Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Acer - to musze jeszcze policzyc. Z moich obliczen wynika, ze instalacja oparta o ogniwa fotowoltaiczne, ktora pozwolilaby na ogrzewanie wody uzytkowej kosztowalaby max 5k pln...

 

Miloszk - spoko, kalenice mam z dwoch elementow. Wazne, zeby elementy polaczyc "na zakladke", a zakladka nie wypadala na slupku.

 

Cześć,

to może jeszcze warto przeanalizować pompę ciepła powietrze-woda? Myślę, że do grzania CWU można by się zamknąć w koszcie 5-6 tys. zł.

Kwestia czy uda się na to jeszcze dodatkowo uzyskać dofinansowanie.....?

Taka PC powinna teoretycznie mieć trochę szerszy zakres pracy niż solary, przy dodatnich temperaturach zimą nagrzeje wodę.

Jest trochę ofert na Allegro PC do CWU, nawet takie co wykorzystują powietrze z garażu, zbiorniki mają dodatkową wężownicę dla innego źródła ciepła (kominek, piec itp.).

Ja bym pewnie brał pod uwagę rónież coś takiego w rozważaniach nad grzaniem wody :)

 

Co do belki kalenicowej u mnie również w dwóch części była, bardzo ciężka, na montaż zjechała jeszcze druga ekipa z innej budowy, ja proponowałem dźwig ale stwierdzlili że sobie poradzą i jakoś poszło...

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Zastanawiam się nad tym projektem, ktoś napisał że realne koszty budowy tego domku to 300tys zł, jednak ja chciałbym na razie zrezygnować z górki, może kiedyś się nią zajmę, więc chciałbym mieć jeden pokój więcej na dole kosztem salonu, tradycyjnego kominka nie chcę, zamierzam postawić kozę (bardziej mi się podobają), zmniejszenie trzech okien w salonie na jedno podwójne oraz drzwi tarasowych z potrójnych na podwójne czy w tego typu koncepcji dużo cena budowy by się obniżyła, poniżej podaję wygląd mojej modyfikacji:

 

[ATTACH=CONFIG]140760[/ATTACH]

 

 

cześć,

jak możesz podjedź do kogoś obejrzeć domek już wybudowany, gwarantuję Ci, że nie będziesz chciał dzielić salonu na dwa pomieszczenia :).

Ja sobie nie wyobrażam podziału na dwie małe klitki, masz już jeden mały pokoik na dole. Ta przestrzeń na dole jest super, dla nas to jeden z głównych atutów

tego domu.

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdaję sobie sprawę że niektórzy uwielbiają duże salony, ja niestety jestem przeciwnikiem, lepiej się czuję w mniejszym, mógłbym wybrać inny projekt ale ten mi najbardziej odpowiadałby z tą małą przeróbką. Ściankę zrobiłbym z płyty KG i kiedyś jakbym zrobił górkę, ścianę mógłbym zdemontować. Dla mnie salon służy tylko do tego aby usiąść przed dużym telewizorem, obejrzeć ulubiony program i później do sypialni lub gabinetu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chcę rezygnować z górki, tylko zostawić ją na kiedyś, także mimo wszystko ocieplenie dachu od razu, tylko wykończenie zostawić na później. Schodów też nie chcę murowanych tylko drewniane z prześwitem. Jeśli chodzi o wykończenie we własnym zakresie to owszem z kolegą do pomocy popołudniami mam zamiar robić sam, przez to rozumiem szpachlowanie, malowanie, panele, płytki. Nie wiem jaka dokładnie różnica jest w cenie między kozą a kominkiem zabudowanym, ktoś mi kiedyś powiedział że różnica to ok 6 tys - koza wychodzi ok 3 tys, kominek zabudowany ok 9 tys

 

nie mowilem o rezygnacji

schody murowane czy drewniane to prawie wszystko jedno. kominek za 9 tys to lekka przesada.

zaoszczedzisz na gorze - tynki, hydraulika, instalacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad kominek za 9k - gdyby tyle kosztował, wolałbym zrezygnować, dorzucić kasę na kocioł i zrobić pompę ciepła do grzania całego domu (jak ktoś chce robić dom z podłogówką tak czy inaczej, to okazuje się, że pompa ciepła wcale nie jest wiele droższa od zwykłego kotła na ekogroszek, bo odpada chociażby budowa kominu systemowego). Na forum są tacy, co montują wkłady do rekreacyjnego palenia za kilkanaście tysięcy pln, więc nie podejmuję się dyskusji ;)

 

Ad dom za 300k - my tyle mieliśmy budując Oliwkę. Po zakończeniu budowy mieliśmy tynki w całym domu, stan surowy zamknięty z drzwiami na górze + gres w holu. Na dole wszystko co potrzebne, żeby mieszkać (bez zbytków, ale spokojnie mieszkaliśmy tak dwa lata, później wynieśliśmy się na górę).

Salonu nie zmniejszyłbym, ale to oczywiście kwestia gustu. Jeśli nie potrzebujesz góry - spokojnie można znaleźć inne projekty podobne do Oliwki, które mają mniejszy salon, są tańsze w budowie i bardziej funkcjonalne (vide Słoneczko III czy bodajże Moje miejsce - dwa, które rozważaliśmy przed budową Oliwki). Dzisiaj wiem, że dom da się wybudować jeszcze taniej niż my to zrobiliśmy używając chociażby trochę innych materiałów wykończeniowych (my mamy cały dół w Real Stone z Opoczna - wiem, że jest duuużo innych materiałów, równie trwałych i równie estetycznych, a sporo tańszych), albo jeśli ktoś potrafi - oszczędzając krocie na układaniu gresu, płytek przez fachowca i robienie tego samodzielnie. "Oczywista oczywistość" - im więcej zrobisz sam, tym więcej oszczędzisz. My malowaliśmy sami, jak usłyszeliśmy, że nasi fachowcy chcą za to tyle, że opłacałoby mi się wziąć dwutygodniowy urlop w pracy i malować samemu. Z pomocą rodziny pomalowaliśmy cały dół w kilka dni (bodajże jakiś długi weekend), ale udało się to głównie dlatego, że wcześniej były równiutkie tynki.

Ważne też jest szukanie odpowiednich ofert. My zrobiliśmy łazienkę na dole, a później znajomy polecił sklep, gdzie sprzęt dostaliśmy sporo taniej, gdy robiliśmy łazienkę na górze, różnica w ofercie była spora, ale to akurat w tym sklepie, za te sprzęty, inne, były już drożej... BARDZO istotne jest, żeby nie odpuszczać z kalkulacjami i cenami - tu tysiak, tam dwa, a na koniec budowy zbiera Ci się na kominek za free ;) Rozliczasz po budowie VAT i masz znów kilka tysięcy pln zwrotu. Grunt TRZYMAĆ RĘKĘ NA KASIE i nie odpuszczać kontroli! Ja odpuściłem w pewnym momencie na chwilę i sporo kasy nam się rozeszło na prawo i lewo.

Reasumując - Dom za 300k? Jak najbardziej realna sprawa! Czy dół Oliwki zrobiony "do zamieszkania"? Jak najbardziej realna sprawa! Czy koniecznie Oliwka za 300k? Tu bym polemizował, może lepiej coś ciut mniejszego, ale za jednym zamachem? Wszystko kwestia potrzeb, sił i zamiarów. Ważne, żeby dobrze je przekalkulować!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj dobrze ze ja to forum biorę na pół-serio , bo bym zwariował , kominek za 9tysia to lekka przesada?? .

Dom z Solbetu ??? to lekka oszczędność :) Taka mała riposta:) Powodzonka.

 

No nie powiesz mi chyba, ze uwazasz stawianie wkladu za 9 kafli do domu typu Oliwka za rozsadne... Moze obudowa drugie tyle? :)

Coz... kazden robi jak uwaza :p

Chyba, ze sie nie zrozumielismy i ty piszesz o kominku jako calosci, a ja o samym wkladzie... Pisalem o wkladzie, bo jakis czas temu spotkalem sie z watkiem na jakims forum, gdzie macherzy namawiali jegomoscia na wklad za bodajze 12 kafli... no to chyba faktycznie pisali pol-serio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ok, ok... tylko jak czytam poprzednie posty to chyba faktycznie wyniknelo pewne nieporozumienie...

Wklad 9k, a gotowy kominek za 9k to jest zasadnicza roznica. My min dlatego wstrzymalismy sie z kominkiem i dopiero bedziemy go robic... cudow nie ma kominek za darmo sie nie zrobi :)

ale z drugiej strony dom bez kominka to tez dom, a od razu robic nie trzeba (mam tu na mysli liste rzeczy, ktore moga pozwolic na obnizenie kosztow budowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ok... tylko jak czytam poprzednie posty to chyba faktycznie wyniknelo pewne nieporozumienie...

Wklad 9k, a gotowy kominek za 9k to jest zasadnicza roznica. My min dlatego wstrzymalismy sie z kominkiem i dopiero bedziemy go robic... cudow nie ma kominek za darmo sie nie zrobi :)

ale z drugiej strony dom bez kominka to tez dom, a od razu robic nie trzeba (mam tu na mysli liste rzeczy, ktore moga pozwolic na obnizenie kosztow budowy).

 

jasne, zgadzam sie. link dalem jako ciekawostke :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyjaśnij proszę, bo nie rozumiem o co Ci chodzi w kontekście oszczędności podczas budowy

 

Chodzi mi o to , że wytykanie ze coś jest za drogie lub tanie , wcale nie pomaga tylko pogarsza sytuacje , co do kominka nawet za sam wkład za 9 tysia , jestem ze i zawsze będę , jak kogoś stać i ma super pomysł --- czemu nie !!! . Tutaj na forum piszę mało , i wstawiam mało chociaż jestem młodym człwiekiem z głową pełną pomysłów. Często się czyta , ze coś nie tak , a to można zrobić lepiej itp. Tylko chodzi mi o kontekst wypowiedzi .

Edytowane przez acer11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie powiesz mi chyba, ze uwazasz stawianie wkladu za 9 kafli do domu typu Oliwka za rozsadne... Moze obudowa drugie tyle? :)

Coz... kazden robi jak uwaza :p

Chyba, ze sie nie zrozumielismy i ty piszesz o kominku jako calosci, a ja o samym wkladzie... Pisalem o wkladzie, bo jakis czas temu spotkalem sie z watkiem na jakims forum, gdzie macherzy namawiali jegomoscia na wklad za bodajze 12 kafli... no to chyba faktycznie pisali pol-serio...

 

Zdziwił byś się ile osób budujących oliwkę ma wnętrza jak z bajki, i te tradycyjne jak i nowoczesne. Co do kominka jestem nawet za wkładem za 15tysia , wszystko to kwestia budżetu , ja na dużo takich dobroci zużyłem połowę kasy , ale dziś nie żałuję.

Co do kominka , wstawię zdjęcie mojego projektu już w Realu ---- można oceniać:) i się nie zdenerwuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdziwił byś się ile osób budujących oliwkę ma wnętrza jak z bajki, i te tradycyjne jak i nowoczesne. Co do kominka jestem nawet za wkładem za 15tysia , wszystko to kwestia budżetu , ja na dużo takich dobroci zużyłem połowę kasy , ale dziś nie żałuję.

Co do kominka , wstawię zdjęcie mojego projektu już w Realu ---- można oceniać:) i się nie zdenerwuję :)

 

zgadzam sie z acer, wszystko zalezy od kieszeni, a zarazem gustu, ja tez ma wyceny na kominek oscylujace w granicach 10-11 tys i niestety z bolem serca musze odpuscic z do wiosny :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kominki to faktycznie są dosyć drogie. Ja mam nieduży kominek ale mimo wszystko doskonale sprawdza się w chłodniejsze dni - podczas pierwszych przymrozków kiedy jeszcze nie odpalam podstawowego pieca, robi się fajnie, cieplutko i jest naprawdę świetna sprawa posiedzieć sobie z lampką wina przy żywym ogniu.

 

pozdrawiam

http://www.fotosik.pl/u/domeknawoli/album/1157410

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acer, Zbyszek - rozmawialiśmy o "obcinaniu" kosztorysu, więc się wypowiedziałem. Nie na zasadzie "nie znam się to się wypowiem", tylko na zasadzie "zmieściłem się w 300k pln i wybudowaniu Oliwki, to przedstawię swój pogląd". Stąd pogląd, że wolałbym zrobić kominek za 6-9k i przeznaczyć resztę kasy na lepszy kocioł czy pompę ciepła, niż zrobić lipny kociołek i wypasiony kominek. Ludzie czasem oszczędzają nie tu gdzie trzeba ;) (też bym kilka takich rzeczy u siebie bez specjalnego wysiłku znalazł)

W kwestii tego, że każdy buduje na ile go stać - oczywiście - ZERO SPRZECIWU! Macie panowie pełną rację, nie śmiem polemizować. Zwłaszcza jeśli się zgadzam :p

 

Ps. A propos kominka - mam dylemat jak go ustawić. W projekcie jest na ukos. Ja nie chcę na ukos, więc chcę wstawić jednoszybowy z szybą w kierunku salonu. Boję się jednak, że pochłonie mi to znaczą część jadalni - ma ktoś może tak ustawiony kominek i podzieliłby się zdjęciami?

Edytowane przez Mataj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mataj powiem Ci że jeżeli planujesz kominek z jedną szybką i chcesz go ustawić plecami do filara kominowego a co za tym idzie frontem do salonu i jeszcze to będzie wkład o większej mocy + obudowa, wykończenie jakimś np kamieniem to nie ma innej rady - kominek finalnie będzie Ci musiał dosyć sporo wchodzić w salon. Wkład z tyłu musi mieć jeszcze niewielki luz, do tego dochodzi dosyć gruba izolacja term.

Miałem zupełnie podobny dylemat, nie chciałem aby kominek wchodził za bardzo w salon i dlatego wybrałem wkład nieduży, narożny, który udało się usytułować w tym winklu komin - ściana niestety droższy, nawet zastanawiałem się nad jakąś fajną kozą wolnostojącą no ale skończyło się na kominku i jest super.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mataj powiem Ci że jeżeli planujesz kominek z jedną szybką i chcesz go ustawić plecami do filara kominowego a co za tym idzie frontem do salonu i jeszcze to będzie wkład o większej mocy + obudowa, wykończenie jakimś np kamieniem to nie ma innej rady - kominek finalnie będzie Ci musiał dosyć sporo wchodzić w salon. Wkład z tyłu musi mieć jeszcze niewielki luz, do tego dochodzi dosyć gruba izolacja term.

Miałem zupełnie podobny dylemat, nie chciałem aby kominek wchodził za bardzo w salon i dlatego wybrałem wkład nieduży, narożny, który udało się usytułować w tym winklu komin - ściana niestety droższy, nawet zastanawiałem się nad jakąś fajną kozą wolnostojącą no ale skończyło się na kominku i jest super.

 

pozdrawiam

 

Właśnie się nad tym zastanawiałem kilka dni temu.

Widziałem gdzieś zdjęcie z kominkiem do połowy wchodzącym w salon i średni mi się to podoba. Tomek, masz może foty swojego kominka? Dużo kosztował wkład?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mataj powiem Ci że jeżeli planujesz kominek z jedną szybką i chcesz go ustawić plecami do filara kominowego a co za tym idzie frontem do salonu i jeszcze to będzie wkład o większej mocy + obudowa, wykończenie jakimś np kamieniem to nie ma innej rady - kominek finalnie będzie Ci musiał dosyć sporo wchodzić w salon. Wkład z tyłu musi mieć jeszcze niewielki luz, do tego dochodzi dosyć gruba izolacja term.

Miałem zupełnie podobny dylemat, nie chciałem aby kominek wchodził za bardzo w salon i dlatego wybrałem wkład nieduży, narożny, który udało się usytułować w tym winklu komin - ściana niestety droższy, nawet zastanawiałem się nad jakąś fajną kozą wolnostojącą no ale skończyło się na kominku i jest super.

 

pozdrawiam

 

My zastanawiamy się nad postawieniem wkładu prostopadle do komina tak, żeby między wkładem a ścianką, o której piszesz, pojawiła się wnęka na drewno. Trudno, chyba nie ma innego rozwiązania bez stawiania kominka po skosie. Chyba, że takie jak u Ciebie, ale ono odpada ze względu na obecne ustawienie salonu u nas...

 

Miloszk - Zbyszek wrzucił link do galerii w poście wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...