Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pisząc o "koszmarkach" budowanych na "Wzgórzu Parkowym" zaznaczyłam, jak bardzo nie pasują do tamtejszego krajobrazu z zespołem pałacowym i parkiem

 

I tak i nie :wink: Osiedle oddalone jest od tego zespolu parkowego i moze sie okazac ze idac przez to w miare nowoczesne osiedle, przechodzac przez park napotkamy sie na taka perelke jak dworek ktory wyloni sie jak z bajki... tak jako kontrast do prostego i nowoczesnego.

Jeszcze nie wiemy jak to bedzie na zywo wygladac i jakie zamierzenie mial architekt.

 

Dwie ulice dalej odemnie, stoja kolo siebie dwa domy... piekne domy, piekne w swojej formie i piekne w swojej odmiennosci. Jeden jest utrzymany w klimacie francuskiej Villi, ogrodzenie z kamienia, drugi wrecz przeciwnie, jest prosty z jednospadowym dachem, metalem i drewnem. I pomimo ze sa tak rozne, wygladaja razem fantastycznie, wlasnie ta roznica wygladow az zapiera dech....

 

Moim zdaniem jest obojetne czy dom jest dwu, cztero czy w ogole nie spadowy... dom jest ladny jak pasuje do otoczenia, pasuje do dzialki itp I nawet jesli jest udziwniony bo ktos tak lubi a otoczenie tz zagospodarowanie dzialki jest harmonijne czyli nie razi, jest jak dla mnie jak najbardziej okejos.

 

A chociaz jest troche urozmaicenia, bo nie oszukujmy sie nasze obecne "wiejskie osiedla" wygladaja identycznie jak te holonderskie... wszystkie domy prawie takie same hihi tylko u nich sa proste i oni zostawiaja ta prostote w detalach, a u nas z dwu-spadowymi dachami, ktore sa tylko w detalach zmienione zeby chociaz troche bylo inaczej niz inny :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy elewacje jakie przedstawiliście na tym forum sa super . Myslałem nad tym problemem aż mało mi się ,,procesor" nie przegrzał . Tak się zapętliłem , że zrozumiałem - musi się za to wziąść fachowiec . Zleciłem projekt elewacji dla plastyka - architekta . Po obejżeniu budynku i rozmowie staneło na 1000 zl za projekt . Napiszcie co o tym myślicie .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy elewacje jakie przedstawiliście na tym forum sa super . Myslałem nad tym problemem aż mało mi się ,,procesor" nie przegrzał . Tak się zapętliłem , że zrozumiałem - musi się za to wziąść fachowiec . Zleciłem projekt elewacji dla plastyka - architekta . Po obejżeniu budynku i rozmowie staneło na 1000 zl za projekt . Napiszcie co o tym myślicie .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich stałych bywalców jestem nowy i proponowałbym przedstawianie również fotek ogrodzeń frontowach. Interesują mnie zwłaszcza konstrukcje drewniane w połączeniu z słupkami klinkierowymi. Uważam, że bardzo ważne jest właściwe połączenie ogrodzenia i elewacji. Może pani Zuzza miałaby coś w swojej kolekcji? :) Pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najgorsza jest dysharmonia

 

Otóż to :)

 

Pisząc o "koszmarkach" budowanych na "Wzgórzu Parkowym" zaznaczyłam, jak bardzo nie pasują do tamtejszego krajobrazu z zespołem pałacowym i parkiem. Tak, czy nie?

 

Zgadzam się z przedmówcami, że napuszony i wypasiony pseudo dwór pasuje jak pięść do nosa, do sąsiedztwa betonowych bloków.

I powiem więcej: jest koszmarny jeszcze bardziej :D

 

 

Słoneczko zgadzam się z Toba w 100 %, że na takich holenderskich osiedlach można by sie udusić.

Oczywiście czy zamknięte,nowoczesne bryły czy dworki ziemiańskie wśród drzew - to kwestia gustu ale chyba wszyscy zapomnieli skąd się wziął ten polski gust.

Otóż przede wszystkim z faktu, ze Polaków nie ma na szczęście tak wielu jak Holendrów.

Polska jest krajem większym od Holandii a ludzi tu 5 razy mniej. Nie dziwota więc, że oni tak się zabudowują bo inaczej by się nie pomieścili.

Staram się być tolerancyjna i generalnie nowoczesne szklane domy mi nie przeszkadzają, mierzi mnie jednak całkowity brak poczucia estetyki u ludzi, którzy budują takie osiedla własnie w poblizu pałacy czy dworów albo w sąsiedztwie domów o tradycyjnej architekturze z wielospadowymi, pokrytymi dachówką dachami.

Tak samo paskudnie wygląda taki domek przy osiedlu blokowisk.

Domy powinny być róznorodne ale nie mogą nawzajem się oszpecać!

Generalnie w miastach jest duzo nowoczesnej architektury (poza starówkami) i niech sobie tam te nowoczesne osiedla powstaja.

Jednak do gór, lasów i jeior pasuje tradycyjny domek - taka mamy kulturę taką mamu tradycję i to nie powinno się zmieniać.

A co do rzekomych "polskich guści" szlag mnie trafia jak widze takie antypolskie wypowiedzi - niejeden Holender czy tym bardziej Amerykanin chciałby mieć taką tradycję i kulturę jak Polska - to co u nas zdecydowanie szwankuje to nie architektura a duma narodowa własnie.

Na pocieszenie powiem, że choć nie jestem zwolenniczką napuszonych rezydencji - widziałam całą Skandynawię -i te ich nawet najbogatsze domy nawet koło polskich nie leżały - bo po prostu brak im pomysłowości i poczucia estetyki, która my na szczescie mamy - i wyrażam tu zdanie Szwedów i Norwegów a nie swoje bo zaraz bedzie, że znów kogoś obrażam bo najlepiej jest jak sami siebie obrażamy.

 

pozdrawiam

asia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może macie domy z zielonymi dachami ? inetersuje mnie szczególnie kolor (ciemnozielony, zgniła zieleń)

zastanawiam się jakie okna i elewacja będš grały z takim dachem

 

do takiego dachu będą cudnie wyglądały drewniane okna w złocistym (jasnym) kolorze, elewacja z ciemnobrązowej cegły klienkierowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dyskusji o stylach - najbardziej popularne w naszym kraju domki o krzykliwych kolorach elewacji, z obrzydliwymi dachami z lukarnami i wieżyczkami, kolumnami, okropnymi kutymi ogrodzeniami z różyczkami czy w motylki są na pewno dużo straszniejsze niż "koszmarki". Koszmarki tutaj pokazywane są proste i piękne. Można tak zaprojektować dom, żeby pasował do każdego otoczenia i jednocześnie był prosty i elegancki.

Bardzo chciałam mieć dom z płaskim dachem i betonowo drewnianą elewacją ale niestety nie mam warunków zabudowy które mi na to pozwalają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do rzekomych "polskich guści" szlag mnie trafia jak widze takie antypolskie wypowiedzi - niejeden Holender czy tym bardziej Amerykanin chciałby mieć taką tradycję i kulturę jak Polska - to co u nas zdecydowanie szwankuje to nie architektura a duma narodowa własnie.

 

a mnie trafia co pisalam juz wyzej, jak do wszystkiego dorabia sie "ideologie" :wink:

 

nie jestem tradycjonalista, nie lubie luzyckich obrusow i goralskiej muzyki :roll: wolno mi 8) tak samo jak wisi mi jak kilo kitu na agrawce co Holender czy Amerykanin powie o moim guscie.... bo w tym topiku nie chodzi o Lazienki, Wawel, tylko o domki ... zwykle domki, bez wielkiego wzlotu patryjotycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem polega na tym, że chyba każdy słyszy te opinie, które chce usłyszeć... bo ja od Skandynawów nigdy nie usłyszałam , iż ich architektura jest beznadziejna i nudna, za to jeżdząc z nimi po Polsce usłyszałam bardzo zrównoważone " no taaaaak, da się zauważyc dużo różnych domów, to prawda........"

i niestety podzielam opinię, że "różnorodne" w wydaniu polskim nie oznacza piękne.

Gdybym miała pokazać w Polsce miejsce ktore mi sie podoba pod względem urbanistycznym to chyba by to była piękna i czysta wieś opolska......jest ona jednak bardzo harmonijna własnie przez to, że jest prosta, w jednym stylu, czysta i zadbana.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xena bo tu wlasciwie nie chodzi o plaskie, skosne itp tylko wlasnie o ta harmonie, umiar i to co sie znajduje ogolnie w okolo domu. Ale nie musi byc to identyczne jak na calej ulicy, moze byc calkiem inne. I uwazam ze pieknie zrobiony domek z dwospadowym dachem z peralgoniami w oknach i malwami przed domem moze bardzo ladnie komponowac sie ze stojacym obok prostym domem z jednospadowym dachem.... tylko kazdy z osobna musi miec rece i nogi :wink: Bo uwazam ze ludzie powinni miec prawo wyboru swoich marzen, wyobrazen itp

 

Na jednej ulicy stoi pare domow...

 

http://img246.imageshack.us/img246/5844/img33471zq3.jpg

 

nastepny jest taki

 

http://img425.imageshack.us/img425/5240/img33571wo7.jpg

 

nastepny narozny konczy uliczke stoi w poprzek, nastepny jest identyczny... oba sa polaczone dobudowka w calkiem nowoczesnym stylu

 

http://img175.imageshack.us/img175/7210/img33601wv5.jpg

 

tak wyglada to z przodu, jeden jest juz wyremontowany

 

http://img53.imageshack.us/img53/8065/img33641di3.jpg

 

drugi sie dopiero robi

 

http://img180.imageshack.us/img180/4935/img33631xq1.jpg

 

po przeciwnej stronie stoi dom wielorodzinny

 

http://img414.imageshack.us/img414/3471/img33621cl4.jpg

 

a przy koncu calkiem cos innego..

 

http://img180.imageshack.us/img180/793/img33671bk3.jpg

 

I chociaz kazdy dom jest inny i utrzymany w swoim stylu, to nic tu nie przeszkadza, nic nie zakloca harmoni.... poprostu czlowiek idzie i przechodzi z jednego ladnego do drugiego, obojetnie w jakim stylu mieszkajacy sobie go wymyslil i obojetnie jaki jemu sie marzyl :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do rzekomych "polskich guści" szlag mnie trafia jak widze takie antypolskie wypowiedzi - niejeden Holender czy tym bardziej Amerykanin chciałby mieć taką tradycję i kulturę jak Polska - to co u nas zdecydowanie szwankuje to nie architektura a duma narodowa własnie.

 

a mnie trafia co pisalam juz wyzej, jak do wszystkiego dorabia sie "ideologie" :wink:

 

nie jestem tradycjonalista, nie lubie luzyckich obrusow i goralskiej muzyki :roll: wolno mi 8) tak samo jak wisi mi jak kilo kitu na agrawce co Holender czy Amerykanin powie o moim guscie.... bo w tym topiku nie chodzi o Lazienki, Wawel, tylko o domki ... zwykle domki, bez wielkiego wzlotu patryjotycznego.

 

 

 

Nie dorabiam ideologi tylko wyrażam opinię w sprawie w której mam inna i tez trochę widziałam.

Na tym forum najważniejsze sa domy i tak jak mówiłam nie to ładne co ładne tylko co się komu podoba a najważniejsze jest umiejętne połączenie stylu domu z otoczeniem i nie potrzeba do tego żadnych wzlotów patriotycznych ale bez takich "wzlotów" po co się w Polsce budować jak można np w Niemczech...

Nie rozumiem wogóle takiego podejścia - jeżdziłam wiele razy za granicę i w każdej chwili mogłabym tam zamieszkać ale jestem Polką i nie mam powodu się tego wstydzić a jak ktoś ma z tym problem - granice od wielu lat otwarte....

 

pozdrawiam

asia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asiula sorry ale jakiego podejscia nie rozumiesz ? ze bedac Polakiem i mieszkajac w Polsce mozna nie lubiec luzyckich obrusow ? i Twoim zdaniem z tego powodu trzeba sie wyprowadzic np na Toskane bo tamte serwetki bardziej mi odpowiadaja (to byly taka przenosnia apropo domow) ? :wink:

 

Nie przesadzajmy, kultura dopiero wteczas jest w stanie sie rozwijac jak jest naplyw innego, nowego, swierzego. I pielegnujac nasza tradycje mozna przyjmowac to nowe, ale nic sie nie bedzie ruszac do przodu i rozwijac jak bedziemy przyjmowac nasze jako jedyne dobre, sluszne, piekne... obojetnie jakie ono jest, tylko z zalozenia ze jest nasze :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...