Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeszcze jedno do podłogówki lepsze rurki pex czy alupex?

 

Cześć,

dobrej jakości alupex-y. To będzie jednak zalane betonem i na to podłogi, więc w razie awarii robi się duży problem.

U nas na poddaszu panele na podłogówce, wszystko działa dobrze, nic się nie dzieje.

Jest gdzieś na forum wątek odnośnie drewna na ogrzewaniu tam sporo przydatnych informacji.

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie takie powiększanie miałem na myśli. W naszym przypadku wystarczyłoby przesunięcie ściany z drzwiami do holu o 50cm? To pomogłoby ZNACZNIE. Teraz w wiatrołapie ledwo mieszczą się dwie osoby, które zakładają buty i kurtki + wieszak ścienny + mała szafka na buty. 50 cm pozwoliłoby chociaż na ustawienie wózka, który teraz niestety albo musimy zostawiać na zewnątrz, albo wprowadzać zabłocony do holu :/

 

Tu się zgadzam, my mamy zrównane drzwi do wiatrołapu z drzwiami do pokoiku. Na jednej ścianie mamy zabudowę na kurtki itp oraz siedzisko a to co zostaje wystarcza, chociaż jeszcze więcej to by było lepiej. Ale nie wszystko niestety można znaleźć w projektach gotowych, część uda się zmienić, reszta musi zostać

 

DSC05451.JPG

DSC05450.JPG

DSC05449.JPG

Edytowane przez ida i jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

dobrej jakości alupex-y. To będzie jednak zalane betonem i na to podłogi, więc w razie awarii robi się duży problem.

U nas na poddaszu panele na podłogówce, wszystko działa dobrze, nic się nie dzieje.

Jest gdzieś na forum wątek odnośnie drewna na ogrzewaniu tam sporo przydatnych informacji.

Pozdrawiam - Daniel

 

Daniel a możesz mi powiedzieć czym się różni alupex od pexa? Bo czytam w necie, ale przyznaję że nie bardzo rozumiem jaka jest różnica ;)

Czy rurki firmy Wavin są warte polecenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel a możesz mi powiedzieć czym się różni alupex od pexa? Bo czytam w necie, ale przyznaję że nie bardzo rozumiem jaka jest różnica ;)

Czy rurki firmy Wavin są warte polecenia?

 

Cześć,

alupex ma warstwę aluminium w środku:

 

http://instalacja.pl/alupex/wielowarstwowe_rury_zespolone.php

 

Wavin jak najbardziej, ogólnie to chyba trzeba unikać nieznanych marek "made in china", kiedyś gdzieś w oko wpadł mi

artykuł właśnie o tej warstwie aluminium w "chińczykach" - ale to mógł być marketing rodzimych firm.

 

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

alupex ma warstwę aluminium w środku:

 

http://instalacja.pl/alupex/wielowarstwowe_rury_zespolone.php

 

Wavin jak najbardziej, ogólnie to chyba trzeba unikać nieznanych marek "made in china", kiedyś gdzieś w oko wpadł mi

artykuł właśnie o tej warstwie aluminium w "chińczykach" - ale to mógł być marketing rodzimych firm.

 

Pozdrawiam - Daniel

 

dziękuje za artykuł i pomoc :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że poruszyliście temat ogrzewania.

Tych, którzy mają jakieś ciekawe uwagi i doświadczenia związane z ogrzewaniem podł - bardzo proszę odezwijcie się :) i podpowiedzcie

- o czym należy pamiętać,

- na co zwrócić szczególną uwagę,

- czy to dobry pomysł podłogówka w całym budynku,

- czy łączycie podł. z kaloryferami,

- co z różnymi obiegami i o co dokładniej chodzi z temperaturą wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że poruszyliście temat ogrzewania.

- co z różnymi obiegami i o co dokładniej chodzi z temperaturą wody?

 

cześć,

w naszym przypadku przy pompie ciepła czym mniej trzeba ogrzać wodę tym mniejsze rachunki za ogrzanie domu. Dlatego mówi się o niskotemperaturowym ogrzewaniu przy PC. Zresztą dla komfortu odczuwania temperatury na podłodze nie powinno się jej zbyt mocno przegrzewać.

Drugą sprawą jest akumulacyjne działanie ogrzewania podłogowego, czyli najpierw ogrzewamy wylewkę (6,5-7,5 cm betonu) a ta potem oddaje ciepło do domu. Doskonale się to teraz sprawdza bo PC chodzi tylko w II taryfie prądowej (trochę w nocy i dwie godziny w dzień), resztę czasu stoi a podłogi powoli ogrzewają dom.

Kwestia jak mocno będziecie sobie komplikować układ ogrzewania, czyli czy termostat w każdym pomieszczeniu i sterowanie dla każdej pętli (trochę koszt spory i rozbudowany układ) czy może prościej. My wybraliśmy proste rozwiązanie, podzielone na dwie strefy grzania, osobno parter i osobno poddasze.

Na sterownikach ustawiam osobno temperaturę parteru i poddasza (wymuszona II taryfa) resztę pomieszczeń wyregulowałem ręcznie na rodzielaczach. Trochę to zajmuje czasu, ale raz zrobione i zapomniane, teraz tylko ustwiam temperturę na 22 C (II taryfa) 21 C (I taryfa) i do końca zimy nie myśli się o ogrzewaniu.

Przy podłogówce oddczuwana temperatura wydaje się wyższa niż jest, chyba wynika to z równego rozłożenia temperatury na całej powierzchni pomieszczenia.

A jeszcze jedno przy PC nie potrzeba żadnego zaworu mieszającego, grzejemy wodę do 30C i w podłogę. Przy układzie mieszanym kaloryfer-podłoga potrzebny jest zawór mieszający bo w kaloryfery musi być dużo cieplejsza woda niż w podłogę a to znowu komplikuje układ. Dodatkowo przy PC grzanie wody do kalorywerów jest mało opłacalne i nie wykorzysta się akumulacyjności bo trzeba ciepłą wodę dostarczać cały czas.

Wad podłogówki nie potrafię wymienić, z kurzem nie widzę różnicy w porównaniu do kaloryferów, komfort chodzenia jest OK, podłogi nie są zimne ani zbyt ciepłe w granicach 24-26 C pokazują czujniki zatopione w wylewce.

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojej Pani Architekt nie podobał się pomysł z powiększeniem wiatrołapu, ale się uparliśmy i powiększyliśmy. I mam nadzieję że wózek się tam zmieści w przyszłości .

 

Buczynkaa fajnie wyglądają te płytki, u nas będą podobne i mam nadzieję, że goście będą się nabierać, że to drewno. A jaki kolor fugi macie?

Napisz mi proszę ile kosztowało to okno tarasowe z łukiem, bo firma wyliczyła mi 4800zł!! za to okno, a chciałam dwa. Teraz się zastanawiam nad jednym.

Przepraszam, że dopiero dziś odpowiadam, były kłopoty internetowe.

Okno tarasowe kosztowało 3800 - po rabatach (Veka z mazowieckiej fabryki okien) - dużo, ale nie żałuję.

Kolor fugi - na początku wybrałam jasniejszą, ale po połozeniu na próbe okazała sie za jasna i ostatecznie jest Mapei czekolada (najciemniejszy brąz) - niestety nie wyglada tak jak powinna, chociaz szorowałam kilka razy, płytkarz mówi, że moze to przez ogrzewanie podłogowe, nie wiem, czy to ma sens, ale w łazience jest podobny efekt - na ścianach i podłodze ta sama fuga, ale jest dużo jasniejsza na podłodze.

Gdyby ta czekolada była czekoladą, wygladałoby o wiele ładniej.

 

I jeszcze 2 słowa w sprawie wiatrołapu. U nas jeszcze nie urzadzony, ale architekci wprowadzili pewna zmianę, z której jestem bardzo zadowolona. Nie zdecydowaliśmy sie na przesunięcie ściany maksymalnie w stronę schodów, ale przesunęlismy ja trochę (długośc wiatrołapu 160cm), drzwi beda się otwierać w stronę schodów. Natomiast za namowa architektów przesunęlismy ścianę na prawo od wejścia o 20 cm w stronę pokoiku - dla pokoiku to zmian nieistotna, a w wiatrołapie powstała wnęka głębokości 40 cm, w której spokojnie można postawić szafke na buty i podreczne wieszaki, a po drugiej stronie będzie można całą ściane zabudować szafą. Polecam to rozwiazanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę dni bez inernetu, i tyle na forum do przeczytania!

U nas ogrzewanie podłogowe w całym domu, ogrzewanie kotłem gazowym i kominkiem z płaszczem wodnym. Świetne rozwiazanie, jak już sie dom wygrzał to podłogówka ładnie trzyma temperaturę, przy tej pogodzie wystarczy nam palić w kominku popołudniami i wieczorami, potem podłogówka trzyma, a jak sie po południu przychodzi do domu i jest lekko chłodnawo, to palimy w kominku - zaraz sie rozgrzewa na dole (tam gdzie i tak sie krecimy o tej porze) i do wieczora dogrzewa sie reszta podłogówką. Przy takiej ciepłej zimie piec gazowy załącza sie tylko do podgrzewania wody.

Jedna wazna rzecz przy takiej kombinacji - musi być jakiś grzejnik - u nas w garażu, bo jak sie wszędzie podłogówka nagrzeje, to gorąca woda z kominka nie jest tam już wpuszczana i musi gdzieś popłynąć, żeby sie nie zagotowało w kominku i wtedy płynie do tego grzejnika.

Po babsku to opisałam, mam nadzieje, że w miarę jasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buczynkaa dziękuję za odpowiedź w sprawie okna. Myślę, że zostaniemy przy jednym łukowym, choć dwa wyglądają wspaniale.

My planujemy położyć płytki jednak bezfugowo, ja się tam nie znam, tak mąż postanowił.

 

A my mamy pierwszą wycenę z firmy budowlanej. 35 tys. za stan surowy otwarty, bez dachu. Czekamy na wycenę z drugiej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie wszystkich Oliwksowiczów ,

 

Mam 2 pytania:

 

1. Czy ktoś z Oliwkowiczów ma białe okna z zewnątrz - chciałbym porównać jak komponują się z całą bryłą domu .

2. Pytanie dotyczące dachu , czy dach po podniesieniu ścianki kolankowej o 1,5 pustaka da rade wysunąć na krokwiach dalej , jak oglądałem zdjęcia forumowiczów , dla mnie dachy są za mało wysunięte -- ile maksymalnie można go wysunąć , nie zmieniając konta nachylenia dachu .

 

Proszę o odpowiedź bardzo mi zależy na uzyskanych informacjach.

 

Dodatkowo prowadzę pełny kosztorys od początku budowy i wszystkich zainteresowanych obejrzeniem oliwki do takiego stanu jak na zdjęciach ( zdjęcia w linku ) zapraszam do Gorzowa Wielkopolskiego, chętnie wymienię się doświadczeniem i informacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...