Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Proszę o pomoc Redakcję lub osoby, które miały podobny problem, w następującej sprawie:

W roku 2002 rodzice scedowali na mnie oszczędości zgromadzone przez nich w kasie mieszkaniowej. Cesja miała miejsce jeszcze przed wypłatą oszczędności. Ja nabyłem prawo do dużej ulgi budowlanej w 2000 r. (ważna decyzja na budowę i pierwsze wydatki związane z budową). W 2002 r. pieniądze pochądzące z oszczędności w kasie mieszkaniowej (scedowane na mnie i przeze mnie wycofane) oraz częściowo z kredytu uzyskanego w kasie mieszkaniowej wydałem na budowę swojego domu.

Mam pytanie - czy mogę odliczyć od swojego podatku wydatki poniesione przeze mnie na cele budowlane w 2002 r. jeśli pieniądze w części z oszczędności w KM, od których podatek odliczyli już rodzice, czy tylko wydatki ponad kwotę scedowanych na mnie oszczędności? Na potwierdzenie wydatków sfinansowanych oszczędnościami w kasie mieszkaniowej posiadam faktury VAT i rachunki wystawione w 2002 r.

Liczę na Waszą pomoc,

Martin

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/4734-du%C5%BCa-ulga-budowlana-i-kasa-mieszkaniowa/
Udostępnij na innych stronach

Oto co jest na Forum (kiepskim) Expandera jako odpowiedzi eksperta od KM:

 

"4. Czy przekazanie środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej zgromadzonych przez rodzica swojemu dziecku niesie za sobą konieczność zwrotu uzyskanej przez rodzica ulgi podatkowej i czy podlega innym opłatom lub podatkom.

 

Ustawa z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego zakłada możliwość przeniesienia praw i obowiązków posiadacza rachunku oszczędnościowo-kredytowego na osobę bliską. Gdy podatnik przeniesie prawo do tego rachunku na rzecz dzieci własnych lub przysposobionych nie traci prawa do dokonanych odliczeń z tytułu gromadzenia oszczędności. Zgodnie art. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadku i darowizn, zwalnia się od podatku min. nabycie w drodze darowizny praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego przez małżonka, wstępnych, zstępnych rodzeństwo oraz osobę faktycznie pozostającą we wspólnym pożyciu małżeńskim z posiadaczem rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej, pod warunkiem przeznaczenia środków zgromadzonych na tym rachunku na cele mieszkaniowe. "

 

"16. Chcę przenieść prawa do rachunku na dziecko. W trakcie oszczędzania dokonywałem odpisów podatkowych z tytułu gromadzenia oszczędności na rachunku w Kasie Mieszkaniowej? Czy mam obowiązek rozliczyć się z Urzędem Skarbowym z ulgi podatkowej?

 

W przypadku cesji praw do rachunku na dziecko własne lub przysposobione, poprzedni właściciel nie musi zwrócić odpisanego podatku. W przypadku cesji praw do rachunku na inną osobę bliską, poprzedni posiadacz rachunku musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym z ulgi podatkowej, z której korzystał w trakcie okresu oszczędzania."

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/4734-du%C5%BCa-ulga-budowlana-i-kasa-mieszkaniowa/#findComment-63238
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem możesz odliczyc. Mam trochę podobną sytuacje. Mój ojciec ma kasę mieszkaniową którą sceduje na mnie pod koniec oszczędzania. Ponieważ pieniądze te przeznaczę na cele mieszkaniowe (budowa domu) niebędzie musiał zwracaz fiskusowi odliczonego podatku. Jednocześnie zamierzam wziąść kredyt mieszkaniowy na budowę i odliczć wg nowej ulgi budowlanej, czyli 19% odsetek od kredytu. Dzięki temu mogę skorzystac zarówno z starej jak i nowej ulgi budowlanej.

 

Pozdrowienia

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Bart dnia 2003-01-27 15:14 ]

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/4734-du%C5%BCa-ulga-budowlana-i-kasa-mieszkaniowa/#findComment-63262
Udostępnij na innych stronach

Frankai, dzięki za reakcję, ale w kwestiach które przytaczasz nie mam wątpliwości. Bardziej interesuje mnie kwestia osoby, na którą scedowane zostały oszczędności z KM i czy ta osoba może odliczyć faktury od momentu wypłaty pieniędzy z KM. Niby byłoby to odliczenie tych samych rachunków po raz drugi, ale z drugiej strony to już jest inna osoba, limit dużej ulgi nie jest przekroczony, środki są legalne i przeznaczone na właściwy cel.

Ministerstwo Finansów mnie jwięcej rok temu w swojej interpretacji opisało przypadek, gdy nie ma cesji, ale jedna osoba wykorzystuje te same wydatki raz, żeby udokumentować wydane środki pochodzące z oszczędności w KM, a drugi raz, żeby te same wydatki odliczyć w ramach dużej ulgi. A moim przypadku jest trochę inaczej i tu żadnych zakazów dla dokonania przeze mnie (jako osoby na którą scedowano środki z KM) odliczeń nie widzę. Czy się mylę???

Pozdrawiam,

Martin

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/4734-du%C5%BCa-ulga-budowlana-i-kasa-mieszkaniowa/#findComment-63264
Udostępnij na innych stronach

Martin - masz faktycznie szczególny przypadek. Na dzień dobry zapomnij o tym co Ty wpłacałeś do KM a co rodzice. Zgodnie z ideą pisma MF z 9.11.2001 powinieneś zrobić tak: rozliczyć swoje kwity normalnie, a na następnej stronie dokonać pomniejszenia odliczenia o kwotę wydatków pokrytych odliczonymi środkami z KM. Dopiero w tym punkcie widzę wątpliwość. Teoretycznie by zapobiec podwójnemu odliczaniu powinieneś uwzględniać odliczenia rodziców. Pytanie tylko czy masz obowiązek je znać i na jakiej podstawie? Czy to, że korzystasz z prawa do otrzymania pewnych korzyści już Cię do tego zmusza? A z drugiej strony czy oświadczenie rodziców o wysokości dokonanego odliczenia ma dla Ciebie moc prawną? Być może skończy się na tym, że będziesz musiał napisać pismo z zapytaniem do US.

Jeżeli to będzie aktualne, to przypomnij mi się za miesiąc, to e-mail'em przeanalizujemy dokładnie Twój przypadek.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/4734-du%C5%BCa-ulga-budowlana-i-kasa-mieszkaniowa/#findComment-63303
Udostępnij na innych stronach

Bart, Frankai - dzięki za podpowiedzi. Ponieważ wciąż nie mam pewności więc chyba porozmawiam na spokojnie ze znajomą z Urzędu Skarbowego (tego w którym się rozliczam). Może ona mnie oświeci :smile: . Albo napiszę do naszej szanownej Redakcji.

Martin

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/4734-du%C5%BCa-ulga-budowlana-i-kasa-mieszkaniowa/#findComment-63351
Udostępnij na innych stronach

Martin - to trzymaj się tej kolejności:

- znajoma,

- pismo z zapytaniem do US. Jak je sporządzić było kiedyś w Muratorze i tu na Forum. Pisał o tym m.in. EM. Użyj Szukaj ze słowami typu zapytanie, US i po jego nicku.

- Redakcja. Ze względu na specyfikę tego problemu musieliby się pewnie sami podciągnąć z prawa. Nie twierdzę, że tego nie zrobią, ale większe szanse masz wyżej.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/4734-du%C5%BCa-ulga-budowlana-i-kasa-mieszkaniowa/#findComment-63408
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Frankai, oto co ustaliłem. Odpowiedź US jest bardzo zadowalająca. :smile:) Naczelnik mojego US i osoba rozliczająca mój PIT zgodnie stwierdziły (rozważały wcześniej taki przypadek), że w moim przypadku przysługuje mi prawo odliczenia w ramach dużej ulgi budowlanej wszystkich faktur za 2002 r. (nie tylko tych sprzed cesji, ale i po, bez konieczności pomniejszania wartości faktur o oszczędności wycofane z KM).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/4734-du%C5%BCa-ulga-budowlana-i-kasa-mieszkaniowa/#findComment-74975
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...