Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomóżcie wybrać rekuperator


Recommended Posts

Pytanie zadałem już w wątku :

http://forum.muratordom.pl/post2088589.htm#2088589

ale pozwolę sobie powtórzyć je również tutaj:

Co sądzicie o nowej centrali wentylacyjnej Dospela DAYTONA 250:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=255936103

http://dospel-comfort.com/dospel/index.php?option=com_content&task=view&id=252&Itemid=308

Czy jakość tego wyrobu odpowiada cenie (nawet tej promocyjnej na Allegro) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 192
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

adam_mk gdzieś już czytałem o "durszlaku" czy mógłbyś sprecyzować o co dokładnie chodzi - po przeczytaniu tych wątków nasuwa się jedna myśl:

uszczelnienie strychu/poddasza polegać będzie na wypiankowaniu wewnętrznej strony dachu. Tylko, że wydaje mi się iż nałożenie cienkiej warstwy pianki poliuretanowej zlikwiduje sens stosowania paraizolacji. Czy możesz się do tego odnieść??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz....

Proszę!

 

To jest tak:

Dom powinien być "powietrznie szczelny". Można to sprawdzić wstawiając w jeden z otworów niewielki wentylator i uruchamiając go. Jeżeli jest dobrze, to wymusi on już w momencie załączenia wyraźnie mierzalną różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz.

To będzie oznaczać objęcie kontrolą unoszenie ciepła w strudze wentylacyjnej, na którą masz wpływ (ta gałka na ścianie , no i ewentualnie - reku).

O utratę ciepła przez przewodzenie można się nie martwić. Ten aspekt został "wyśrubowany" do obłędu...

Co do promieniowania, wypromieniowywania - to wymyślono żaluzje i "okna Weneckie". Albo małe okna....(małe straty).

 

Czy poliuretan (PUR) zlikwiduje sens stosowania paroizolacji? Nie wiem. Nie zastanawiałem się nad tym. To problem tak złożony, że trzeba mieć na to czas....

Pianka i pianka....

Wytworzenie pianki o zamkniętych porach, no tych bąbelkach, wcale proste nie jest. Nie jest też tanie....Bo jak ktoś to już zrobił, to straszliwie "zdziera" za materiały...

 

Znasz kogoś, kto SPRAWDZAŁ poprawność zbudowanego domu w taki sposób?

(Ja znam! Dwa przypadki w tym kraju!!!)

Sprawdzałeś? Masz zamiar? Czego się można, należy spodziewać?

Niestety, ja wiem!

A to takie proste jest....

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZYLI należy szczelinie folią parizolacyjną obkleić poddasze?

 

czytam w innym watku, że ma być paroprzepuszcz. aby para zostala spowolniona i przeszla jednak przez welne.

 

niby, lepszy mikroklimat, nie taki jak by sie w worku pcv mieszkalo.

 

jak to jest uczeni?

Nie wiem czy jestem godzien odpowiadać na to pytanie, ale powinna to być izolacja paroszczelna w stopniu jakim jest to technicznie możliwe do wykonania. To, że niektórzy nazywają ją "opóźniaczem pary" nie zmienia tego co napisałem powyżej,

Od utrzymania właściwego mikroklimatu w domu jest wentylacja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza, że zbudowano durszlak położony sitkiem do góry i takich jego sposobów funkcjonowania należy oczekiwać!!! :lol:

 

Jak sprawdzić?

Zamknąć drzwi i okna. Zalepić wentylację jaką taśmą i kawałkiem folii. Wrzucić do środka świecę dymną i załączyć wentylator nadmuchu wstawiony w jeden z uszczelnionych otworów. Popatrzyć z zewnątrz "gdzie się dymi i jak mocno".

Potem poprawki i powtórka....

I tak do skutku lub zmęczenia materiału.... (inwestora? budowlańców? sąsiadów?).

:lol:

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem!

Z folią taką czy inną też nie ma miodu!!!

Gdzie niby ta folia?

Od dachówki? Zadziała jak kawałek blachy. Transport ciepła w wełence do niej, ucieczka ciepła, ochłodzenie powietrza, wykroplenie wody, bagno z wełenki...

Niedobrze!!!

Od środka? Zadziała jak kawałek blachy. Transport ciepła do wnętrza ocieplenia, do powietrza w tej wacie (wełnie) i potem dalej. Wykroplenie w SKRAJNYCH, UNIKALNYCH warunkach (zazwyczaj jednak NIE) wody na folii. Wata (wełenka) sucha jak pieprz i coraz lepiej przewodząca tę powolną, ale wielkopowierzchniową strugę powietrza na zewnątrz, ucieczka ciepła...

Też źle!!!

Folia i tu i tu?

Oba efekty razem....tylko wolniej...na ile wolniej?...

Fatalnie!!!

 

Paroprzepuszczalna?

Łagodny transport niewielkich, ograniczanych w czasie strumieni pary i tyle, ile pójdzie - ciepła....

Sucho....

Stała utrata ciepła.....przez CAŁĄ powierzchnię.....niemałą....więc i niemało...

 

CO ROBIĆ?!!!

Oblepić to gliną!!!

Załatwia problem (jak zresztą i 100 lat temu!)

:lol: :lol: :lol:

Ale w markecie nie sprzedają!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są zwolenicy folii któa parę opóźni, czyli takiej z dziurkami - wtedy testu ciśnenia nie przejdzie.

Jeżeli ktoś nie wie jakie zastosowanie takiej folii będzie miało skutki i ją zastosuje, to można mu wybaczyć.

Posiadanie stosownej wiedzy i możliwości wyboru materiału i wybranie gorszego rozwiązania to to prostu głupota :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adamie i hanoku, czemu uważacie, że folia paronieprzepuszczalna po wełną jest właściwym rozwiązaniem?

o!

Przy folii paroprzepuszczalnej w wełnie mineralnej będzie wykraplała się wilgoć (wystąpi tam tzw. punkt rosy). Zawilgocona wełna mineralna to gorszy izolator i wilgoci będzie zbierało się coraz więcej.

 

A teraz Ty - dlaczego upierasz się przy tej foli paroprzepuszczalnej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się nie upieram. szukam dobrego rozwiąznia.

 

gdy już byłem pewien, że nazy szczelnie folią paroizolacyjną okleić poddasze , przeczytałem wątek, gdzie przekonywano, również na stronie producneta włny, że folia paroizolacyjna tylko do łazienki, w pozostałychy pomieszczeniach opóźnijąca parę, by nie doszło do skroplenia ale by zachować lepszy mikroklimat.

 

teraz znów skłąniam się ku paroizolacji, jest to logiczne dla domu z reku i went, mech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...