Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Co lepsze: okno połaciowe czy lukarna?


Recommended Posts

Wybralam dom z trzema lukarnami, bo uwielbiam wszystko wietrzyc przesiadywac na balkonie wygladac przez okno, bez problemu je otwierzac,ale prosze panstwa, te okna tez trzeba myc, konserowac jesli sa drewniane, sprzatnoc zalegajacy snieg na balkonie.

 

Niestey dom ma 4 strony i dwie sa z regoly niekorzystne, polnocny wschodni pokoj i zachodni byly ciemne tak ze kojarzyly sie z nora piwniczna. Szybciutko dolozylam do kazdego okno polaciowe. Sprawa zalewania okna zalerzy w duzej mierze czy nie spaprali obsadzenia jego dekarze. jezeli byla dobra ekipa nie powinno sie nic lac. Czytam jednak z przera˝eniem, ze mozna zapomniec zamknac to okno i moze padac deszcz do srodka, a ja jestem zapominalska, wiec nie bede ich chyba otierac i wietrzenie bedzie sie odbywac balkonami. Czas pokaze. Swoja drogo naprawde przeraza mnie mysl mycia tych wszystkich okien w sumie ok 10 sztuk i to duze ponadstandardowe.

 

Chyba zaszalalam! Trzeba teraz chyba zatrudnic kogos, bo nie bede spedzac calego sezonu na myciu okien sprzataniu domu, pielegnacja ogrodu (2000 m2 dzialki nie byle co). gorzej jak nie bedzie za co. Nadmieniam ze dom nie jest wielki, bo 176 metrow, ale okien ma jak psow!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 132
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ja mam dach kopertowy i bede mial cztery lukarny

 

- lukarny pozwalaja mi uzyskac wieksza powierzchnie uzytkowa

- mozna dostosowac ksztalt i wielkosc okien lukarny (ktore sa tansze od okien polaciowych) do wlasnych potrzeb i estetyki

- daja piekny widok na ogrod

- lukarny wiecej kosztuja ale wg mnie to wlasnie lukarny dodaja wiecej uroku i przytulnosci

 

 

- okna polaciowe to nie tylko wiecej swiatla ale takze wieksze nagrzewanie sie pomieszczen dlatego ich wielkosc powinna byc efektem pewnego kompromisu

- okna polaciowe sa najczesciej drewniane i miejsce ich montazu powoduje ich szybsze niszczenie (dla zwolennikow "bezobslugowosci" i plastiku - odradzam)

- szybko sie brudza, szczegolnie jesli w okolicy sa drzewa

- latwiej zaparowuja zima

- widzimy niebo, nie widzimy ziemi ;) ale dzieki temu mamy doswietlone poddasze bez widoku na balagan u sasiada jesli z jego strony jest wlasnie okno

- prawie kazdy z nas musi miec przynajmniej jedno takie okno ... i to nie dla siebie ale dla kominiarza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My zdecydowaliśmy się na dom z dużą ilością okien nie licząc ich kosztów. Na poddaszu mamy dwie lukarny i 6 okien połaciowych oraz dwa okna balkonowe. Kompromis w tym względzie jest bardzo wskazany. Na poddaszu są cztery pokoje w których: w jednym - największym jest normalna wyskość i tylko duży balkon; w pierwszym dziecinnym jest mniejszy balkon i jedno okno połaciowe; w łazience lukarna i połaciowe (nad wanną - to moje marzenie); w drugim dziecinnym okno w lukarnie i połaciowe, natomiast czwarty pokoik ma trzy połaciowe. Okna w dachu doświetlają rewelacyjnie natomiast lukarna daje trochę normalnej wysokości na poddaszu.

Widziałm raz dom z użytkowym poddaszem tylko z lukarnami bez połaciowych okien i dla mnie na tym poddaszu było po prostu za ciemno. W zwiazku z tym zdecydowaliśmy się na tak niedużej przestrzeni na tyle okien połaciowych a tylko na dwie niewielkie lukarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ładniejsze - okna połaciowe czy lukarna- to kwestia gustu. Mnie podobają się domy o prostej bryle i od samego początku wykluczylismy lukarny. Mamy jeden pokój z samymi oknami połaciowymi i to jest najładniejszy pokój, "z klimatem", mimo że ma kształt wydłużonego prostokąta i jest najmniejszy z pokoi na poddaszu. Jeśli chodzi o zalewanie mieszkania i stukanie kropel deszczu to wypowiem się za kilka miesięcy jak już na stałe będziemy u siebie. Ale gdy mieszka się u rodziców (jednych czy drugich) nawet takie rzeczy wydają się samą przyjemnością, gdy dotyczą własnego M-ileś. :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój projekt przewiduje 6 szt. okien połaciowych.

Kto doradzi jakiego producenta wybrać: VELUX czy FAKRO (ROTO chyba za drogie

 

A tak wogóle to efekt zrasznych i zwilgotniałych okien polaciowych jest wynikiem złej wentylacji a przede wszystkim braku grzejnika pod oknem. Czytając dokumentację producentów każdy znich sugerował montaż grzejników pod oknami w celu wymuszenia obiegu powietrza

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 6 okien połaciowych :-? . Właśnie je zabudowałem płytami KG. Moje pierwsze doświadczenia są następujące: brudzą się - mamy kilka duzych drzew: dęby, brzozy no i się... gnoi.

Zimą to tak te okna zasypało, że dopiero jak śniegi stopniały zorientowałem się ,że jedno jest ROZBITE ( dom stał pusty w stanie surowym zamkniętym). Sąsiad dobrze bawił się w Sylwestra bo tylko z jego włości można było wykonać taki celny rzut :evil: Ale jak to udowodnić ? :x

Zamówiłem szybkę ( 285zł ) sam wymieniłem, ale źle i muszę jakoś to poprawić :oops:

Mimo tych problemów na lukarny bym się nie zdecydował. Pokoje mam stosunkowo duże, a lukarny wg. mnie mają szczególne znaczenie gdy skosy dachu eliminują w znacznym stopniu część mieszkalną poddasza. A LUKARNY TO KASSSA. Znacznie większa niż przy oknach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A my właśnie wczoraj zrezygnowaliśmy z dwóch okien połaciowych(veluxy),które na szczęście przyjęli w hurtowni.

Powód?Po ułożeniu dachówki (miedziana angoba ruppa)zakochaliśmy sie w dachu i uznaliśmy,że te 2 veluxy od strony frontowej, w towarzystwie uroczej lukarny (na klatce schodowej) będą psuły efekt.Tym bardziej,że sąsiedzi,którzy wybrali ten sam projekt domu, zrobili sobie te 2 okna i mieliśmy próbę tego,jak będzie wyglądał nasz dom.

Od początku miałam zastrzeżenia do połaciowych.Uważam,że producenci mogliby się bardziej wyslilić i produktować te kołnierze w kolorach dachu.

Jak dla mnie wygląda to jak kawalek przedartego kalosza. :roll:

Okna miały być w pokojach północnych,które mają okna szczytowe.Mam nadzieję,że światła z nich wystarczy.

Ale mam poczucie,że uratowałam dach.

Jeśli się okaże,że jednak światła mało,zamontujemy te veluxy.

Pewno już wtedy nie będę tak ochronnie podchodzić do dachu.;)

I ta błyszcząca guma nie będzie robić wrażenia.

Oczywiście widuję domy,gdzie te okna wcale nie psują ich urody,czasem wręcz przeciwnie.

W moim chyba nie pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jestem rekordzistką, mam aż 6 okien połąciowych na przestrzeni poddasza, jednopomieszczeniowego, otwartego na salon. Jeszcze nie zobaczyłam efektu, bo okna stoją w kącie, a fachowców dopiero szukam!! Ale myślę, że na dachu z gontów bitumicznych w kolorku zielonym nie będą wyglądać źle. Dom jest rozłożysty, a podwyższony optycznie poprzez lukarny sprawiałby wrażenie ogromnego! Zgadzam się, że dachu z ładnej dachówki szkoda szpecić czymkolwiek, ale niestety nie jestem właścicielką tak pięknego pokrycia, po prostu mnie na nie nie stać. A oka połaciowy był to świadomy wybór, podyktowany zarówno ekoomią, jak i estetyką. W sumie - zobaczymy! :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Ja mam dach dwuspadowy, w którym z korytarza była zaprojektowana lukarna z balkonem. Pod wpływem Muratora i Ładnego domu, zamiast niej będziemy miec ładne połaciowe okno balkonowe i jeszcze po jednym małym połaciowym w sypialni i łazience (oczywiście nad łózkiem i wanną).

Lukarny bardzo podobają mi się architektonicznie, ale na tym koniec plusów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dlugi, jak widac ciagnacy sie od 2 lat watek i brak jednoznacznych wnioskow. :roll: Wiec i ja dodaje swoje 3 grosze.

U nas w projekcie beda 2 lukarny i kilka okien polaciowych (jesli pamiec mnie nie myli to chyba 5). Te dwie to w pokojach uzytkowych. Reszta jako doswietlenia wspomnianych pokoi, lazienki, garderoby i stryszku/suszarni/pokoju rekreacyjnego?

W miejscu gdzie teraz mieszkamy mamy na drugim poziomie mieszkania 5 okien polaciowych. Oprocz tego by pamietac o przymknieciu przy ewentualnym deszczu i silne naslonecznienie w lecie (pomagaja rolety) nie mam co narzekac. Chociaz nie, jest jeden powazny minus o ktorym jeszcze nikt nie wspomnial. Prawie niemozliwe jest w tego rodzaju oknach zamontowanie moskitiery. :evil: Osobiscie spotkalem sie tylko z jednym rozwiazaniem, ale wyglada nienajlepiej. Przy lukarnie takiego problemu raczej nie ma. Dla mnie to duzy plus patrzac na pogryziona przez komary coreczke. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę raz jeszce do tego tematu ponieważ jestem właśnie po założeniu normalnych okien i okien połaciowych.

Połaciowe doświetlają o niebo lepiej niż okna w lukarnach. Przy dużych skosach na poddaszu - niezbędne.

Najlepszym rozwiązaniem moim zdaniem jest połączenie obu opcji. tj. w jednym pomieszczeniu okno w lukarnie + połaciowe. Pokój z samymi połaciowymi oknami jest bardzo dobrze doświetlony ale nie widać z niego nic oprócz nieba (na szczęście taki mam jeden).

Prawdą jest jednak to że lukarny kosztują dużo więcej (koszt dachu) niż okna połaciowe.

PRAWDA JAK ZWYKLE LEŻY PO ŚRODKU. A każdy sam musi podjąć decyzję co chce osiągnąć przez konkretne rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć ! mam w projekcie 5 okien połaciowych i jak na razie bardzo mi się to podoba w pokojach u dzieci są drzwi balkonowe więc połaciowe będą do doświetlenia u nas w sypialni i łazience będą tylko połaciowe ale to mi akurat nie przeszkadza bo lubię niebo i gwiazdy. Mam jeszcze jedno doświetlające schody i tu mam problem jak je myć ale tym będę się martwić jak wybuduje i zamieszkam :wink: A co do tematu to szukaliśmy projektu z dwuspadowym dachem i bez lukar właśnie dlatego żeby było prościej i taniej.

Pozdrawiam Aga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Gość GOŚĆ RADEK

witam wszystkich. ja mieszkam w bloku na poddaszu i mam same okna połaciowe(6szt.)

- Jeżeli pod oknami są grzejniki to nie może skraplać się woda na szybach,

- z widokiem nie jest tak źle,stojąc górną część okna mam na wys. swoich oczu ok. 1.75m czyli nie jest tak tragicznie

- jeżeli mam otwarte okna i założoną blokadę to deszcz nie wpada mi do mieszkania

 

- wadą okien połaciowych jest to, że latem jest strasznie gorąco (temp. dochodziły nawet do 33st.C

 

może ktoś się orientuje jak często trzeba konserwowac okna połaciowe VELUXA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 4 Veluxy i gdy będę budował swój własny domek (mieszkam z teściami), to nie założę połaciowych:

1. łatwiej na nich skrapla się woda

2. łatwiej się brudzą

3. znacznie trudniej je ocieplić

Problem z pkt.1 teoretycznie likwiduje się przez odpowiednie ukształtowanie obróbki wokół okna (u dołu okna prostopadle do podłogi, u góry okna równolegle do podłogi) + grzejnik pod oknem, dodatkowo współczynnik przenikania jest większy przy ustawieniu szyby pod kątem do podłogi im ten kąt bardziej odchylony od 90 tym współczynnik większy, np. współczynnik (przeważnie) 1.1 występuje tylko gdy okno jest pionowo :-).

Pkt. 3 - okno jest montowane na wierzchu dachu, spróbujmy zamontować sobie tak okno w ścianie na samym brzegu, jak nic będziemy mieli osadzanie wilgoci na ramie. Podobnie jest w połaciowym, no chyba że ostro grzejemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 1 month później...
W gotowym projekcie TINA z Archipelagu nie miałam okien połaciowych. Finalnie zamierzam mieć trzy w naszym dwuspadowym dachu, jedno w naszej sypialni (bo przyjemnie będzie spać pod gwiazdami, a pokój mamy od północy), drugie w łazience nad wanną (od wschodu) i zamiast projektowanego balkonu w formie lukarny z korytarza na piętrze, będzie połaciowe okno balkonowe-bo będzie łatwiejsze w budowie i tańsze, nie powstanie mostek termiczny i lepiej doświetli korytarz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dodam swoje trzy grosze. Bryla domu jest na planie krzyza, co na poddaszu daje 4 sciany szczytowe. W efekcie na dachu mam jedno okno polaciowe (w pomieszczeniu od polnocy). We wszystkich pomieszczeniach na poddaszu sa okna w scianach szczytowych,. Dom w budowie, zatem brak oceny w praktyce co poziomu doswietlenia pomieszczen

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...