Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bojler o wyższej mocy


Gość

Recommended Posts

 

A jakie jest ciśnienie w instalacji wodociągowej z której będziesz napełniał zbiornik?

 

 

Nie wiem, ale raczej nie 4 bary.

Może ze dwa...

 

Aby nie mieć ciśnienia w zbiorniku to po napełnieniu można zwolnić na moment ZB aby obniżyć w nim ciśnienie do wartości otoczenia i będzie bez ciśnienia jak chcesz tak.

 

 

Ano dokładnie - to od razu kazali robić.

Inaczej pewnie nawet ta woda by się nie wlała do zbiornika.

 

Przy ciśnieniu 4 bary a 1 bar róznica w objętościach właściwych jest znikoma i ta wartość zmiany objętości którą podałem będzie praktycznie taka sama.

 

Można ją pominąć kiedy dystrybutor zarzeka się że żadnych dodatkowych osprzętów nie potrzeba?

 

Jak z cenami prądu u Ciebie? tak jak mówiłeś?

 

Prąd chyba wszędzie kosztuje tyle samo.

Będę musiał sprawdzić (http://www.enea.pl) , ale te 4 zł różnicy to chyba pomijalna sprawa przy stukrotnie większych opłatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Pisząc "Przy ciśnieniu 4 bary a 1 bar róznica w objętościach właściwych jest znikoma i ta wartość zmiany objętości którą podałem będzie praktycznie taka sama" chciałem powiedzieć że dalej woda będzie "pęczniała" o te 3,5 litra.

W sumie to naczynie wzbiorcze rzeczywiście może być niepotrzebne: u mnie w domu nie ma i jakoś działa a ZB nie puszcza wody. Napisałem o nim bo widziałem je na schemacie instalacji ale i też "live" (tzn na własne oczy) w gotowej instalacji. U Ciebie wzrosty ciśnienia będą dotyczyły tylko samego zbiornika i jego ewentualne rozszczelnienie zaleje Ci tylko pom. tech. (aha: pamiętaj aby zrobić pod ZB albo kratkę w podłodze albo coś w rodzaju chwytacza do wody puszczanej przez ten zawór-u mnie nie ma i kicha, podłoga pływać będzie :sad: )

Na tym schemacie co wspominałem to był tradycyjny zasobnik ciepłej wody i wzrost ciśnienia w nim "rozchodził się" do rur cwu, a przy wykonaniu ich z tworzyw szt. takie wahania ciśnienia to mogłyby się skończyć potopem (praktycznie każdy materiał konstrukcyjny ma niższą wytrzymałość przy zmiennym obciążeniu) więc lepiej się zabezpieczyć takim naczyniem i dzięki miemu trzymać stałe siśnienie w instalacji. Będę robił remont instalacji sa jakiś czas i jeżeli padnie na plastik to dam je.

Odnośnie taryf to oszacuj swoje zużycie (popatrz na dzisiejsze) i policz rachunek kalkulatorem swojego ZE (wchodzisz na podstronę odpowiedniego rejonu i tam jest przycisk kalulatora)

http://www.ze.gorzow.pl/zeg.php?taryfa=g11&kat=0&id=kalk#wpisz11

a ceny nie są równe - popatrz na zestawienia w muratorach przy ogrzewaniu

PS przy montażu przypilnuj aby ZB wmontowali we właściwym miejscu.

PS kupiłeś leżący czy stojący??

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Pablo_45 dnia 2003-02-11 14:13 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie taryf to oszacuj swoje zużycie (popatrz na dzisiejsze) i policz rachunek kalkulatorem swojego ZE (wchodzisz na podstronę odpowiedniego rejonu i tam jest przycisk kalulatora)

 

 

Wiem, już to robiłem wcześniej.

Tylko nie wiem jaki procent prądu może mi wyjść w drugiej taryfie.

 

Ale taryfę będę miał za tydzień zmienioną.

Najwyżej przy przejściu z taryfy budowlanej na zwykłą zrezygnuję z dwutaryfowego prądu - a przynajmniej będę wiedział jak to się u mnie rozkłada.

 

Kupiłem bojler pionowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

[ciach]

I wyszło mi że opłaty stałe dla prądu dwutaryfowego są NIŻSZE niż dla jednotaryfowego - ale może jest błąd na stronie EP SA.

[ciach]

jak????????????

[ciach]

CENA LUB STAWKA TARYFA G12

Obrót

Cena za energię elektryczną czynną w zł/kWh

- dzienną 0,2212

- nocną 0,1186

Opłata abonamentowa w zł/m-c 2,21

[ciach]

i tu opłata ab. jest równa jak w G11

[ciach]

Przesyłanie i dystrybucja

Stawka systemowa opłaty przesyłowej w zł/kWh 0,0512

Składnik zmienny stawki sieciowej w zł/kWh

- dzienny 0,0947

- nocny 0,0322

Składnik stały stawki sieciowej w zł/m-c

Instalacja 1 fazowa 4,04

Instalacja 3 fazowa 8,06

[ciach]

dla 3~ jest to w składniku stałym o 4,02 drożej niż w G11 (gorzów)

wybierz sobie ustawienie zegara z taryfą nocną od 21- szej - to zanim się zaczniecie kąpać to bojler już się będzie rozgrzewał po popołudniowym poborze wody i dogrzewał na bieżąco przy zużyciu wody podczas kąpieli (gdybym i ja tak mógł-heh)

 

[ciach]

Tylko nie wiem jaki procent prądu może mi wyjść w drugiej taryfie.

[ciach]

wyjdzie w "praniu" - jak się wprowadzisz i rozgościsz

 

bierzesz w końcu G12???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-12 11:00, Pablo_45 wrote:

Witam

[ciach]

I wyszło mi że opłaty stałe dla prądu dwutaryfowego są NIŻSZE niż dla jednotaryfowego - ale może jest błąd na stronie EP SA.

[ciach]

jak????????????

[ciach]

CENA LUB STAWKA TARYFA G12

 

 

Napisałem że chodzi o C12.

 

http://www.epsa.pl/index3.htm

 

Jest po prostu tańsza - więc nawet po odbiorze pewnie na niej pozostanę. :smile:

Będę miał ją od 18.02.

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Cavallino dnia 2003-02-13 10:34 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

pytanko: musisz mieć REGON żeby skorzystać z tej taryfy??

bo myślałemdo tej pory że jest to taryfa dla firm

 

Ps oglądałem wczoraj jeszcze raz te bojlery i naczynie wzbiorcze chyba na pewno nie będzie potrzebne, bo w "szczycie" zbiornika wytworzy się poduszka powietrzna kompensująca zmiany objętości wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-13 11:49, Pablo_45 wrote:

Witam

pytanko: musisz mieć REGON żeby skorzystać z tej taryfy??

bo myślałemdo tej pory że jest to taryfa dla firm

 

Nie wiem.

Na razie NIE MOGĘ mieć G11 czy G12 bo mam prąd budowlany.

Ciekaw jestem czy jak jej nie zmienię na G12 po odbiorze to ktoś sam przyjdzie się o to upomnieć...

 

A raczej nie zmienię - dopóki nie będzie się to opłacać, tak jak nie opłaca się dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej VPS

Mógłbyś spojrzeć i ocenić czy w tym zasobniku wytworzy się poduszka powietrzna w "szczycie" i spełni rolę naczynia wzbiorczego???

wysokość króćca od krawędzi obudowy jest zaznaczona 130mm minus ocieplenie to powinno chyba starczyć?? jak sądzisz?

rysuneczek możesz tu zobaczyć:

http://www.mirotermhc.cz/menu3.htm

Często się spotykasz z sytuacją opisaną przez Aziela??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy zasobnik pojemnościowy musi mieć odpowiednie zabezpieczenia. Sytuacja taka jak u Aziela jest niestety częsta. Gdy jadę na pierwsze uruchomienia kotła z zasobnikiem to np. na 10 zasobników 5 jest baz naczyń wzbiorczych, zaworów bezpieczeństwa i z zadużym ciśnieniem z sieci wodociągowej.

Co tyczy się zasobnika czeskiego teoretycznie tak natomiast w praktyce nie wiem. Lepiej dać przeponę i mieć spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Adamos

napisałeś "W doborze naczynia przeponowego trzeba uwzgędnic nie tylko pojemnośc bojlera ale również ciśnienie jakie bedzie ustawione."

Sprzedawcy zalecili Cavalliano aby po napełnieniu przestrzeni zbiornika "popuścił" na chwilę ZB i obniżył w nim ciśnienie.

Jak w takiej sytuacji dobrać parametry pracy naczynia gdy nie wiadomo pod jakim ciśnieniem "spoczynkowym- początkowym" on będzie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

On 2003-02-14 21:13, VPS wrote:

aziel

Mozna i trzeba temu zaradzić. Na dojściu zimnej wody między zasobnikiem a grupą bezpieczeństwa montuje się naczynie wzbiorcze o odpowiedniej pojemności. Gdy nie ma miejsca jak wyżej to można podpiąć naczynie pod cwu.

Jaka to będzie odpowiednia pojemność? Ciśnienie w instalacji ustawiłem na reduktorze 4 atmosfery, bojler ma 120 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-14 22:05, Anonymous wrote:

aziel

Czy są jeszcze jakieś wady odnośnie Tatramat-a

Czy czas nagrzewania podany przez producenta jest prawdziwy i czy jesteś zadowolony z tego ogrzewacza?

Nie grzałem w nim jeszcze elektrycznie, lecz tylko wymiennikiem płaszczowym. Po za kapaniem jestem zadowolony.

 

P.S. powyższe też moje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy porównywał ktoś koszty eksploatacji bojlera i elektrycznego podgrzewacza wody ? Mam znajomą która wymieniła bojler na podgrzewacz i o dziwo wcale nie płaci większych rachunków, a wygoda jest nieporównywalna. Nie trzeba czekać na ciepłą wodę.

I pytanie drugie: gdzie można kupić bojlery Tatramat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...