Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogród zimowy


Recommended Posts

Buduję ogród zimowy(na razie na papierze, bo zimno jakoś) i doszedłem do ogrzewania.Elektryczne podłogowe- dość drogawe, ale boję się o bezwładność termiczną, a klimat mamy porąbany- w nocy -15, w dzień +15. Po wschodzie słońca temperatura rośnie błyskawicznie, i po co mi nagrzana podłoga-zmarnowana kasa. Myślałem o elektrycznym konwektorze z termostatem, ale jak dobrać moc? Powierzchnia oszklona ok. 20 m.kw.,(SGG CLIMAPLUS 4S,U=1,1),kubatura ok. 40 mp, temp. ok. 10 st.C, przy super mrozach nawet 5, zawsze można coś awralnie podłączyć.Pogrzebałem trochę w stronkach firm oferujących ogrody zimowe,ceny horendalne, informacje śladowe.No cóż, zarobić nie dam, wychodzi, że można to zrobić (konstr. drewniana klejona) 5 x taniej.Może ktoś ma jakieś doświadczenia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nikt nic... A może promienniki podczerwieni ?

Widzę na tej stronie prawidłowość- dużo pytań bez odpowiedzi, no poza podatkiem kastra.. tfu, katastralnym (zresztą zajedno). A i ta dyskusja byłaby bardziej ożywiona gdyby nie zasada nieużywania słów uważanych za obelżywe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

mam podobny problem, tyle że już w praktyce - w grudniu skończyli mi ogród zimowy o pow 15m2 "doklejony" do domu.W zimowe ale słoneczne dni temperatura błyskawicznie rosnie do nawet 40st.C,po zachodzie słońca spada do ok.10 lub nawet niżej.W czasie styczniowych mrozów wstawilem tam el.grzejnik olejowy 2000W i utrzymywał mi temeperaturę na ok 10-15st.C Martwi mnie to ze wzgędu na rośliny - chyba nie dobre takie wahania :)

Myslałem docelowo o ogrzewaniu za pomocą klimatyzatora z pompą ciepła - wstrzymam się z decyzją do lata aby przekonać się czy będzie konieczne schładzanie ogrodu , czy wystarczy wentylacja nawiewno/wywiewna i okno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby to ciepło dzienne dało się w coś złapać i w nocy powolutku wypuszczać !!!!. No cóż, trzeba wietrzyć, bo takie wahania temperatury są bardzo niekorzystne. Ale z kolei mroźne powietrze nie może bezpośrednio płynąć na rośliny. Chyba samo wietrzenie nie pomoże, konieczne w lato będą cieniówki. A jakie są szyby? Ponoć te SGG CLIMAPLUS, które planuję, mają właśnie ograniczać nagrzewanie. Z nadmiarem ciepła zimą mam o tyle dobrze, że ogród ma przylegać do nieogrzewanego warsztatu w suterenie, po otwarciu okna mogę to ciepło wpuścić do domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadmiar słonca będę ograniczał za pomocą osłon - wysuwana markiza na dachu i żaluzje na bocznych ścianach, całość sterowana automatyką pogodową Somfy.Wg speców z tej firmy takie zacienienie to schłodzenie wnętrza o ok.8st.C , tak więc ciepła pora roku nie wydaje się problemem,natomiast następna zima jak ogród będzie już zagospodarowany i obsadzony roślinnością nadal stanowi problem.

Ze względu na usytuowanie ogrodu nie ma mozliwości podciagnięcia CO,więc odpadly grzejniki kanałowe doradzane przez firmy montujace ogrody zimowe,jak na razie pomysł z ogrzewaniem za pomocą klimatyzatora z pompą ciepła wydaje mi się najekonomiczniejszy.

Z tym akumulowanien ciepła to dobry pomysł tylko czym , może mini oczko wodne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyka opisana jest na stronie producenta SOMFY w moim przypadku zestaw sklada się czujnika słoneczno-wiatrowego Soliris RTS,

sterownika Chronis RTS z naszybowym czujnikiem natężenia światła i pilota czterokanałowego Telis 4 RTS.Całość sterowana radiowo.

7 żaluzji wewnętrznych z napędem elektrycznym jest podzielonych na 3 grupy (3 ściany)z możliwością sterowania z pilota całością lub każdą grupą osobno.Do tego rozwijana markiza dachowa na 4 kanale pilota.W opcji "automatyka" całość reaguje na zadany stopień nasłonecznienia wysunięciem markizy i ustawieniem lameli żaluzji pionowo, silniejszy wiatr powoduje zwiniecie markizy.W opcji "komfort" mozna ustalić stopień wysunięcia markizy i kąt ustawienia lameli tak by osiagnąć np.miły półmrok zamiast zaciemnienia ,jest jeszcze opcja w której żaluzje zamykają się tylko na najbardziej nasłonecznionej ścianie.

Na razie nie miałem możliwości wypróbowania wszystkich opcji automatyki ze względu na pogodę,ale sterowanie pilotem działa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...