Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tania pompa ciepła - czy warto?


Darth

Recommended Posts

To naprawdę mało Ekontech to polska firma Wprawdzie podbno wizualnie towar nie najwyższych lotów ale chodzi a tu właśnie o to chodzi. Na forum pisze o nich m.in. Martka. Jeszcze ich całozezonowo nie używała ale jej sąsiad tak i to z bardzo dobrym rezultatem. Napisz więcej na temat tej oferty Jakie ma parametry ta pompa i co dokładnie wchodzi w te 14.500.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 210
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Na stronie internetowej tej firmy są ceny Rozmawiałem też z właścicielem firmy potwiedził mi cenę czyli 21 pompa z zasobnikiem + 3 tys kolektor i instalacja. Czytałem posty RolandaB ale jest on jedynym który ma tę pompę Warto by było z większym gronem użytkowników porozmawiać. Co to jest za czynnik R407?

Faktycznie hibernatus schodzi poniżej 40tyś też od nich mam ofertę na cene niższą niż 40 ale jest to wyjątek. Generalnie chodzi mi o zasadę że montaż pc żadko jest mniejszy od 40 tyś.

 

Tylko jeśli jedna pompa ma maksymalną moc rzędu 3kW to trzeba kupić minimum dwie, bo jedna nie wystarczy do ogrzania domu, a wtedy ta inwestycja już nie wygląda tak różowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też pompę z Jasła.

 

Za pompę plus rury miedziane na kolektor (7 kW) dałem coś 11 tys brutto. Zasobnik zrobiłem w firmie na miejscu (jakieś 7 tys). Sterownik kupiłem w firmie Compit za coś trochę ponad 300 PLN, do tego jeszcze parę dupereli elektrycznych (bezpieczniki, styczniki, moduł silnika, itp), gdzieś za 400 PLN.

 

Na zakopanie kolektorów poszło coś ze 2000 PLN, za podłączenie całego ustrojstwa i napełnienie czynnikiem miejscowy gość od klimatyzacji wziął jakieś 3000 PLN.

 

Razem:

 

24 000 brutto z robocizną. Więc ceny rzędu 40, czy 50 kPLN to są chyba z kosmosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę mało profesjonalnie do tego podszedłem - podaję sztronę z której zaczerpnąłem info

 

Opis z sklepu internetowego :

http://www.grasant.pl/page.php?page=6&cid=17

 

"Ekontech PCS 8

pompa ciepła o mocy 8 kW (cena brutto dla odbiorcy indywidualnego przy zleceniu montażu, uwzględniono podatek VAT=7%)

cena: 14930.00 "

 

 

Może nie aktualizują strony. :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również będę montował pompę ciepła w tym roku więc chętnie dopisuje się do listy. Rozeznanie będe robił na początku lutego.Poza tym znajomi moi mają pompy ciepła. Dwóch ma Ekotech z poziomym gruntowym wymieninikiem

( glikol ) używane od 2002 roku i jeden ma Hibernatusa z gruntowym pionowym wymiennikiem ( woda - studnie ) używana od 1999 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też pompę z Jasła.

 

Za pompę plus rury miedziane na kolektor (7 kW) dałem coś 11 tys brutto. Zasobnik zrobiłem w firmie na miejscu (jakieś 7 tys). Sterownik kupiłem w firmie Compit za coś trochę ponad 300 PLN, do tego jeszcze parę dupereli elektrycznych (bezpieczniki, styczniki, moduł silnika, itp), gdzieś za 400 PLN.

 

Na zakopanie kolektorów poszło coś ze 2000 PLN, za podłączenie całego ustrojstwa i napełnienie czynnikiem miejscowy gość od klimatyzacji wziął jakieś 3000 PLN.

 

Razem:

 

24 000 brutto z robocizną. Więc ceny rzędu 40, czy 50 kPLN to są chyba z kosmosu.

 

 

Mam pytanie ile zapłaciłeś za PODŁOGÓWKĘ, materialy, robocizna i jeżeli były jeszcze jakieś ukryte koszty to prosze napisz.

 

Zasobnik (Podgrzewacz wody) w ClimaKomfort też kosztuje około 7 tys. zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szaruś - a masz w ogóle gwarancję na system jak prawie każdy element montował ktoś z innej parafii...tak przynajmniej zrozumiałem z maila?

Jak w ogóle sprawność? Bo patrząc na prezentowane tabele na ich stronie to niezbyt ciekawie jak na pompę z bezpośrednim parowaniem. Nawet niżej jak w niektórych pompach z pośrednim obiegiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darth - R 407 C to jeden z powiedzmy "nowych", ekologicznych czynników chłodniczych. Z tym, że nie jest to czynnik jednorodny, a mieszanina kilku składników. Ma to znaczenie przy ewentualnym wycieku choć małej części czynnika. Musisz spompować cały gaz i nabić nowym. Po prostu nie wiesz jakie składniki i w jakich proporcjach uciekły..........

Po wycofaniu starych, uciążliwych dla środowiska freonów powrócono do starych, naturalnych czynników oraz wprowadzono mieszaniny, jak np. R 407 C, R 134a itd. R 407 C ma przyzwoite właściwości termodynamiczne, choć do rewelacji nie należy. Dobierając czynniki wszyscy praktycznie starają się odnosić do R22, który kiedyś był powszechnie stosowany, a miał bardzo dobre parametry, ale dla ozonu był błe....

Darth - życzę wytwałości w wyborze PC. Osobiście walczę z tym wyborem już trochę, ale nie żałuję. Już pisałem na forum....diabeł tkwi w szczegółach, o których my, klienci nie wiemy. Ale popytasz, przydusisz sprzedawców, dowiesz się więcej, więcej, porównasz i sam znajdziesz odpowiedź, czy ta tańsza jest tańsza, ale i dobra przy okazji, czy może jest tania cenowo i jakościowo, a czy tak droga to droga i bardzo dobra, czy droga.....nie wiadomo dlaczego. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i może jeszcze jedno, jeśli mogę coś z osobistych uwag przekazać. Sprawdzaj referencje i jeszcze raz referencje. Firm montujących i chcących montować rośnie jak grzybów po deszczu, a co niektórzy to pojęcia o tym za grosz nie mają. Według mnie jak firma nie ma kontaktów do choć 3 klientów, które może Tobie przekazać to szkoda czasu......Czasami zasłaniają się ochroną prywatności ludzi, ale jakfirma ma razem 3 klientów to trudno o cud, ale jak ma 100, czy 200 to tych 3 od ręki ma. No chyba, że wszystkie 100, czy 200 instalacji zawalone.... :lol: No, ale taka firma to by długo nie pożyła! W każdym razie myślę, że najwięcej dowiesz się od samych użytkowników. Byle by tym użytkownikiem nie był sprzedający :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i może jeszcze jedno, jeśli mogę coś z osobistych uwag przekazać. Sprawdzaj referencje i jeszcze raz referencje. Firm montujących i chcących montować rośnie jak grzybów po deszczu, a co niektórzy to pojęcia o tym za grosz nie mają. Według mnie jak firma nie ma kontaktów do choć 3 klientów, które może Tobie przekazać to szkoda czasu......Czasami zasłaniają się ochroną prywatności ludzi, ale jakfirma ma razem 3 klientów to trudno o cud, ale jak ma 100, czy 200 to tych 3 od ręki ma. No chyba, że wszystkie 100, czy 200 instalacji zawalone.... :lol: No, ale taka firma to by długo nie pożyła! W każdym razie myślę, że najwięcej dowiesz się od samych użytkowników. Byle by tym użytkownikiem nie był sprzedający :)

 

Właśnie szukam tych którzy użytkują te pompy Ci powinni pisać obiektywnie i do rzeczy Często jednak jak przeglądam forum zdarza się że jeden co założył pompę A udowadnia że ma lepszą od tego co ma pompę B i na odwrót. Najchętniej zobaczyłbym opinię praktyków a nie niewiele wnoszących teoretyków. Proszę napisz mi czy kolektor można napełnić czynnikiem R22 zamiast R407 tak by pompa była efektywniejsza. Jakie pytania mam zadawać sprzedawcy pompy. Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aga - najbardziej ciągnie mnie w kierunku bezpośreniego odparowania, bo jak by na tą metodę nie patrzeć w większości konstrukcji zapewnia najlepsze osiągi, czyli najtańszą eksploatację. Tutaj rozpatruję więc Oschner i Neuratherm, ostanio jeszcze znalazłem taką ofertę...chyba Sofaht, czy Sofenth, coś takiego. Co ciekawe chyba nawet z Francji pompy, ale oni mają problem z ciepłą wodą. Nie mają na nią żadnego rozwiązania i kombinują coś z dostawą urządzeń do ciepłej wody (niekoniecznie z pc) od innych firm. Thermogolv ma słabe osiągi, widać nawet po tabelach, że pompa pracować będzie na bardzo niskim odparowaniu (może to problem płytkiego zakopywania kolektora, w jednym z wątków "gryzłem na tym zęby") i martwi mnie wkład elektryczny do zestawu, który nie jest w opcji "włącz sobie jak jest problem". Nie ma więc kontroli nad nim. Gość z Thermogolv nie potrafił mnie na 100% pozostawić w przekonaniu, że to nie ma chodzić w normalnym trybie pracy. Może to wynika z faktu, że w Skandynawii dobiera się często pompy na 70, 80% zapotzrebowanie, albo nawet mniej, a reszta prąd. Tylko, że u nich prąd jeat tani i mogą sobie na to pozwolić. Tą informację (o Skandynawii) wyciągnąłem od innego "Szweda" - NIBE:)

Octopus odpadł to jest pompa jak dla mnie pt. "jedna wielka niewiadoma". Tutaj osiągi i sprawność jest kompletnie nie do przewidzenia.

Chciałbym uniknąć glikolu, bo to śmierdząca sprawa. Nawet dosłownie to należy rozumieć, bo wyciekający glikol z nieszczelnego zaworu po 2-3 latach pracy to smród jak jasna cholera. Poza tym istotniejsze są kwestie spadku wartości roboczej płynu. Wolałbym uniknąć eksperymentowania tego jak to będzie na własnej skórze.

Wszystko będzie zależało od kasy. To tu, to tam trzeba na coś dołożyć i kasa leci. Jak nie starczy to polskich pomp ciekawie wygląda Nateo. Choć też glikol, ale może jak nie bezpośrednie odparowanie to wejdę w studnie bo i tak będę miał jedną dlaswoich potrzeb. Generalnie poza prądem to nic z zewnątrz nie chcę widzieć za płotem....patrząc od drogi oczywiście :) Z dostawców urządzeń glikolowych jeszcze zwróciłęm uwagę na Stibla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i widzę, że też poszukujesz PC odpowiedniej. Nam jak na razie odpowiada Neuratherm ClimaKomfort w Grudziadzu. Wiessmann ma baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaardzo drogie pompy, Oschner dał porównywalną cenę z ClimaKomfortem. Ale i tak dużo.

Dlatego już sama nie wiem co o tym myśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darth - najprościej wybierz się do dostawcy i jeśli produkt będzie interesujący dla Ciebie proś o referencje. Jak nie ma, czy nie da to jego strata :) Konkurencja jest na tyle duża, że na pewno znajdziesz.

 

O co pytać? Według mnie:

1) Niech sprzedawca otworzy przy Tobie pompę, pokaże co w środku, opowie po kolei, wytłumaczy jakich producentów są zastosowane wymienniki, kompresor.

2) Niech na tej otwartej pompie opisze Tobie zasadę jej działania i jeśli powiadał, że jest "wyjątkowa" to niech pokaże te wyjątkowe rozwiązania, czyli szczegóły; jak nie będzie umiał ich pokazać to wali marketingowe frazesy.

3) sprawność pompy, popytaj jakie elementy pobierają energię poza kompresorem, jeśli są takie (np. pompa obiegowa glikolu, jaka jej moc);

4) jak firma dobiera kolektor ziemny i jakie przyjmuje zasady przy tym doborze i rozkładaniu; jak ukladają kolektor gdy grunt to twarda glina, zwarta - czy stosują wtedy obsypkę piaskową?

5) czy firma zrobi Tobie kompleksową usługę - nie ma nic gorszego niż 3 system złożony przez 2,3 fachowców. Później jak coś nie tak będzie to gość o pc przyjedzie i powie pompa działa ok, to podłogówkę Panu spaprali, ten od podłogówki powie, że to pompa zła, albo że kolektor ziemny źle wykonany, itp. Krótko mówiąc zostaniesz z ręką w nocniku;

6) jaką firma ma "filozofię" podłogówki (bo nie ma co się pchać w grzejniki), czy robi ją niskotemperaturową tylko z nazwy, czy w praktyce;

7) na co pozwala automatyka;

8) warunki gwarancji, serwis.

Ooooo pytań by jeszcze sporo było, szczegółowsze też, ale przeleć tematy o pc, które były (jest ich sporo) , a będziesz miał gotowe następne pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aga - mam podobny problem. Viesmanna też już dawno odrzuciłem, a co dalej nie wiem. Starałem się też patrzeć na ludzi i firmy, tzn. jacy fachowcy, co mowią, czy w ogóle mówią z sensem. Dobre wrażenie zrobili na mnie goście z ClimaKomfortu i Nateo. Rozmowa płynęła rzeczowo i merytorycznie. Dużo wyjaśnień, pokazywania na przykładach, prezentacjach, zdjęciach itd. Myślę, że wiedzą co robią, a przynajmniej chyba wyglądają na solidnych. Z Nibe facet mnie "zabił". Jak zacząłem być zbyt mądry to po prostu mnie olał. Trudno. Sam nie jest na rynku na szczęście. O, podobnie było na spotkaniu podczas POLEKO z Octopusem. Najbardziej ogólnikowa rozmowa. Niewiele się mogłem dowiedzieć. Dobrze też wypadł Stiebel i Oschner. Pożyjemy, zobaczymy. Jeszcze mam trochę czasu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...