Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tania pompa ciepła - czy warto?


Darth

Recommended Posts

a jakieś dane na temat sprawności, zużycia prądu itd?

Sprawna jest bo grzeje :lol: Wyliczanie COPu mnie nie interesuje.

Przez te kilka miesięcy poszło 5200 kWh w dwóch taryfach (osobny podlicznik na PC i solary), grzanie jest ustawione na 18 (dzień) i 20 (noc). Ogrzewanie podłogówka + CWU. Nie jest to podstawą do żadnych wyliczeń bo dopiero w tamtym tygodniu ekipa skończyła ocieplanie dachu.

 

COP to podstawa :-) podobną ilość prądu spaliłem kotłem eletrycznym ...

a jaką powierzchnie grzałeś i jak ocieploną itd?

Żeby się podniecać że spadło lub się podniosło ? To już wolałbym jakiś kanał XXX w TV obejrzeć - efekty wywołuje podobne :) :)

 

tylko oglątanie tv nie kosztuje tyle co pompa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 210
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

podaje wyceny (te tańsze które otrzymałem) 155pu, 24BK+20styro,podłogówka wszędzie,rekuperator

 

Ekontech-12kw

kolektor poziomy:około 30tys netto (w sprzyjających okolicznościach zmiesci sie na działce)

kolektor pioniowy około 40tys netto

 

O Ekontechu i przejściach z nimi Martka pisała w tamtym roku http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-ekontech-zapiski-zmarznietego-uzytkownika,t67098.htm?highlight=ekontech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
W 2006r jak rozglądałem się z pompą to 1m odwiertu przy kolektorze pionowym kosztował 200zł i to chyba bez uzbrojenia tej dziury w rurę. Mnie też ciekawi jakie ceny są obecnie.
Na Allegro możesz znaleźć oferty już od 60zł, ale oczywiście nie w każdych warunkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Państwa zajrzałem sobie tu po paru latach i stwierdziłem że się wypowiem :). Użytkuję tzw "tani system" od 200.... hmmm 2005 r chyba (musiałbym sprawdzić w papirach). Całkowity koszt systemu łącznie z kolektorem i kotłownią wyniósł mnie w tamtych czasach ok 24 tys. Koszty prądu (całkowite) - i teraz zerkam do magicznego excela-

rok 2006,2007 - ok. 3100 zł ,

w lecie zużywałem wtedy prądu na ok 150 zł/mc (pompa robiła tylko CWU)

czyli mamy 3100-12*150= 1300 za CO/rok

rok 2008 - kiepsko monitorowany (znaczy nie mam w excelu)

rok 2009 - tez kiepsko - szacuje na 3600 (zrobie zestawienie to napiszę prawdę-w kazdym bądź razie były podwyżki )

Taryfa G12g

Pompa Ekontech (ale nie wiem która chyba 6k)

Dom 220m2

Dolne zrodło - poziome

 

Awarie: raz się wykrywacz faz zepsuł (FAELA takie jak są do kupienia w każdym sklepie elektrycznym - koszt ok 40 zł), raz się śrubki na złączkach do termometrów poluzowały - i sterownik zaczął wariować, raz sterownik zaczął wariować - zawiozłem do serwisu przeczyścili denaturatem płytę główna i działa do dziś (nie mogli odtworzyć awarii u siebie na stanowisku). Serwis nigdy u mnie nie był - wszystko załatwiane telefonicznie. Do dolnego źródła nie dodawałem jeszcze ani razu glikolu

 

Wady: głośna, dziś montowałbym inaczej do instalacji - poprzez wysokociśnieniowe węże elastyczne - żeby jak najmniej przenosiło drgania na rury

Reasumując: warto bo działa a jak działa...to dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...

Przypominam na temat "podłogówki",że w 1992 roku minister zdrowia zabronił stosowania ogrzewania podłogowego w obiektach leczniczych. Dlaczego? Dlatego, że w obiektach służących leczeniu nie wolno stosować rozwiązań szkodliwych dla zdrowia. O ile wiem, to szkodliwość dla dróg oddechowych.

Andrzej Goerst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...