Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomóżcie wybrać rekuperator


Recommended Posts

No i "odwieczne" porady ...

Na etapie fundamentow mozna usunac niepotrzebne kominy wentylacyjne a dzieki temu oszczedzic troszke kaski na instalacje went. mech.

Jak widac warto to robic wczesniej -mozna kilka tysiakow przelozyc na cos innego zamiast na wspomniane, niepotrzebne pozniej kominy, oprocz kosztow pozbywamy sie potencjalnego zagrozenia rozszczelnienia dachu -obrobki przy kominach etc...

warto jednak robic to umiejetnie, nie zawsze mozna usunac wszystkie kominy -przepisy.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 192
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 3 weeks później...

Witam!

potrzebuję pomocy w doborze reku z GWC, jestem dopiero w fazie projektowania budynku którego dane są poniżej.

Parter

komunikacja 45,02 m3

kuchnia 53,68 m3

pokój dzienny 114,66 m3

pokój 60,93 m3

pomieszczenie gosp. 26,07 m3

garderoba 12,54 m3

wc 12,54 m3

Poddasze

komunikacja 52,38 m3

pokój 38,71 m3

pokój 70,8 m3

pokój 68,44 m3

łazienka 27,25 m3

garderoba 16,37 m3

Czyli całość 599,39m3

Założenia:

Dom bardzo dobrze ocieplony, zaizolowany na pograniczu pasywnego. Zgodnie z normą krotność wymiany powietrza dla takich budynków wynosi <4 ja przyjąłem 2

Moje pytanie jest takie jak dobrać optymalnie rekuperator. Czy potrzebuje rekuperatora o wydajności powyżej 1200m3/h czy może to się jakoś inaczej dobiera?

Jeśli macie jakieś namiary na programy do doboru wentylacji z odzyskiem ciepła, lub choćby metodologię obliczania to prosiłbym o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tu kilkanaście wątków tak po "naście" stron każdy, właśnie na ten temat.

Są fotki i dyskusje.

Są oceny z realizacji już zakończonych...

Tyle, ze to trzeba przez jakie obłędne godziny poczytać...

 

"Czy potrzebuje rekuperatora o wydajności powyżej 1200m3/h czy może to się jakoś inaczej dobiera? "

Dla 600m3? :o :o :o

 

Zrobisz jak lubisz.

Ja bym tak nie robił.

No, jakbym miał tam lakiernię czy garkuchnię to... może? :roll:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam do klubu zwolenników Bartosza. Cenowo nie jest gorszy od innych - dostałam z LinkAir ofertę na 19 000 netto do domu ok. 220 m2, częściowo z piwnicą i poddaszem (cena zawiera dostawe i montaz). Tymczasem konkurencja (w tym rekuperatory.pl ze swoim Storkiem Easy) proponowała mniej więcej to samo za 21 do 24 k. Ale najbardziej przekonuje mnie unikalność konstrukcji Bartosza - ten jego spiralny wymiennik, który mozna ustawic jako przeciwprądowy albo równoregły, to, że nigdy nie mieszaja się strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego, to, że nie szroni. Podoba mi sie tez, że to polska konstrukcja - nareszcie z czegos w dziedzinie eko można być narodowo dumnym :-).

Jestem wstępnie po słowie z LinkAir, ale jako że na razie czekam na PnB, to i z reku nic więcej się nie dzieje. Gdy zaczniemy, zaraportuję, czy nadal wszystko wygląda tak dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zrobisz jak lubisz.

Ja bym tak nie robił.

No, jakbym miał tam lakiernię czy garkuchnię to... może? :roll:

 

Adam M.

 

No właśnie o to pytam. Przeglądałem forum przez parę godzin i właśnie nigdzie nie trafiłem na info "że przy kubaturze X i krotności wymian Y potrzebujesz rekuperatora o wydajności XXX". Nie będzie tam "lakierni, garkuchni ani tunelu aerodynamicznego" ważne jest żeby był zapewniony komfort mieszkania!

Podsumowując, czy biorąc pod uwagę straty na długości przewodów, jak zastosuję reku o wydajności max 500-600m3/h to będzie mógł on sobie chodzić na średnim biegu czy jednak powinien mieć inne parametry?

Przeglądałem forum i wiem że pan panie "adam_mk" ma sporą wiedzę na ten temat więc będę wdzięczny za jakąś sugestię (jak można to też o model i producenta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założenia:

Dom bardzo dobrze ocieplony, zaizolowany na pograniczu pasywnego. Zgodnie z normą krotność wymiany powietrza dla takich budynków wynosi <4 ja przyjąłem 2

Moje pytanie jest takie jak dobrać optymalnie rekuperator. Czy potrzebuje rekuperatora o wydajności powyżej 1200m3/h czy może to się jakoś inaczej dobiera?

Nie doczytałeś w pasywnych normą jest 0.3 wymiany na godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozastanawiaj się ile "generatorów wilgoci" będzie tam stale biegało.

Ty, żona, ze 2 sępy i pies?

Więcej jak z 0,25 do 0,3 wymiany nie nachuchacie, nawet wliczając gotowanie zupy.

 

Wentylacja jest od trzymania w ryzach wilgotności domu!

Nie jest od "świeżego powietrza"!!!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zrobisz jak lubisz.

Ja bym tak nie robił.

No, jakbym miał tam lakiernię czy garkuchnię to... może? :roll:

 

Adam M.

 

No właśnie o to pytam. Przeglądałem forum przez parę godzin i właśnie nigdzie nie trafiłem na info "że przy kubaturze X i krotności wymian Y potrzebujesz rekuperatora o wydajności XXX". Nie będzie tam "lakierni, garkuchni ani tunelu aerodynamicznego" ważne jest żeby był zapewniony komfort mieszkania!

Podsumowując, czy biorąc pod uwagę straty na długości przewodów, jak zastosuję reku o wydajności max 500-600m3/h to będzie mógł on sobie chodzić na średnim biegu czy jednak powinien mieć inne parametry?

Przeglądałem forum i wiem że pan panie "adam_mk" ma sporą wiedzę na ten temat więc będę wdzięczny za jakąś sugestię (jak można to też o model i producenta).

Jak naprawdę chcesz sobie policzyć to tutaj znajdziesz coś dla siebie.

Poza tym skoro jesteś na etapie projektu domu to model rekuperatora nie jest do niczego potrzebny, wstawiasz cokolwiek a potem kupujesz/budujesz co pasuje. Bardziej martwiłbym się o prowadzenie kanałów na tym etapie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

O to mniej więcej mi chodziło. Niestety dane też muszę mieć ponieważ projekt domu jak i instalacji jest mi potrzebny do pracy inżynierskiej. Dopiero teraz jak zacząłem przyjmować konkretne wartości to widzę jak małą wiedzę mam na ten temat. Tak czy inaczej trochę mi się rozjaśniło;) Pozdrawiam, dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

W 2011 roku podpisalam umowe z firma KLIMA-Pol, reprezentowana przez Mikolaja Symbore, na wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej. Koszt materialow, stanowiacy zadatek, zgodnie z umowa, wynosil 7.000 zl, ktore przelalam na konto firmy. Otrzymalam fakture zaliczkowa. Wynagrodzenie za robocizne ustalone zostalo na 4.000 zl. Termin rozpoczecia robot zostal ustalony.

Dwaj pracownicy, ktorzy rozpoczeli montaz instalacji wentylacji nie byli do niej przygotowani pod wzgledem profesionalnym. Sposob rozprowadzenia rur oraz ich przejscie przez poszczegolne kondygnacje domu zostal przez nich przewidziany miedzy kominem a sciana z bali drewnianych, ktore znajduje sie od niego w odleglosci ok.10 cm. Po zasiegnieciu przeze mnie opinii kominiarza okazalo sie, ze takie rozmieszczenie kanalow wentylacyjnych grozi powaznymi kosekwencjami zwiazanymi z ryzykiem ich uszkodzenia oraz wzniecenia pozaru (sic!).

Przed rozpoczeciem prac montazowych, nie zostala przez firme KLIMA-POL obliczona wydajnosc centrali wentylacyjnej, ani nie zostala zaprojektowana siec przewodow i umiejscowienia nawiewnikow. Pracownicy firmy spodziewali sie, ze otrzymaja te informacje ode mnie (sic!).

Pan Symbora, poinformowany droga telefoniczna i mailowa o moich zastrzezeniach, umowil sie ze mna na budowie nastepnego dnia. Nie stawil sie nasze spotkanie. Probowalam bezskutecznie skontaktowac sie w tej sprawie z nim osobiscie, a takze z innymi pracownikami firmy, wydzwaniajac na jego numer telefonu oraz na wszystkie numery podane na stronie internetowej firmy - biur w Warszawie, Poznaniu i Wroclawiu oraz na numer infolinii. Nie dostalam rowniez odpowiedzi na liczne maile wzywajace do skontaktowania sie ze mna oraz podjecia przerwanych robot. Niepodjecie prac montazowych instalacji wentylacyjnej uniemozliwialo mi prowadzenie dalszych prac, takich jak wylewki, ulozenie plytek, montaz instalacji elektrycznej, grzewczej, etc., co skutkowalo niemoznoscia zamieszkania w domu w przewidywanym terminie i bardzo powaznymi problemami z tym zwiazanymi

W zwiazku z ta sytulacja, zmuszona zostalam do wyslania pisma rozwiazujacego w trybie natychmiastowym umowy z firma KLIMA-POL na skutek niedotrzymania przez nia jej warunkow, zadajac jednoczesnie zwrotu w terminie 7 dni czesci zadatku pozostajacego po odliczeniu kosztow pozostawionych na budowie materialow (ktorych bylismy wlascicielami), zinwentaryzowanych i wycenionych przez inna firme z tej samej branzy.

Nigdy nie dostalismy zadnej odpowiedzi. Sprawe skierowalismy do Rzecznika Praw Konsumenta.

Klima-Pol dziala na terenie calej Polski, poslugujac sie dwoma doskonale skonstrulowanymi portalami internetowymi:

http://www.rekuperatory24.pl;

http://www.klima-pol.com.pl

dzieki czemu otrzymuje zapewne spora ilosc zlecen, po czym instalace wentylacji powierza tanim podwykonawcom naogol nie bedacym profesjonalnie przygotowanym do tego typu prac. Mam wrazenie, ze w wielu wypadkach wspolpraca z Klima-Pol zostaje na skutek problemow montazowych wstrzymana przez inwestorow, zaliczka zostaje w kieszeni wykonawcy, a inwestorzy zmuszeni sa do zlecenia instalacji i zaplacenia innej firmie, jesli chca dokonczy budowe domu.

Najwyzszy wiec czas, zeby zainteresowal sie ta firma Inspektorat Nadzoru Handlowego. Proponowalabym, zeby ze skarga wystapili wszyscy oszukani przez Klima-Pol inwestorzy.

Prosze o odzew! Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...