Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja


dick

Recommended Posts

Proszę o pomoc w takim oto problemie: łazienkę na poddaszu mam wentylowaną grawitacyjnie, wylot wentylacji przez dachówkę z kominkiem wentylacyjnym, odległość wlotu od wylotu ok. 2m, ciąg wentyalcyjny poprawny - przy temperaturach otoczenia poniżej 0 st. C, w przewodzie wentylacyjnym wykrapla mi się woda. Myślę, że wykonawca mógł nie ocieplić przewodu wentylacyjnego, ale nie mam jak tego sprawdzić. Czy kogoś z Was coś podobnego spotkało i jak przeciwdziałać skraplaniu. Myślę aby zamontować wentylatorek - czy to pomoże nie wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dick, nie wiem jak dużą przestrzeń masz wokół tego pionu wentylacyjnego. Jeśli jest ona stosunkowo niewielka, możesz próbować ocieplić ją wełną w granulkach. Wdmuchuje się to to przez niewielką szczelinę i nie trzeba robić dużej dziury. Jeżeli jednak jest to duże poddasze to tylko ocieplenie wełną ręcznie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zainstalować pojemnik do którego, będzie ta woda spływała. Dużo łatwiejsze niż rozbieranie tego co zabudowane.

Przyznam, że nie słyszałem o ocieplaniu przewodów wentylacyjnych. Zawsze była mowa o ocieplaniu przewodów spalinowych. To naprawdę takie bardzo upierdliwe zjawisko ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem jak to powinno być zrobione. Rura wentylacyjna powinna być dwuścienna, w przestrzeni międzyrurowej pianka i wtedy nie trzeba nic dodatkowo ocieplać. Ja mam wstawione rury PVC i stąd cały problem. Wszystko objaśnił mi kominiarz stwierdzając, że taka wentylacja nie nadaje się do odbioru i teraz to już mam naprawdę duży problem. Przy okazji, czy ktoś może objaśnić dlaczego tzw. "fachowcy" są tak bardzo odporni na wiedzę? Przecież ja już do końca życia zapamiętam o co w tym chodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może by tak

kup rurę spiro 80 rozciągnij ją na długość równą długości przewodu wentylacyjnego owiń rurę wełną mineralną i folią, spróbój zrobić taki rękaw na wełnie, oklej taśmą lub coś innego, ale na średnićę nieco większę niż rura pcv następnie wciskaj to albo od góry (po zdjęciu dachówki) albo od spodu (po zdjęciu kratki)

może to wystarczy

powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dick, nie bardzo rozumiem w czym dwie współosiowe rury o różnych średnicach z przestrzenią pomiędzy nimi wypełnioną jakimkolwiek izolatorem ma się różnić od pojedyńczej rury przepuszczonej przez ocieplenie poddasza? Przecież w obu przypadkach rura jest "otulona" izolacją. Pytanie czy w takim 30 centymetrowym kawałku przewodu went. będzie dochodzić do skroplenia pary wodnej?

Może jednak nasze przypadki się różnią? Może u Ciebie przewód went. wychodzi z pomieszczenia na poddaszu przez izolację, wchodzi na nieocieplne poddasze i dalej na dach przez dachówkę wentylacyjną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mr. moonlight! U mnie poddasze jest ocieplone w ten sposób, że 20 cm wełny mineralnej leży na suficie, a więc wszystko co ponad wełną to strefa kondensacji pary. Tak było w projekcie i myślę, że tak jest prawidłowo. Mniejsza powierzchnia ogrzewania, mniejsze zużycie wełny. Tylko ta nieszczęsna rura.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...