizacji opisane jest jaką linią to narysowano.

2) Na mapie nie podaje się daty pomiaru tylko datę WYKONANIA mapy i datę jej przyjęcia przez urząd.

3) Każdy dodatkowy egzemplarz mapy kosztuje -(geodeta płaci w ośrodku), więc od geodety nie można wymagać iluś tam odbitek mapy za cena np. 4 egz.

4) Mapę do celów projektowych sporządza się w skali mapy zasadniczej ( mapa, która jest w państwowym zasobie geodezyjnym), można taką mapę przeskalować np z 1:1000 na 1:500.

Nie można zrobić mapy w skali, 1:500 jeżeli na danym terenie obowiązuje mapa w skali 1:2000.

5) na mapie nie wykazuje się drzew rosnących na działce (chyba, że są to pomniki przyrody), wewnętrznych ogrodzeń na działce ( tylko ogrodzenia zewnętrzne działki), obiektów małej architektury ( grile, psie budy), garaży typu "blaszak”, jeżeli nie jest na fundamencie.

6) wszelkiego rodzaju projekty uzgadniane w ZUD należy wykonywać na aktualnej mapie do projektów, więc OBOWIĄZKIEM geodety jest sprawdzenie, czy mapa wykonana np 2 miesiące, czy nawet 2 tygodnie temu jest wciąż aktualna.

 

Pozdrawiam geodeta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5) na mapie nie wykazuje się drzew rosnących na działce (chyba, że są to pomniki przyrody)

Ja mam na mapie do celów projekotwych całą masę drzew. Czy powyższe znaczy, że nie trzeba sie nimi przejmować? Tzn, jeśi wytnę jakieś naniesione drzewo, i kolejny geodeta nie będzie mógł go znaleźć w terenie przy inwentaryzacji budynku, to są tego jakieś konsekwencje?

Dodam, że rzeczone drzewo to zwykła polna grusza. Czy wycięcie muszę jakoś zgłosić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, z tego geodety też kozak z przyrody nie był. Naniósł wszystko, co miało pień i było wystarczająco grube, gruszka nie gruszka.

Z powyższych postów wnoszę, że gruszkę mogę ciąć nawet jeśli jest naniesiona na mapie. Dobrze rozumiem? Czy trzeba kogoś powiadomić o wycięciu? Wystarczy pismo? Do kogo - geodezji, Wydziału Architektury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, drzew -o ile nie są to pomniki przyrody- nie zaznacza się na działkach, a jeżeli już to zaznacza się drzewa, których średnica na wyskoości około 1,3m przekracza 20 cm. (instrukcje geodezyjne)

Pozwoleniu na wycięcie drzew podlegają te drzewa, które mają więcej niż 5 lat lub, których śreednica przekracza 8 cm ( na 1,3m) zagodnie z ustawą o lasach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, drzew -o ile nie są to pomniki przyrody- nie zaznacza się na działkach, a jeżeli już to zaznacza się drzewa, których średnica na wyskoości około 1,3m przekracza 20 cm. (instrukcje geodezyjne)

Pozwoleniu na wycięcie drzew podlegają te drzewa, które mają więcej niż 5 lat lub, których śreednica przekracza 8 cm ( na 1,3m) zagodnie z ustawą o lasach

 

W pasie drogowym mierzy się drzewa nawet jeśli nie są pomnikami przyrody /instr. G-4 z 83r/ .Na działce nie trza:) Chyba ,że kto ma dęby:):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, drzew -o ile nie są to pomniki przyrody- nie zaznacza się na działkach, a jeżeli już to zaznacza się drzewa, których średnica na wyskoości około 1,3m przekracza 20 cm. (instrukcje geodezyjne)

Pozwoleniu na wycięcie drzew podlegają te drzewa, które mają więcej niż 5 lat lub, których śreednica przekracza 8 cm ( na 1,3m) zagodnie z ustawą o lasach

 

W pasie drogowym mierzy się drzewa nawet jeśli nie są pomnikami przyrody /instr. G-4 z 83r/ .Na działce nie trza:) Chyba ,że kto ma dęby:):)

 

chyba ze sobie zażyczy projektant już kilka razy przerabiałem pomiar lasu :D pikiety szły ze hohohoo (nie chodzi o mapy dc proj. dla budynków tylko pod drogi )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...