Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie kominkiem-praktyka


Recommended Posts

W pomieszczeniu, w którym jest piec na paliwo stałe (czyli np. kominek) prawo NAKAZUJE wywiew oraz nawiew grawitacyjny.

 

Szanowny Andrzeju

Zalecenia, aby w pomieszczeniu z kominkiem zatkać ewentualne wywiewy grawitacyjne, ja nie wymyśliłem. Parokrotnie czytałem o tym. Przyjąłem to bez zastrzeżeń, gdyż wydawało mi się to logiczne, bo wentylacja grawitacyjna wytwarza podciśnienie w pomieszczeniu i może powodować cofkę spalin mimo drożnego kanału dymowego. Ale z drugiej strony w przypadku tej cofki nawiew i wywiew grawitacyjny działając łącznie spaliny lub czad usuną. Tylko gdzie ma być wywiew?

We wszystkich zaleceniach o budowie kominków na pierwszym miejscu wymieniany jest grawitacyjny nawiew, natomiast o grawitacyjnym wywiewie nie wspomina się. A przecież ostatnie tendencje w budownictwie, to umieszczanie wywiewu grawitacyjnego tylko w kuchniach, łazienkach i pomieszczeniach gospodarczych, kotłowniach itp. Więc tym bardziej powinno się o tym pisać. W zasadzie salon z kominkiem jest kotłownią, więc chyba masz Andrzeju rację. Chyba, bo jednak salon z kominkiem to nie jedyne pomieszczenie w mieszkaniu, zwykle są jeszcze kuchnia i łazienka z wywiewami i zaleca się ich wentylacyjne połączenie z salonem, aby ciepło z kominka rozchodziło się do tych pomieszczeń. Zatem może ten przepis należy ściśle stosować tylko przy użytkowaniu kominka w salonie wentylacyjnie nie połączonym z pomieszczeniami, w których są grawitacyjne wywiewy?

Sprawa jest poważna. Chciałbym to jednoznacznie rozstrzygnąć. W związku z tym uprzejmie proszę o podanie przepisu, na który się powołujesz. Będę wdzięczny i chyba nie tylko ja. Gdy go przeczytam, to wszem i wobec będę go przytaczał i zalecał wszystkim kominkowcom zgodnie z nim.

Mam nadzieję, że przepis uwzględnia też opcję wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej.

Dziękuję za podniesienie tej sprawy i pozdrawiam.

Jeż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...