Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy opłaca się (finansowo) mieć rekuperator???


Recommended Posts

Zależy jak się liczy 8) Można wykazać, ze się opłaca.

Można wykonać takie wyliczenia:

1. Roczne koszty ogrzewania + roczne raty kredytowe.

2. Roczne koszty ogrzewania z REKU + roczne raty kredytowe powiększone o sumę za REKU.

Jeśli dodatkowo przyjmiemy, ze koszty energii na ogrzanie co rok zwyżkują około 10% (optymistycznie), to może się okazać, ze inwestycja w REKU jest bardzo opłacalna.

 

Ps. Moim zdaniem dla domu nawet 300m2 koszt REKU z instalacja może zamknąć się w kwocie 10.000,- nawet nie odliczając kosztów zbędnych kominów wentylacyjnych i nawiewników w oknach.

 

Napisz proszę jakie są Twoje wyliczenia. Co do kwoty 10.000 przy 300 metrach to nie wierzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

czy opłaca się (finansowo) mieć rekuperator???

"mieć" :roll: to się nie opłaca :p

Trzeba go używać, aby częściowo zwracały się koszty zakupu. :p

 

ale używając koszty rosną bo reku zużywa prąd - IMHO najbardziej opłacałoby się zrobić i nie używać wtedy straty są najmniejsze - prądu nie zużywa i 100% ciepłego powietrza zostaje w domu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Zastosowanie rekuperatora tylko ze względów ekonomicznych jest nieopłacalne bo czas zwrotu wynosi zwykle 15-25 lat, ale to nie jedyny argument jaki powinien być rozważany.

Zastosowanie wentylacji mechanicznej wiąże się ze zwiększeniem stopnia wentylacji budynku (zwiększenie krotności wymian, bądź zwiększenie strumieni wentylacyjnych - jak kto woli) i to powoduje dodatkowe koszty, które zmniejszają oszczędności wynikające z odzysku ciepła z powietrza wywiewanego.

Największym jednak zyskiem z zastosowania tego rozwiązania jest wysoki komfort użytkowania budynku czyli "świeże" powietrze, które naprawdę czuje się w domu.

Jeśli ktos ma wątpliwości co do ewentualnego zamontowania tego typu rozwiązania w swoim domu zachęcam wpierw do odwiedzenia kogoś znajomego posiadającego rekuperator (najlepiej zimową porą) i ocenę warunków tam panujących.

Typowi Klienci dla których przygotowuję analizy energetyczno-ekonomiczne oszczędzają ok 400-600zł w sezonie grzewczym czyli dość niewiele.

Sprawności odzysku rzędu 85% to w praktyce czysta fikcja więc proszę się tym nie kierować przy podejmowaniu decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz proszę jakie są Twoje wyliczenia. Co do kwoty 10.000 przy 300 metrach to nie wierzę.

 

Witam, to ja się włącze.

U mnie domek parterowy z pełnym podpiwniczeniem.

Parter 160m2 - kubatura 420m3.

Wentylacje mam zrobioną tylko na parterze bez GW.

Robiłem wszystko sam włacznie z projektem, który oczywiście skonsultowałem.

Instalacja zrobiona na rurach miekkich spiro 160/125mm + kształtki ocynkowane, dobre taśmy + wełna zamoprzylepna.

Rekuperator 350 z silnikami pradu stalego.

Całosc wyniosła mnie 6000 zł brutto za wszystko, nawet doliczyłem 3 tarcze do cięcia batonu ;).

Wogóle nie interesuje mnie czas zwrotu inwestycji, moja inwestycja w zdrowie całej rodziny bezcenna.

Hałas: przez strop - nic nie słyszę, szum powietrza na 3 biegu wogole nie słychac a pracuje przeważnie 1 lub 2.

Bieg 4/5 wg mnie niepotrzebny.

Jeszcze mysle jak wpiąć ciepło z kominka w zimie do reku ale to juz inne forum.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak to sie ma......

 

piec na groszek i reku.....?

warto ...?

 

Ale w jakim sensie ?, a warto zawsze :), ale napisz o co Ci idzie o odniesieniu do pieca na groszek.

Ja planuje piec gaz kondensat (podłogówka pół domu, grzejniki i kominek powietrzny z grawitacyjnym rozprowadzeniem - no może dużo powiedziane ale na salon i korytarz daje), a WM załozyłem z tego względu, ze chce mieć świeże powietrze, i tak oizolowałem hałupe, że straty wentylacji przy grawitacyjnej zaprzepaszczały by sens tak mocnego izolowania - mam ściany na poziomie 0,15 a sufit myśle ze około 0,12-13, okna niezłe z roletami zewn.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powiedz mi, czy mój plan jest gorszy od reku:

GWC powietrzny rurowy, wpada do domu do jakiejś magicznej drewnianej skrzynki. Ze skrzynki idą kanały pod każdy grzejnik w pokojach 200x60. W łazienkach i kuchni standardowe kanały wentylacyjne w/g przepisów. Do kominka i do kotła dodatkowe kanały z powietrzem z zewnątrz.

W zimie grawitacyjnie, w lato nadciśnienie(duży wentylator na rurze z GWC). Czy to zadziała?

To że reku nie słychać, to nie wierzę, no chyba że nie wiecie co to cisza.

 

Planuję też zrobić w kominie 2 dodatkowe przewody wentylacyjne na stryszek nad poddaszem, tak jakby kiedyś chciał to ciepełko jeszcze odzyskiwać to będę kombinować jak. Po prostu będę miał w piwnicy wlot gwc i wyloty na pokoje, 2 kanały na stryszek , a na stryszku można się dobić do kominów wentylacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzające co?

Sprawność odzysku na poziomie 85-90% jest możliwa, ale tylko w szczególnych okolicznościach gdy mamy dużą różnice w temperaturach powietrza wywiewanego i nawiewanego oraz odpowiednio wysoką wilgotność powietrza, ale takie warunki w praktyce są bardzo rzadkie.

Dlatego zamiast podawać możliwą wartość chwilową sprawności powinno się operować sprawnością średniosezonową która oddaje możliwości urządzenia "w praktyce", a ta wynosi ok. 60%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powiedz mi, czy mój plan jest gorszy od reku:

GWC powietrzny rurowy, wpada do domu do jakiejś magicznej drewnianej skrzynki. Ze skrzynki idą kanały pod każdy grzejnik w pokojach 200x60. W łazienkach i kuchni standardowe kanały wentylacyjne w/g przepisów. Do kominka i do kotła dodatkowe kanały z powietrzem z zewnątrz.

W zimie grawitacyjnie, w lato nadciśnienie(duży wentylator na rurze z GWC). Czy to zadziała?

To że reku nie słychać, to nie wierzę, no chyba że nie wiecie co to cisza.

 

Planuję też zrobić w kominie 2 dodatkowe przewody wentylacyjne na stryszek nad poddaszem, tak jakby kiedyś chciał to ciepełko jeszcze odzyskiwać to będę kombinować jak. Po prostu będę miał w piwnicy wlot gwc i wyloty na pokoje, 2 kanały na stryszek , a na stryszku można się dobić do kominów wentylacyjnych.

 

Co myślicie o mojej wizji wentylacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o mojej wizji wentylacji?

 

Sorki.

 

Jeśli byłbym inspektorem nadzoru budowlanego - nie odebrałbym takiego domu. Zgodnie z przepisami montując wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną nie wolno nam korzystać z wentylacji grawitacyjnej.

A tak na logikę: chcesz odzyskiwać na rekuperatorze ciepło, czyli jak najwięcej powietrza wywiewanego powinno przechodzić przez wymiennik rekuperatora. Tworząc dodatkowe kanały sam sobie niszczysz bilans powietrzny i energetyczny całego układu.

Zdecyduj się: albo CAŁY dom jest obsługiwany przez rekuperator, albo daruj go sobie całkowicie. Bo nie tylko wydasz podwójnie pieniądze, ale także efekt wentylacyjny będzie mizerny. plus będziesz bulił za ogrzewanie jak za zboże co zimę...

 

U mnie dzięki dobrej izolacji i rekuperacji dom zużywa oleju opałowego za 2000-2500 rocznie. Wraz z ciepłą wodą. Dom 215m2 powierzchni użytkowej. A zmiany w standardowym projekcie Archipelagu zrobił mi dobry audytor już kilka lat temu. Mieszkam od 4 lat, więc wiem co mówię.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha. I żeby nie było wątpliwości: kilak lat temu przenieśliśmy biuro do pogierkowskiego kwadraciaka (ok.140m2). Wg audytu energetycznego (dane na marzec 2008) roczny koszt ogrzania tego domu gazem ziemnym przed termomodernizacją i zamontowaniem rekuperatora wyniósł 8900 PLN. Po dociepleniu i rekuperacji: niecałe 1200... Mam więc własne doświadczenia z dwoma domami z rekuperacją, plus dość dużą liczbą instalacji, jakie moja firma wykonała.

Podkreślam: rekuperator jest niezbędnym elementem domu energooszczędnego (czyli o bardzo dobrej izolacji i bardzo szczelnego). Życie w domu energooszczędnym bez wentylacji mechanicznej byłoby raczej mało przyjemne...

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez AM***L
próbowyłąwałem wyłączyć emotikony...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzające co?

Sprawność odzysku na poziomie 85-90% jest możliwa, ale tylko w szczególnych okolicznościach gdy mamy dużą różnice w temperaturach powietrza wywiewanego i nawiewanego oraz odpowiednio wysoką wilgotność powietrza, ale takie warunki w praktyce są bardzo rzadkie.

Dlatego zamiast podawać możliwą wartość chwilową sprawności powinno się operować sprawnością średniosezonową która oddaje możliwości urządzenia "w praktyce", a ta wynosi ok. 60%.

 

no widzisz, wilgotność 50% i stosunek nawiew/wywiew 50/50, takie warunki faktycznie rzadko się zdarzają...

nie odbieraj tego jako obrony tych cudów które producenci wypisują na reklamówkach bo sam wiem jaskie bzdury można przeczytać, chodzi mi o to byś nie wrzucał wszystkich aut do worka na złom

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...