Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Majka

    3617

  • Agacka1719499039

    2812

  • pitbull

    2365

  • zbyszekP

    1630

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy ktoś z Was zna może temat tzw renty planistycznej, która to miałaby ew. obowiązywać po wprowadzeniu nowego planu zagospodarowania przestrzennego w gminie zielonki (a szczegółowiej w bibicach).

 

12 I miał zostać opublikowany nowy plan dla Bibic w dzienniku urzedowym woj młp., który uprawomocni się 12 II.

Ja zamierzam kupić działkę która obecnie jest rolna jednak po wprowadzeniu nowego planu ujęta jest jako budowlana. A że zamierzam ją akurat kupić na kredyt potrzebuję zaświadczenia z gminy o przeznaczeniu terenu. Jednak takie zaświadczenie będę mógł dostać dopiero po 12 II.

Z kolei osoba która oferuje działkę boi się że po wprowadzeniu planu bedzie musiała ponieść dodatkowe opłaty (może to być nawet do 30% od kwoty o jaką wzrosła wartość działki po wprowadzeniu nowego planu). Dodotkowo działką interesuje się mocno inny klient który jest tak na prawdę drugi w kolejce ale chce kupić działkę za gotówkę, więc może to uczynić przed uprawomocnieniem się nowego planu.

 

Niestety mam dać odpowiedź do jutra o decyzji o kupnie działki i nie mam mozliwość sprawdzenia uchwały o wprowadzeniu nowego planu. Gdybym wiedział że nie zostały uchwalone żadne opłaty (bo jest taka możliwość) lub opłaty te są niskie to mógłbym w umowie zawrzeć dodatkową klauzulę na korzysć, niestety, sprzedającego, że te ew. opłaty pokryję ja.

 

Czy ktoś z was orientuje się może w w/w temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ali, jeżeli kupisz tą działkę, a ona zostanie przekwalifikowana na budowlaną to

- sprzedajesz przed upływem 5 lat, płacisz od zwiększonej wartości

- kupujesz dla siebie pod budowę - chyba nic cię nie rusza :roll:

ale zawsze może się okazać, że nie została przekwalifikowana :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ali, jeżeli kupisz tą działkę, a ona zostanie przekwalifikowana na budowlaną to

- sprzedajesz przed upływem 5 lat, płacisz od zwiększonej wartości

- kupujesz dla siebie pod budowę - chyba nic cię nie rusza :roll:

ale zawsze może się okazać, że nie została przekwalifikowana :roll:

 

to w sumie wiem, ale chodzi o to że ten kto sprzedaje działkę będzie musiał zapłacić tę opłatę (max 30%). I jeśli tak to nie sprzeda mi (na zasadzie zaciągnięcia kredytu w banku) tylko temu kto od razu płaci gotówką, aby wyrobić się przez uprawomocnieniem się planu.

 

Sprawdziłem i w poprzednim planie była to opłata 20%. W obecnym można przypuszczać że może być podobnie lub nawet dojść do 30% czyli wartości maksymalnej.

I teraz pytanie - w jaki sposób taką opłate obliczają bo muszą obliczyć różnicę wartości tej działki z przed i po wprowadzeniu planu. Teraz miałbym za nią zapłacić ok 13300zł/ar. Gdyby sie okazało że działka przed wprowadzeniem planu była warta np 10000 ar wtedy różnica wynosiłaby 3tys/ar. Biorąc pod uwage że działka ma 12ar to wartość 30% wyniosłaby wtedy ok.10tys. Taką opłatę mógłbym ew. wziąc na siebie (bo normalnie tę ołatę ponosi sprzedający).

Jeśli jednak okazałoby się że wartość działki sprzed wprowadzeni planu jest ok 5tys/ar wtedy ołata ta wzrasta znacznie i wtedy już jest po sprawie bo takiej kwoty na pewno nie chciałby zapłacić sprzedający a i ja nie chaiłbym jej brać na siebie.

Dlaczego w ogóle chce to wziąć na siebie? Bo chciałbym tę działkę kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rolna za 5 tyś ar :o a może nawet za 10tyś :o

nieźle się cenią w twoich okolicach 8)

jak zaciągasz kredyt, to bank od razu spłaca sprzedającego, a Ty płacisz raty. Działka jest własciwie banku. Więc co ma do tego płatność gotówką i podniesienie wartości.? Nie zdążą dać Ci kredytu?

Ostatnio był taki artykuł, chyba w GW.

 

Jesteś pewien, że ta działka jest tyle warta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rolna za 5 tyś ar :o a może nawet za 10tyś :o

nieźle się cenią w twoich okolicach 8)

jak zaciągasz kredyt, to bank od razu spłaca sprzedającego, a Ty płacisz raty. Działka jest własciwie banku. Więc co ma do tego płatność gotówką i podniesienie wartości.? Nie zdążą dać Ci kredytu?

Ostatnio był taki artykuł, chyba w GW.

 

Jesteś pewien, że ta działka jest tyle warta?

 

ceny jakie podałem dla działek rolnych były gdybaniem - nie wiem ile tam są warte. Wiem tylko że dzialka o której mówię powstała z podziału jednej dużej na 15 mniejszych.

 

wiem że bank spłaca sprzedającego ale po sprzedaży sprzedający musi jeszcze zapłacić gminie to co pisałem (do 30% zmiany wartości działki) i to jest ta gotówka.

 

A kredytu nie dostanę dopóki nie przedstawie informacji z gminy p przeznaczeniu terenu a takie info (na piśmie) mogę dostać po wejściu w życie nowego planu

 

Działkę juz wyceniałem i jest warta wg rzeczoznawcy ok 12500/ar a że jest działką dla mnie atrakcyjną jestem w stanie za nią tyle zapłacić co pisałem wczesniej. Dodatkowo mozliwość negocjacji znikła jak pojawił się drugi chętny na tę działkę.

 

to tyle w kwestii wyjaśnień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Jestem "nowa" w tej pogadance.

Mieszkam w Zielonkach w domku budowanym kilka lat temu i wypadłam trochę z tych budowlanych tematów. A zamierzam teraz urządzać małe mieszkanie w bloku w Krakowie.

 

Strasznie dużo tych postów od kilku lat.

Mam takie pytania:

 

Gdzie robiliście meble kuchenne? W Krakowie czy gdzieś na "prowincji"?

Gdzie robią fajnie i niedrogo?

 

To samo z podłogą. Kto najtaniej i fachowo ułoży parkiet egzotyczny?

 

No i będę jeszcze szukać ekipy do wykończeniówki (flizy, regipsy itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rolna za 5 tyś ar :o a może nawet za 10tyś :o

nieźle się cenią w twoich okolicach 8)

jak zaciągasz kredyt, to bank od razu spłaca sprzedającego, a Ty płacisz raty. Działka jest własciwie banku. Więc co ma do tego płatność gotówką i podniesienie wartości.? Nie zdążą dać Ci kredytu?

Ostatnio był taki artykuł, chyba w GW.

 

Jesteś pewien, że ta działka jest tyle warta?

Też się zastanawiam, czy nie za bardzo się przypalasz, i tak praktycznie to na wszystko sie zgodzisz, byle tylko miec ta działke....

ja proponuje ...ochłonij...kalkuluj na zimno... bo to może być podpucha....

wytrzymaj jak wtrawny gracz do końca..../kiedys się trzxeba tego nauczyć//... wiesz nie oni mnie tylko ja ich...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rolna za 5 tyś ar :o a może nawet za 10tyś :o

nieźle się cenią w twoich okolicach 8)

jak zaciągasz kredyt, to bank od razu spłaca sprzedającego, a Ty płacisz raty. Działka jest własciwie banku. Więc co ma do tego płatność gotówką i podniesienie wartości.? Nie zdążą dać Ci kredytu?

Ostatnio był taki artykuł, chyba w GW.

 

Jesteś pewien, że ta działka jest tyle warta?

Też się zastanawiam, czy nie za bardzo się przypalasz, i tak praktycznie to na wszystko sie zgodzisz, byle tylko miec ta działke....

ja proponuje ...ochłonij...kalkuluj na zimno... bo to może być podpucha....

wytrzymaj jak wtrawny gracz do końca..../kiedys się trzxeba tego nauczyć//... wiesz nie oni mnie tylko ja ich...

 

Popieram powyższe w całej rozciągłości!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo inaczej..... zrób

idź do notariusza, zeby Ci poradził.... zrobić umowe przedwstępną, z klauzulą, ze w razie zerwania umowy przez sprzedajacego płaci 2 x zadatek kupującemu... lu temu podobne.... żeby był na sprzedającego bat.

oczywiscie daj spory zadatek/lub zaliczke-tutaj się gubię/.. zeby mu szkoda było...zwracać, znaczy żeby się nie opłacało...

no kruca musi być jakiś sposób....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Ludziska :-)

 

Jeszcze raz chciałbym Was poprosić, jeżeli któś ma namiary na sprawdzonych i porządnych elektryków i hydraulików (Kraków, Wieliczka okolice) to please poszperajcie w notatkach i prześlijcie na forum lub priv.

 

Myśle że na forum więcej osób skorzysta.

 

Jak do tej pory nikt się nie odezwał.

Czyżby nikt nie miał dobrego zdania o swoich wykonawcach ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Pitbull, wszelkie rekomendacje mile widziane.

 

Namiarów w gazecie nie brakuje, można dzwonic i sie umawiać, każdy przedstawia sie w najlepszym świetle, a jaka prawda Wszyscy wiemy.

Dlatego bardziej zależy mi na wykonawcach których mozna sprawdzić i którzy są chwaleni przez inwestorów, aniżeli przez zamych siebie.

 

W niedługim czasie bede się umawiał z elektrykami , którzy potrafią się kompleksowo uporac z robotą bez konieczności sprawowania nad nimi ciagłej kontroli, na co ze względu na pracę w terenie nie mam czasu.

 

Jeżeli takich znajdę nie omieszkam polecić ich dalej, na razie jednak jestem na etapie poszukiwań, a jezeli nie to dwa tygodnie urlopu i sameu trzeba bedzie się z tym uporać, tylko ile tych wolnych tygodni w roku uda sie wygospodarować ;-),

 

Pozdro,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...