Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Hydraulik do usług


Hydraulik

Recommended Posts

niezły powiedz mi jak mogę podłączyć kolektory pionowe do siebie?

Słyszałem coś o zintegrowanych studzienkach.

Zostawiam dwa przepusty fi 160 pod chudziakiem, a kolektory są 3.

I jak je połączyć do siebie.

Pytanie trochę nie z hydrauliki, ale pewnie wiesz jak to się robi.

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

niezły powiedz mi jak mogę podłączyć kolektory pionowe do siebie?

Słyszałem coś o zintegrowanych studzienkach.

Zostawiam dwa przepusty fi 160 pod chudziakiem, a kolektory są 3.

I jak je połączyć do siebie.

Pytanie trochę nie z hydrauliki, ale pewnie wiesz jak to się robi.

Dzieki

 

Nie bardzo wiem o jakie kolektory chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos moze mi w prosty sposob jak hydraulik liczy te punkty? Co to sa te punkty?

 

 

Jak w każdej dziedzinie jest jakaś jednostka miary obmiaru robót czasami są to metry kwadratowe, bieżące , sztuki a w hydraulice od wielu lat za jednostkę obmiaru przyjmuje się tzw. punkt I wbrew pozorom nie jest to do końca oczywiste co on oznacza generalnie mianem punktu określa się jeden odbiornik ciepła lub wody, czyli w skrócie to co masz na projekcie jest punktem ( grzejnik, rozdzielacz, umywalkę, kibelek, pralkę ) bez względu na ilość rur do podłączenia ale są też tacy co za punkt uważają każdą rurę i tak pralka to 2 punkty a umywalka 3 podłogówkę wycenia się od metra kwadratowego podłogi w pomieszczeniu a nie samej podłogówki a kotłownia to wycena indywidualna

Coraz częściej wyceny dokonuje się na zasadzie za całość prac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezły powiedz mi jak mogę podłączyć kolektory pionowe do siebie?

Słyszałem coś o zintegrowanych studzienkach.

Zostawiam dwa przepusty fi 160 pod chudziakiem, a kolektory są 3.

I jak je połączyć do siebie.

Pytanie trochę nie z hydrauliki, ale pewnie wiesz jak to się robi.

Dzieki

Pytanie nie do mnie, ale czasami odwiedzam ten wątek, więc może pomogę.

Jeśli mowa o kolektorach PCi to połącz je przy pomocy rozdzielaczy w studzience zbiorczej.

Studzienkę możesz albo kupić gotową, albo samemu wymurować i dobrze uszczelnić żeby się w niej woda nie zbierała.

Jak masz nitki kolektora fi 32 to przyłącze od rozdzielacza do domu daj fi 40.

Jednym przepustem puść zasilanie, a drugim powrót.

Oddzielisz w ten sposób stronę zimną od ciepłej.

Zresztą cały powrót zaizoluj dla ograniczenia strat ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezły DZIĘKI WIELKIE !!!

Tak zrobię

Moje następne pytanko to czy bufor ma mieć wężownice .

Jakiej pojemności najlepiej buforek dom ma 170m podlogówka wszędzie.

Myśle o solarkach CHEWALEXA plaskich cztery panele bo troche daleko do kotłowni co sądzisz o nich.

Amoże lepiej piec z podajnikiem bez buforka POZDRAWIAM I DZIĘKI JESZCZE RAZ

Edytowane przez Antonio77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie nie do mnie, ale czasami odwiedzam ten wątek, więc może pomogę.

Jeśli mowa o kolektorach PCi to połącz je przy pomocy rozdzielaczy w studzience zbiorczej.

Studzienkę możesz albo kupić gotową, albo samemu wymurować i dobrze uszczelnić żeby się w niej woda nie zbierała.

Jak masz nitki kolektora fi 32 to przyłącze od rozdzielacza do domu daj fi 40.

Jednym przepustem puść zasilanie, a drugim powrót.

Oddzielisz w ten sposób stronę zimną od ciepłej.

Zresztą cały powrót zaizoluj dla ograniczenia strat ciepła.

 

Dzięki za odpowiedź. Jeszcze tylko gdzie mogę znaleźć te gotowe studzienki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz pytać o studnię kolektorową wielosekcyjną

Wygląda to tak

pompy..jpg

Chociaż dla trzech sekcji powinna wystarczyć mniejsza.

http://www.aspol.com.pl/images/stories/Dolne_Zrodla_energeo/elementy_skladowe/sTUDNIE/Studnia_BRADO_1.gif

Poszukaj na stronie Aspolu.

Ich studzienki są już wyposażone w rozdzielacze, więc ten problem będziesz miał od razu rozwiązany.

 

niezły mam nadzieje że nie będziesz miał mi za złe że w Twoim wątku o tym piszę, ale tu padło to pytanie więc może nie gońmy Jurek'a M po innych wątkach forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezły DZIĘKI WIELKIE !!!

Tak zrobię

Moje następne pytanko to czy bufor ma mieć wężownice .

Jakiej pojemności najlepiej buforek dom ma 170m podlogówka wszędzie.

Myśle o solarkach CHEWALEXA plaskich cztery panele bo troche daleko do kotłowni co sądzisz o nich.

Amoże lepiej piec z podajnikiem bez buforka POZDRAWIAM I DZIĘKI JESZCZE RAZ

 

 

Odnośnie wężownicy to zależy do czego ma służyć (bufor może mieć naprawdę wiele zastosowań) ja jestem zwolennikiem wymiennika płytowego

Odnośnie samej pojemności to zasada jest prosta minimum 60L pojemności bufora na 1kW zapotrzebowania ciepła dla domu

Odnośnie wyboru kociołka to wszystko zależy od Ciebie ale ja swego zestawu nigdy bym nie zamienił na kociołek z podajnikiem ale ja mam dostęp do różnego rodzaju opału w różnych cenach Bez problemu mogę kupić każdą ilość drewna w nadleśnictwie jak i też różnego rodzaju odpady tartaczne że o zwykłym węglu nie wspomnę ale to jest właśnie tanie grzanie Uzależnianie się od jednego rodzaju opału uważam za czasami ryzykowne a na pewno nie jest to najtańszy sposób ogrzania domu jak i tez nie jest do końca sposób bezobsługowy Najlepsze efekty daje zwykły kociołek na wszystko typu Moderator lub Zebiec i do tego bufor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi oto czy w takim zestawie zbiornik biwaletny na ciepłą wode gdzie będą podłaczone solary i centralne ogrzewanie i bufor osobno to czy wtedy bufor z wężownicą czy bez.

Bo chce zkupić taki 1000l tylko teraz niewiem jaki .A może opisałbyś jak to powinno wyglądać i co z czym podłonczone ma być .

A może przy chwili czasu jakiś schemacik .POZDRAWIAM!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcecie zaufanego i dobrego hydraulika to polecam Rafała Różyckiego. Tak sobie czytam wasze posty i widze, że cięzko o kogoś zaufanego. Ten facet jest naprawde solidny. Pracuje na terenie Warszawy i okolicach. Jak ktos zainteresowany to dzwoncie na numer +48 601 800 167
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Niestety tematyczna odnoga forum (instalacje w-kan) nie cieszy sie chyba popularnoscia, wiec sprobuje tutaj - sorry za duplikowanie pytania.

Problem wyglada tak:

Bojler 100l Ariston. Gdy nie pracuje to cisnienie utrzymuje sie w okolicy 3 bar, a przy pracy bojlera szybko osiaga okolica 8-9 bar i oczywiscie z zawora bezpieczenstwa (na doplywie zimnej wody) mocno kapie.

Cos nie w porzadku z bojlerem (elektryczny) czy z montazem?

 

Dodaje foty.

W ukladzie jest jeszcze reduktor (duze cisnienie w gminnej sieci)

Pzdr

 

http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0510/bo15b40.jpg

http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0510/bo2df15.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie, ba napewno nie ma naczynia wzbiorczego do CWU woda po ogrzaniu do zadanej temperatury rozszerza sie i cisnienie musi wzrosnąć - fizyka i tyle. Powinno się zastosować naczynie przeponowe, ale pomiędzy zaworem bezpieczeństwa a zasobnikiem.W tym zaworze bezpieczeństwa jest zawór zwrotny na 98%. problem zniknie. Uwaga armatura w większości ma gwarancję do 6 bar no i wężyki ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie, ba napewno nie ma naczynia wzbiorczego do CWU woda po ogrzaniu do zadanej temperatury rozszerza sie i cisnienie musi wzrosnąć - fizyka i tyle. Powinno się zastosować naczynie przeponowe, ale pomiędzy zaworem bezpieczeństwa a zasobnikiem.W tym zaworze bezpieczeństwa jest zawór zwrotny na 98%. problem zniknie. Uwaga armatura w większości ma gwarancję do 6 bar no i wężyki ?

 

Kurcze widzialem pare bojlerow elektrycznych i nie kojarze p[rzy zadnym z nich naczynia dodatkowego...

Wezyki zalozone bo mistrzowie, ktorzy montowali bojler zrobili cieknace sztywne polaczenie cieplej wody - szczesliwie sa juz na czarnej liscie. Czyzby sam montaz tez skopali? Jak bede w domu musze zerknac do instrukcji aristona czy pisza cos o koniecznosci stosowania dodatkowego zbiornika - spodziewalbym sie, ze sam bojler powinien miec odpowiedni "zapas"

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Niestety tematyczna odnoga forum (instalacje w-kan) nie cieszy sie chyba popularnoscia, wiec sprobuje tutaj - sorry za duplikowanie pytania.

Problem wyglada tak:

Bojler 100l Ariston. Gdy nie pracuje to cisnienie utrzymuje sie w okolicy 3 bar, a przy pracy bojlera szybko osiaga okolica 8-9 bar i oczywiscie z zawora bezpieczenstwa (na doplywie zimnej wody) mocno kapie.

Cos nie w porzadku z bojlerem (elektryczny) czy z montazem?

 

Dodaje foty.

W ukladzie jest jeszcze reduktor (duze cisnienie w gminnej sieci)

Pzdr

 

http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0510/bo15b40.jpg

http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0510/bo2df15.jpg

 

 

Generalnie z zaworu bezpieczeństwa kapie bo ciśnienie w zbiorniku jest zbyt duże maja rada to montaż naczynka przeponowego w tym przypadku możesz zrobić to na ciepłej wodzie Bojler z wężownica czy elektryczny jakie to znaczenie ważna jest pojemność samego zbiornika i różnica temperatur a sam wężyk może to nie błąd ale fachowe rozwiązanie też nie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie z zaworu bezpieczeństwa kapie bo ciśnienie w zbiorniku jest zbyt duże maja rada to montaż naczynka przeponowego w tym przypadku możesz zrobić to na ciepłej wodzie Bojler z wężownica czy elektryczny jakie to znaczenie ważna jest pojemność samego zbiornika i różnica temperatur a sam wężyk może to nie błąd ale fachowe rozwiązanie też nie jest

 

Dzieki.

Nie znalazlem w instrukcji wskazan do montazu naczynia, dlatego myslalem, ze sam zbiornik ma wystarczajaca rezerwe objetosci na wode, ktora sie podgrzewa.

Ten bojler ma 100l - jak duze naczynie proponujesz do tego ukladu?

I czy zastosownaie naczynia na cieplej wodzie nie spowoduje wychladzania tej wody? (czyli po odkreceniu cieplej wody bede czekal nie tylko na splyniecie zimnej wody z rurek, ale tez naczynia...

 

A tak na marginesie - czy zawor zwrotny zaworu bezpieczenstwa nie powinien blokowac cofania wody (manometr jest nizej przy reduktorze)? Moze ten zawor trzeba wymienic w 1 kolejnosci, a naczynie przeponowe to akcja nr 2?

Pozdrawiam

Edytowane przez qqlio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przeniesiono u mnie naczynie wyrównawcze instalacji grzewczej z łazienki na nieogrzewany strych. Niepokoi mnie fakt, iż po napaleniu w piecu naczynie staje się gorące, co nie występowało dotychczas (gdy było w łazience). Czy jest to zjawisko normalne, czy też naczynie powinno jednak pozostać zimne (na strychu)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Może tutaj wyjaśnię swoje wątpliwośći

Mam zamiar zabrać się za instalację u siebie w budynku jak na razie skończyłem elektrykę (poza okablowaniem "hydraulicznym") i chciałbym robic tynki ale właśnie brakuje mi kabli "hydraulicznych" nie wiem co gdzie położyć.

Co do systemu grzewczego to planowałem takie coś:

piec gazowy z zamkniętą komorą spalania chyba jednofunkcyjny

kominek z płaszczem wodnym jako zapasowe źródło ciepła

bufor jakis koło 300 l być może w przyszłości solary

w pokojach 4 szt - grzejniki

w kuchni, przedsionku, łazience górnej i łazience dolnej gdzie będzie piec - podłogówka

jak na razie poprowadziłem kable do miejsca gdzie będzie sterownik od kominka - od pomp w lazience i od płaszcza wodnego + zasilanie wentylatora kominka tak wiec cały kominek mam okablowane zgodnie z zaleceniem producenta

Natomiast nie wiem jakie kable położyć do sterownika pokojowego, czy robić czujki w każdym pokoju? Czy robić osobne czujki do podłogowki? Jeżeli ktoś miałby czas i chęci to proszę o opis jak powinna wyglądać taka instalacja.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...