Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Co lepsze: okno połaciowe czy lukarna?


Recommended Posts

U mnie tak: od południa lukarna (sliczny pokój na poddaszu, ustawny, jasny, wygodny) - zaletą jest to że można popatrzyć na taras leżący poniżej, od północy połaciówka nad schodami żeby była wysoko (nie widać brudu), dawała trochę światła i nie kusiła do otwierania. To jest to!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 132
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja mam jedną lukarnę /widok na wejście główne do domu,więc z góry mozna zobaczyć kto ewntualnie zamierza wejść na posesję/ i trzy okna połaciowe na poddaszu,okna połaciowe dałam na dach ze względu na to,iż zamierzam aby w przyszłości poddasze stało się użytkowe a lubię dużo swiatła,co zapewniają okna połaciowe.Chyba najlepsze jest rozwiązanie z dwoma rodzajami okien,ponieważ fajnie to wygląda ,wietrzyć można lukarnami ,bez obawy o nagły deszcz a światło dają okna połaciowe .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszedłem z założenia że pomieszczenia które potrzebują więcej światła (od północy) oświetlę oknami połaciowymi, pomieszczenia od strony południowej i zachodniej gdzie światła jest dosyć ozdobię lukarnami. Efekt: mam dom z dwoma oknami połaciowymi i trzema lukarnami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Eksploatuję okna połaciowe Velux od 8 lat. Są to bani. Zalewane zaczynają się psuć tj. farba złazi i muszę je pilnie malować. W zimie skrapla się na nich woda i spływa do dolnej ramy powodując duże zacieki. Dobrze się zastanówcie nad zamontowaniem okien połaciowych. Brudzą się niesamowicie (miszkam w dużym mieście). W zimie śnieg je przysypuje i jest o połowę mniej światła. Nie można ich wtedy uchylić, bo śnieg wali do mieszkania. Kolejna wada już opisana wyżej to nagrzewanie w lecie. Od strony zachodniej w pokoju przy upałach nie da się mieszkać. Trochę sprawę łogodzą rolety. Rolety zewnętrzne czy markizy odpadają w przedbiegach. Jak widzę brudne szyby to już sobie wyobrażam jakie brudne będą markizy. Ochyda.

Jeżeli nic nie widzicie przez wasz okna połaciowe to znaczy że źle zostały wstawione. Powinny być na poziomie wzroku.

Pozdrawiam.

I jeszcze jedno. Nie mam pojęcie dlaczego okna połaciowe są tak koszmarnie drogie. Dla miłoścników plastików. Ja nie znam producenta połaciówek z PCV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połaciowym: NIE! Podobno można je dobrze zamontować... Ale wśród moich znajomych nie znam nikogo, komu by się to udało. Efekt: zamakanie i zacieki; hałas przy deszczu; koszmarny upał latem.

Lukarny - też nie są idealne: kosztowne, łatwo o błędy przy wykonaniu, w koszach siedzi długo śnieg. No i w pokojach jest ciemno w narożnikach.

Wybraliśmy mniejsze zło: dach mansardowy (przy spadku dachu 60 stopni prawie znika problem ciemnych narożników + nie mamy skosów w pokojach na poddaszu - co dla nas było b. ważne), ściany szcytowe proste - a w nich okna zwykłe i balkonowe; lukarna jedna od południa (ładny miły pokój), i jedna od północy (łazienka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. Może jestem nienormalna, ale mnie ten odgłos deszczu na oknach połaciowych sprawia prawdziwą przyjemność - kojarzy mi się z wakacjami pod namiotem :smile:.

Okna połaciowe MOŻNA zamontować dobrze - mam przykłady w najbliższej rodzinie. Dają znacznie więcej światła od lukarny (w dwóch sąsiednich pokojach z oknami od tej samej strony w jednym jest lukarna a w drugim okno połaciowe i różnica w oświetleniu jest OGROMNA).

U siebie zrobimy okna w ścianie szczytowej (do wyglądania) i połaciowe (do doświetlania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Mam 7 lat okna połaciowe Velux jako doświetlenie i jestem z nich bardzo niezadowolona. Nie wiem jaka jest przyczyna, ale na szybach skrapla się woda, która ścieka po ramiakach. W ramy wszedł już grzyb. CDhcę je wymienić na lukarny, chyba że nowa konstrukcja okien połaciowych jest lepsza. Hania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co lepsze: okno połaciowe czy lukarna?

Powiem szczerze, że przy wyborze projektu domu nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Uwagę na tą kwestię zwrócił mi dopiero mój architekt kiedy zaczął wychwalać projekt który wybrałem, właśnie ze względu na to że ma tylko lukarny (kukawki- jak on to mówił) i ani jednego okna połaciowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

A ja od początku byłam zdecydowana na lukarny, bo mają dla mnie to coś w sobie. Okna połaciowe nazywam "oknami do nieba" bo widać przez nie tylko niebo, a ja jestem takim przyziemnym człowiekiem i bardzo lubię patrzeć na szumiące drzewa i na ziemię. Mam dwie lukarny i w przyszłości okno połaciowe mam zamiar zamontować w młej cześci domu, która przewidziana jest na suszarnię pościeli itp.

Pamiętam, że jak wybierałam projekt to bardzo modne były okna połaciowe i wiele osób dziwiło się, że ja takowych nie chcę. Moda się zmienia, może za kilka lat modne będą domy z samych okien?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ze zdziwieniem o deszczu wpadajacym przez otwarte okna polaciowe. Mam takie trzy (lukarny nawet nie bralem pod uwage: koszt, no i nie pasuje do ogolnej koncepcji), sa zablokowane w polozeniu lekko uchylonym od poczatku marca i nie wpadla do srodka nawet kropla. Poza tym te okna (Velux) maja kratke wentylacyjna pod klamka, wiec mozna zapewnic wentylacje bez ich otwierania, jesli juz ktos bardzo sie obawia zalania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna połaciwe mają jeszcze jedną wadę.

Powinny być montowane jednocześnie z dachem.

Tak zrobili sąsiedzi w listopadzie ub. roku.

W zimie domy pozostawały prawie niestrzeżone.

W noc sylwestrową wszystkie okna, nawet te w których zdjęto wcześniej skrzydła (części szklone), zostały ukradzione.

Zostały tylko pogięte kołnieże.

ZbiR

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...