Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dodatkowy palnik w kotłach na eko groszek - pomylka ????


Recommended Posts

Oglądałem dzisiaj dwa kotły na ekogroszek: ekocentr z dodatkowym palnikiem i Hefa bez dodatkowego. Oba piece mają taką samą objętość i moc , więc powstaje pytanie jakim sposobem wygospodarowano miejsce na dodatkowe palenisko ? Otóż po prostu zmniejszono o ok. 2/3 (!!!) częśc pieca która służy nagrzewaniu wody ! Oczywiście w opisie wydajność podają dla obu kotłów taką samą :-? . Nie dotyczy to tylko kotła ekocentra, bo Hef z dodatkowym paleniskiem ma też "wygospadarowaną" powierzchnię kosztem grzejnika. Czy to możliwe aby efektywność i moc tych kotłów była niezmieniona ??? Pani w dość wydawałoby się profesjonalnym sklepie "Luskar" (zajmują się głównie piecami i opałem) nie bardzo potrafiła podjąć dyskusję :-? na ten temat.... Wydaje mi się, że trzeba uważać na dodatkowe paleniska... Czy ktoś może się wypowiedzieć na ten temat ? Zastanawiam sie nad dodatkowym paleniskiem ale na zdrowy rozum to obiza skutecznosc pieca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zazwyczaj w firmach produkujących kotły dział techniczny.

Masz jakiekolwiek wątpliwości, to dzwoń do producenta i pytaj do oporu. Zaczną się plątać jak pani w sklepie, to zmień firmę.

Swego czasu dostałem ulotkę reklamującą kocioł od handlowca, nie od firmy. Takie były tam powypisywane bzdury, że nie wytrzymałem i zadzwoniłem. Udawałem zielonego w kotłach, to pan takie mi opowiadał farmazony, że wprost niemożliwe, żeby handlowiec był tak głupi. W końcu dałem mu do zrozumienia, że coś niecoś o kotłach wiem, to rozmowę uciął krótko: widocznie na szkoleniu ten moment przespałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam profesjonalną odpowiedź z profesjonalnej firmy (HEF) : "No niby Pan ma rację ale badania pokazały że ten piec z dodatkowym rusztem ma jednak wydajność o 2% wyższą" Chciałem porozmawiać na ten sam temat z producentem SAS-ów ale tam podobno dodatkowy ruszt nie jest montowany kosztem nagrzewnicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda z wydajnością, ale jak w takim razie ma się sprawność kotła?

Czy przypadkiem nie spadła? Tutaj mam poważne wątpliwości.

Usuwając wszystko z kotła kosztem powiększenia paleniska zawsze nam wydajność wzrośnie, jednak sprawność zmniejszy się na bank.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to możliwe aby efektywność i moc tych kotłów była niezmieniona

witam

 

oczywiscie JEST TO NIE MOZLIWE!!! i bez komentarza

 

dla udowodnienia jednak-mialem kiedys taki przypadek w zyciu. jako ze siedze w ogrodnictwie, z kotlami musze byc za pan brat. moze nie do konca full profesional, no ale......

pociekl piecyk w kotlowni, trzeba bylo wymienic. bdle mialo ze 100 kW. - gigant na wegiel. przyjechal koles- wykonawca i gadamy. a on mi na to stary, ja ci zrobie taki piec ze bedziesz miec wieksza moc,a kociol zajmie ci polowe miejsca ktore zajmuje ten. mowie czyli jesli zrobisz piec o takich samych gabarytach, to dostaniesz 2x wieksza moc (w domysle 200kW) koles mowi ze TAK.

pogonilem typa i nie chce mi sie z nim gadac. radze wiec UWAGA na naciagaczy. moc pieca, jego wydajnosc i sprawnosc zalezy od gabarytu, pojemnosci wodnej i powierzchni kotla. mozna mowic o innych jeszcze czynnikach ale te wymienione uwazam za najwazniejsze. jesli ktos wycial z pieca 2/3 jego powierzchni to w zaokragleniu wywalil 2/3 sprawnosci oraz mocy i koniec tematu. ale jednak piec grzeje. jak to sie dzieje?? ano proste. kociol pracuje na tzw maksie i tyle. majac mala moc musi ciagnac ponad sily. czym to sie konczy?? oczywiscie- zywotnosc takiego kociolka jest relatywnie tyle krotsza ile wywalono mu powierzchni.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobi,

można wykonać kocioł o małych gabarytach i dużej wydajności. Np. kocioł z górnym spalaniem, jest ok.1,5raza mniejszy gabarytowo od kotła z dolnym spalaniem. Tylko że sprawność jest w stosunku 1:2 na korzyść dolniaka.

Pokutuje takie przekonanie, że jeżeli czopuch kotła jest chłodny, to znaczy się kocioł ma dużą sprawność. Nie grzeje komina. Jest to nieprawdą. Temperatura wylotowa spalin powinna mieścić się w przedziale 200 do 300st.C. Najlepiej jak jest zawarta bliżej 200st.C. Można to wyregulować dostarcznym powietrzem do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...