Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Co lepsze: okno połaciowe czy lukarna?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 132
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mieszkalem przez kilka lat w mieszkaniu gdzie w kazdym pokoju po jednej stronie domu byly okna polaciowe a po drugiej stronie lukarny.

Okna takie jak kazde inne w moim domu byly zawsze lekko uchylone

czy to w dzień czy w nocy, po prostu lubie swieże powietrze.

Od czasu do czasu chodzi sie do pracy , dzieci do szkoły, dom zostaje pusty przy swietnej pogodzie. Po powrocie do domu okazywalo sie zawsze że w miedzyczasie lało co nieco i wszystkie pomieszczenia byly zalane. Nie pomagalo pilnowanie sie itd.

 

Nigdy z wlasnej woli nie zaprojektuje okna polaciowego

jesli mam mozliwosc budowac od nowa. Wyjatkiem moze byc koniecznosc doswietlenia poddasza przy juz istniejacym dachu a i to najlepiej jesli nie jest otwierane.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

W moim domu są na szczęście tylko 2 okna połaciowe, których wybór podyktowany był względami architektonicznymi.

Oto zauważone przeze mnie zalety:

- tańsze w zakupie i prostsze w montażu

- dają bardzo dużo światła

i wady:

- oglądać przez nie można tylko niebo

- bardziej się brudzą i trudno się je czyści

- latem mocno nagrzewają pomieszczenie mimo k=1,3

- absolutnie nie można zapominać ich zamknąć przy wychodzeniu z domu (patrz wypowiedź wyżej)

A.Z.

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: aziel dnia 2001-08-30 11:34 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
uważam, iż okna połaciowe na pewno są dużo tańsze od lukarn, ale nie zdecydowałabym się tylko na okna połaciowe.Ja u siebie mam okna połaciowe, ale tylko dlatego iż dają więcej światła niż lukarny, oprócz tego w pokoju mam okno zwykłe.Tak więc okno połaciowe służy mi do rozjaśnienia pokoju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na prawdę problem należałoby sprowadzć do zagadnienia czy wybierać projekt z lukarnami czy z oknami połaciowymi, bo zmiana jednago na drugie w fazie realizacji jest dla mnie nie do przyjęcia (chociażby ze względów architektonicznych).

Ja wybrałem projekt z oknami połaciowymi (bez żadnej lukarny)plus okna (+ jedne drzwi balkonowe) w ścianach szczytowych. Dach jest dwuspadowy.

Rozwiązanie uważam za dobre, bo proste, a daje zarówno doświetlenie pomieszczeń przez okna połaciowe, jak i możliwość normalnego oglądania świata przez okna w ścianach szczytowych (uważam, że brak tej możliwości daje duży dyskomfort). Ostatecznien każde z trzech pomieszczeń na poddaszu ma jedno okno zwykłe i jedno połaciowe.

Jedynie łazienka na poddaszu ma tylko okno połaciowe i dobrze, bo możliwośc podgladania zostawiam jedynie motolotniarzom.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 1 month później...

U mnie jest to połączone - okna połaciowe + drzwi balkonowe. Mam jedną lukarnę z dużym przeszkleniem (ciągnie się od poziomu "0") i boję się wykończenia tego, tzn że zostanie popełniony błąd w ociepleniu lub montażu tego okna.

Dałem tak jak w projekcie 78x118 - błąd! Dawajcie 78x140 tamte są zbyt krótkie. Światła może i dość, ale wygląda jak otwór strzelniczy a nie jak okno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Sprawa sie sprowadza do: kosztow, estetyki (rzecz wzgledna), funkcjonalnosci. Podtawowe sparawa to koszt i wykonawstwo z tym zwiazane. Lukarny so 10krotnie drozsze niz okna polaciowe i wieksze prawdopodobienstwo popelnieniea bledow przy budowie. natomiast daje normalna wysokosc przy skosie dachu czego okna polaciowe nie sa w stanie zapewnic (cgyba ze beda bardzo wysoko). Ale to juz kazdy indywidualnie musi zdecydowac na co go stac i jakie sa priorytety
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 4 months później...
To czy dach z lukarnami jest ładniejszy to kwestia gustu. Osobiście mi się nie podobają, chyba że są w 19 wiecznym dworze drewnianym krytym gontem. Ale do rzeczy. Im bardziej skomplikowany dach tym większe ryzyko błędu i potem problemy. Nie ma problemu z deszczem i oknami połaciowymi. Wystarczy zamontować elektryczne zamykanie okien z czujką wody. Cały system wraz z oknem jest i tak tańszy od lukarny. Jedynym plusem lukarny jest większa powierzchnia użytkowa pomieszczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobają mi się lukarny. Są ozdobą monotonnego dachu i nadają uroku całemu zabudowaniu.

Ze względu na wyższy koszt takiego rozwiązania wybraliśmy jednak okna połaciowe, tym bardziej, że są one tylko do oświetlenia klatki schodowej oraz WC.

Nasz domek jest w miarę prostą bryłą więc takie okna pasują do całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 6 okien połaciowych. Z zalewaniem można sobie poradzić kupując okna, które maja możliwość rozszczelnienia. Moje okna mają możliwość rozszczelnienia w dwóch pozycjach, wtedy woda nie dostaje się do wnętrza. Okna połaciowe na pewno dostarczają dużo światła, i jest to przyjemne zimą, natomiast latem okna te zamieniają się w olbrzymie grzejniki. Nie wystarczą rolety, czy też żaluzje wewnętrzne, konieczne są rolety zewnętrzne, które niestety kosztują ok. 30% wartości samego okna. Do zalet jednak należy na pewno dużo prostsza konstrukcja dachu, a wiadomo im prościej tym mniej błędów można popełnić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...