Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Co lepsze: okno połaciowe czy lukarna?


Recommended Posts

Mam połaciowe, bo tańsze, łatwiejsze w realizacji i dają więcej światła.

Lukarna, choć efektowniej wygląda z zewnątrz, nie posiada tych cech :cry:.

 

Jako ciekawostka, mam okno dachowe nad klatką schodową - doświetla klatkę w dzień, a czasmi również w nocy światłem księżyca.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 132
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Lukarna jest droższa i bardziej pracochłonna do wykonania a poza tym daje mniej światła niż okno połaciowe

W moim przypadku ma to kolosalne znaczenie bowiem w trzech pokojach na poddaszu są zaprojektowane tylko okna w dachu, więc aby światła było dostatecznie dużo będę miał okna tylko połaciowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Pomimo okien w ścianach szczytowych, musiałem dodać trzy okna połaciowe celem doświetlenia pomieszczeń. Wrażenia z użytkowania dopiero jak dom będzie gotowy.

 

Pytanie jest trochę przewrotne :roll: , bo to właśnie dzięki lekturze "Muratora" postawiłem na dach dwuspadowy i to dzięki "Muratorowi" będę miał okna połaciowe zamiast lukarn. Po prostu skorzystałem z Waszych rad na obniżenie kosztów budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 7 months później...
Po przeczytaniu postów można by sądzić, że z okna połaciowego to tylko niebo można oglądać (nie otwarte!), podczas gdy to zależy jak wysoko je się zamontuje! Ja zamierzam siedzieć przy biurku i mieć widok na okolicę, stąd okno będzie założone tak, by mi to umożliwić! Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukarna - droższa w wykonaniu od samego początku: konstrukcja, pokrycie dachowe, dodatkowe kosze, gąsiory i obróbki, wykończenie wewnątrz. Ale za to ładnie się prezentuje, choć głównie z zewnątrz.

 

Okno połaciowe - zdecydowanie tańsze rozwiązanie, światła tyle samo lub więcej. Moim zdaniem ładnie wygląda i z zewnątrz i od wewnątrz.

 

Dlatego mam w domu i lukarny i okna połaciowe. :D

Równowaga musi być :wink:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Na poddaszu mamy lukarny w pokojach i tylko jednookno połaciowe w łazience

Wady okien polaciowych już opisane - dodam tylko że trudnoje umyć, za tym nie ma możliwości sensownie zwiesic firankę- od zachodu popołudniowe słońce za bardzo grzeje latem.

Lukarny sa bardzo ładne, tworza nastrój, ładnie można takie okno udekorować. No i myć łatwiej. W pokojach założyłabym okna połaciowe tylko do ew. doświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

U siebie mam trzy cztery połaciowe i jedną lukarnę, mieszkam niestety nie na swoim :-(. Gdy wybuduje swój wałasny domek, to postaram się tak go zaprojektować aby okien połaciowych nie było!!

Główną wadą jest jak dla mnie znaczna ucieczka ciepła- przy zwykłych oknach można dobrze ocieplić styki okien ze ścianą. Okna połaciowe wyniesione są niejako ponad dach, więc w miejscu styku jest prawie zerowa izolacja ciepna. Poza tym im okno jest bardziej poziomo tym ma gorszy współczynnik ciepła (większe straty ciepła na konewkcję).

Więcej światła raczej mi w lecie nie potrzeba, wieczorem jestem w domu. A w zimę gdy już jestem w domu to jeste ciemno!! Po za tym gdy leży śnieg to na oknie połaciowym też leży :-( i nici z doświetlania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Zdecydowanie lukarny :

- po pierwsze , lubię wieszać firany i ozdoby w oknach ( na połaciowych jest z tym mały problem )

- po drugie , lubię wychylać się przez okno ( ktoś mógłby powiedzieć , że w połaciowym też można – jednak to nie to samo )

- po trzecie , okna dachowe nawet wyjeżdżając na krótko , trzeba pamiętać , by pozamykać ( gdyby pogodzie zachciało się pogrymasić –woda w domu murowana )

- po czwarte , wiecznie brudne szyby w tym połaciowym

- po piątek , dźwięk deszczu i owszem , jest przyjemny – ale co w nadmiarze potrafi zabrać urok nawet tak miłym odgłosom

- po szóste , zimową porą po obfitych opadach śniegu – noc za dnia ( i co ? miałabym przespać jak królewna śnieżka swoje najlepsze chwile ? :wink: )

- i po siódme , i po ósme .... wymieniać dalej ?

:lol: - Hihihi , wiem , że już wszyscy wiecie – ONA WYBRAŁA LUKARNY 8)

 

Pozdrawiam wygladając przez okno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Mieszkam na stryszku z oknami połaciowymi Fakro i nie mam żadnych problemów :D - pamiętam żeby przymykac jak wychodzę - maja dwystopniową blokadę z wystarczającym nawiewem powietrza (oraz kratkę wyntylacyjną u góry). snieg szybko spływa (pod oknem kaloryfer) a przy tym pieknie czyści okno. Latem nie jest gorąco (termo float) zimą trzyma cepło wenątrz. Teraz buduję własny domek i będę ich( połaciówek) miała tam 8 sztuk. Mąż chce dodac jeszcze ze dwa - też lubi patrzeć w gwiazdy. Hałas od deszczu? :roll: Chyba większy gdy krople padają na blaszany dach albo parapet.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim projekcie na jednej z elewacji są dwa zestawy (okno połaciowe + okno kolankowe). W tej chwili zastanawiam na ich zmianą na lukarnę, żona od razu tak chciała.

 

Wg zdania innych (żonka ma podobne) szpecą elewację. Czy lukarna jest droższa lub tańsza - ja tego powiedzieć nie mogę ponieważ nie mam doświadczenia.

 

Wiem że koszt takich dwóch zestawów okien: połaciowe + kolankowe to co najmniej 5300 PLN. mam nadzieję, że lukarna będzie tańsza.

 

Pozdr/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Ja mam lukarny i dają nam wystarczajaco dużo światła. Poza tym dają nam więcej przestrzeni pod skosami, co jest ważne dla wzrostu mojego męża (190cm.)Co do reszty podpisuję się pod wypowiedzią Osowy. Połaciowe mam również, ale na strychu.Pozdrawiam , mama :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Ja w projekcie mam dwa wykusze, które obdzielają każdy pokój i przedpokój oknem trójkątnym, do tego w każdym pokoju duże okno i okno połaciowe. I zastanawiam się właśnie czy nie zrezygnować od strony południowej z okien połaciowych, bo chyba wykusz i duże okno to wystarczające doświetlenie ... :-? ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...