Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hmm... Jakos na razie nikt sie nie spieszy żeby mi odpowiedziec na poprzednie pytania- wszyscy buduja swoje Oliwki :)

A ja mam kolejne pytanko.

 

Widzę że różnie podchodzi sie do dachowek wentylacyjnych. Jedni mają inni nie jedni dają je u góry a inni na dole.. Może ktos sie wypowie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo Oliwkowicze,

 

Czy Wasza płatew nad garażem jest drewniana czy stalowa??

 

Ja właśnie odkryłam (czemu nie mój cieśla), że nad garażem (poszerzonym o 1 metr) mam płatew stalową HEB180 - cokolwek to znaczy. No, znaczy to tyle, że w sobotę przyjeżdża drewno na więźbę, ale więźby nie bedzie można składać, bo nie wszystkich elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anetka - DOBRY cieśla nie będzie cie namawiał na tą płatew bo ona strasznie droga jest i mozna to rozwiązac inaczej. My mamy tam zrobione wzmocnienie z konstrukcji drewnianej (dodatkowa belka i jakieś takie małe jętki - nie wiem jak to wytłumaczyc ale może mam zdjęcie to Ci podeśle ;) )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Daniel też biorę pod uwagę Koramica tyle tylko że Renesansowa L15 lub Robena miedziana plus. Przyznam, że mam dylemat z tymi dachówkami. Cały czas byłem zdecydowany na braasa cementową a tu okazuje się że niewiele muszę dorzucić do ceramiki

pozdrawiam

 

Cześć,

My również zaczynaliśmy od cementówki, ale trochę poszukałem i nie wiele drożej wychodzi ceramika.

Chyba na 95 % zdecydujemy się na tego Nelskampa - Nibra R10 w angobie czarnej.

Co do Koramica L-15 to był długo nasz faworyt, co ciekawe wyceny na kompletne pokrycie z akcesoriami i oknami połaciowymi (6 szt.) mają sporą rozpiętość, od 23,5 tys. do 35 tys.!!! I tu znowu człowiek musi stać się ekspertem od dachów, no bo dlaczego takie różnice......

Tak więc jedni liczą stopnie kominiarskie i ławy, inni nie uwzględniają takich akcesoriów, membrany z dolnej lub górnej półki i ilości od 230 m2 do 280 m2, obróbki komina albo z blachy albo aluminium itd.

I bądź tu człowieku mądry i dokonaj rozsądnego wyboru pomiędzy jakością i ceną........

 

Pozdrawia zdezorientowany inwestor Daniel :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anetka - DOBRY cieśla nie będzie cie namawiał na tą płatew bo ona strasznie droga jest i mozna to rozwiązac inaczej. My mamy tam zrobione wzmocnienie z konstrukcji drewnianej (dodatkowa belka i jakieś takie małe jętki - nie wiem jak to wytłumaczyc ale może mam zdjęcie to Ci podeśle ;) )

 

Ani Architekt ani Kierownik nie pozwolili na zamianę tej belki na drewnianą :(

A ona będzie kosztować jakiś 1500,00 zł :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu ja też zadałam pytanie o HEB i też się nikt nie odezwał. W oryginalnym projekcie tego nie ma. Natomiast u nas zastosowali po zmianie konstrukcji schodów. Mamy jednozbiegowe, tak że wejście na stryszek jest z klatki schodowej. Mi osoba adaptująca tłumaczyła to szerokością i tyle z tego zrozumiałam, że chodzi o odległość ponad 6 metrów. Ja mam trochę więcej tych Hebów przewidzianych, ale ostatecznie chyba trzeba będzie zastosować jeden, bo my musieliśmy zlikwidować jeden słup podpierający więźbę, który wypada właśnie tak jak u nas przebiegają schody.

A my nadal czekamy na pozwolenie..... :evil: i pewnie w tym roku powstaną tylko fundamenty. Zawsze coś. W przyszłym roku będzie można ruszyć już od ścian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą płatwią HEB (płetwą :) ) jest tak:

w oryginalnym projekcie garaż ma 4 metry i tam płatew kalenicowa jest drewniania. Przy poszerzeniu garażu o metr trzeba dać płatew stalową (konstruktor zastosował Dwuteownik HEB180), bo dach nad garażem jest bez jętek, płatew jest długa, nie podparta żadnymi słupami i mogłaby się wyginać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam forumowiczów! Wraz z małonką zamierzamy w przyszłym roku rozpocząć naszą przygode z Oliwką ... juz projekt mamy dzialke tez kierownika budowy ekipe ... pozostało poczekac na pozwolenie. wczoraj wykonawca naliczyl mi materaiły tj:

950 szt. bloczka fundamentowego,

1200 sz. betonu komórkowego 24x24x59

350 szt. tzw. połówek

i obserwujac od około 3 miesiecy forum mam watpliwosci czy to sa wlasciwe ilosci. jeszcze jedna prosba .... jesli ktos zmienil terrive na strop monoliotyczny to prosze o chociaz orientacyjne zestawiene stali...

zazdroscimy wszytkim ktorzy juz ,maja swoj kawalek oliwki ale mamy nadzieje ze za rok bedzie juz u nas tez co pokazac

pozdrawiamy

Ola i Romek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą płatwią HEB (płetwą :) ) jest tak:

w oryginalnym projekcie garaż ma 4 metry i tam płatew kalenicowa jest drewniania. Przy poszerzeniu garażu o metr trzeba dać płatew stalową (konstruktor zastosował Dwuteownik HEB180), bo dach nad garażem jest bez jętek, płatew jest długa, nie podparta żadnymi słupami i mogłaby się wyginać.

 

My mamy dach nad garażem z jętkami i bez tego drogiego kawałka blachy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam forumowiczów! Wraz z małonką zamierzamy w przyszłym roku rozpocząć naszą przygode z Oliwką ... juz projekt mamy dzialke tez kierownika budowy ekipe ... pozostało poczekac na pozwolenie. wczoraj wykonawca naliczyl mi materaiły tj:

950 szt. bloczka fundamentowego,

1200 sz. betonu komórkowego 24x24x59

350 szt. tzw. połówek

i obserwujac od około 3 miesiecy forum mam watpliwosci czy to sa wlasciwe ilosci. jeszcze jedna prosba .... jesli ktos zmienil terrive na strop monoliotyczny to prosze o chociaz orientacyjne zestawiene stali...

zazdroscimy wszytkim ktorzy juz ,maja swoj kawalek oliwki ale mamy nadzieje ze za rok bedzie juz u nas tez co pokazac

pozdrawiamy

Ola i Romek

 

Witam!

 

jesli nie piwiekszacie nic to przy zalozeniu ze bedziecie miac od ławy do izolacji "0" ok 1,1m tak jak u nas czyli 7bloczkow 14cm to moze Wam zabraknąć okolo 100szt bloczkow (za zuzylem 1200 ale powiekszalem garaz)

Całych pustakow 24x24x59 poszlo mi ok 1500szt (garaz +1,5m w szer + 1,8mw dług. kolankowa + 1,5 pustaka, kolankowa garazu +3,5 pustaka) , zobaczcie moje zdjecia. Polówek kupilem 750 i pewnie gdyby nie to ze z 200 poszlo na sciany nosne to moze by wystarczylo.

To sa moje ilosci, nie wiem moze cos mi rozkradli z dzialki .....

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam forumowiczów! Wraz z małonką zamierzamy w przyszłym roku rozpocząć naszą przygode z Oliwką ... juz projekt mamy dzialke tez kierownika budowy ekipe ... pozostało poczekac na pozwolenie. wczoraj wykonawca naliczyl mi materaiły tj:

950 szt. bloczka fundamentowego,

1200 sz. betonu komórkowego 24x24x59

350 szt. tzw. połówek

i obserwujac od około 3 miesiecy forum mam watpliwosci czy to sa wlasciwe ilosci. jeszcze jedna prosba .... jesli ktos zmienil terrive na strop monoliotyczny to prosze o chociaz orientacyjne zestawiene stali...

zazdroscimy wszytkim ktorzy juz ,maja swoj kawalek oliwki ale mamy nadzieje ze za rok bedzie juz u nas tez co pokazac

pozdrawiamy

Ola i Romek

 

Witajcie w gronie Oliwkowiczów

A co do stali to na fundamenty,podbetonke, strop monolityczny, trzpienie, wieńce, itp.- całość poszło mi:

fi 6 gładka 200kg

fi 6 żebro 400kg

fi 10 żebro 1400kg

fi 12 żebro 1000kg

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą płatwią HEB (płetwą :) ) jest tak:

w oryginalnym projekcie garaż ma 4 metry i tam płatew kalenicowa jest drewniania. Przy poszerzeniu garażu o metr trzeba dać płatew stalową (konstruktor zastosował Dwuteownik HEB180), bo dach nad garażem jest bez jętek, płatew jest długa, nie podparta żadnymi słupami i mogłaby się wyginać.

 

My mamy dach nad garażem z jętkami i bez tego drogiego kawałka blachy :D

 

A masz na tym samym poziomie strop w garażu i w części mieszkalnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podziele sie kilkoma spostrzezeniami odnośnie obecnego sezonu.

 

1. Oliwka jest dość ciepłym domem co się okazało w ostanim okresie . Byłem bardzo zaskoczony rozmawiając ze znajomi u których temperatury w niedziele w domu spadły do 19-17 st . U mnie do poniedziałku bez żadnego ogrzewania temperatura wynosiła 20,5% .

 

2. Od poniedziałku wieczora przepalam dwa razy dziennie ( dwójka małych dzieci) w kominku rano i wieczorem ( pali się tak około 2-3 godzin ) i w zupełności to wystarcza na utrzymacie dość konfortowej temperatury. Ale najciekawsza w tym wszystkim jest położenie kominka i rozchodzenie się ciepła po domu . Mam przygotowana instalacje pod DGP z turbiną , w związku z tym ze nie mam jeszcze turbiny więc rozprowadzenie jest zamknięte . Jak pale w kominku na dole w salonie , kuchni, jadalni ( w zasadzie cały dół) utrzymuje temperature ok 22-22,5 st , ale ze względu na usytuowanie kominka i klatki schodowej w centrum domu temperatura rozchodzi się bardzo równomiernie nawet na górze . Zrobiłem doświadczenie i w każdym pokoju na górze mam termometr . Obserwując rozkład temperatur mogę powiedzieć ze różnica między dołem gdzie pali się w kominku a temperaturami w pokojach na górze różni tylko się od 0,5 - 1 st .

Wiec jeśli na dole mam 22 st to w pokoju na wprost schodów temperatura jest 21,5 , w następnym pokoju obok na lewo ( bliźniaczy pokój do tego na wprost schodów ) temperatura jest 21 , i w trzecim pokoju tam gdzie jest nasza sypialnia jest 21,5 , w łazience również 21,5 . Warunek wszedzie na górze muszą być otwarte drzwi . W zasadzie tylko jeden pokój wykazuje gorszą cyrkulacje .

Będę prowadził dalsze doświadcznia jak będzie dużo zimniej na zewnątrz , no chyba ze mi sie znudzi palenie i załacze piec .

Ale po co to wam pisze , ponieważ bardzo zaczołem sie zastanawiać czy w takiej sytuacji jest sens robić DGP i jeśli dalej będzie podobnie to zostawie takie rozwiązanie i nie zakupie turbiny. Zastanawiam się tylko czy jak ktoś projektował Oliwkę to brał to pod uwagę czy jest to poprostu przypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co to wam pisze , ponieważ bardzo zaczołem sie zastanawiać czy w takiej sytuacji jest sens robić DGP i jeśli dalej będzie podobnie to zostawie takie rozwiązanie i nie zakupie turbiny. Zastanawiam się tylko czy jak ktoś projektował Oliwkę to brał to pod uwagę czy jest to poprostu przypadek.

 

Cześć,

mam nadzieję, że nasza Oliwka będzie podobnie reagować na ciepło z kominka. Zrezygnowaliśmy z DGP, w zamian zrobimy dodatkowy kanał od rekuperacji nad kominkiem, który będzie pobierał ciepłe powietrze i rozprowadzał po domu.

A jak dużej mocy masz wkład? Zastanawiam się czy 11-12 KW wystarczy, palanie raczej okazjonalene dla przyjemności.

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co to wam pisze , ponieważ bardzo zaczołem sie zastanawiać czy w takiej sytuacji jest sens robić DGP i jeśli dalej będzie podobnie to zostawie takie rozwiązanie i nie zakupie turbiny. Zastanawiam się tylko czy jak ktoś projektował Oliwkę to brał to pod uwagę czy jest to poprostu przypadek.

 

Cześć,

mam nadzieję, że nasza Oliwka będzie podobnie reagować na ciepło z kominka. Zrezygnowaliśmy z DGP, w zamian zrobimy dodatkowy kanał od rekuperacji nad kominkiem, który będzie pobierał ciepłe powietrze i rozprowadzał po domu.

A jak dużej mocy masz wkład? Zastanawiam się czy 11-12 KW wystarczy, palanie raczej okazjonalene dla przyjemności.

Pozdrawiam - Daniel

 

Ja ma Tarnave 18KW , ale był wybrany ze względu na dużą szybę . Fakt jak sie go załaduje na maxa ( co się rzadko zdarza) i rozpali to daje czadu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

jesli nie piwiekszacie nic to przy zalozeniu ze bedziecie miac od ławy do izolacji "0" ok 1,1m tak jak u nas czyli 7bloczkow 14cm to moze Wam zabraknąć okolo 100szt bloczkow (za zuzylem 1200 ale powiekszalem garaz)

Całych pustakow 24x24x59 poszlo mi ok 1500szt (garaz +1,5m w szer + 1,8mw dług. kolankowa + 1,5 pustaka, kolankowa garazu +3,5 pustaka) , zobaczcie moje zdjecia. Polówek kupilem 750 i pewnie gdyby nie to ze z 200 poszlo na sciany nosne to moze by wystarczylo.

To sa moje ilosci, nie wiem moze cos mi rozkradli z dzialki .....

 

pozdrawiam

 

dziekujemy za odpowiedz w sumie chcemy podniesc tylko sciane kolankową wiec mysle ze 1500 24x24x59 i 4500 połówek nam wystarczy.przy garazu nie chcemy grzebac.moze jelsi rozwazymy podniesienie pomieszczenia nad garazem ale to juz kilka tylko sztuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...