Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Co lepsze: okno połaciowe czy lukarna?


Recommended Posts

Mam 6 okien połaciowych i.... wcale nie jestem zachwycony

- Światła dają dużo , ale latem często dużo za dużo.

- Zimą dają często mało światła, bo je snieg zasypuje, a jak je otworzysz to zawsze trochę śniegu wpadnie do środka.

- jedno okno mi spuchło chłonąc wilgoś z otoczenia, doszło w końcu do reklamacji i wymiany, ale co sie wyczekałem i nasłuchałem to moje

- burze, GRAD, i spadające szeleszczące liście ( mam ich pod dostatkiem) dają niepowtarzalne doczucia :wink:

 

 

Podasze mam na tyle szerokie, że nie zależało mi na powiększeniu pokoi, a jaksadzę okno jest znacznie tańsze od lukarny.

 

Dzisiaj chyba bym się jeszcze musiał głęboko zastanowić, bo skoro mnie było stać na ten dom to może by jeszcze na te lukarny starczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 132
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Właśnie przeczytałem swoje wcześniejsze doświadczenia - str pierwsz tego tematu - wówczs jeszcze nie mieszkaliśmy.

 

Czyli?... co za dużo to nie zdrowo i nie wlepiać okien połaciowych tam gdzie bez nich mozna się obejść ? :-? bo jestem jeszcze na etapie- dach odeskowany i z papą i okien dachowych jeszcze nie zamówiłam- więc wszystkie rady chłonę jak gąbka :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

1. Do pewnych projektów lukarny nie pasują bo gruntownie zmieniają charakter domu.

2. Szyby miałem zapylone w maju jak pyliła sosna - po deszczu jest OK.

3. Śnieg... tu powiem tak spływał ładnie, do czasu - tylko, że góra jest i jakiś czas będzie jeszcze nieogrzewana. W pracy mamy okna w pomieszczeniach ogrzewanych i od kilku lat nie widziałem problemu z zalegającym śniegiem.

4. Grad i deszcz - a co ma powiedzieć mój sąsiad z blaszanym dachem... Choć przyznam, że moja córka nie pała entuzjazmem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie znajdzie sie idealnego rozwiazanie zawsze beda zwolennicy i przeciwnicy kazdego rozwiazania.Jesli w projekcie sa przewidzane oka polaciowe to takie sie montuje lub zmienia sie projekt dachu. Ja bede mial 4 okna polaciowe i pomimo ze duzo z was pisze ze sa takie zle bede mósial je zamontowac poddasze musze miec osiwtlone jakos. Wierze jednak ze materialy i rozwiazania jakie teraz sa w oknach sa juz bardziej doskonale niz jeszcze kilka lat temu i ze nie beda mi te okna sprawiac az tylu klopotów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego Wy dokonaliście lub zamierzacie dokonać wyboru? Dlaczego?

 

Nasz wymarzony projekt (na dzień dzisiejszy :D) to Dom w Dziewannie z Archonu

http://www.archon.pl/index.php?menu_act=1&all=1&act=12&sid=m4107a2c6e180b&intra=84b327e875d7e57b253443e16574c97e&crc=9783f4a6a811c625cb49e216bc0d10f5&lang=pl

Jest tam 1 lukarna i na 90% chcielibyśmy ją zastąpić oknem połaciowym.

 

Dlaczego?

1. Bo połaciowe nam się podobają

2. Bo lukarny trzeba umieć zrobić, czego mam przykłady u znajomych którym budowlańcy spaprali lukarny strasznie (połaciówki też można, ale przy lukarnach łatwiej o błąd)

3. Bo taniej

 

Wady:

* Bębnienie w szyby bardzo lubię

* z wietrzeniem nie będzie problemu, bo w Dziewannie każdy pokój ma oprócz połaciówki normalne okno/ok. balkonowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
  • 11 months później...

Podnoszę temat bo właśnie odpowiedzi na takie pytanie poszukuję

Czytając powyższe skłaniam się do połaciówek

Projekt o którym myślimy bedzie zbliżony do

http://www.archon.pl/index.php?act=12&menu_act=1&sid=m410794850837b

 

Problem w tym że połaciówki będą u nas głównie od południa

Może jakieś nowe doświadczenia w tej mierze macie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za lukarnami, takiego projektu szukałam, żeby miał jak najmniej połaciówek. Moje lukarny dopiero powstają (możesz zobaczyć) i już wiem, że trochę zabawy z nimi będzie. Jednak widzę, że faktycznie lukarna trochę powiększa pokój i nie ma takiego skosu. O doświetleniu się nie wypowiadam bo jeszcze tego nie wiem.

 

MaEmi u ciebie tam gdzie są połaciówki muszą być, chyba zastąpienie ich lukarnami wpłynęłoby niekorzystnie na wygląd domu. Zresztą dach dwuspadowy ma tą niewątpliwą zaletę, że pokoje na górze zawsze mają jakieś "normalne okno". Dachy czterospadowe, niewątpliwie urokliwe, powodują w pokojach duże skosy, często z samymi połaciówkami. Dla mnie taki pokój jest nie do przyjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Osobiscie preferuje chyba okna polaciowe, daja wiecej swiatla, sa tansze, mniejsza szansa popelnienia bledu w trakcie budowy. Co do etetyki to wole je rowniez, lukarny jak juz ktos napisal wygladaja najlepiej w budynkach historycznych, ale to kwestia gustu.

Co do nadmiernego nagrzewania to sa przeciez rozne rolety, no chyba, ze one tez nie dzialaja skutecznie? Ma ktos jakies dowiadczenia dotyczace skutecznosci tych rolet - zaluzji w oknach polaciowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

jestem za lukarna. o ile pasuje one do charakteru i pozostalych detali budynku. robienie jej "na sile" zamiast okien dachowych moze dac fatalne skutki !! ....

 

ja mam szesc okien Velux. o cieknaca wode sie nie obawiam, bardziej o halas i i izolacje cieplne

wybralem pakiet GL73 .... zobaczymy za lat pare ;-) .... pokoje wygladaja przyzwoicie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

wymysł diabła. :evil: :evil: :evil:

 

Też tak uważam, pomimo że nie użytkowałam. Warunkiem wyboru projektu domu był brak okien połaciowych. Przewidywałam problemy z deszczem, brudem, nadmierna ilościa światła w lecie, nie mówiąc o trudnościach z udekorowaniem. Lubie ładne firanki i kolorowe zasłony, dodaja wnetrzu uroku.

Mam jedną lukarne w łazience na górze, a w trzech pokojach sa okna i drzwi balkonowe w ścianach szczytowych. Będzie dobrze !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po okresie 5-letniego użytkowania okien połaciowych nadal podobają mi się estetycznie, nie przepadam za domami ustrojonymi w lukarny, balkoniki, wykusze - chyba, że jedna konkretna lukarna, taka prawie ściana szczytowa. Okna połaciowe bardziej się brudzą, wietrzenie przez rozszczelnianie to czasem mało, zwłaszcza w lecie i wtedy ryzyko zalania od deszczu. Odgłosy deszczu najmniej mi przeszkadzały, bardziej to, że trzeba było czekać, aż całkiem orzestznie padać by otworzyć okno. I najgorsze - bardzo się nagrzewa w lecie, dużo bardziej niż w pokojach z oknami w ścianie (miałam taki pokój od ściany szczytowej i zawsze był wyraźnie chłodniejszy od tego z Weluxami, pomimo, że były po tej samej stronie (południowo-zachodniej). Teraz tak wybrałam projekt, aby pokoje na poddaszu miały okna w ścianach szczytowych (dach dwuspadowy) i tylko łazienka będzie miała połaciówkę - co i dobrze, bo nikt nie będzie podglądał :wink: . A tam może zalewać i nagrzewać. Myślę też, że całe poddasze tylko z polaciówkami, bez mozliwości wyjrzenia do ogrodu, może być denerwujące - gdyby się chcialo sprawdzić na przykład, czy nikt po ogrodzie się nie pałęta, gdy się światła z czujnikiem ruchu zapalą, albo pies wariuje :o .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - najlepsze okno w szczycie :wink:

A z dwojga złego lepsza lukarna.

Okna połaciowe toleruję tylko w łazience. Mieszkałam już w domu gdzie w sypialni było oprócz normalnego okna okno dachowe i jak padał deszcz to nie dało się w nocy spać, że o gradzie nie wspomnę. W zimie jak śniegu napada - a nie daj Boże jest to jedyne okno w pokoju - to będzie zwyczajnie ciemno. Jak zapomnisz zamknąć a zacznie padać - jak nic zalana podłoga.

Generalnie połaciówkom mówię nie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiając sie nad takim ślicznym projektem http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=330&IdKolekcji=

myśle czy na podstawie waszych doświadczeń zostawić wszystkie okna połaciowe - czy przebudować z jednej strony troche dach - ale dom straci urok, czy poszukać innego projektu - co o tym myslicie.

Mam blisko sąsiada więc okno od mojej sypialni było by 8 metrów od jego okna - połaciowe da mi więcej intymności wg. mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Zastanawiając sie nad takim ślicznym projektem http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=330&IdKolekcji=

myśle czy na podstawie waszych doświadczeń zostawić wszystkie okna połaciowe - czy przebudować z jednej strony troche dach - ale dom straci urok, czy poszukać innego projektu - co o tym myslicie.

Mam blisko sąsiada więc okno od mojej sypialni było by 8 metrów od jego okna - połaciowe da mi więcej intymności wg. mnie.

 

Jaskul,

zastanów sie nad innym projektem, nie tylko z powodu okien połaciowych...on jest za mały....jak budujesz dom, to nie po to by miec mniejsze pokoje niz w bloku, te tutaj sa dla krasnoludków. Salon malutki jak w mieszkaniu.:( Na poddaszu przedpokój jest tak mały, że mebli nie wniesiesz do pokoi, nie ma ani jednej garderoby, gdzie pomieszczenia gospodarcze, one sa najwazniejsze, gdzie wstawisz mopy, wiadra, odkurzacz itp. ? Dodaj dziewczyno troche metrów, wybierz za to dach dwuspadowy - i za te same pieniadze będziesz miec godziwe warunki mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...