Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tania pompa ciepła - czy warto?


Darth

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 210
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czesc Gregor2, dzieki za namiar. Obejrzalem sobie dobrze tę propozycję, przekalkulowalem i powiem ci szczerze ze ich patencik mnie nie przekonuje. Dla mnie wychodzi ... hmmm ... drożej i mało atrakcyjnie.

Co zauważyłem? Patencik mają jakiś inny. Do ogrzewania podłogowego proponują jakieś "małe" pompy z których każda jest w stanie obsłużyć do 60m kw powierzchni grzewczej. Ja musiałbym zainstalować takich chyba z 5 i gdzieś je rozmieścić po domu. To narazie dla mnie jedna zagadka. Jesli chodzi o układ ze zbiornikiem np. 500l to jak najbardziej jestem za! Im większy bufor tym urządzenie pracuje rzadziej, ale .. i tu pojawia się wątpliwość, bo proponują tylko 360mb kolektora w ziemi. To zdecydowanie za mało ! Z ziemi przy bardzo dobrych warunkach (zakładam bardzo optymistycznie) jesteśmy w stanie wyciągnąć około 30W (0,030kW) z mb kolektora, liczę i wychodzi 10,8kW. Resztę zaś 5kW, muszę pobrać z sieci ! Sprawność .. no cóż .. chyba pozostawia wiele do życzenia 200% ? Wydaje mi się, że ta oferta nie jest kusząca.

Najbardziej mnie jednak zastanawia zamontowana standardowo grzałka o mocy 6kW !!!! Tożto jak to ruszy to nie daj Boże .. to .. uuu prawie jak wir w zbiorniku auta co ma 400KM hihi :)

Ale oczywiście .. napiszę do nich i poproszę o przysłanie wyceny, jak to stadardowo czynię :)

Pompa o której ja pisałem to ponad 400% sprawności. Ale na własne oczy widziałem już wynik 500% !!! BYłą to co prawda inna firma, ale to tylko dlatego, ze warunki gruntowe pozwalają na uzyskanie takiej sprawności, a ja stawiam chatke obok i już myślę o oszczędnościach wynikających z takiej inwstycji :)

Pozdrawiam i napisz co o tym myslisz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przepraszam, dopatrzylem sie jeszcze jednej rzeczy. Czy wspomniana przez ciebie pompa z Jasła ma kolektor poziomy ? Czy może pionowy jak podają na stonie internetowej ?? Bo gdyby byl to pionowy to 360m (6 x 60m) juz jest ok wartością, ale czy poziome klektory można zastosować ? Bo pionowe są pioruńsko drogie. Spadam spać, bo jedną noc zawaliłem, trzeba się kiedys wyluzować.

Pozdrawiam i czekam na wieści :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zauważyłem? Patencik mają jakiś inny. Do ogrzewania podłogowego proponują jakieś "małe" pompy z których każda jest w stanie obsłużyć do 60m kw powierzchni grzewczej. Ja musiałbym zainstalować takich chyba z 5 i gdzieś je rozmieścić po domu. To narazie dla mnie jedna zagadka.

 

o jakiej mocy pompę potrzebujesz? jaką masz powierzchnię domu?

ja mam ok.160 m2 i z wyliczeń OZC jakie sobie zrobiłem wyszło mi zapotrzebowanie na m2 39 W. co na dom daje 6 kW. Gość proponuje mi pompę 9 kW. Twierdzi, że różnica 2kW będzie na CW. Gdzieś czytałem opinię że nie ma co przewymiarowywać pompy. Tego jeszcze nie rozgryzłem, czy powinienem zastosować pompę np. 9kW czy 5 kW. Muszę to jeszcze przeanalizowac, Niezależnie na jakiego producenta bym sie nie zdecydował to, to zagadnienie będzie aktualne.

 

Jesli chodzi o układ ze zbiornikiem np. 500l to jak najbardziej jestem za! Im większy bufor tym urządzenie pracuje rzadziej, ale .. i tu pojawia się wątpliwość, bo proponują tylko 360mb kolektora w ziemi. To zdecydowanie za mało ! Z ziemi przy bardzo dobrych warunkach (zakładam bardzo optymistycznie) jesteśmy w stanie wyciągnąć około 30W (0,030kW) z mb kolektora, liczę i wychodzi 10,8kW.

przy pompie o mocy 9kW to masz nawet 1,8kW naddatku. mam wrażenie że masz sporą pow. użytkową.

 

Resztę zaś 5kW, muszę pobrać z sieci ! Sprawność .. no cóż .. chyba pozostawia wiele do życzenia 200% ? Wydaje mi się, że ta oferta nie jest kusząca.

co to jest te 5kW? to jest pobór prądu? pompa o mocy 9kW pobiera 2,2kW,sprawność =4, przy delta T=35

przy delta T=50, moc grzewcza pompy spada do 7kW a pobiera 2,4kW. Sprawność =2,9. Tak jest podane w danych technicznych. Romuald twierdził w jednym z wątków, ze ma sprawność ok. 3,5

 

Najbardziej mnie jednak zastanawia zamontowana standardowo grzałka o mocy 6kW !!!!

Większość producentów umieszcza taką grzałkę w zbiornikach "tak na wszelki wypadek", prawdopodobnie gdy temp. za zewnątrz bardzo spadnie. Romuald twierdził że przy -15 mu sie nie włączała. Ja będę miał kominek, więc mam nadzieję, że grzałka nie będzie sie włączała.

 

Pompa o której ja pisałem to ponad 400% sprawności. Ale na własne oczy widziałem już wynik 500% !!! BYłą to co prawda inna firma, ale to tylko dlatego, ze warunki gruntowe pozwalają na uzyskanie takiej sprawności, a ja stawiam chatke obok i już myślę o oszczędnościach wynikających z takiej inwstycji :)

Piotr, wydaje mi sie zę hennlich potrzebuje dodatkowych pompek do tłoczenia glikolu. sprawdź jaką pobierają moc, bo mogą Ci obniżać sprawność pompy ciepła. Lepsze są z bezpośrednim parowaniem.

 

Inną kwestią jest gł. zakopania kolektorów. już gdzieś rozgorzał wątek na ten temat. Gość z termogolv zakopuje na 80 cm. Twierdzi że zakopanie na 2 m zmniejsza sprawność pompy bo trzeba medium głębiej wtłoczyć. Tak na logikę, coś w tym jest. Druga sprawa to rozkład temperatur. Wyliczył, ze 80 cm jest dla niego optymalne. może masz rozkład temp.? Bo ni jak nie da sie samemu tego sprawdzić. Trzeba, by umieścić terometry na różnych głębokośćiach i zczytywać je przy różnych temp. powietrza. Ale to raczej zabawa dla studentów politechniki a nie dla nas (potencjalnych użytkowników).

jeszcze jedna sprawa. Przelicz dobrze, czy warto wydać 20 tyś. więcej za sprawność 1,5. Sprawność sprawnością, ale ekonomia ekonomią. Za 20 tyś. to ze 20 m2 kolektorów słonecznych na dachu położysz.

 

przy enigmatycznym założeniu że rachunki będziesz płacił na poziomie 1.000zł/rok (z opini forumowiczów, którzy uzytkują), pompie z wydajnością 3,5, to przy wydajności 5 powinieneś płacić 42% mniej. To daje 1.000-420=580 zł/rok.

teraz 20.000/420=47 lat.

Czy warto tyle płacić za wyższą sprawność? Wzrost ceny energii nie ma w tym wyliczeniu znaczenia, bo bierzemy pod uwagę stosunek. Dlatego szukam jak najtańszej instalacji. Oczywiście 1.000 zl/rok jest założone. Coś musiałem przyjąć. Jeżeli przyjmę 2.000/rok to różnica zwróci sie po 23 latach. Jeżeli różnica w cenie będzie 10.000 a nie 20.000 to różnica zwróci sie jeszcze szybciej. Każdy sam musi to sobie przyliczyć.

 

Pozdrawiam i czekam na opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Gregor2

No, policze oczywiście jak radzisz, ale powiem ci ze pierwszy raz spotykam sie teorią, że układa się kolektor w strefie przemarzania ! To chyba jakies nie porozumienie. Skąd tam wyciągnąć moc ? Przy takich mrozach jak w tym roku, grunt zamarza do około 1m. Nie da się z glikolu wyciagnąć temperatury nawet 0 stopni C przy takiej głębokościu ułożenia kolektora. Wydaje mi się, że ta teoria jest mocno naciągana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Gregor2

No, policze oczywiście jak radzisz, ale powiem ci ze pierwszy raz spotykam sie teorią, że układa się kolektor w strefie przemarzania ! To chyba jakies nie porozumienie. Skąd tam wyciągnąć moc ? Przy takich mrozach jak w tym roku, grunt zamarza do około 1m. Nie da się z glikolu wyciagnąć temperatury nawet 0 stopni C przy takiej głębokościu ułożenia kolektora. Wydaje mi się, że ta teoria jest mocno naciągana.

 

to nie glikol tylko freon. Freon na wyjściu z pompy ma ponoc -7C, a grunt na 80 cm ???? też nie wiem co sądzić o 80 cm. Będę myślał jeżeli zdecyduję sie na Termogolv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to problem przy każdym wyborze. Tyle tylko że jestem skłonny wydać 23 tyś. natomiast powyżej nie. Sam mam dylemat. Pompy do niedawna wogóle nie brałem pod uwagę. Parametrami jakimi sie kieruję to cena i ekonomia. Jeżeli wyjdzie mi że pompa za 30 tyś. zwróci sie do 10 lat to przemyslę. Nie zdecydowałem jeszcze na 100%. Ale chyba będę wolał palić codziennie w kominku niż kupować droższą pompę.

 

Czekam na Twoje obliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Dla wszystkich tych którzy jeszcze się nie zdecydowali, którą pompę wybrać mogę polecić bardzo dobrą markę i za fajną kasę.

Dostałem oferte, która zwaliła mnie z nóg ale niestety spóźnioną, rodzinka podpisała wcześniej umowe z kims innym i to nie lepszym i droższym .. nie można było się z tego już wycofać. Różnica była około 30tys (az mnie serce bolało). Chętnym wyślę namiary na priv lub mailem. Piszcie na adres [email protected] albo info tu na priv. Pozdrawiam i powiem jedno, szukajmy .. bo naprawdę warto ..

 

A co to za tajemnicz firma? Mozna prosic jakies namiary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Gregor2

No, policze oczywiście jak radzisz, ale powiem ci ze pierwszy raz spotykam sie teorią, że układa się kolektor w strefie przemarzania ! To chyba jakies nie porozumienie. Skąd tam wyciągnąć moc ? Przy takich mrozach jak w tym roku, grunt zamarza do około 1m. Nie da się z glikolu wyciagnąć temperatury nawet 0 stopni C przy takiej głębokościu ułożenia kolektora. Wydaje mi się, że ta teoria jest mocno naciągana.

 

to nie glikol tylko freon. Freon na wyjściu z pompy ma ponoc -7C, a grunt na 80 cm ???? też nie wiem co sądzić o 80 cm. Będę myślał jeżeli zdecyduję sie na Termogolv.

 

Freon ???

 

Przecież już od kilku ładnych lat nie wolno go używać w jakichkolwiek instalacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...