Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Polecam


Wowka

Recommended Posts

Często się zdarza, że w prasie "natykamy" się na ciekawy artykuł, opracowanie czy też komentarz na interesujące nas budujących temat.

Proponuję w tym wątku zamieszczać informację o naszych znaleziskach :smile:

 

Na początek proponuję dzisiejsze wydanie "Gazety Prawnej" (31.01.03) do której dołączony jest CD-Rom z programem do obliczania deklaracji PIT. Teksty wielu aktów prawnych. W wyszukiwarce można znaleźć tekst artykułów prasowych, orzeczenia sądowe i pisma Ministerstwa Finansów.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiesze wydanie "Gazety Prawnej" (5luty) Dodatek omawiający sposób wypełnienia deklaracji PIT-D.

Ponadto z innej, nie budowlanej działki.

Ministerstwo Finansów przyznało się do oczywistego błędu w instrukcji wypełnienia załącznika PIT-O dot. ulgi na zakup przyrządów i pomocy naukowych - cytat ze strony http://www.mf.gov.pl

 

 

Komunikat w sprawie broszury informacyjnej do załącznika PIT/O

 

“Broszura informacyjna do załącznika PIT/O składanego wraz z zeznaniem PIT-28, PIT-36 lub PIT-37 za 2002 rok” zawiera błąd, polegający na mylnym powołaniu daty oraz miejsca publikacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie określenia rodzajów przyrządów i pomocy naukowych, których zakup uprawnia do odliczenia poniesionych wydatków od podatku dochodowego.

Na stronie czwartej tej broszury, zamiast rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 27 grudnia 2001 r. (Dz.U. Nr 155, poz. 1812) mylnie zostało powołane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 grudnia 1996 r. (Dz.U. Nr 156, poz. 784 ze zm.), które straciło moc obowiązującą z dniem 1 stycznia 2002 r. Powołane w broszurze informacyjnej rozporządzenie nie ma zastosowanie do podatników, którzy w 2002 r. na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 2 lit.d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dokonują odliczeń z tytułu poniesienia wydatków na zakup przyrządów i pomocy naukowych, programów komputerowych oraz wydawnictw fachowych bezpośrednio związanych z wykonywanym zawodem i wykonywaną pracą.

Za błąd ten Ministerstwo Finansów przeprasza. Jednocześnie informuje, iż w chwili obecnej – z uwagi na wydrukowanie i przekazanie do urzędów skarbowych całej partii broszur informacyjnych do zeznań podatkowych i ich załączników - nie jest możliwe naprawienie tej omyłki bezpośrednio w treści broszury.

 

Ministerstwo Finansów w dniu 4 lutego 2003 r. wystosowało pismo do wszystkich izb i urzędów skarbowych, z prośbą aby przy wydawaniu formularzy i przyjmowaniu zeznań podatkowych organy podatkowe udzielały stosownej informacji oraz aby informację tę zamieściły w miejscu ogólnie dostępnym.

Ministerstwo Finansów zamieści na stronie internetowej resortu poprawioną treść broszury informacyjnej.

 

p.o. Dyrektora Biura Prasowego Ministerstwa Finansów

Rzecznik Prasowy Ministra Finansów

Jarosław Skowroński

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stała czytelniczka Gazety Prawnej popiera Twoj pomysł, Wowka. :smile:

Jednak płytę z programem pitowym (wg wyjasnien gazety) nie każdy

może otworzyc, gdyz nie wszyscy maja wymagane programy :sad:

 

Ja natomiast polecam program do liczenia PIT-ow z portalu

Gazety Wyborczej. www2.gazeta.pl

nastepnie: Podatki

W ubiegłym roku korzystałam z programu tej firmy i spisał się wspaniale. Dlatego w tym roku równiez juz sobie sciagnełam.

pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program do obliczania PIT za 2003 r. w witrynie EXPANDORA

 

http://www.expander.pl/cgi-bin/expander/frameset.jsp

 

Nie powinno być żadnych problemów z instalacją pod windows (obsługuje nawet 3.11)

 

Korzystam z uprzejmości firmy IPS udostępniającej ten program od kilku lat i jestem z niego b. zadowolony. Program jest bezpłatny z tym, że autor zwraca się o przekazanie dowolnej kwoty na cel społeczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 lutego (czwartek) do "Rzeczpospolitej" będzie dołączana płyta CD "Podatki 2003" a w niej wg zapowiedzi:

- ujednolicone teksty usta

- przepisy wykonawcze

- omentarzew ekspertów

- wzory formularzy

 

Takich poradników w prasie ukazuje się co prawda sporo, ale sądzę, że marka "Rzeczpospolitej" jest gwarantem jakości przekazywanych informacji. Poza tym cena 2zł 50 gr - nie powinna zniechęcać :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dodatek do dzisiejszej (26.02) Rzeczpospolitej dot. postępowania reklamacyjnego przy zakupie towarow i usług. Zawiera min. przepisy prawne, komentarze, adresy organizacji konsumenckich. W kontekście licznych wypowiedzi na forum dotyczących wadliwości zakupionych materiałów budowlanych oraz nierzetelności wykonawców - lektura zalecana.

Pozdrawiam :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza Gazeta Prawna (27.02) zawiera dodatek - broszurę format A-5 159 stron Pułapki podatkowe 2003 w 74 rozdziałach omówiono liczne zmiany w stanie prawnym (podatkowym). Cena gazety wzrosła co prawda do 6.95 zł ale po wstępnej lekturze stwierdzam, że warto ją nabyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Całość tekstu programu Kołodki o nazwie "Program Naprawy Finansów Rzeczpospolitej" do odczytu pliki *.pdf Sporo bo 62 strony tekstu w pliku zasadniczym ale sądzę, że lektura warta tego by poświęcić czas.

 

http://www.mf.gov.pl/dokument.php?dzial=238&id=18307

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 1 month później...
  • 4 weeks później...

Polityka - Artykuł "Łap za pędzel" http://polityka.onet.pl/162,1122142,1,0,2404-2003-23,artykul.html

 

Prognoza wzrostu cen na koniec roku. Ale najciekawsze są informacje o bublach wciskanych nam przez producentów.

Sprawa włoskich rur miedzianych do c.o. jest już znana od kilku lat. Czytałem, że we Włoskiej hucie jest specjalna, wydzielona linia produkcyjna "na Polskę".

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś do ewentualnej lektury dla chętnych na kredyt budowlany

(ze strony http://www.expander.pl )

 

 

Nie ma chętnych na kredyt Pola

 

 

Od miesiąca Bank Zachodni WBK i BPH PBK oferują kredyt Pola. Liczbę pozytywnie rozpatrzonych wniosków można policzyć na palcach jednej ręki. Gwoździem do trumny rządowego kredytu okazały się promocje wprowadzone przez banki komercyjne. Banki te zaoferowały kredyty oprocentowane na poziomie znacznie poniżej 6 proc. podczas, gdy kredyt Pola ma kosztować 6,5 proc. przez cały maksymalnie 25 letni okres spłaty.

 

Wprowadzając roczne czy dwuletnie promocje banki odebrały kredytowi Pola „przewagę startową”. Widząc, że nie mogą jeszcze zaoferować klientom oprocentowania zmiennego na poziomie 6,5 proc. postanowiły wprowadzić czasowe przeceny. W wielu przypadkach zdecydowały się na to banki, które oferowały dotąd dość drogie kredyty w złotych. Tam gdzie złotówki są tanie np. w PKO BP czy Kredyt Banku żadnych promocji nie ma. Banki oferują już oprocentowanie zmienne zbliżone do 6,5 proc.

 

Budżet zwraca bankom oferującym kredyt Pola różnicę pomiędzy stałą stopą (obecnie 6,5 proc.) a aktualną stawką WIBOR 3M powiększoną o 1,5 pkt proc. Obecnie różnica ta wynosi jedynie ok. 0,4 pkt proc. Wystarczą dwa cięcia stóp NBP o 0,25 pkt proc., by kredyt Pola przestał się opłacać. Obecnie można już na rynku zaciągnąć kredyt w złotych z marżą 1,5 pkt proc., a klienci dysponujący wysokim wkładem własnym mogą zejść do nawet do 0,5 punktu.

 

Co więcej, same banki oferujące kredyt Pola zadbały o to, by nie był on konkurencją dla ich własnych produktów. Wykorzystały stosowny zapis ustawy ustalając własne prowizje za wcześniejszą spłatę kredytu. W Banku Zachodnim WBK wynosi ona 3 proc. spłacanej kwoty, a w BPH PBK aż 6 proc. (min. 200 zł).

 

Każdy kto zechce spłacić kredyt Pola przed terminem (np. refinansować go innym kredytem) będzie musiał zwrócić otrzymane dopłaty do oprocentowania. Sankcję tę można, byłoby jeszcze przeboleć. Dopłat nie trzeba bowiem zwracać jeśli zostaną one zrównoważone przez nadwyżki, a te z kolei pojawią się wówczas, gdy stała stopą okaże się wyższa od stawki WIBOR plus 1,5 pkt proc. Tu jednak pojawiają się wspomniane prowizje bankowe oraz sankcja w postaci utraty ulgi odsetkowej, z której może korzystać osoba zaciągająca kredyt.

 

Nikt nie lubi, gdy pozbawia się go możliwości manewru, a tak jest właśnie w przypadku kredytu Pola. Być może czeka nas powrót inflacji i wzrost stóp – wówczas zyskają nieliczni klienci, którzy zdecydują się na kredyt rządowy. Bardziej prawdopodobny jest jednak scenariusz stopniowego dochodzenia do poziomu stóp procentowanych w UE (inflację mamy już europejską). To jeden z warunków wejścia do strefy euro. I dlatego właśnie nie ma chętnych na kredyt Pola.

 

 

Data: 2003-06-16 12:12:57 Maciej Kossowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

Dzisiejsz Gazeta Prawna (8 sierpnia) dodatek - Jak rozpocząć i zakończyć budowę na nowych zasadach.

Dodatek zawiera objasnienia nowych uregulowań, przykłady postępowania, wzory druków oświadczeń wniosków, decyzji, zawiadomień. W następny wtorek ma ukazać się kolejna część.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...