Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Hydraulik do usług


Hydraulik

Recommended Posts

Niezły, biorę się właśnie za C.O., hydraulikę i kanalizę z domu, mam w związku z tym kilka pytań do Ciebie:

Jakimi rurami rozprowadzać ciepłą i zimną wodę (jakie jest według Ciebie najlepsze rozwiązanie dzisiaj).

Czy możliwe jest połączenie 2 pieców: retortowego i gazowego gdzie retortowy jest głównym i tylko jak spada temperatura na jego wylocie (bo np wygasa w nocy) włączałby się gazowy?

Chcę aby piec retortowy działał na pogodówce, ale czy jest możliwe żeby gazowy po tym jak się włączy działał również na tym samym sterowaniu?

Jakie rury najlepiej zastosować do podłogówki, jakie do rozprowadzenia do kaloryferów, a jakich na pewno unikać?

Jakiej wielkości powinien być zasobnik dla dwóćh łazienek i jednej kuchni? Jakiej firmy wybrać?

 

Dzięki z góry za odpowiedzi, jestem jeszcze kompletnym laikiem w tej kwestii i pomożesz mi się przynajmniej "jakoś" odnaleźć i ułatwisz decyzje..

 

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziękuję za odpowiedź. Nadal mam jednak wątpliwości. Czy dom 230 m2, to za mało dla kondensata? Rozumiem, że w dobrze ocieplonym domu i w strefie łagodniejszego szczecińskiego klimatu czas zwrotu nakładów na piec bardzo się wydłuża. Jednak różnica między piecem kondensacyjnym a zaproponowanym mi żeliwnym z otwartą komorą spalania nie była atrakcyjna. Dodam jeszcze, że w domu będzie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, co też pwnie wpływa na ocenę. Na moją sugestię, że może kocioł z zamkniętą komorą spalania, pan od Viessmana tylko się skrzywił i tego już kompletnie nie rozumiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tak rozwiązane zasilanie podłogówki:

http://nurniegodom.republika.pl/images/097.jpg

Pompa jest po prostu włączona do gniazdka.

Mój kocioł niema steroania pompą do podłogówki (Immergas Zeus Victrix)

Jak rozwiązać jej sterownie, żeby wyłaczała się na sezon letni, ale żeby czasami się włączyła celem niezastania się?

 

Tak sobie myśle, że może dobrym rozwiązniem byłby czujnik temperatury zewnętrzenej (ustawiony na ten sam próg co pogodówka załączająca kocioł) włączający zasilanie na pompę, ale co mogłaby się wtedy zastać.

Może ktoś już produkuje takie urządzenia?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Echo

Czy problem dotyczy ( spadek ciśnienia) tylko wody ciepłej czy też może i zimnej

 

Takie zjawisko ma miejsce gdy w rurze jest zdławiony przepływ Jeśli nie korzystasz z wody to w całej instalacji jest jednakowe ciśnienie ale gdy odkręcisz kurek to wodą wypływa z dużym ciśnieniem i po chwili płynie cieniutką nitką mimo że niczego nie zakręcaliśmy Powodem takiego zjawiska jest miejscowe zdławienie przepływu może to być zawór prawie zakręcony np. na wejściu zimnej wody do zasobnika zabity filtr przy wodomierzu lub co gorsze w przypadku instalacji z PP zaślepiona średnica wewnętrzna rury w wyniku nieumiejętnego zgrzewania ale dotyczy tylko małych średnic 16 mm

Pierwsza dwa przypadki występują po jakimś czasie trzeci od samego początku

"Problem" jest na ciepłej wodzie. A może wpływ mają podwójne rurki z ciepłą wodą (cyrkulacja), która na razie pracuje (albo i nie pracuje...) bez pompy...grawitacyjnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PPP.J

 

Do tego czasu pewnie dowiedziałeś się co to jest szacht :oops:

Chodzi tu o szacht kominowy Może od początku Dom pieca z zamkniętą komorą spalania potrzebne są dwie rury Jedną piec wyrzuca spaliny na zewnątrz a drugą pobiera powietrze do spalania Można to rozdzielić lub poprowadzić w rurze koncentrycznej Można jeszcze inaczej (taniej) od pieca do komina w rurze koncentrycznej a w kominie tylko rura spalinowa a powietrze do spalania jest zasysane przestrzenia między rurą spalinową a ściankami komina ( szachem) Schemat jest dość dokładnie rozrysowany na stronach Vaillanta w cenniku niestety jest on w akrobacie i nie mogę wkleić zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boowa

 

Ja do ciepłej wody daje rury zgrzewane PP firmy Bor lub Ekoplastik od niedawna Wagin

Dwa różne kotły można podłączyć do tej samej instalacji ale jeśli chodzi o automatykę która współdziałała by z dwoma kotłami może być problem ale to nie ja jestem ekspertem dziedzinie automatyki Myślę że jeśli gazowy ma być dodatkowym to dokupić do niego zwykły programator

Co do rur Adamos napisał by że miedź i miał by racje ale gro instalacji wykonuje się z rur wielowarstwowych takich firm jak Herz, Kasin, Ponor Tc, Rehau nic z supermarketu

Od pieca do rozdzielaczy radzę miedziane do podłogówki te same wielowarstwowe

Zasobnik 150L powinien wystarczyć a firma Bardzo dobre robi Bawar okrągłe i kantowe :lol: stojące i wiszące z grzałka lub bez, jeszcze jest Galmet Elektrometr Ważne by izolacja była pianka a nie styropian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaro 150

 

Prawidłowo wykonana instalacja w kotłowni z dwoma strefami (grzejniki i podłogówka) powinna wyglądać tak

Kociołek wiszący ( na przykład) z wbudowaną pompka potem sprzęgło hydrauliczne ( bardzo ważne ) Taka rura o dużej średnicy łącząca powrót kotła z zasilaniem za sprzęgłem dwa wyjścia jedno n grzejniki i drugie na podłogówkę każde musi posiadać własną pompkę Obieg podłogówki z zaworem mieszającym termostatycznym lub z napędem elektrycznym w tym drugim przypadku należy przewidzieć i kupić kociołek z odpowiednia automatyką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły, pytałem już o to na forum, ale problem nadal występuje.

Otóż zmodernizowaliśmy instalację c.o. - aluminiowe grzejniki. Niestety, cały czas, gdy pracuje kocioł (jest w nim też pompa), słyszymy szum przepływającej wody. Instalator twierdzi, że "wygazowują się" (????)aluminiowe grzejniki i może to potrwać parę miesięcy. Szum jest jednak dość dokuczliwy - jakby ktoś w kuchni obok napiszczał wody do garnka. Jak skręcę głowice na "trójkę" jest lepiej, ale szumi nadal. Najgorzej, jak odkręcam "na maxa".

 

Czy winna jest temu pompa w kotle? Może jakaś wada instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowo grzanej instalacji mogą występować szumy powietrza ale po odpowietrzaniu powinien maleć

Jeśli masz grzejniki aluminiowe a instalacja z miedzi też a na pewno jakieś jej elementy to może zachodzić jakaś dziwna reakcja chemiczna w układzie co której efektem jest powstający wodór (łatwo to sprawdzić) i to on szumi w rurach Innym powodem może być zbyt wydajna pompka (zmniejsz jej bieg) Jeśli w grzejnikach masz gaz palny (wodór) to dodaj do wody w układzie odpowiedniej chemii ( inhibitor)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak oceniam VSC eco Compact

Solidny pod każdym względem kocioł kondensacyjny (eco Tec) w zwartej obudowie z zasobnikiem warstwowym, bardzo ładny wygląd Automatyka pogodowa z którą jest w stanie poradzić sobie każdy użytkownik

 

Cacko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój deklarowany teren działania to obszar między Lublinem Warszawą i Białymstokiem

Ale w praktyce od jakiegoś czasu jest to znacznie mniejszy obszar pomiędzy Mińskiem Mazowieckim, Grodziskiem Mazowieckim i Serockiem lub jak kto woli obszar pomiędzy Warszawą , Warszawą i Warszawą :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój deklarowany teren działania to obszar między Lublinem Warszawą i Białymstokiem

Ale w praktyce od jakiegoś czasu jest to znacznie mniejszy obszar pomiędzy Mińskiem Mazowieckim, Grodziskiem Mazowieckim i Serockiem lub jak kto woli obszar pomiędzy Warszawą , Warszawą i Warszawą :lol:

 

Oj to chyba troszkę za daleko. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęgło hydrauliczne do istniejącego układu można zamontować zawsze ale czasami mogą wystąpić jakieś trudności ( przeróbka instalacji a nawet kucie) co w sposób znaczny może podnieść cenę takiej przeróbki

A tak konkretnie tego nie można przeliczyć na punkty lepiej użyć pojęcia kalkulacja własna Należy zobaczyć i wycenić

Sprzęgło to tylko kawałek rury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...