Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tania pompa ciepła - czy warto?


Darth

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 210
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Podciągam temat

I jak "spółdzielcowcy"? Kupiliście PC od Thermogolv? Jestem zainteresowany ich pompą i ciekaw jestem opinii tych....

 

przyłączam sie do pytania.

 

A może ktoś na tym forum mi podpowie.

 

Mój domek będzie na legalecie, mechaniczna wentylacja, będę miał kominek i cały czas zastanawiam się jak ogrzewać poddasze użytkowe (ok. 50 mkw) i jak z CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Wg mnie to wynalazek. Wydasz kase, nie bedzie cieplo i bedziesz zalowac.

 

legalett?

 

No w Polsce podobno juz od 2003 roku więc nie takie nowe no i polecam na forum wątek w którym sie ludzie wypowiadają.

 

postanowiłem juz prawie, że na piętrze zrobię podłogówke z PC.

 

 

Cały moj problem to brak gazu. Jakby był to pewnie bym sie na niego zdecydował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przyłączam się do dyskusji. Mam w projekcie komin z wentylacją z kotłowni i łazienki, ale zdecydowaliśmy się na pompę ciepła. Czy w takim układzie mogę zrezygnować z komina i zrobić tylko szyb wentylacyjny z grzybkiem na dachu? Taki grzybek wentylacyjny powinien wyjść chyba taniej niż wystawianie całego komina.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przyłączam się do dyskusji. Mam w projekcie komin z wentylacją z kotłowni i łazienki, ale zdecydowaliśmy się na pompę ciepła. Czy w takim układzie mogę zrezygnować z komina i zrobić tylko szyb wentylacyjny z grzybkiem na dachu? Taki grzybek wentylacyjny powinien wyjść chyba taniej niż wystawianie całego komina.

 

Nie czuje sie tu jeszcze specjalistą ale zanim ktos z bardziej doświadczonych forumowiczów sie nie wypowie to może powiesz czy pompa ciepła to jedyne planowane żródło? Bo ja na ten przykład z kominka jako dodatkowego nie zrezygnuję chociażby dlatego, żeby sie podgrzac jak prądu zabraknie i tobie tez tak radzę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SAMI TEŻ TAKOWĄ BĘDZIEMY MONTOWAĆ I TO PEWNIE Z FIRMY T.....

A PRZEKONAŁ NAS POST :D http://www.budzaj.yoyo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=35

Dane z tej strony są rzeczywiście rewelacyjne, tylko jej autor zastrzega :

Jednocześnie bardzo proszę o nie przysyłanie do mnie e-maili, w których ktoś coś będzie chciał udowodnić, np. że te obliczenia są błędne, bo nie uwzględniają np. kosztu zakupu tego wszystkiego - z naszego punktu widzenia, koszt zakupu tych urządzeń poszedł w koszt i sens budowy całego domu, a teraz się liczy koszt życia w tym domu, a więc te rachunki i opłaty, które musimy ponosić co miesiąc.

Dla pełnego porównania brak kosztów inwestycyjnych jest poważnym mankamentem przeprowadzonej analizy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś się pokićkało i nie wiem, czy nie będą zaraz dwa identyczne posty, z góry przepraszam

 

boruta 1

Nie czuje sie tu jeszcze specjalistą ale zanim ktos z bardziej doświadczonych forumowiczów sie nie wypowie to może powiesz czy pompa ciepła to jedyne planowane żródło? Bo ja na ten przykład z kominka jako dodatkowego nie zrezygnuję chociażby dlatego, żeby sie podgrzac jak prądu zabraknie i tobie tez tak radzę

 

W projekcie jest komin i do kotłowni i do salonu z kuchnią, w którym miał stanąć kominek. Zamierzamy postawić tam piec kaflowy, myślę, ze spokojnie dogrzeje te pomieszczenia. W sypialniach może byc trochę chłodniej. Z tymi przerwami w dostawie prądu, to też faktycznie to się zdarza, tym bardziej, że skubańcy wyłączają jak tylko zbliża się jakaś burza i w całej okolicy nastepuje cisza i zaciemnienie.

 

Inna rzecz, która mnie trochę niepoki, to regeneracja dolnego źródła. O co chodzi i czy to rzeczywiście konieczne dla efektywnego funkcjonowania pompy? Jak sie ma solary, to grunt "odpoczywa" w lecie, a jak ich nie mam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- nie ma przeciwskazań aby mieć kilka źródeł grzewczych.

- chwilowy brak dopływu pradu nie ma znaczenia - zwłaszcza jeśli jest ,ogrzewanie podłogowe lub zasobnik (bufor),

- o tej regeneracji gruntu to pisza raczej teoretycy. W praktyce (opinie piszących na tym forum i eksploatujacy PC od kilku lat i bez solarów) nikt nie zauważył aby nastepstwem całorocznego działania PC było jakieś znaczące "wychłodzenie gruntu".

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
- nie ma przeciwskazań aby mieć kilka źródeł grzewczych.

- chwilowy brak dopływu pradu nie ma znaczenia - zwłaszcza jeśli jest ,ogrzewanie podłogowe lub zasobnik (bufor),

- o tej regeneracji gruntu to pisza raczej teoretycy. W praktyce (opinie piszących na tym forum i eksploatujacy PC od kilku lat i bez solarów) nikt nie zauważył aby nastepstwem całorocznego działania PC było jakieś znaczące "wychłodzenie gruntu".

Pozdrawiam.

 

Trafne z tym wychłodzeniem. Ostatnio jeden z dystrybutorów podał mi przykład z Bałtykiem: to tak jak chciałbym ogrzewać (przy PC schładzać) Bałtyk żyletką na kablu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytając różne wątki o pompach ciepła, w których pojawia się Pan K... z T..... ciągle pojawia się problem, że nie można doczekać się na odpowiedź. Nasuwa się pytanie, czy tak reaguje również serwis T.....? Może ktoś z użytkowników pomp Thermogolv mógłby coś na ten temat powiedzieć? Czy Pan K jest sprzedawcą, serwisantem i monterem? Jeśli tak to nie dziwne, że nie wyrabia czasowo. Są na forum użytkownicy pc thermogolv - czy mieliście już przyjemność z serwisem?

 

No właśnie. Ja też dopytywałem się u pana K, ale albo odpowiada nie na temat, albo zbyt ogólnikowo.

Natomiast widziałem pracującą pompę oferowaną przez

http://www.ppc.best24.pl. Rozmawiałem też z instalatorem pytając o szacunkowe koszty całości.

A wymagania mam takie, żeby pompa mogła współpracować z kominkiem z płaszczem wodnym, który grzałby nie tylko CO ale i CWU.

 

wstępny szacunkowy koszt PC wraz z kolektorem ziemnym (ale bez koparki) i cała instalacją (wraz z popami obiegowymi, zasobnikiem do CWU i buforem CO- te oba w jednej obudowie) w wykonaniu pod klucz to około 28-30tys zł.

Cena ta jest z glikolem odporym na temp. -25stopni (bo w przyszłości zakładam współpracę z solarami)

Tyle, że zaleca mi aż 550-600metrów kolektora do pompy 11kW. Wydaje mi się to dużo

Aktualny link do producenta tych pomp :

http://www.ppcpompy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
a jakieś dane na temat sprawności, zużycia prądu itd?

Sprawna jest bo grzeje :lol: Wyliczanie COPu mnie nie interesuje.

Przez te kilka miesięcy poszło 5200 kWh w dwóch taryfach (osobny podlicznik na PC i solary), grzanie jest ustawione na 18 (dzień) i 20 (noc). Ogrzewanie podłogówka + CWU. Nie jest to podstawą do żadnych wyliczeń bo dopiero w tamtym tygodniu ekipa skończyła ocieplanie dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakieś dane na temat sprawności, zużycia prądu itd?

Sprawna jest bo grzeje :lol: Wyliczanie COPu mnie nie interesuje.

Przez te kilka miesięcy poszło 5200 kWh w dwóch taryfach (osobny podlicznik na PC i solary), grzanie jest ustawione na 18 (dzień) i 20 (noc). Ogrzewanie podłogówka + CWU. Nie jest to podstawą do żadnych wyliczeń bo dopiero w tamtym tygodniu ekipa skończyła ocieplanie dachu.

 

COP to podstawa :-) podobną ilość prądu spaliłem kotłem eletrycznym ...

a jaką powierzchnie grzałeś i jak ocieploną itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakieś dane na temat sprawności, zużycia prądu itd?

Sprawna jest bo grzeje :lol: Wyliczanie COPu mnie nie interesuje.

Przez te kilka miesięcy poszło 5200 kWh w dwóch taryfach (osobny podlicznik na PC i solary), grzanie jest ustawione na 18 (dzień) i 20 (noc). Ogrzewanie podłogówka + CWU. Nie jest to podstawą do żadnych wyliczeń bo dopiero w tamtym tygodniu ekipa skończyła ocieplanie dachu.

 

COP to podstawa :-) podobną ilość prądu spaliłem kotłem eletrycznym ...

a jaką powierzchnie grzałeś i jak ocieploną itd?

Żeby się podniecać że spadło lub się podniosło ? To już wolałbym jakiś kanał XXX w TV obejrzeć - efekty wywołuje podobne :) :)

A na poważnie - pow. użytkowa 271, pow. całkowita 377, pow. dachu 328, kubatura brutto 1241, podłogówka tylko na parterze (góra jeszcze nie ogrzewana, będzie też podłogówka), klatka schodowa (poniżej) otwarta pod sam dach więc grzana całość. Ściany ocieplone 15 cm Swisspor Lambda

 

http://www.ats.pl/~piotrw/projekt/wnetrze_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...