Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

czytam Wasze wpisy i proszę napiszcie, czy lepiej poziom kotłowni mieć taki sam z wiatrołapem, czy lepiej z garażem????

 

Jeśli na poziomie wiatrołapu to drzwi do garażu będą pod sufitem od strony garażu (przecież strop garażu jest niżej niż domu), a na własnym przykładzie (narazie w kotłowni stoi jeszcze pralka i mamy ogrzewanie domu z kominka-czyli 4 pompy) podłoga była już mokra parę razy i gdyby coś się stało to wolałabym żeby jednak wlała się do garażu niż do domu. Pozatym jeśli w kotłowni jest gaz (my mamy propan) to propan jest cięższy od powietrza więc opada, kotłownia niżej ma same plusy, ale na równi z garażem byłaby moim zdaniem porażką, bo optyczna różnica poziomów między wiatrołapem a kotłownią byłaby za duża i jak już pisałam wyżej, okno trzebaby otwierać z drabiny. Wiem że Lolek70 ma garaż dwustanowiskowy więc może sobie zmniejszyć otwór ale w przypadku pojedynczego nie radzę, terenowym ledwie się mieszczę. Nadmieniam że mieszkamy sobie od ponad 2 miesięcy w 5 i już na gorąco naniosłabym teraz kilka przeróbek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

witajcie,

 

Chciałem Was zapytać o kominy systemowe.

W projekcie jest napisane, że są dwa kanały 14x14 w kotłowni (spalinowy i wentylacyjny), a w kanale spalinowym zamontowany będzie układ powietrzno-spalinowy o średnicy 60/100 mm..

Przy wyborze kominów systemowych i użyciu rury o przekroju koła, aby prawidłowo dobrać średnicę rury, trzeba się kierować polem przekroju (tak mówi mój kierbud). A ciągi kominowe okrągłe są podobno o jakieś 10% bardziej sprawne niż prostokątne i kwadratowe - wynika to z przepływu gazów w kominie (taka tam fizyka przepływów... :-) ).

 

Z drugiej strony jest już podany wymiar 60/100 mm. :-?

 

Kierbud też mówił, że im większa średnica przewodu, tym wyższy powinien być komin, żeby zachować ciąg.

I tak u mnie zaproponował w kotłowni fi 140.

Przekroju przewodu od kominka w projekcie nie znalazłem, ale kierbud zaproponował fi 180.

 

Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie?

Bo tu trzeba kominy zamawiać.... :wink:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie,

 

Chciałem Was zapytać o kominy systemowe.

W projekcie jest napisane, że są dwa kanały 14x14 w kotłowni (spalinowy i wentylacyjny), a w kanale spalinowym zamontowany będzie układ powietrzno-spalinowy o średnicy 60/100 mm..

Przy wyborze kominów systemowych i użyciu rury o przekroju koła, aby prawidłowo dobrać średnicę rury, trzeba się kierować polem przekroju (tak mówi mój kierbud). A ciągi kominowe okrągłe są podobno o jakieś 10% bardziej sprawne niż prostokątne i kwadratowe - wynika to z przepływu gazów w kominie (taka tam fizyka przepływów... :-) ).

 

Z drugiej strony jest już podany wymiar 60/100 mm. :-?

 

Kierbud też mówił, że im większa średnica przewodu, tym wyższy powinien być komin, żeby zachować ciąg.

I tak u mnie zaproponował w kotłowni fi 140.

Przekroju przewodu od kominka w projekcie nie znalazłem, ale kierbud zaproponował fi 180.

 

Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie?

Bo tu trzeba kominy zamawiać.... :wink:

 

pozdrawiam

 

No więc tak, w kotłowni mamy taki otworek kominowy jak w projekcie z tym że wykorzystany jest jeden kanał jako wentylacja w garażu, w projekcie są 3 kanały a ten jeden był do zamurowania (zlikwidowana jest ta dodatkowa rurka wentylacyjna pośrodku garażu), natomiast średnica do pieca jest uzależniona od tego czym zamierza się grzać dom, ta co jest w projekcie służy wyłącznie do gazu, jeśli grzeje się groszkiem lub węglem to średnica musi być większa. Natomiast średnica do kominka jest śmiesznie mała i służy wyłącznie do palenia ozdobnego w kominku. My zlikwidowaliśmy spiżarkę i kanał wentylacyjny do spiżarki został połączony z kanałem do kominka (pali się aż miło - i nie ma problemu z rozpalaniem - ciąg ekstra).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, zaczynamy rodo 5 koło Balic pod Krakowem, dotychczas tylko sobie czytałam forum, a teraz będę śledzić dokładnie, uczyć się, mam nadzieję, na cudzych błędach! Na razie pierwsza mina-na działce mamy stanowisko archeologiczne, no i zaczęło się!

Mamy nadzieję,że przy kopaniu fundamentów archeolog nic nie znajdzie! A taki archeolog to strasznie człowiek serio i gdy zażartowałam, że go uśpię, żeby nic nie widział to się prawie obraził!

Dam znać na forum jak archeolog pracuje przy kopaniu fundamentów.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, w kotłowni mamy taki otworek kominowy jak w projekcie z tym że wykorzystany jest jeden kanał jako wentylacja w garażu, w projekcie są 3 kanały a ten jeden był do zamurowania (zlikwidowana jest ta dodatkowa rurka wentylacyjna pośrodku garażu), natomiast średnica do pieca jest uzależniona od tego czym zamierza się grzać dom, ta co jest w projekcie służy wyłącznie do gazu, jeśli grzeje się groszkiem lub węglem to średnica musi być większa. Natomiast średnica do kominka jest śmiesznie mała i służy wyłącznie do palenia ozdobnego w kominku. My zlikwidowaliśmy spiżarkę i kanał wentylacyjny do spiżarki został połączony z kanałem do kominka (pali się aż miło - i nie ma problemu z rozpalaniem - ciąg ekstra).

 

Spotkałem się z przedstawicielem Schiedla.

Rzeczywiście, do gazu doradził mi komin 120, a do kominka 200

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że o tej porze roku, to nie ma się może czym chwalić, ale...

U mnie jutro będzie wbita pierwsza łopata.

Dom mam już wytyczony.

Stal na zbrojenie przyjechała.

W poniedziałek zalewamy ławy.

 

Byle tylko pogoda była...

 

Lolek my wbiliśmy łopaty 8 grudnia i już mieszkamy od lipca.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że o tej porze roku, to nie ma się może czym chwalić, ale...

U mnie jutro będzie wbita pierwsza łopata.

Dom mam już wytyczony.

Stal na zbrojenie przyjechała.

W poniedziałek zalewamy ławy.

 

Byle tylko pogoda była...

 

Lolek nasze gratulacje, trzymam kciukasy za pogodę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że o tej porze roku, to nie ma się może czym chwalić, ale...

U mnie jutro będzie wbita pierwsza łopata.

Dom mam już wytyczony.

Stal na zbrojenie przyjechała.

W poniedziałek zalewamy ławy.

 

Byle tylko pogoda była...

 

gratulacje bedziemy trzymać kciuki :lol: :lol: :lol:

ps. my wbiliśmy catepilar 27 grudnia 2006 i mam cichą nadzieję że na święta uda nam się zamieszkać :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie obyło się bez "przygód" :evil:

Najpierw geodeta wytyczył dom w lustrzanym odbiciu, ale połapał się, jak mu kran z wodą wyszedł w salonie.

Potem wytyczył dom zgodnie z prawem budowlanym - 4 m od granicy - ale nie od tej strony...

A potem było oberwanie chmury w piątek i pół soboty wypompowywałem wodę z wykopu :evil: :evil: :evil:

Dobrze, że sąsiadka pożyczyła mi pompę, bo ręcznie to jeszcze bym wypompowywał...

Ale mam nadzieję, że jutro już mi zaleją ławy :-?

 

pozdrawiam

__________

pierwsze koty za płoty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dzisiaj mam lepsze wieści:

Udało się:

1. wytyczyć poprawnie dom (wczoraj)

2. wykopać do końca wykop pod ławy

3. włożyć zbrojenie

4. umówić się z kierbudem i betoniarnią (też wczoraj !!)

5. zalać ławy

:D

Nareszcie coś się ruszyło. I bez przygód.

Wrzuciłbym zdjęcia, ale coś mi nie idzie...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...