Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tania pompa ciepła - czy warto?


Darth

Recommended Posts

 

Mam pytanie ile zapłaciłeś za PODŁOGÓWKĘ, materialy, robocizna i jeżeli były jeszcze jakieś ukryte koszty to prosze napisz.

 

Zasobnik (Podgrzewacz wody) w ClimaKomfort też kosztuje około 7 tys. zl.

 

Ja mam zasobnik 1000 l z całą masą wymienników w środku (do podłączenia solarów, kominka z płaszczem wodnbym, itp.). ClimaKomfort takiego nie ma.

 

A podłogówka kosztowała mnie tyle samo, jak przy innym źródle ciepła - teraz nie mam przy sobie kwitów, to dokładnie nie pamiętam.

 

Innych kosztów poza wymienionymi nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 210
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Szaruś - a masz w ogóle gwarancję na system jak prawie każdy element montował ktoś z innej parafii...tak przynajmniej zrozumiałem z maila?

Jak w ogóle sprawność? Bo patrząc na prezentowane tabele na ich stronie to niezbyt ciekawie jak na pompę z bezpośrednim parowaniem. Nawet niżej jak w niektórych pompach z pośrednim obiegiem?

 

 

Pisałem, że całość złożył do kupy jeden człowiek, a nie ktoś z innej parafii. Gwarance na całość mam od instalatora. Gwarancje na poszczególne elementy od producentów poszczególnych elementów. Jeżeli np. zasobnik będzie ciekł, to wina producenta zasobnika (tak już miałem - przyjechał 200 km bez zmrużenia oka naprawić).

 

Odnośnie o sprawność na razie nie mogę się wypowiedzieć, bo jeszcze nic nie mierzyłem. Natomiast biorąc tabelki, to nadwyżka jaką musiałbym wydać na Climacomfort nigdy by mi się nie zwróciła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Szarusia

 

Jestem prawie zdecydowany na pc z jasła Jest naprawdę niedroga. po wypowiedziach rolandab który ją użytkuje od ponad roku to wszystko z nią jest ok. ja nie mam zmysłu technicznego trudno mi porównywać różne techniczne rozwiążania poszczególnych pc ale cenę poszczególnych systemów łatwo przeanalizować i wybrać tańszą ofertę a po zasięgnięciu opini poszczególnych systemów pc można wyciągnąć jeden zasadniczy wniosek że koszty eksplaatacji pc są bardzo do siebie zbliżone. Zauważyłem że masz zasobnik 1000L a thermogolv sprzedaje w komplecie 500L Dlaczego wziąłeś większy i jak udało ci się kupić samą pompę bez zasobnika Czy nie robiono ci z tego powodu problemu Czy całą instalację montował ci człowiek polecony przez nich czy sam go znalazłeś Czy mógłbyś zamieścić na forum zdjęcia całego sytemu pc zasobnik itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termogolv sprzedał mi pompę, rury do kolektora ziemnego oraz złączki do połączenia tych rur. Od Termogolv nie brałem ani zasobnika ani układu sterującego. Nie było z zakupem żadnych problemów.

 

Thermogolv może zrobić również większy zasobnik na zamówienie. JA u nich nie zamówiłem, bo miałbym klopoty z transportem (popmę można wrzucić do bagażnika, a ze zbiornikiem to już kłopot).

 

Wziąłem większy zbiornik, aby móc praktycznie cały czas korzystać tylko z taryfy nocnej.

 

Wszystko złożyl do kupy człowiek znaleziony przeze mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darth - koszty eksploatacji spróbuj zebrać choć od 2-3 użytkowników danego typu pompy. Wtedy będziesz miał bardziej wiarygodny obraz. Instalacje na forum są według mnie wskazówkami i już dają pogląd, ale to nie wszystko. Nie ma to jak pojechać, zobaczyć na własne oczy i usłyszeć ile się płaci.

Po dłuższym przeglądzie znajdą się i takie instalacje gdzie koszty eksploatacji są duuuuuużżżżeee, a system spiep....... Dzięki temu masz szansę uniknąć niewiarygodnej firmy. Osobiście jedną taką wynalazłem w niedalekim sąsiedztwie, no ale pompę tej firmy i tak słabo brałem pod uwagę. Choć problem nie był pompy, a bylejakiego wykonawcy.

 

Szaruś - czyli Thermogolv nie montował Twojego zestawu?

Odnośnie kolektora - właśnie, Thermogolv łączy go na budowie, są złączki, co też nie jest najmocniejszym elementem całości. Montowałeś pompę wewnątrz, czy na zewnątrz. W związku z tym, czy kolektor połączyłeś na zasadzie rozdzielacza umieszczonego w studzience zbiorczej?

ClimaKomfort i Oschner mają podgrzewacze, które możesz dostać w różnych wersjach, z różną ilością wężownic, więc można u nich podłączyć też solary, kominek, kocioł gazowy, olejowy, węglowy itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, Thermogolv nie montował mojego zestawu.

 

Odnośnie łączenia kolektora na budowie nie za bardzo rozumiem. Inne firmy dają już rurki połączone? A tak poza tym, co to za problem połączyć rurki?

 

Pompę mam w piwnicy.

 

Za zastaw Climacomfort lub Ochsner zapłaciłbym m niej więcej dwa razy więcej, więc co z tego, że mają podgrzewacza?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pońko jesteśmy na tym samym etapie. Jestem ciekawa, kto u Ciebie i u nas zwycięży.

Chociaż my rozważamy możliwość zakupu samego podgrzewacza wody a do ogrzewania elektryczną instalację: podłogową i grzejniki. Musimy to przekalkulować :roll:

 

Szaruś tak wybrałeś tak będziesz miał. Życzę (SZCZERZE!!!) aby Tobie cały sprzęt sprawował się idealnie, żebyś był zadowolony i faktycznie płacił małe rachunki za prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 1950
ClimaKomfort i Oschner mają podgrzewacze, które możesz dostać w różnych wersjach, z różną ilością wężownic, więc można u nich podłączyć też solary, kominek, kocioł gazowy, olejowy, węglowy itd.

nie jest to tak, że możesz sobie do podgrzewacza podłączyć bez problemu kolektory czy kominek,

owszem w ClimaKomforcie w podgrzewaczu jest wężownica na dodatkowe źródło ciepła,

ale, :evil:

no właśnie w rozmowie z Inwestorem powiedzano mu, że śmiało może sobie podłączyć co tam będzie chciał,

podłączałem kolektory,

dzwoniąc do Climy powiedziano mi, że owszem można podłączyć, ale temperatura czynnika który może dochodzić do wężownicy to maksymalnie 65C,

glikol w kolektorach próżniowych może osiągnąć temperatury grubo ponad 200C w okresie stagnacji,

a przy normalnej pracy latem temperatura 90C to nie jest nic dziwnego,

temperatury pracy kominka z płaszczem wodnym też często mogą przekraczać te dopuszczone 65C,

 

owszem można to podłączyć, ale układ staje się momentalnie bardziej skomplikowany,

czyli mówią prawdę, ale nie całą, tak jak nasi wspaniali politycy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DO KaiMa

 

Przepraszam że nie odpisłam szybko poprawię się na przyszłość. Poprzez informacje zebrane na formum chcę mieć dobrze przygotowane pole negocjacyje. Jeżeli chodzi o szybkość dokonania transakcji to nie pali mi się ale na pewno w tym roku będę montował PC (w tym roku rozpoczynam budowę i chcę do końca roku ją skończyć i na święta się wprowadzić). Na pewno też nie chcę kupić kota w worku. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950 - tak, bo można to ustrojstwo podłączyć do solarów i nawet kominka z płaszczema wodnym. Jenakżelogiczne jest, że przy takim układzie bez bufora się nie obędzie - takie systemy zawsze będą się odpychały. Poza tym skoro jest pc,to po co jeszcze kolektory?!!!! Lepiej władować kasę w lepsze ocieplenie domu, bądź jego urządzenie. Dodawanie kolektorów nie przyniesie super korzyści - czytaj $$$$.

Nigdy nie ma tak, że jak można uzyskać to i tamto to na reszcie nie tracisz! Zawsze jest coś za coś!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pońko - a ja tak sobie wymyśliłem że kiedy są solary to PC nie musi działać w lecie do grzania CWU przez co grunt odpoczywa i akumuluje więcej ciepła przez to będzie go tam więcej na jesieni kiedy zaczynamy grzać. To tylko taka moja koncepcja i może procenty (jak ktoś umie je policzyć) powiedzą co innego. Interesuje mnie Twoje uzasadnienie tego co piszesz o solarach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei na solarach się nie znam ale jest bardzo dobry artykuł na http://www.budujemydom.pl na temat łączenia ich z PC Pisze o tym ktos kto to dokładnie przeanalizował temat Przy zastosowaniu solarów koszt min. 10000 zł uzyskuje sie oszczedności energii elektrycznej na poziomie 200 zł rocznie Nie ma to ekonomicznego sensu. Ja z kolei planuje połączenie PC z rekuperatorem. Wyeliminowałem przy tym rozwiazaniu jeden komin wentylacyjny (koszty dokładnie nie wiem ale ze wszystkimi detalami robicizną może to być ok.3,4 tyś złotych) pozostawiając jeden do kominka. Cały zestaw wentylacji mechanicznej do samodzielnego montażu to pewnie koszt 7/8 tyś złotych. Tak więc odzysk ciepła + świerze powierze = tylko 4 tys złotych. To wydaje mi się lepszym rozwiązaniem niż zamontowanie solarów. Proszę praktyków o opinie (teoretycy też mile widziani)

Pońko M. pokaż na co cię stać :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KaiM - cieszę się, że moje skromne wypowiedzi się przydały:)

 

Mówiąc "po co ładować w solary" miałem na myśli porównanie do zasobników jakie ma np. Clima Komfort, Oschner, czy Stiebel. Otóż są to zasobniki z własną pomp ciepła powietrze/woda - został wywołany temat zasobników, do czego je można podłączyć itd. Więc odpisywałem, że do tych też można podłączyć to i tamto, ale w określonych konfiguracjach.

Natomiast uważam, że jeśli już ktoś zdecyduje się na taki podgrzewacz z własną pompą ciepła to solary są niepotrzebne, bo podgrzewacz jest urządzeniem całorocznym, tanim w eksploatacji i w takim wypadku solary to zbędny wydatek.

Z tym aby nie "eksploataować" gruntu latem to jak najlepszy pomysł. Oczywiście zapewnią to np. solary, a także wspomniany podgrzewacz z pompą ciepła. Wówczas pompa do c.o. 2, nawet do 4 miesięcy nie będzie musiała pracować. Na pewno poprawisz środowisko pracy dolnego źródła, a nie pogorszysz.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie jest czasem tak, ze sama pompa ciepla do CWU bedzie drozsza od zestawu solarow a przy takim samym uzysku cieplej wody eksploatacja pc bedzie tak samo kosztowna co solary plus grzalka elektryczna.

Dodatkowo przy solarach mozna by pomyslec o tym aby niewykorzystane cieplo puscic kolektorem gruntowym w celu lepszego zregenerowania dolnego zrodla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety mam inne zajęcie:) Chciałbym posiadać umiejętność montażu PC - było by z tą całą imprezą z pewnością taniej dla mnie :)

Dzięki za słowa uznania, ale jest tu sporo osób już z praktyką (użytkowników), którzy dużo ciekawych uwag przekazują, a jest i kilka osób co prowadzą dyskusje, które są i dla mnie trudne, choć tematowi pc sporo już czasu poświęciłem. Co ciekawe to też chyba nie są instalatorzy, zwłaszcza że część z nich to przeciwnicy pc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezier napisał:

 

A czy nie jest czasem tak, ze sama pompa ciepla do CWU bedzie drozsza od zestawu solarow a przy takim samym uzysku cieplej wody eksploatacja pc bedzie tak samo kosztowna co solary plus grzalka elektryczna.

Dodatkowo przy solarach mozna by pomyslec o tym aby niewykorzystane cieplo puscic kolektorem gruntowym w celu lepszego zregenerowania dolnego zrodla.

 

Z mojego rozeznania wynika, że taki podgrzewacz to nieco tańsza inwestycja, no i do tego jest to całoroczne urządzenie.

Pomysł z przepuszczeniem niewykorzystanego ciepła celem regeneracji gruntu na pewno jest ciekawy. Myślę, że nawet i coś takiego by dało dobry efekt dla regeneracji gruntu: zakopać sieć rur nad kolektorem gruntowym pc i wtłaczać tam ciepłe powietrze z nieużytkowego poddasza. Potrzebny byłby tylko z pewnością odpowiedniej mocy wentylator. Oczywiście to powietrze można by raczej wtłaczać dopiero gdzieś od marca, żeby było ono odpowiednio ciepłe, choć przy dłuższym już dniu w lutym, cieplejszym i słonecznym powietrze w przestrzeni poddasza pewnie by się dostatecznie nagrzało?Wystarczy, żeby miało nieco powyżej zera. Przecież w obrębie kolektora w lutym i tak jest niższa temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...