Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocio? kondensacyjny a ogrzewanie pod?ogowe ?


Recommended Posts

Kochani, wiem , że to już było - przejżałem prawie wszystkie wontki. Ale nie zauważyłem nigdzie rozpatrzenia tej zależności : ile musi być ogrzewania podłogowego (nie bardzo mi sie podoba) aby kocioł kondensacyjny działał w optymalnym zakresie ?

Dostawcy tak to przedstawiają , że ostatnio byłem zapytać się o podgrzewacz a o mało nie wyszedłem z hurowni z kotłem kond. i rurkami (z osprzentem) do ogrzewania podłogowego !!

Pomóżcie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam nadzieję że mówimy o kotle gazowym (bo inaczej jest dla olejowych).

Kondensacja dla kotów gazowych zachodzi w tem ~ 56oC temperatura spalin .

Trzeba instalacje zaprojektować na parametry zasilanie 75 powrót 60 oC. Pamiętajmy że są to warunki najbardziej niekorzystne czyli na zewnątrz jest – 20 oC taki stan rzeczy w naszych warunkach klimatycznych jest bardzo rzadko. Większą część sezonu (90%sezonu)mamy temperaturę w granicach 0 oC a przy niej zgodnie z automatyką pogodową parametry wody grzewczej są następujące zasilanie ~ 55 i powrót 45 oC a w takich warunkach kociołek będzie nam już kondensował i nie trzeba instalować ogrzewania podłogowego. Dodatkowo zwalniamy trochę pompe i dostajemy większe wychłodzenie wody wprowadzanej do kotła czyli zwiększamy kondensację.

Ja ze swojej strony namawiam do zrobienia systemy 75/60 bez podłogówki gwarantuje przynajmniej 8-10% zysków. Proszę nie wierzyc w 25% oszczędność gazu bo cuda się nie zdarzają tak samo jak i to ze sprawność kotłów jest 109 czy 110 % .

Radzę jedynie poważnie podejść do wyboru kotła bo jeśli pan źle wybierze to zysków nie będzie, straci pan dużo nerwów, a serwisant będzie osobą która najczęściej pana odwiedza (a takie odwiedziny to jakieś 50-100 zł które wchodzą w koszta eksploatacji).

Namawiam jeśli pan nie jest fachowcem do tego by ktoś panu wykonał projekt i odpowiednio dobrał kocioł będzie to pana kosztowało góra 500 zł no może trochę więcej (to zależy jakie są ceny w pana okolicy) ale warto tym bardziej ze koszt tego projektu zwróci się panu w pierwszych miesiącach sezonu grzewczego. A i niech pan nie rozmawia już z tymi oszołomami z hurtowni i sklepów „tzw instalacyjnych” bo ja już widziałem parę kotłowni które oni że tak powiem „zaprojektowali” .

Na koniec powiem tylko ze opłaca się instalować kotły kondensujące ale pod warunkiem że są dobrze dobrane i odpowiedniej firmy i nie są to kotły wiszące

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że nie do końca mój przedmówca sprawdził w praktyce swoje przemyślenia. A ponadto chyba handlujesz tym sprzętem - bo jak słyszę stwierdzenia typu - najlepiej zrezygnować z podłogówki - to przypomina mi się moja droga wyboru CO.

Osobiście polecam , jeśli ktoś ma życzenie mieć podłogówkę - właśnie piecyk kondensacyjny. Jak wspomniano wyżej kondensacja w naszych warunkach sprawdza się w temp. zasilania 55 st. i powrotu 45 st. Jest to dość wysoka temp. jak na podłogę, jednak zależy co będziesz miał na podłodze. Ponadto taki układ jest też ciekawy jeśli prócz podłogowego (np. kuchnia, hol i łazienki) będziesz miał normalne kaloryfery w pozostałej części domku. Wówczas przy odpowiednim obliczeniu ich wydajności (mocy) można się pokusić o założenie takiej instalacji bez mieszacza i tworzymy całkiem wydajny układ CO. Takie są moje doświadczenia - nie jestem fachowcem ale co nieco liznąłem.

Mirzaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie handluje !!! tylko z doswiadczenia i z praktyki zawodowej wiem o tym by cos bylo dobre i dawalo zadowolenie musi byc proste w budowie i dajace sie latwo sterowac. A teraz pytanie do mojego przedmowcy jak zrownoważyć hydraulicznie taki uklad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ze się wcześniej nie zarejestrowałem.

1. Nie handluję takim sprzętem zajmuję się projektowaniem i auditem energetycznym

2. Co do mojego doświadczenia moglibyśmy podyskutować ale to chyba nie jest odpowiednie miejsce na to

3. To nie było stwierdzenie najlepiej zrezygnować z podłogówki radzę jeszcze raz uważnie przeczytać moją wypowiedź i zobaczyć na pytanie Piotra Jana .

4. Osobiście jestem zwolennikiem takiego rozwiązania: Albo w całym domu podłogówka, albo cały dom bez podłogówki ewentualnie jedno pomieszczenie z podłogówka np. łazienką

 

Odnośnie tego co pan napisał hmmm 55 stopni puścić na podłogówkę to lekka przesada o ile człowiek to wytrzyma to obawiam się o naszą podłogę . Jeszcze raz powtarzam temperatura w ogrzewaniu podłogowym nie może przekraczać 40 oC . Czy słyszał pan kiedyś o rozszerzalności cieplnej materiałów, wyobraża pan sobie dylatować dodatkowo podłogę np. w salonie nie wspomnę już o kosztach jakie trzeba ponieść.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcinos

Nie rozumiem Twojego stwiedzenia "albo w całym domu podłogówka, albo cały dom bez podłogówki ewentualnie jedno pomieszczenie z podłogówka np. łazienką". Co masz na myśli tak twierdząc ?

Z moich obserwacji wynika, że właśnie taki układ mieszany jest obecnie bardzo popularny i chwalony przez inwestorów.

Z reguły są przyjmowane parametry wody grzewczej na podłogówkę: 55/45, 50/40, 45/35, a podałeś że 55/45 są niedopuszczalne.

Zaprzyjażniony ze mną projektant zaczyna dobór od parametrów 45/35 jeśli to z jakiś względów nie wystarcza to podnosi parametry stopniowo do góry.

Jednym z ważnym elementów przy projektowaniu podłogówki jest natomiast to, aby nie przekroczyć dopuszczalnych temperatur podłóg w odpowiedniej strefie.

We wcześniejszym poście napisałeś "opłaca się instalować kotły kondensujące ale pod warunkiem że są dobrze dobrane i odpowiedniej firmy i nie są to kotły wiszące" znów nie mogę zrozumieć dlaczego nie wiszące przecież zdecydowana większość kotłów kondensacyjnych na rynku jest właśnie wisząca. Nie krytukuję Twoich wypowiedzi tylko nie mogę się z nimi zgodzić.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi VPS i wszyscy zainteresowani tym tematem

Jeśli nie rozumiesz mojego stwierdzenie to jeszcze raz napisze ze jestem zwolennikiem prostych rozwiązań a takie układy da się lepiej i łatwiej sterować a właśnie możliwość łatwego i skutecznego sterowanie wpływa na koszty ogrzewania znacząco. Jeśli parametry wody dla ogrzewania podłogowego nie starczają to może trzeba by było ocieplić ściany a nie podnosić temperaturę wody do 55 stopni. Ja wychodzę z założenia że lubię być milo widziany w domu dla którego projektuję system ogrzewania i nigdy nie dam 55 na podłogę. Druga sprawą jest to że jeśli jestem na parametrze 40/30 to mam lepszą kondensację w kociołku.

Co do doboru kotłów kocioł gazowy pracuje w największym punkcie sprawności jeśli jest obciążony 40do 60 % swojej mocy nominalnej.

Odnośnie kotłów wiszących nie obchodzi mnie co jest na rynku najpopularniejsze ale to co jest dobre a dobre znaczy niezawodne sprawne i w rozsądnej cenie.

Wiesz podejrzewam że kupiłeś sobie kocioł wiszący i będziesz za wszelka cenę bronił swojej racji nie będę cię na siłę przekonywał że kocioł wiszący jest gorszy niż stojący ale podam ci parę faktów.

Sercem kotła jest palnik i wymiennik ciepła . Wymiennik ciepła w kotłach wiszących jest dużo mniejszy niż w kotłach stojących . Kocioł wiszący by dać tyle samo ciepła co kocioł stojący musi przez swój wymiennik przepuścić więcej wody co można uzyskać zwiększają prędkość przepływu ma to niestety niekorzystny wpływ na żywotność tego wymiennika. Drugą sprawą jest materiał wymiennika najlepsze kotły mają wymiennik wykonany z żeliwa takiego wymiennika nie da się zastosować w kotłach wiszących (były by zbyt ciężkie i gabaryty by znacznie wzrosły).

Są to takie najważniejsze cechy mógłbym tu jeszcze trochę powymieniać ale boje się że za każdym razem będziesz mnie negował a to jest najprościej.

Ps

Jest poźno wieć mogłem być troszkę uszczypliwy z góry przepraszam nie to było moim celem :smile:))

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do marcinos

Nie zgadzam się z twoją argumentacją

1. Kocioł z zeliwnym wymiennikiem ciepła( poza nielicznymi drogimi wyjątkami ) działa włącz wyłącz - moc pełna albo wcale, co szczegónie w okresach przejściowych nie jest ekonomiczne

2. Duży wymiennik - duży zład - pasuje do rozległych systemów lub starych instalacji ( szczególnie patrz 1 )

3. Przy porównywalnej do wiszących żywotności - dużo większe koszty inwestycyjne

4. Wymaga dużo większej staranności i uwagi przy eksploatacji ( np zapewnienie odpowiedniej temp. powrotu, uwagi przy dopuszczaniu wody - nigdy zimna na ciepły wymiennik )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zaciekawieniem czytam dyskusje fachowców. Przyznaje sie - popełniłem grzech ciężki - sam zaprojektowałem prostą instalację CO u siebie w domu, wychodząc z założenia, że niuanse hudrauliczno-zładowo-..... w domku jednorodzinnym mają wpływ znikomy na pracę całości. Ot, prawo dyletanta.

I co zauważyłem: otóż w nawiększe mrozy obliczona przez kocioł temperatura wody nie przekraczała 53 st.C (Instalację liczyłem dla parametrów 60/50 - też prawem dyletanta)

Dla temperatur zewnętrznych oscylujących ok. 0 st.C temperatura kotła nie przekracza 42 st. C.

Jasne, że każdy przypadek jest inny, i należy go indywidualnie rozpatrywać. Na razie się nie zanosi, bym przekroczył magiczną temperaturę 55 st.C.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze parę groszy :

- faktycznie korzystniej i optymalnie warto policzyć podłogówkę na 50/40, korzyść z tego taka, że ciepło podłogi się wyczuwa, w przeciwieństwie do parametrów 45/35 lub 40/30. Z doświadczenia - w duże mozy wpuszczaliśmy w podłogówkę 55 i ludzie się tylko cieszyli, na tyle, że jak odelżało, to mówili- w mozy to dopiero grzało.......

- przymierzam się do podłogówki u siebie i już policzyłem sobie układ z grzejnikami na górze i ogrz.podł. na dole - obliczenia hydrauliczne nie wychodzą tak idealnie jak w układzie z jednym typem odbiorników i nadal nad tym pracuję, bo dopiero jak będzie dobrze na papierze, przejdę do wykonania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moją instalacje projektował fachowiec więc nie wiem może dokładnie jakie parametry ale uważam że warto wydać kilka złoty by zaoszczędzić w przyszłości. Sam mieszacz kosztuje np. 1000 zł, a ja z niego mogłem zrezygnować.

Mirzaw

 

Sorry jeśli obraziłeś się na moją krytykę, jednak pozwól że mam inne zdanie na temat wyrażonych przez Ciebie opini dot Twoich wypowiedzi - pierwsze słowo w kontaktach międzyludzkich jest bardzo ważne a po przeczytaniu Twych opinii pierwszy raz nabrałem takiego a nie innego zdania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii temperatury zasilania podłogi. Mając wydzielone obwody i termostaty możemy puszczać i 55 stopni, a jak na nie będzie potrzeba grzania na full, to poszczególne obwody będą się odcinać. Warunek na równą temperaturę wszędzie byłby wówczas zachowany.

Dodam, że osobiście nie bawiłem się w liczenie, tylko dałem za 600zł zrobić projekt. Mam ponad 70m2 podłogówki (ok. 1/2 ogrzewanej powierzchni) i poszedłem za komfortem, a nie ceną instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z postem Frankai. Czy to będą grzejniki, podłogówka, cwu, najważniejszy jest komfort użytkownika. Tak na marginesie nie spotkałem się z sytuacją aby klient który ma podłogówkę narzekał na nią. Oczywiście jeśli jest dobrze dobrana i wykonana.

 

PS. Znalazłem ciekawą ofertę na układ mieszający do podłogówki o powierzchni do 80m2. Nie potrzeba kosztownej automatyki sterującej dwoma obiegami.

Zestaw urządzeń niezbędnych do zbudowania półautomatycznego układu mieszania wody do instalacji podłogowej.

Zestaw dla niewielkich ogrzewań (60÷80m2).

Zakres temperatur do ustawienia od 35° do 55°C.

Wyposażenie: Termostatyczny zawór mieszający typu HIT 1", 2 sztuki śrubunku 1", pompa c.o, termostat bezpieczeństwa - ogranicznik przylgowy.

Byłem na budynkach gdzie to jest zamontowane. Pracuje OK.

Bardzo przystępna cena 148 euro natto.

Co o tym sądzicie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...