Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

przewymiarowanie w ogrzewaniu elektrycznym


tcic

Recommended Posts

Przeliczam ten wariant aktualnie.

I w zaden sposob nie moge wyjsc na oplacalnosci budowania systemu CO + kotlownia + zbiornik PROPAN.

Biore pod uwage rozne warianty i moral ten sam.

Jesli uda sie ogrzewac moj dom (pietrowy) 2*80 mkw = 160 mkw w II taryfie i ogrzewac CWU (odpowiednio duzy zasobnik, np. 200l) z II taryfy - to przy takich nakladach inwestycyjnych (3000 PLN) - powinno to byc optymalne rozwiazanie.

Oczywiscie kominek musi byc uwzgledniony.

Mam jeszcze jedno przemyslenie (konsultowane ze specem od teorii ogrzewania)

Poniewaz ogrzewajac II taryfa zalezy mi na dobrej akumulacyjnosci cieplnej, wazne jest aby dobrze nagrzalo sie powietrze, sciany, itp. Fachowiec pochwalil moj wybor materialu na mury (POROTHERM), ktory podobno charakteryzuje sie swietna akumulacyjnoscia cieplna. Te mury trudno sie nagrzewa, ale jak sa juz cieple, to dlugo cieplo trzymaja...

Stad moral, ze w takim rozwiazaniu lepsze od promiennikow beda jednak konwektory. Promienniki nie nagrzewaja tak mocno przedmiotow i scian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-01-23 14:19, Wladek wrote:

I tu się mylisz. Konwektory grzeją powietrze a potem ściany, a promienniki ściany przedmioty a dopiero potem od nich powietrze.

Pzrzynajmiej tak jest wedlug mojej wiedzy.

Pozdr

 

Dobrze Wladek myslisz!

Promienniki wydaja ciepło w postaci promieni cieplnych.Większość z nich przyjmowane są przez człowieka, a parę procent od nas się odbija.Jakaś część promieni przyjmowana jest przez meble, ściany, itp.Dzięki temu nie ma możliwości powstania grzyba na ścianie,bo są one lekko ogrzewane.A normalnie to my i inne przedmioty grzejemy sie od powietrza.

Promienniki nie kumulują ciepła (no może troche),Twój CIEPŁY dom jest czymś co kumuluje energię cieplną.

Mam nieszczelne okna-ciepłe powietrze od konwektorów "zwiało" by mi szybciej. Jak otworzysz okno,żeby wywietrzyć pokój to ciepło Ci ucieknie.Z promiennikami nie jest aż tak źle.

Ostatnio była awaria prądu-gdy coś się popsuło miałem 22st.C.Po dwóch godzinach było pomiędzy ok.20,5st.C.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: rafcio555 dnia 2003-01-23 15:42 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...