Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ile cegly,desek,cementu itp ?


Koko

Recommended Posts

1. kosztorys może Ci wykonać projektant, który robi projekt, jeśli mieści się to w umowie z nim zawartej ( lub cena projektu uzasadnia jego dodatkową pracę ),

 

2. jeżeli kupujesz projekt gotowy, to raczej nic z tego. Wybierz się do wykonawców ( FIRMY, nie tacy z pod budki z piwem ). Bez zobowiązań, wykonają Ci wstępną kalkulację. Wiesz już ile będzie jakich materiałów i ogólnie co do wartości wykonania, gdyż ceny mogą się znacznie różnić w zlaeznoć i od metody budowy, regionu Polski, jakości, itd.

 

3. możesz zlecić wykonanie kosztorysu niezależnej firmie - odpłatnie, Tym samym masz punkt podparcia do negocjacji z wykonawcami.

 

4. zatrudnij managera budowy, który zrobi wszysko za Ciebie od kosztorysu po przedstawienie próbek kolorów tapet do zaakceptowania, a Ty tylko będziesz płacił ( taka instytucja istnieje już w Polsce - nie mylić z inspektorem budowy ,

 

5. pojeździj po hurtowniach i zbierz tak z 50-70 cm katalogów i cenników, następnie przestudiuj i już wszystko wiesz, wszyscy markowi producenci posiadają dokładne instrukcje użycia i wykonania w określonej technologii ( te 50-70 cm katalogów układaj od podłogi w górę ),

 

Karina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benicio

Z całym szacunkiem dla Muratora, ale ślepe kosztorysy zawarte w projektach więcej zaciemniają niż pomagają. Wiem bo sam kupiłem projekt D09A i np. pozycja " Pokrycie dachowe o powierzchni 235 m2" nie mówi dokładnie nic o ilości dachówek zwykłych, specjalnych, gąsiorów, koszy itp itd. Podobnie jest z więźbą dachową. Próbowałem się dowiedzieć więcej u autorów projektu, ale dostałem odpowiedź, że mają tylko to co sprzedają. W końcu wykonawca przy aprobacie inspektora przeliczył wg nowych zasad więźbę i wyszło 2m3 drewna mniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam projekt, który mocno odbiega od przyzwoitego. Gdybym wiedział, że tak będzie wyglądała dokumentacja to dał bym sobie spokój. Zważywszy jednak, iż się zdecydowałem, musiałem poradzić sobie z obliczaniem wszystkiego. Nie było żadnego kosztorysu, tylko przybliżony wykaz materiałowy, a że z maksa zrezygnowałem na rzecz BK i z akermana na rzecz terivy to i ten wykaz był mało znaczący. Co mi pozostało. Szybkie dokształcenie i liczenie na piechotę. Powiem szczerze, ze jeśli ma się trochę wyobraźni, wiedzy i wie co po czym następuje to można z dużą dokładnością wszystko wyliczyć. Są także momenty podczas każdej budowy, że na podstawie projektu zapotrzebowanie materiałowe wyliczy Ci producent bądź hurtownik. Tak miałem w przypadku blachodachówki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynosząc projekt do składu budowlanego i obiecując że w większość materiałów będziesz się zaopatrywał właśnie u nich możesz dostać bezpłatne wyliczenie ile czego będzie potrzeba.

Z tym że jest jedna uwaga: Kupuj na raz nie więcej niż 80% materiałów masowych (cement, piasek, cegły) bo nigdy nie wiadomo gdzie porobisz oszczędności. Chyba że się umówisz z hurtownikiem że nie wykorzystany materiał przyjma z powrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że najlepiej wynająć fachowca od kosztorysów(kierownik budowy), w ostateczności dokópować po trochę a ilość wyliczyć samemu bo wbrew początkopwym obawom nie jest to trudne. Ja początkowo uciekałem od wszelkich "fachowych" obliczeń i skończyło się na tym, że mam do sprzedania trzy palety porotermu(obliczenia teścia -budowlańca ) oraz ok. 300 szt. bloczków betonowych (obliczenia fachowców). Teraz mam pretensje tylko do siebie jak coś sknocę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na budowie i chcę poprawić pomyłkę, mianowicie palet porothermu jest nie trzy a prawie pięć. Nie mogłem go oddać ponieważ skład w którym kupowałem większość materiałów nie prowadzi Winerbergera czyli cena była kiepska, natomiast w miejscu gdzie go kupiłem cena była b.dobra ale od razu miałem zaznaczone że nie ma zwrotów. Czyli kupować mniej z opcją kupienia całości wtedy cena powinna być ta sama. Z olbrzymią chęcią go sprzedam po dobrej cenie( Kędzierzyn ).Bloczki wykorzystam na płot albo coś innego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony mnie to osłabia, że wiele osób buja się ze zbyt dużą ilością porotermu. Osłabiające jest to że nie można tak po prostu zwrócić orginalnie zapakowanego towaru. To skandal. Nie chcę tylko dyskusji w stylu wyższość BK nad porotermem i odwrotnie, ale powiem szczerze, że w przypadku BK nie spotkałem się z tym.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koko,

proponuję kupować materiały w miarę postępów budowy. Należy jednak pamiętać o kosztach transportu i tak kalkulować by były to pełne transporty. Na początku budowy nie ma co się bać, co nie kupisz z podstawowych materiałów napewno wyjdzie. Po zakończeniu jakiegoś większego etapu należy się jednak przyjżeć zużyciu i zamawiać docelowe ilości. Ja miałem taką wpadkę ze stalą ( zawierzyłem majstrowi) zamówiłem jej trochę mniej i potem musiałem domawiać. Przez to transport kosztował więcej niż materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...