Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomóżcie wybrać rekuperator


Recommended Posts

Przy wyborze rekuperatora trzeba koniecznie uwzględnić jego spręż, a nie tylko wydajność m3/h.

Ten spręż musi pokonać opory całęgo systemu, a więc :

- GWC (jeśli jest)

- filtr powietrza (co najmniej EU3)

- kanały nadmuchowe

- kanały wyciągowe,

- tłumiki,

oraz oczywiście opory własne.

Tanie filtry powietrza mają duże opory, oraz często trzeba je czyścić.

Najlepiej, jeśli filtr ma wymienne wkłady wyższej klasy, a zastosujemy wkład zgrubny EU3.

Zwykle największe opory ma część zasilająca (GWC, filtr), co powoduje lekkie podciśnienie wewnątrz budynku, niekorzystne dla kominka i przenikania kurzu z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 192
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja będę miała rekuperację tak jak BK - również z rekuperatorów pl. Centrala Storkair 350 G91 z panelem dotykowym (rekuperator przeciwprądowy). Jestem bardzo zadowolona z obsługi, montażu - pełny profesjonalizm.

 

mam ofertę na ten sam rekuperator Storkair,czyli wydajność 350 m3/h - czy on jest wystarczający na 180 m2 (ok 550 m3 kubatury) - 4 osoby, 3 lazienki...

Mam bardzo rozbiżne opinie od Mistrala i Storkair 350 m3/h do Dospela 660 m3/h. Trochę stracilem rachubę.

 

Proszę o radę

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nam podano ze w lecie powinna byc co najmniej 1 wymiana/h a w zimie wystarczy 0.5wymiany/h wiec wg mnie do domku 900m3 reku o max wydajnosci 300m3 to zdecydowanie za malo, nawet na najwyzszym biegu. Ale jestem laikiem wiec moge sie mylic :)

 

Pozdrawiam

 

Marta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam ofertę na ten sam rekuperator Storkair,czyli wydajność 350 m3/h - czy on jest wystarczający na 180 m2 (ok 550 m3 kubatury) - 4 osoby, 3 lazienki...

 

Według mnie to trochę zbyt mały. Będzie musiał pracować prawie cały czas na najwyższych biegach.

 

U nie przy trochę większej powierzchni 185 m2 i podobnej kubaturze, zaproponowano już comfoair 500 o wydajności 450 m3/h. Twoja wersja została uznana za niewystarczającą jednostkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Głowa boli!....

A jest tak:

Jak powietrze w kanałach przekracza 5m/sek to zaczyna świstać...

Jak nie zapewnimy 1 wymiany w szczycie to wentylacja w superdoszczelnionych domach bywa niewystarczająca...

Jak wymiennik jest za ciasny (o małych gabarytach) to wentylatory o małej mocy się nie sprawdzają...

A do tego ceny są niemałe....

I te filtry.. od EU3 do EU7 które brać?

Do tego jeszcze woda...

Rosi czy zamarza. Brudzi się czy nie?

 

A tak naprawdę to trzeba by sobie zbudować dom przystosowany do takiego sposobu wentylacji z odzyskiem. A tu tego nikt nie wspomina...

Tylko centrale i centrale..... taka czy inna.....z wyświetlaczem czy bez...

Można mieć najlepszą, świetnie dobraną centralę - i nie mieć wentylacji i odzysku!

 

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Głowa boli!....

 

Buduję aktualnie domek o takich parametrach:

Powierzchnia użytkowa: 185.1m2

Kubatura ogrzewana: 573m3

 

Planuję bezprzeponowy GWC płytowy PROVENT-GEO o powierzchni ok 30 m2 i rekuperator MISTRAL600GEO.

 

Założyłem takie przepływy powietrza wywiewanego:

- kuchnia 50 m3//h (kuchenka elektryczna)

- 3 łazienki po 50 m3/h = 150 m3/h

- pomieszczenie gospodarcze 20 m3/h (elektryczny piec co, a w salonie kominek z płaszczem wodnym z niezależnym dopływem powietrza z zewnątrz)

- 2 garderoby po 15 m3/h = 30 m3/h

To daje łącznie 250 m3/h co bilansuję nawiewem:

- sypialnia 2 osobowa + 2 sypialnie 1 osobowe 4x30 m3/h = 120 m3/h

- gabinet + pokój rekreacyjny 60 m3/h

- salon 70 m3/h

W salonie i pokoju rekreacyjnym przewiduję dodatkowe nawiewy po 100 m3/h włączane okazjonalnie równoważone zwiększonym wyciągiem głównie z kuchni.

 

Czy takie rozumowanie jest prawidłowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

A tak naprawdę to trzeba by sobie zbudować dom przystosowany do takiego sposobu wentylacji z odzyskiem. A tu tego nikt nie wspomina...

Tylko centrale i centrale..... taka czy inna.....z wyświetlaczem czy bez...

Można mieć najlepszą, świetnie dobraną centralę - i nie mieć wentylacji i odzysku!

 

Pozdrawiam Adam M.

 

Witam Adam M, czy mógłbyś trochę rozwinąć ten dość istotny wątek. Co chciałeś przez to powiedzieć - "dom przystosowany do takiego sposobu wentylacji z odzyskiem"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo nie chcę tu zanudzać, ale...

 

Wentylacja jest potrzebna! to wiedzą wszyscy!

A po co? - tego już wszyscy nie wiedzą!

Wystarczy przeczytać kilka różnych wątków.

Generalnie - problem dotyczy wytworzenia i utrzymania stanu komfortu klimatycznego. A to nie tylko sprawa wentylacji. To także problem ogrzewania. Sposobu ogrzewania. Bywa, że i klimatyzacji. Generalnie - wilgotności, temperatury, składu jonowego i procentowego powietrza we wnętrzach.

 

Co natomiast można wyczytać?

 

Powszechnie podnoszony jest problem czyszczenia kanałów, którymi wentylatory pędzą to powietrze ZAWSZE w jedną stronę a w dodatek przez wymieniane filtry, i kompletnie nie zwraca się uwagi na problem czyszczenia kanałów grawitacyjnych którymi zazwyczaj pizga chłodem w sezonie grzewczym. Tak jakby były sterylne z natury i z samej natury jednokierunkowe.

Ileż tu było na temat okapów kuchennych, zabrudzania kanałów i konieczności bezwzględnej wywalania tego, co pod okapem bezpośrednio poza ścianę. Bo centrale tego nie lubią, nie zniosą, bo nie należy tak budować wentylacji, żeby wpinać w nią okap....(ciekawe czemu?)

Jeżeli centrala tego nie lubi czy nie umie - to jest do du.. a nie do wentylacji z odzyskiem. Okap jest bardzo bogatym źródłem strumienia ciepła. Są sposoby takiego stosowania okapu, żeby to miało sens. Są filtry przeciwtłuszczowe (choćby).

Budujący zachwycają się różnymi rodzajami okien dachowych. Ich izolacyjnością.

A tymczasem wszelkie poddasza są najczęściej dziurawe jak istne sito! Sito dość szczególne. Takie, przez które z góry nawet kropla nie wpadnie , ale od dołu poducha ciepłego powietrza wytworzona przez system grzewczy nie napotyka żadnych oporów w ucieczce na zewnątrz poza jakąś paroszczelną czy paro przepuszczalną folią i warstwą wełny. Dmucha sobie ciepełkiem przez szczeliny w karton gipsach, szczelinach obok okien dachowych, przez wełenki, waty itp.

 

Po uszczelnieniu kanałów wentylacyjnych (jakie by one nie były) bez problemu powinna istnieć możliwość wypracowania nawet sporego nadciśnienia we wnętrzu domu byle jakim wentylatorem a możliwość sprawdzenia tego faktu - choćby barometrem.

 

Ktoś to robił?

Nie spotkałem!

Spotkałem za to opisy, że wentylacja taka czy inna jest be! Że reku jest be, bo nie działa! Żadnych różnic z reku czy bez niego! Że ekonomicznie nieopłacalne...

A często to po prostu zbudowany dom jest nie tylko be, ale i do du.py!

Choć śliczny.

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. A czy zastosowanie 2 warstw wełny i świetlików rurowych zamiast okien rozwiąże jakoś problem, czy raczej rezygnować z okien dachowych i zamiast wełny pchać styropian, pewnie też w 2 warstwach?

Nie trzeba ich likwidować tylko porządnie uszczelnić (odpowednią taśmą uszczelniającą. Paroizolacja powinna stanowić powłokę szczelnie połączoną z elementami konstrukcji i okien.

Jak to zrobić? Można się zapoznać np. z poradnikiem:

http://www.styropiany.pl/poradnik/poradnik_04_dachy_strome.pdf

Ten poradnik dotyczy izolacji termicznej ze styropianu, ale pewne rozwiązania są uniwersalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Trochę mi szkoda tych okien, bo pomieszczenia byłyby zbyt słabo doświetlone. Styropian na poddaszu też chyba nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Odradzają go nawet producenci styropianu. Na zachodzie używa się praktycznie tylko wełny, a pomysł na rekuperatory wyszedł od nich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

No cóż, wiele już przeczytałem od kąd wpadłęm na pomysł rekuperacji. Pierwotnie myślałem o StokAir, potem przez chwilkę myślałem o Bartoszu, potem dłuuuugo o Mistralu (może altualnie też), a tu znajomi mi o jakimś Żubrze opowiadają. Mało o nim w necie, wiem, że zgarnął jakaś nagrodę.

Ale moim zdaniem, technicznie to bardzo podobne urządzenia, więc trzeba zwrócić uwagę na eksploatację i ewentualny serwis.

Czy ktoś mnie wyprowadzi z błędu? Może coś o Żubrze?

Kładę więźbę, więc jeszcze chwilkę na decyzję mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy zakupie porownaj na jakich wentylatorach sa robione (tzn dokladnie na jakich), sprawdz ich charakterystyke w sieci i moze to pomoze ci w wyborze. Nie piszesz jaka masz kubature do wentylacji wiec trudno doradzic jakis konkretny model (zreszta wymieniasz tylko producentow).

 

No, ewentualnie mozesz zrobic lub zlecic zrobienie wlasnego rekuperatora. Wymienniki mozna kupic lub zrobic, box z wentylatorami takze mozna zrobic. Sterowanie - cudow do sterowania wentylacja naprawde nie trzeba. Zerknij do watku w dziale Zrob To Sam - jest topic o rekuperatorach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, wiele już przeczytałem od kąd wpadłęm na pomysł rekuperacji. Pierwotnie myślałem o StokAir, potem przez chwilkę myślałem o Bartoszu, potem dłuuuugo o Mistralu (może altualnie też), a tu znajomi mi o jakimś Żubrze opowiadają. Mało o nim w necie, wiem, że zgarnął jakaś nagrodę.

Ale moim zdaniem, technicznie to bardzo podobne urządzenia, więc trzeba zwrócić uwagę na eksploatację i ewentualny serwis.

Czy ktoś mnie wyprowadzi z błędu? Może coś o Żubrze?

Kładę więźbę, więc jeszcze chwilkę na decyzję mam.

 

Kilka miesięcy temu zadzwoniłem do firmy od żubra.

Miła rozmowa. Pan opisał zalety rekuperatora, itd. Uzgodniłem, że dostarczę projekt tak żeby zdążyć z ofertą i projektem instalacji na moment wylewania stropu (przepusty).

Zaniosłem projekt domu. Zostawiłem telefon i e-mail. Mieli zrobić ofertę.

Po miesiącu oczekiwania zadzwoniłem z pytaniem o ofertę. "Proszę zadzwonić w przyszłym tygodniu" usłyszałem.

Po tygodniu poproszono mnie po raz kolejny o podanie numeru telefonu i e-mail. Odpowiedzą za tydzień.

Po 2 tygodniach bez odzewu zadzwoniłem. Pani powiedziała, że teraz to idzie lato i oni robią klimatyzację. Rekuperatorami zajmą się pod koniec roku: "Pan przyjdzie w listopadzie".

 

Skoro w taki sposób potraktowali potencjalnego klienta to jak potraktują mnie gdy wpłacę zaliczkę nie mówiąc już o okresie gwarancyjnym?

Dałem sobie spokój. Zostaję przy Bartoszu.

 

Pozdrawiam,

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy doborze reku nie można poprzestać na wydajności (m3/h).

Ważny jest też spręż, który musi pokonać wszystkie opory (kanały, filtry i tłumiki).

Jeśli to zlekceważymy to może się okazać, że reku nie pociągnie i będzie przeciążony.

Ważną też sprawą jest głośność. Tu trzeba rozpatrywać cały układ (instalację)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MCB - serdecznie dziękuję za ten opis Twojej przygody z Żubrem - to mi wystarczy. 8)

 

Kane66 - atek zrób to sam znam na wylot :lol: . Sam nie będę robił.

Najbliżej mi do Mistralaz powodu wielu firm, które go montują i ewentulany póxniejszy serwis (choc wszyscy mówią że to bez obsługowe centralki - praiwe :-? ). Ja mam spora kubaturę. Ponad 600m3 więc myślałem o Mistralu 600GEO, choć były firmy które próbowały projektowac na 400-setce. Może i dałby radę, ale bez zapasu mocy.

 

Zbigniew Rudnicki - wiem wiem o tym sprężu, mam niebawem spotkanie z firmą, która dobiera ten parametr do instalacji. Zobaczymy co powiedzą. Ja montowac będe w przyszłośći też GWC, więc to musi byc dopracowane.

 

Poza tym mam zamiar do instalacji poprosić o zamontowanie urządzeń pomiarowych typy termometry by mieć pewność co gdzie wlatuje (o jakiej temp.). Nie wiem czy coś do badania spręzu jest na rynku w niskiej cenie - zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...