Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplenie pokoju od wewn?trz !!!????


Archi

Recommended Posts

Chcemy na wiosnę wymienic okno i ocieplić ścianę od wewnątrz - ściana szczytowa (na ocieplenie całego budynku od zewnatrz nas nie stać) Planujemy warstwę styropianu od sciany ( grubość ok. 2 cm) i ścianke karton-gips na całej ścianie. Czy takie rozwiazanie jest dobre i skuteczne?

Pomóżcie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety obydwa rozwiązania gwarantują "założenie" hodowli grzyba. Jedynym rozwiązaniem gwarantującym docieplenie od wewnątrz z zabezpieczeniem przed pleśnią jest zastosowanie płyt klimatycznych. Epasit (http://zdrowy-dom.wizytowka.pl). Nie jest to rozwiązanie najtańsze ale jedyne dające pewność zdrowych ścian i powietrza w pomieszczeniu (ew. pytania szczegółowe proszę kierować na e-mail)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Wszelkie sugestie są dla nas bardzo cenne, tym bardziej że w pokoju tym w maju chcemy urządzić kącik dla naszego dziecka. Zależy nam na cieple i braku pleśni, która niestety w jednym rogu już wychodzi. Nie ukrywamy ze aspekt finansowy jest również ważny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za generalizowanie - przecież od wewnątrz dociepla się bezpiecznie np. stropodachy. Odpowiedź dotyczyła docieplania od wewnątrz ?zwykłych" pomieszczeń (i ew. piwnic).

Wyjaśniam:

Docieplając ścianę od wewnątrz powodujemy przesunięcie punktu rosy na wewnętrzną powierzchnię ściany, co stwarza warunki do rozwoju pleśni.

Zmniejszymy zagrożenie (ale go nie wyeliminujemy) stosując paroizolację. Musimy zostawić szczelinę pomiędzy dociepleniem i ścianą i wentylować ją. Pytanie jak?

? Powietrzem wewnętrznym? Będziemy schładzać powietrze w pomieszczeniu, które dociepliliśmy?

? Powietrzem zewnętrznym (analogicznie do wentylacji stropodachu)? W tym wypadku całą termoizolację stanowić będzie wykonywane przez nas docieplenie. Jak gruba powinna być jego warstwa? Przyjmijmy za Rockwoolem (dla poddasza) 22 ? 25 cm. Plus 3 ? 5 cm. szczeliny wentylacyjnej, plus grubość wykończenia powierzchni. Czyli: otwory wentylacyjne i skrócenie pomieszczenia o ok. 30 cm. Technicznie wykonalne, a jednak?

Trzeba jeszcze pamiętać, że schłodzimy 3-5 cm (przestrzeń wentlacyjna) ściany prostopadłej do docieplanej. Pleśń może pojawić się w pokoju obok (w budynku wielorodzinnym może to być pokój sąsiada)

 

W rozwiązaniu f-my Epasit płyty klimatyczne naklejamy bezpośrednio na ścianę bez szczeliny wentylacyjnej (montaż zbliżony do montażu płyt g-k) i nie stosujemy paroizolacji.

Pleśń? We wspomnianych badaniach płyty naklejono na zagrzybione (bez czyszczenia), przemarzające płyty g-k i przez rok utrzymywano w pomieszczeniu wilgotność 80% - 100% przy temperaturze do 25°C i przy sztucznie zwiększonym skażeniu mikologicznym. Skutek? Płyty klimatyczne pozostały czyste, a co ciekawe zanikała pleśń na płytach g-k pod nimi.

 

A to, że jest to jedyne rozwiązanie wiem z własnego doświadczenia i z opinii usłyszanych od ludzi na różnych konferencjach i targach specjalistycznych. Poza tym: każdy może to sprawdzić szukając na stronach różnych firm instrukcji: Docieplanie pokoju od wewnątrz ? życzę sukcesu.

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
Gość francuz20
miałem kiedyś na studiach taki przedmiot jak ,,termodynamika techniczna,, i robiliśmy symulacje izolacji wew i zew , i okazywało się zawsze że najlepsze parametry miało zawsze ocieplenie zew .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplać należy od zewnątrz i nikt tu nie twierdził inaczej. Ale są sytuacje, gdy jest to niemożliwe np. przy zabytkowej elewacji, docieplaniu piwnic, których nie można odkopać, docieplaniu pojedynczych pomieszczeń w budynku itd. Wtedy płyty klimatyczne Epatherm mają zastosowanie. Są jedynym materiałem, który zapewniając od wewnątrz termoizolację zabezpiecza ściany przed rozwojem pleśni.

 

http://zdrowy-dom.wizytowka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Gość dosy

A ja mam taki "ganek " wejściowy (wiatrołap) z 2 parami drzwi, murowany, ocieplony od zewnątrz (tak, jak i cały dom) styropianem. Niestety zimą na ścianach wewnatrz ganku pokazuje się szron. Co zrobić z tym fantem?

Chciałabym, też, odnowić te ściany, które teraz pokryte są tapetą. Myślałam o k-g, ale okazuje się, ze to zły pomysł. Ogrzewania tam nie ma w tym ganku. A korek na ścianę? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...