Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom z betonu komórkowego.


rgb

Recommended Posts

Witam!

 

Po lekturze tego wspanialego forum doszedlem do wniosku ze nic a nic nie wiem o BK. Stanowi to pewien problem bo nosze sie z zamiarem kupna domu (140m2 - budowal rozpoczeta w 1997). Sciany domu zrobione sa z betonu komorkowego. Nie rozmawialem jescze z wlascicielem i nie bardzo wiem na co powinienem zwrocic uwage przy ogladaniu domu.

 

Moje pytania to:

1. Jak dlugo taki dom moze stac nieotynkowany?

2. Jaki jest mniej wiecej koszt otynkowania takiego domu (parter + poddasze)

3. Jezeli zakladam otynkowanie bez dodatkowego docieplenia to jaki powinien byc bloczek (400,500,600?) i z ilu warstw powinna byc zrobiona sciana

4. Jak sprawdzic czy spoiny bloczkow sa dobrze zrobione (zorientowalem sie ze jest to b.wazne). Poniewaz dom jest bez tynku na zewnatrz - wydaje sie to latwe do sprawdzenia

 

5. I na koniec pytanie off-topic. Wlasciciel polozyl na dach takie faliste "cos" (sorry za ignorancje ale licze na oswiecenie) - jakis francuski wynalazek, podobno super trwaly, wyglada jak obrzydliwa blachc falista ale nia nie jest. Zauwazylem ze w jednym miejscu ta wytrzymala "nie blacha" jest jakby zazieleniona? Co o tym myslec?

 

Pozdrawiam

"Zielony"

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rgb nigdy nie idź sam na taką wizję lokalną. Przemyśl sprawę, kto (w przypadku gdybyś kupił dom) będzie twoim kierownikiem budowy. A potem idź z nim i oglądajcie razem. Bardzo ważne jest by nie była to ta sama osoba która była kierownikiem u poprzedniego właściciela. Przecież nikt nie będzie negował swojej pracy.

Tym czymś na dachu się nie przejmuj, przecież będzie można to zdemontować. Ważny jest na tym etapie stan elementów konstrukcyjnych budynku: wieńce, nadproża, podciągi, elem. więźby dachowej, oraz ściany nośne i strop.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rgb przed oglądaniem budynku sprawdź najpierw dokumenty budowy.

Tzn. dziennik bud.. Chodzi o to, że w Polskim Prawie Budowlanym jest mowa o tym, że pozwolenie na budowę wygasa jeżeli m.in. nastąpi przerwa w budowie na okres dłuższy niż dwa lata. Można to sprawdzić przeglądając wpisy w dziennik. Taki wpis musi być datowany. Później sprawdź projekt, czy budynek jest budowany zgonie z nim, bo możesz mieć kłopoty z późniejszym oddaniem do użytku. A jeżeli sa zmiany w projekcie to musisz sprawdzić czy nie wymagały one zgody projektanta, bo jeżeli tak to musi ona być.

Dokumenty są najważniejsz, później będziesz oglądał.

Narazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porozmawiaj z sąsiadami i porozglądaj się po okolicy. Dom może byś na sprzedaż, bo komuś zabrakło kasy, ale również dla tego, że popełnił jakieś czary mary przy fundamentach, poziom wód gruntowych jest b. wysoki, ma problemy z pozwoleniem na budowę, czy też będą w okolicy budować np. spalarnię odpadów itp itd...

Zabaw się najpierw w Sherlocka Holmesa, żebyś nie żałował :smile:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O mało nie kupiłem stanu surowego. Dom miał mieć strop drewniany. Belki mniej więcej (nie mierzyłem ich) 20x20 cm były rozmieszczone niezbyt równomiernie, mniej więcej co metr - szły przez całą długość domu (chyba z 8 metrów) - na końcach były owinięte papą, ot po prostu, ze 2 zwoje. Leżały niekoniecznie równo, odchylenie od pionu/poziomu sięgało kilkunastu stopni.

 

To była jesień i dopiero zaczynałem się bawić w forum muratora. Ale już wtedy miałem niejakie wątpliwości co do tego (jeszcze nie) stropu i czy nie będzie z nim potem biedy. Były i inne "kwiatki". Duże bloczki silikatowe były wymurowane gdzieniegdzie na "cienką", dochodzącą do 3,4 centymetrów grubości pionową spoinę. Wtedy jeszcze niewiele wiedziałem - nie kupiłem, bo było za drogo.

----------------------------------------------------------

Krótko mówiąc - na budowę z dwoma fachowcami, bo inaczej można się ciężko naciąć.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2003-01-25 23:23 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkość decyzji powinna być odwrotnie proporcjonalna do wagi tej decyzji !!!

Już mieliśmy kupić, już budować ... I ktoś życiowy dał nam na wstrzymanie. Wpierw określ swoje potrzeby i możliwości, sprawdź zgodność z prawem i dowiedz się przynajmniej tyle na dany temat, na ile ma wiedzę sprzedający Ci coś. Kosztuje to wiele wysiłku ale w końcu to TWÓJ PRZYSZŁY DOM !

Poczytaj forum. Obecnie rynek nieruchomości jest korzystny dla kupujących - nie spiesz się. Wtopić łatwo, ale jeśli jesteś pewien - to bierz się "z kopyta do robory", a sporo jej - wierz !

 

Karina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, odpowiedź na Twoje pytania :

1. dom z betonu komórkowego może stać nieotynkowany 2-3 lata, później dobrze go otynkować, gdyż może później robić się nalot, który przed otynkowaniem trzeba usunąć. Jeśli dom jest pod dachem to jeśli nie przeszkadza Ci nalot, możesz go w ogóle nie tynkować.

2. Koszt otynkowania to robocizna + materiał - wszystko zależy jaka ekipa i jaki materiał, a tu są spore różnice - średnio pewnie ze 25 zł/m2

3. Każdy BK nadaje się do zamieszkania, funkcją która Cię interesuje to :

a) zgodność z normą - mur jednowarstwowy U<0,5 W/m2K ale czym mniej tym lepiej.

b) czym większe U tym więcej pieniążków za ogrzewanie. Zapytaj o klasę BK, zmierz grubość ściany i łatwo ( z pomocą postów na forum ) wyliczysz U.

Najlepiej abyś w dobie XXI wieku miał poniżej 0,3 W/m2K.

4. Nie wiem,

5. pewnie dachówka ceramiczna - angoba.

 

Karina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy stoi od 3 lat domek z porothermu (parter i piętro) jest nieotynkowany, nie przykryty dachem, nie zabezpieczony przed deszczem i mrozem. Na moje oko to nadaje się do rozbiórki. Wyobrażcie sobie , że kiedyś go pokryją dachem i będą chcieli w nim mieszkać albo sprzedać, katastrofa bardzo możliwa.Pytać sąsiadów.Głupota nie zna granic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze uwaga,

dom budowany 8-10 lat temu to przepaść technologiczna ( z artykułu gdzieś z netu ),

Lepiej budować według własnych wizji niż kupować dom, remontować i dostosowywać, czasem remont może kosztować więcej niż budowa nowego uwzględniając koszt zakupu i koszt przyszłej eksploatacji ( też z netu - może niedokladny cytat ale zapamięatałam ! )

 

Karian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...