Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czyżby Agacka zapadła w sen zimowy :cry: -trochę przydługi, może Majka wie, co u Niej nowego? albo zrobić Jej "nalot forumowy" :lol:

 

 

Nie zapadła ale zawzięła się ostro - piknie wykańcza domeczek a ostatnio nieżle agackowo przymroziło.

 

Piknie tam u niej jest. Co masz na myśli pisząc "nalot forumowy"?

 

Pisząc "nalot" nie miałem na myśli wypróbowywania naszego krajowego nabytku (F16) :D , lecz niezapowiedzianą " gospodarską " wizytę, ale to może wiosną :lol:

A że tam piknie, to wiem - widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Majka

    3617

  • Agacka1719499039

    2812

  • pitbull

    2365

  • zbyszekP

    1630

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam ponownie,

 

Mam pytanko. Mój potencjalny wykonawca stanu surowego otwartego ma zamiar wykonać podłogę na parterze jako zasypanie fundamentów, podsypka, chyba warstwa papy jako izolacja pozioma i warstwa betonu do stanu zero (mam nadzieję że napisałem jasno, bo nie jestem jeszcze zbyt lotny w tych sprawach).

Czy nie powinno tu być jeszcze 2 x papa + styropian na ocieplenie, siatka zbrojeniowa i wylewka ??? czy może to już jest dalszy ciąg prac ????

 

Proszę o wypowiedzi specjalistów

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

Mam pytanko. Mój potencjalny wykonawca stanu surowego otwartego ma zamiar wykonać podłogę na parterze jako zasypanie fundamentów, podsypka, chyba warstwa papy jako izolacja pozioma i warstwa betonu do stanu zero (mam nadzieję że napisałem jasno, bo nie jestem jeszcze zbyt lotny w tych sprawach).

Czy nie powinno tu być jeszcze 2 x papa + styropian na ocieplenie, siatka zbrojeniowa i wylewka ??? czy może to już jest dalszy ciąg prac ????

 

Proszę o wypowiedzi specjalistów

 

Pozdrawiam,

 

Dobry wieczór,

 

akurat jestem na etapie wykonywania podłogi na gruncie, więc mogę Ci napisać to co dotychczas znalazłem na forum ( i nie tylko).

 

Idziemy od dołu czyli od warstw najgłębszych.

 

Stan surowy:

 

1. Grunt rodzimy (są dwie szkoły jedna zaleca ściągać humus, druga nie - jeżeli humus pisze się przez "ch" to przepraszam)

 

2. Grunt nadsypany - przy zasypaniu fundamentów (czasami tej warstwy nie ma)

 

3. Podsypka (najlepiej dwie frakcje piasek + żwir lub pospółka)

 

To wszystko należy zagęścić: i znowu są dwie szkoły - tradycyjna mówi że wystarczy polewać to wszystko wodą która świetnie zagęszcza, bardziej wspólczesna zaleca wibrowanie mechaniczne.

 

4. Na to idzie chudy beton (jak widać nigdzie nie ma papy) - jest to warstwa wyrównująca i tak naprawdę wzmacniająca warstwy poniżej.

 

I tutaj następuje koniec stanu surowego (na chudziaku stawia się działówki - tyel że powinny być od niego oddzielone warstwą papy)

 

Następnie masz

 

5. Czasami stosowane gruntowanie chudego betonu - jeżeli stosujesz to koniecznie grunt musi być na bazie roztworu wodnego, inaczej będzie Ci śmierdziało w domu.

 

6. Papę zgrzewalną (zwaną też termozgrzewalną), którą łączysz na gorąco między pasmami, oraz z papą którą położyłeś jako poziomą izolację ścian fundamentowych - powinieneś uzyskać szczelną membranę.(niektóre szkoły uważają że to bez sensu i wystarczy izolacja powierzchniowa chudziaka - czyli abizol lub podobne substancje). Papy są różne tanie i drogie. Te droższe są bardziej wytrzymałe i elastyczne. Dodatkowo mogą być modyfikowane, wtedy teoretycznie nie niszczą chemicznie styropianu. Niektórzy zamiast papy polecają grubą folię budowlaną jako rozwiązanie tańsze (ale po mojemu to nie ma siły żeby nie uszkodzić takiej folii)

 

7. Gruba folia budowlana która ma izolować styropian od papy

 

8. Styropian w dwóch warstwach kładzionych na przekładkę. W jednej warstwie źle, bo mostek termiczny na styku płyt, trzy i więcej warstw też źle (ale nie wiem dlaczego :) ). Dodatkowo może dochodzić jeszcze tzw izolacja systemowa - czyli ekran do ogrzewania podłogowego. Zalecana warstwa styropianu to 10 cm w dwóch warstwach po 5 cm. Mniej, to zimna podłoga, więcej, to problem z uginaniem się styropianu. Zalecana klasa styropianu to EPS 100 (F20). W przypadku garażu ogrzewanego klasa powinna być wyższa)

 

9. Na styropian idzie folia - ma zabezpieczyć styropian przed zalewaniem i wypełnianiem szczelin między płytami jastrychem, oraz stanowi ona warstwę poślizgową (nie wiem po co).

 

10. Następnie zbrojenie skurczowe. Klasyczne to siatka stalowa ułożona tak aby była w połowie grubości jastrychu - ma działanie antyskórczowe. Obecnie często zaleca się dodatki z włókien syntetycznych dodawane podczas mieszania jastrychu - mają działnie antyskórczowe w całej objętości wylewki. W garażu lub pod kominkiem można zastosować zamiast siatki przeciwskurczowej siatkę mocniejszą, wtedy można ją dac bliżej dolnej powierzchni jastrychu.

 

11. Jastrych - nie mniej niż 4,5 cm. Ale jego grubość jest zależna od grubości położonego styropianu (więcej styro, więcej jastrychu)

 

dodatkowo jeszcze się układa w okolicach zbrojenia ogrzewanie podłogowe - ale tego jeszcze nie przerabiałem.

Oczywiście jeszcze dylatacje i inne takie, ale to już drobiazg :)

 

uff

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uff

 

pozdrawiam

 

Świetny kawał roboty !. Dzięki i mnie się też przyda, zeby sprawdzić wykonawów.

 

 

Zastanawiam się tylko - przy podłogówce - ile musze przygotowoać ,aby instalatorzy połozyli podłogówke. Z tego co słyszałem -powinienem dijśc do pierwszej warstwy styropianu, a póżniej podłogówka .czy tak kaszojadku?

Rencia - THNX za namiary :wink:

 

 

Nadal nie mam wybranego instalatora co,cwu, wod, kan - moze macie kogoś godnego polecenia?

za 2 tygodnie najpózniej - chce rozpocząc instalacje ! - to się bedzie działo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszojadek - dzięki za wykład na temat podłogi na gruncie. Myslę że teraz już wszystko jest dla mnie jasne. Myślałem po prostu, że wykonawca planuje nie zrobić pewnych czynności, ale z Twojego opisu wynika, że na etapie stanu surowego otwartego powinien dojśc jedynie do punktu 4 (wylanie chudziaka)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,

 

Idziemy od dołu czyli od warstw najgłębszych.

 

Stan surowy:

 

1. Grunt rodzimy (są dwie szkoły jedna zaleca ściągać humus, druga nie - jeżeli humus pisze się przez "ch" to przepraszam)

 

lepiej ściągnąć

 

2. Grunt nadsypany - przy zasypaniu fundamentów (czasami tej warstwy nie ma)

od wewnątrz?

 

3. Podsypka (najlepiej dwie frakcje piasek + żwir lub pospółka)

 

To wszystko należy zagęścić: i znowu są dwie szkoły - tradycyjna mówi że wystarczy polewać to wszystko wodą która świetnie zagęszcza, bardziej wspólczesna zaleca wibrowanie mechaniczne.

 

wibrowanie jest OK. Teraz buduje się szybko, po co ci woda pod domem?

 

4. Na to idzie chudy beton (jak widać nigdzie nie ma papy) - jest to warstwa wyrównująca i tak naprawdę wzmacniająca warstwy poniżej.

 

I tutaj następuje koniec stanu surowego (na chudziaku stawia się działówki - tyel że powinny być od niego oddzielone warstwą papy)

 

Następnie masz

 

5. Czasami stosowane gruntowanie chudego betonu - jeżeli stosujesz to koniecznie grunt musi być na bazie roztworu wodnego, inaczej będzie Ci śmierdziało w domu.

 

w jakim celu?

 

6. Papę zgrzewalną (zwaną też termozgrzewalną), którą łączysz na gorąco między pasmami, oraz z papą którą położyłeś jako poziomą izolację ścian fundamentowych - powinieneś uzyskać szczelną membranę.(niektóre szkoły uważają że to bez sensu i wystarczy izolacja powierzchniowa chudziaka - czyli abizol lub podobne substancje). Papy są różne tanie i drogie. Te droższe są bardziej wytrzymałe i elastyczne. Dodatkowo mogą być modyfikowane, wtedy teoretycznie nie niszczą chemicznie styropianu. Niektórzy zamiast papy polecają grubą folię budowlaną jako rozwiązanie tańsze (ale po mojemu to nie ma siły żeby nie uszkodzić takiej folii)

 

7. Gruba folia budowlana która ma izolować styropian od papy

 

8. Styropian w dwóch warstwach kładzionych na przekładkę. W jednej warstwie źle, bo mostek termiczny na styku płyt, trzy i więcej warstw też źle (ale nie wiem dlaczego :) ). Dodatkowo może dochodzić jeszcze tzw izolacja systemowa - czyli ekran do ogrzewania podłogowego. Zalecana warstwa styropianu to 10 cm w dwóch warstwach po 5 cm. Mniej, to zimna podłoga, więcej, to problem z uginaniem się styropianu. Zalecana klasa styropianu to EPS 100 (F20). W przypadku garażu ogrzewanego klasa powinna być wyższa)

 

9. Na styropian idzie folia - ma zabezpieczyć styropian przed zalewaniem i wypełnianiem szczelin między płytami jastrychem, oraz stanowi ona warstwę poślizgową (nie wiem po co).

podłoga pływająca

 

10. Następnie zbrojenie skurczowe. Klasyczne to siatka stalowa ułożona tak aby była w połowie grubości jastrychu - ma działanie antyskórczowe. Obecnie często zaleca się dodatki z włókien syntetycznych dodawane podczas mieszania jastrychu - mają działnie antyskórczowe w całej objętości wylewki. W garażu lub pod kominkiem można zastosować zamiast siatki przeciwskurczowej siatkę mocniejszą, wtedy można ją dac bliżej dolnej powierzchni jastrychu.

 

11. Jastrych - nie mniej niż 4,5 cm. Ale jego grubość jest zależna od grubości położonego styropianu (więcej styro, więcej jastrychu)

 

dodatkowo jeszcze się układa w okolicach zbrojenia ogrzewanie podłogowe - ale tego jeszcze nie przerabiałem.

Oczywiście jeszcze dylatacje i inne takie, ale to już drobiazg :)

 

uff

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.Mam pytanie czy ktoś wie coś na temat jakieś przyczepy lub baraku?

 

ma

m garaz blaszak. w 2006 r był zupełnie nowy:-)

 

Dzięki ale po przygodach kaszojadka szukam czegoś cięższego bo za płotem mam sąsiadów i strach pomyśleć co by było jakby ten garaż wyrządził im jakieś szkody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My czekamy z upragnieniem na wiosne, aby rozpoczac budowe (budujemy w Burowie kolo Zabierzowa) :), widze ze mam tu troche sasiadow :).

 

To co dzieje sie w skladach budowlanych to istny horror :evil:. W skladach w Krakowie nie ma juz Pustaka Max (kaza nam czekac nie wiadomo jak dlugo), ale naszczescie z pomoca przyszedl nam nasz wykonawca i udalo nam sie kupic w dobrej cenie (jak na ten czas i warunki) w Skladzie w Wołowicach. Ufff

 

Teraz zastanawiamy sie nad kominami. Nie wiemy, czy murowany, czy system kominowy Schiedel.

A jakie kominy Wy robiliscie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich nowych jak i " starych " ;) dluższych stażem na GK

 

czy ktos buduje moze w thermomurze??

 

przystawiam sie do tego ale jestem chyba samotny w oklicach Kraka ;( a potzrebuję jeszce jakiś argumentów na takkkkk

 

Też rozważałem ten system, nawet przeszedłem odpowiednie szkolenie w Żorach.

W moich okolicach widziałem dwa domy w tym systemie, sam jednak zdecydowałem się na Max plus wełna - nie chciałem mieć termosu, a i cena, po dokładniejszej analizie, nie okazała się konkurencyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczepek, Jubiler

 

nie ma za co :)

 

Uwazajcie tylko, bo to wiedza zebrana a nie doświadczenie życiowe.

 

Renciu, dziękuję bardzo za namiary

 

Majko:

 

ad 2. Grunt nadsypany wewnątrz domu zdarza się - przynajmniej tak wynikało z postów na forum. Z czego to wynika, nie wiem. Dla mnie bez sensu. Dlatego napisałem "czasami" :)

 

ad 3. Wibrowałem. Ale dopiero po "naciśnięciu" wykonawcy.

 

ad 5. Nie wiem. Ja nie gruntuję. Ale wiedza była "zebrana" :)

 

ad 9. Podłoga pływająca - nie bardzo wiem co ma to dać. Ale wierzę mądrzejszym i też tak zrobię.

 

I dzięki za uzupełnienie mojego opisu :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się tylko - przy podłogówce - ile musze przygotowoać ,aby instalatorzy połozyli podłogówke. Z tego co słyszałem -powinienem dijśc do pierwszej warstwy styropianu, a póżniej podłogówka .czy tak kaszojadku?

 

Nadal nie mam wybranego instalatora co,cwu, wod, kan - moze macie kogoś godnego polecenia?

za 2 tygodnie najpózniej - chce rozpocząc instalacje ! - to się bedzie działo...

 

Witaj,

 

u mnie jest chudziak, działówki, elektryka i tynki wewnętrzne. W tej chwili instalaror rżnie moje śliczne mury i kładzie instalację wod, kan + doprowadzenie CO do miejsc gdzie mają być kaloryfery.

Potem chwila przerwy i kładziemy papę termozgrzewalną, folię oraz styropian.

W pomieszczeniach gdzie będzie podłogówka, tylko papa - instalator powiedział że sam sobie poukłada styropian, a potem ekran i rurki.

Jak skończy wchodzą spece od jastrychu.

I już.

Tak to wygląda wg planu. A jak wyjdzie ? Zobaczymy

 

Widzę Szczepku, że w tym samym peletonie jedziemy :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się tylko - przy podłogówce - ile musze przygotowoać ,aby instalatorzy połozyli podłogówke. Z tego co słyszałem -powinienem dijśc do pierwszej warstwy styropianu, a póżniej podłogówka .czy tak kaszojadku?

 

Nadal nie mam wybranego instalatora co,cwu, wod, kan - moze macie kogoś godnego polecenia?

za 2 tygodnie najpózniej - chce rozpocząc instalacje ! - to się bedzie działo...

 

Witaj,

 

u mnie jest chudziak, działówki, elektryka i tynki wewnętrzne. W tej chwili instalaror rżnie moje śliczne mury i kładzie instalację wod, kan + doprowadzenie CO do miejsc gdzie mają być kaloryfery.

Potem chwila przerwy i kładziemy papę termozgrzewalną, folię oraz styropian.

W pomieszczeniach gdzie będzie podłogówka, tylko papa - instalator powiedział że sam sobie poukłada styropian, a potem ekran i rurki.

Jak skończy wchodzą spece od jastrychu.

I już.

Tak to wygląda wg planu. A jak wyjdzie ? Zobaczymy

 

Widzę Szczepku, że w tym samym peletonie jedziemy :)

 

pozdrawiam

 

Wyprzedziłeś mnie o długość łopaty ?

U mnie chudziak i działówki.

Okna i drzwi zewnętnrze oraz brama garażowa się robią.

Lada miesiąc będą montowane.

właśnie szukam instalatora co - rslusarczyk się odezwał, wiec moze cos z tego bedzie :-)

rozumiem ze osobna ekipa kładzie ci papy , fole i styropiany a osobna instalacje podłogówki robi czy tak?

 

A tych panow od tynków wew ocieplen podłogi i wylewek i instalatora co to polecic mógłbys? - jesli tak - to moze daj namiary !

 

A instalatora jakiego masz? jakiś fajny pewno, ze sobie sam styropian chce układac. poważnie.

opowiem wam coś :-)

Jeden z intsalatorów z którymi rozmawiałem powiedział mi zebym sobie oprócz niego zatrudnił takiego pomocnika. Ja zapytałem jakiego pomocnika?

a on - no takiego coby we wszystkim pomagał.

 

Ja zapytałem - a w czym ten pomocnik będzie MI pomocny. A instalator odpowiedział, ze mnie to nie, ale jemu- to się przyda - do układania styropianu, sprzątania po nim itd.

nerwowy to ja nie jestem ale nagle otworzyła mi się klapka w mózgu - zacząłem kojarzyć , ciśnienie mi zaczeło rosnąc, i gdyby nie zawór bezpieczeństwa w postaci bluzgów w stronę intalatora, to by mnie rozerwało :evil: :evil: :evil:

dobrze ze mi się wcześnie ten zawór bezpieczenstwa otworzył i nie skończyło się na furii z rękoczynami ...

 

nerwowy nie jestem ale jak już wybuchnę, to ciężko mi przychodzi powrot do rownawagi. i jeszcze w sumie nie ustaliliśmy szczegłów dotyczących instalacji a ja już gościa wyrzuciłem :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

 

Buduję w Bolechowicach. Pozwolenie w trakcie (urząd w Krzeszowicach). Myślę że pod koniec kwietnia wbiję pierwszą łopatę :-). Jesli ktoś szuka geologa, geodety, archtekta, lub ma problem z doborem projektu służe pomocą. Mój projekt jest typowy jednak trochę powiększony. Nie jest taki jak jak sobie wymarzyłem ale taki jaki pasował na daną działkę. Dzięki programowi komputerowemu Arcon wiem jak będzie wyglądał w środku i moge się po nim wirtualnie przespacerować. Aktualnie poszukuję ekipy wykonawczej do stany surowego (silikaty). Jak na razie tragedia, sami naciągacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...