Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Hydraulik do usług


Hydraulik

Recommended Posts

Witam

Mam pytanko odnosnie systemu ogrzewania ktory wkrótce wykona mój hydraulik. Mój hydraulik chce zastosowac rury FH/PE-RT i HT/PE-RT firmy HERZ oraz kształtki Viessmann Vipex (kolana, trójniki). Czytałem ze rury HERZ sa bardzo dobre wiec zgadzam sie z tym wyborem. Natomiast watpliwosci mam co do kształtek Viessmann. Sa bardzo drogie. W zwiazku z tym mam pytanie do specjalistów, czy moge zastosowac kształtki firmy KAN, które są znacznie tańsze? Czy jest to rownież dobre ale tansze rozwiazanie?

Za fachowe doradztwo z góry dziekuje

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytnaie trochę z innej beczki:

zbudowałem system nawodnienia trawnika. Założenie jest takie, że ma działać na zasilaniu z sieci gminnej.

Wydajność: 2,5m3/h

Ciśnienie statyczne: 2,5bar max

rura doprowadzająca 1"

rury instalacji nawodneinia 1"

 

Teoretycznie jest OK, ale ciśnienie w trakcie doby i dni tygodnia się mocno waha - spada nawet poniżej 1bar...

System nie jest jeszcze skończony, ale na dniach będę podłączał i chciałbym się zabezpieczyć na wypadek gdyby faktycznie zabrakło ciśnienia.

 

Jakie rozwiązanie zastosować, żeby przy tym samym wydatku i tej samej średnicy rur uzyskać stabilne ciśnienie w przedziale 3,5-4bar?

 

p.s.

to samo pytnaie puszczam w dwóch wątkach bo widzę, że różni ludzie tam zaglądają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że w takiej sytuacji najskuteczniejszą metodą będzie zastosowanie zbiornika buforowego i pompy. Zbiornik powinien mieć pojemność wystarczającą na cały cykl podlewania i czujnik poziomu wody.

Nie jestem specjalistą ale takie rozwiązanie wydaje się oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opcja zbiornika buforowego to jedna z tych, które rozważam. Nie wiem tylko jak rozwiązać dolewanie wody do niego.

Nie chciałbym tego robić ręcznie, a nie mam za bardzo wizji, jak to zrobić za pomocą jakiegoś elektrozaworu z czujnikiem poziomu wody...

Z drugiej strony zbiornik na jakieś 4-5m3 to trochę sporo...

Do podlania mam obszar wielkości ok 1000-1100m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elektrozawór sprzężony z czujnikiem poziomu powinien być w miarę prosty do zrobienia - widziałem takie instalacje w innych zastosowaniach. Z drugiej strony jak ma to być tak duży zbiornik to może lepiej własną studnię zrobić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Zbiornik powinien mieć pojemność wystarczającą na cały cykl podlewania

 

Tak duży zbiornik Ty zaproponowałeś;-)

Ja wolałbym jak najmniejszy, bo łatwo go gdzieś schować.

 

A z drugiej strony jest szansa na kanalizę pod koniec roku, więc zostanie mi zbiornik po szambie ...10m3 :-D I podejrzewam, że to on będzie pełnił funkcję zbiornika buforowego.

Wtedy faktycznie musiałbym pokombinować z pływakiem i elektrozaworem, żeby zapewnić sprawne dopełnianie. A do tego zapodam deszczówkę i będzie całkiem extra!

 

Dzięki qbek17 za pomoc.

 

Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły, to będę wdzięczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i uruchomiłem instalację. Na razie w trybie ręcznym, 3 sekcje po 3 zraszacze każda.

i.....DZIAŁA!!!!

Działa nawet w ciągu dnia. Dla próby, wieczorem, załączyłem jednocześnie wszystkie 3 sekcje (9 zraszaczy) i .......też działa. Z tym, że tu już ciśnienie jest troche za niskie bo leje krótszym strumieniem, a w połowie zasięgu każdego zraszacza jest niedolany obszar. Jeżeli puszczam każdą sekcję z osobna to jest lepiej ale nie idealnie.

A Rain Bird tak właśnie zachwala swoje sikawki, w porównaniu do innych.

Czy jest jakiś sposób na poprawę przebiegu strugi wody, tak aby cały obszar, w zasięgu zraszacza, był równomiernie podlany? Można to jakoś regulować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie tu nie było ale i po zmianie to Forum jakieś jest inne czegoś mi brakuje

ale wracając do tematu

zasada jest taka ze naczynie powinno wynosić około 10 % pojemności zbiornika tak wiec 10-12L

o spadek temperatury ciepłej wody się nie martw, zawór zwrotny powinien być zawsze sprawny ale wygląda na to że kiedyś był ale to normalne zespolony zawór zwrotny z bezpieczeństwa są słabej jakości i jeśli działają na niego duże siły szybko ulega uszkodzeniu

 

 

 

Dzieki.

Nie znalazlem w instrukcji wskazan do montazu naczynia, dlatego myslalem, ze sam zbiornik ma wystarczajaca rezerwe objetosci na wode, ktora sie podgrzewa.

Ten bojler ma 100l - jak duze naczynie proponujesz do tego ukladu?

I czy zastosownaie naczynia na cieplej wodzie nie spowoduje wychladzania tej wody? (czyli po odkreceniu cieplej wody bede czekal nie tylko na splyniecie zimnej wody z rurek, ale tez naczynia...

 

A tak na marginesie - czy zawor zwrotny zaworu bezpieczenstwa nie powinien blokowac cofania wody (manometr jest nizej przy reduktorze)? Moze ten zawor trzeba wymienic w 1 kolejnosci, a naczynie przeponowe to akcja nr 2?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie tu nie było ale i po zmianie to Forum jakieś jest inne czegoś mi brakuje

ale wracając do tematu

zasada jest taka ze naczynie powinno wynosić około 10 % pojemności zbiornika tak wiec 10-12L

o spadek temperatury ciepłej wody się nie martw, zawór zwrotny powinien być zawsze sprawny ale wygląda na to że kiedyś był ale to normalne zespolony zawór zwrotny z bezpieczeństwa są słabej jakości i jeśli działają na niego duże siły szybko ulega uszkodzeniu

 

Podziekowal.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy ale prawidłowo to takie naczynko powinno być ciepłe by nie zamarzło zima ale gorące jak grzejnik to nie koniecznie no i dobrze ocieplone prawdopodobnie fachowiec celowo zrobił obieg przez naczynko w celu zabezpieczenia przed zamarznięciem taki zabieg to nie wada

 

Ostatnio przeniesiono u mnie naczynie wyrównawcze instalacji grzewczej z łazienki na nieogrzewany strych. Niepokoi mnie fakt, iż po napaleniu w piecu naczynie staje się gorące, co nie występowało dotychczas (gdy było w łazience). Czy jest to zjawisko normalne, czy też naczynie powinno jednak pozostać zimne (na strychu)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

witam,

nie wiem czy to właściwe miejsce jeśli tak to proszę o litość ale w nawale pracy zaniedbałem tą sprawę

potrzebuje kogoś do montażu pieca gazowego Junkers, i zestawu kolektorów galmet-a (dwa płaskie)

mam chyba wszystko tylko pospinać z rurami od rozdzielczy podłogówki (tylko podłogówka w domu)

ile to może kosztować i czy możecie kogoś polecić z okolic warszawy - radzymina-wołomina

myślałem może żeby do jakiegoś instalatora Junkersa uderzyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

witam,

 

mam dylemat jak zrobic sterowanie piecem kondensacyjnym z podlogowka na dole i na poddaszu uzytkowym. W salonie i holu na gorze oraz pokojach na gorze planuje panele laminowane na ogrzewanie podlogowe (7mm, pod nie arbiton 1.5mm z dziurkami) w hollu lazienkach, wiatrolapie, kiuchni plytki. Hydraulik z ktorym rozmawialem powiedzial ze on proponuje pod plytki rurki co 15cm, przy oknach zageszczone, pod panele co 10cm. Sterowanie pogodowe bez termostatow w kazdym pokoju. Obiegi max 80m ale dla mniejszego pomieszczenia obieg wyjdzie krotszy wiec rozne obiegi roznie sie beda nagrzewac i wolalbym uniknac sytuacji gdy czesc pokoi bedzie niedogrzana.

On odradza termostaty, powiedzial ze bede mogl sobie regulowac temperature za pomoca czegos w kotlowni, jakies przeyplywomierze czy cos takiego przezroczystego, ze bede mogl zmniejszyc ilosc wody goracej idacej na konkretny obieg.

 

jakies propozycje, sugestie jak prawidlowo wykonac ogrzewac i sterowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam

 

mam pytanie dotyczące hydroforu współpracującego z instalacją sieci miejskiej.

Wodociągi określiły ciśnienie na przyłączu na 248 m.n.pm. Wg projektu ja potrzebuje co najmniej 261 m.n.pm. Rozwiązaniem jest zastosowanie zestawu hydroforowego. Dodatkowo planujemy zamontować w jednej z łazienek deszczownicę która wymaga dość wysokiego ciśnienia.

Czy jest niezłemu wiadomo jakiej wielkości (pojemności) hydrofor powinien być zamontowany? Musze zawczasu zarezerwować miejsce w pomieszczeniu gospodarczym, a nie chciałbym, by hydrofor włączał się często...

 

Pzdr

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z beczki "ogrzewanie":

dom parterowy, 12 obwodów podłogówki, plus 2 drabinki łazienkowe podłączone do 14 obwodowego rozdzielacza, od niego podprowadzone pod piec rurami 32. Piec narazie turbotec vaillanta, do tego zasobnik 150l oraz sterownik pogodowy calormatic 430. Jak podłączyć rozdzielacz z piecem, bezpośrednio, czy poprzez zawór mieszający, czy jeszcze jakoś inaczej? Czy pogodówka przy podłogówce się sprawdzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z beczki "ogrzewanie":

dom parterowy, 12 obwodów podłogówki, plus 2 drabinki łazienkowe podłączone do 14 obwodowego rozdzielacza, od niego podprowadzone pod piec rurami 32. Piec narazie turbotec vaillanta, do tego zasobnik 150l oraz sterownik pogodowy calormatic 430. Jak podłączyć rozdzielacz z piecem, bezpośrednio, czy poprzez zawór mieszający, czy jeszcze jakoś inaczej? Czy pogodówka przy podłogówce się sprawdzi?

 

Nie rozumiem dlaczego projektowany kociołek na razie takie rozwiązanie jest albo na stała lub tez kosztowne Instalację centralnego ogrzewania ( rozdzielacz do podłogówki ) połączył bym z kotłem poprzez zawór 3 drogowy Odnośnie automatyki pogodowej niż dzień dzisiejszy to standard a i cen już niewielka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

mam pytanie dotyczące hydroforu współpracującego z instalacją sieci miejskiej.

Wodociągi określiły ciśnienie na przyłączu na 248 m.n.pm. Wg projektu ja potrzebuje co najmniej 261 m.n.pm. Rozwiązaniem jest zastosowanie zestawu hydroforowego. Dodatkowo planujemy zamontować w jednej z łazienek deszczownicę która wymaga dość wysokiego ciśnienia.

Czy jest niezłemu wiadomo jakiej wielkości (pojemności) hydrofor powinien być zamontowany? Musze zawczasu zarezerwować miejsce w pomieszczeniu gospodarczym, a nie chciałbym, by hydrofor włączał się często...

 

Pzdr

Marcin

 

Co znaczy zbyt często bez względu na wielkość naczynia pompa będzie włączać się i tak często proponuje naczynie o pojemności około 300 takie będzie optymalne bo oprócz częstotliwości załączania pompy chodzi tez o to by w bardzo dużym zbiorniku woda ( do celów użytkowych )nam się za bardzo nie starzała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

mam dylemat jak zrobic sterowanie piecem kondensacyjnym z podlogowka na dole i na poddaszu uzytkowym. W salonie i holu na gorze oraz pokojach na gorze planuje panele laminowane na ogrzewanie podlogowe (7mm, pod nie arbiton 1.5mm z dziurkami) w hollu lazienkach, wiatrolapie, kiuchni plytki. Hydraulik z ktorym rozmawialem powiedzial ze on proponuje pod plytki rurki co 15cm, przy oknach zageszczone, pod panele co 10cm. Sterowanie pogodowe bez termostatow w kazdym pokoju. Obiegi max 80m ale dla mniejszego pomieszczenia obieg wyjdzie krotszy wiec rozne obiegi roznie sie beda nagrzewac i wolalbym uniknac sytuacji gdy czesc pokoi bedzie niedogrzana.

On odradza termostaty, powiedzial ze bede mogl sobie regulowac temperature za pomoca czegos w kotlowni, jakies przeyplywomierze czy cos takiego przezroczystego, ze bede mogl zmniejszyc ilosc wody goracej idacej na konkretny obieg.

 

jakies propozycje, sugestie jak prawidlowo wykonac ogrzewac i sterowac?

 

Ja bym zaczął od zrobienia dobrego projektu instalacji grzewczej a zwłaszcza rozstawu rur do podłogówki koszt niewielki a wygoda i komfort na lata Odnośnie regulacji praktyka pokazuje że przepływomierzami na rozdzielaczu prawie nikt nie kręci jak już to czujnik w pomieszczeniu połączony z głowica na rozdzielaczu od podłogówki zdaje egzamin ale to tylko tez żeby w pomieszczeniu wyłączyć obieg gdy jest przegrzew ale nie do podnoszenia temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego projektowany kociołek na razie takie rozwiązanie jest albo na stała lub tez kosztowne Instalację centralnego ogrzewania ( rozdzielacz do podłogówki ) połączył bym z kotłem poprzez zawór 3 drogowy Odnośnie automatyki pogodowej niż dzień dzisiejszy to standard a i cen już niewielka

 

zakupiłem okazyjnie używanego turboteca, stąd "narazie", bo kiedyś na pewno wymienię go na kondensat, mam już zasobnik 150l i calormatica 430

czyli mogę podłączyć bezpośrednio rozdzielacz pod wyjścia z kotła i nim odpowiednio sterować, czy lepiej poprzez zawór 3 drogowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Niezły

Mam zagwostkę z automatyką kotła na pellet, mianowicie nie bardzo wiem jak podpiąć pompę od ogrzewania podłogowego tak, aby załączała się automatycznie. Instalacje mam zrobioną przez wymiennik płytowy, na którego wejściu jest pompa sprzężona z pompą na grzejniki, następna pompa ładuje CWU, a jeszcze mam pompę na mieszaczu do podłogówki, którą włączam ręcznie poprzez włożenie wtyczki do gniazdka. Chodzi mi o to, że sterownik kotła (granpal) nie przewiduje podłączenia drugiego obiegu CO. Jest też możliwość sterowania pogodowego poprzez mieszacz z siłownikiem, który u mnie nie jest zainstalowany oraz wejście na panel sterowania pokojowego, który dopiero założę. W tej chwili kocioł pracuje w trybie ręcznym, a jak wspomniałem wcześniej podłogówkę włączam też ręcznie. Czy jest jakiś patent żeby podłogówka załączała się automatycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...