Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Hydraulik do usług


Hydraulik

Recommended Posts

FADER

 

Przy doborze kotła na opał stały należy brać pod uwagę kilka czynników ( jak przy każdej kotłowni) Największe problemy są z mniejszymi kotłami poniżej 20kW oprócz mocy rzeczą równie ważną jest fizyczna wielkość komory załadunkowej jak i wielkość zasypu

Zmierz metrówką wielkość komory załadunkowej

Oczywiście że można podłączyć do dwóch kanałów ale i na jednym też powinien działać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

MarcinBialezyn

 

Prawda jest taka że każdy element instalacji nawet proste rury i otwarte zawory kulowe stanowią opór dla pompy obiegowej ale jak wielki to należało by sprawdzić w tabelach

A tak na poważnie to daj spokój jak działa to śpij spokojnie a jeśli nie to przyczyna jest gdzie indziej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rybeńka

 

 

 

 

Coś chyba poprzekręcam, ale sens nakreślę, to może i poradzisz.

Chyba majster od hydrauliki robi mego męża w konia. Mąż chodzi jakiś taki podenerwowany. Powiedział ten majster, że jak się da dwie pompy, to będzie cieplej w domu. Jedna na zasilaniu, a druga na powrocie pieca. Podczas mrozu można włączyć tę na powrocie, to wyciągnie więcej ciepła z pieca.

Kłócili się wczoraj przez telefon. Może to i ma sens. Bo więcej ciepła z tego pieca wyciągną dwie pompy. No bo jedna ciągnie wodę gorącą, druga trochę już ochłodzoną, ale zawsze to coś. Powiedział, że na grzejnikach będzie wtedy większe ciśnienie i dlatego będzie w domu cieplej.

 

:lol: :o :lol: :o

 

 

Dwie pompki do normalnej instalacji to o jedną za dużo chyba że są powody do zwiększenia mocy pompy ale w takim przypadku lepiej zastosować np. sprzęgło hydrauliczne ale z drugiej strony sam potrafię w kotłowni zamontować ( słownie ) osiem pomp obiegowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Niezły!

Mam zawory na powrocie zaraz w łazience. Zastanawiam mnie jednak czy gdyby doszło jednak do zagotowania wody w układzie to przez podłogówkę i tak przejdzie gorąca woda i dopiero na wylocie zadziała termostat, to czy wówczas może dojść do jej uszkodzenia oraz czy w układzie otwartym jeżeli podłogówka jest podpięta razem z grzejnikami to jedna pompa da sobie z tym radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Nezły,

 

Na wstępie wielkie dzięki za odpowiedź. Przeraziłeś mnie trochę tą elitą :)

Powiedz prosze na co powinienem zwrócić uwagę podczas rozmów z podykonawcą.

No i jakim układzie powinny pracować połączone systemy ogrzewania kominka z płaszczem wodnym + piec na gaz???

 

Szkoda że nie działasz w Poznaniu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GREGO_K

 

 

Takie niebezpieczeństwo zawsze istnieje ale możesz spać spokojnie rurom nic sienie stanie Elementem który jest najbardziej narażony na działanie pary pod ciśnieniem są złączki ( nawet te stalowe łączone na pakuły) ale w nowoczesnej instalacji złączki są na wierzchu

Jeśli podłogówki jest tak dużo że będzie ona współpracować z centralnym zaworem mieszającym to zaczynają się schody Taki układ powinien mieć własną pompkę

 

Podaję przepis na jeden ze sposobów na wykonanie instalacji w kotłowni dla obiegu grzejników i podłogówki

Kocioł na opał stały

Pompka do kotła

Sprzęgło hydrauliczne

Pompka do grzejników

Pompka do podłogówki

Zawór 3-drogowy do podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seluch

 

Instalacja centralnego ogrzewania i kociołek gazowy w systemie zamkniętym a kominek zawsze w otwartym Połączyć to można na kilka sposobów

Pierwszy bardziej popularny za pomocą wymiennika ciepła np. płytowego

Drugi kupić kominek Makrotermu

 

Napisze to jeszcze raz o fachowcach świadczą ich dzieła a nie niska czy tez wysoka cena elokwencja czy tez wykształcenie

Nie masz w kim wybierać przecież niedługo będą nas tam setki ( sam się wybieram)

 

Wybór odpowiedniego fachowca to skomplikowana sprawa sam niedawno się wprowadziłem i tez stałem przed tym problemem ale miałem ułatwione zadanie ja z tymi ludźmi cały czas przebywam na budowach i tylko w odpowiednim momencie musiałem zająć kolejkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rybeńka

 

 

 

 

Coś chyba poprzekręcam, ale sens nakreślę, to może i poradzisz.

Chyba majster od hydrauliki robi mego męża w konia. Mąż chodzi jakiś taki podenerwowany. Powiedział ten majster, że jak się da dwie pompy, to będzie cieplej w domu. Jedna na zasilaniu, a druga na powrocie pieca. Podczas mrozu można włączyć tę na powrocie, to wyciągnie więcej ciepła z pieca.

Kłócili się wczoraj przez telefon. Może to i ma sens. Bo więcej ciepła z tego pieca wyciągną dwie pompy. No bo jedna ciągnie wodę gorącą, druga trochę już ochłodzoną, ale zawsze to coś. Powiedział, że na grzejnikach będzie wtedy większe ciśnienie i dlatego będzie w domu cieplej.

 

:lol: :o :lol: :o

 

 

Dwie pompki do normalnej instalacji to o jedną za dużo chyba że są powody do zwiększenia mocy pompy ale w takim przypadku lepiej zastosować np. sprzęgło hydrauliczne ale z drugiej strony sam potrafię w kotłowni zamontować ( słownie ) osiem pomp obiegowych

 

 

 

No właśnie są powody. Mówisz, że aż 8? I one kotła nie rozdymają w balon?

Ja chyba dla starego ostatnie kudły wyrwę. Pokażę mu ten Twój wpis.

To jednak ma rację nasz fachowiec. Tak na marginesie, to ja go znalazłam, hi,hi.

Tzn. tak. Jedna pompa zssie z zasilania, a druga z powrotu zsie ciepełko do naszgo domku. To już wiem. A zdradź tajemnicę pod co podpiąć pozostałe 6?

Powiedz mi jeszcze czy to sprzęgło włącza biegi w tej pompie co mi podałeś.

Wiesz. Chcemy żeby było super zrobione. Skąpy dwa razy traci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mi mówisz, że muszę mieć jedna pompę, a hydraulik mi mówi, że cztery: bo do grzejników, podłogówkii dwie do wody.I jeszcze jakieś sprzęgło żeby to właczyć.

To ile ma byc tych pomp wkońcu. Ale sobie mój stary hydraulika znalazł. Powiem mu żeby Ciebie na budowę zaprosił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kotła na eko groszek z dodatkowym rusztem na paliwo stałe chciałbym zrobić instalację częściowo grawitacyjną. Czy można na parterze zainstalować grzejniki stalowe płytowe a na poddaszu żeliwne. Przy braku prądu paliłbym w kotle i ciepła woda co grawitacyjnie by ogrzewała poddasze a dół grzałbym kominkiem. Ale boję się że przy normalnej ekspolatacji z pompą obiegową "góra" przy mniejszych oporach przepływu będzie zabierała całe ciepło.

 

I czy żeby grawitacyjnie działał także wężownicowy wymiennik ciepła w zbiorniku cwu trzeba go powiesić nad kotłem czy może stać obok niego.

 

Czy w ogóle grawitacyjny obieg co może działać także na parterze (poziomie kotła)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rybeńka

 

Ilość pompek zależy od rodzaju instalacji tzn obiegów jeśli masz same grzejniki to wystarczy jedna ale jeśli dochodzi podłogówka ładowanie zasobnika ciepłej wody itd.

Sprzęgło hydrauliczne służy do zrównoważenia przepływów w instalacji a nie do włączania pompek

 

O sprzęgle hydraulicznym poszukaj na stronach MI

http://www.instalator.pl/katalog/Ogrzewanie/InstalacjeCO/InstalCOZeSprzHydr/InstalCO_ZeSprzegHydr.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę Niezły że bywasz i w tygodniu na forum ,

 

Zerknąłem na strone o kominkach które polecasz i jestem zdezotientowany piszą tam ze sa jakies turbokominki do pracy w układzie zamknietym z piecem gazowym. Ty piszesz ze musi pracowac w otwartym :roll: :roll: :roll:

Juz sam nie wiem o co biega???

 

Chcialbym aby np ciepla woda byla gdy pale w kominku lub gdy nie mam czasu to po uruchomieniu pieca gazowego. Podobnie chcialbym aby dzialalo centralne ogrzewanie.

Jaki powinien być zatem system???

 

A tak przy okazji wybierasz sie na jakies roboty do WLKP???

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem każdy kominek z płaszczem wodnym lub Mikroterm bo jest to całkiem inne rozwiązanie ale tez pracuje (kominek ) w układzie otwartym jest jednak znacznie droższy od zwykłego kominka z płaszczem wodnym

Rada

Każdy kominek z płaszczem wodnym i do tego wymiennik płytowy a jak wymiennik płytowy to dodatkowe dwie pompki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź :):):)

 

Przegladając stronę makrotermu zacząłem się zastanawiać nad solarami. Jak myślisz czy jest to inwestycja oplacalna??? A jesli tak to nad jakimi produktami mozna sie zastanowic???

Jak tak sobie myslalem to niby gra warta swieczki: latem zero klopotow z rachunkami za gaz czy prad no i moze zima tez cos sie zaoszczedzi. Pytanie tylko po jakim czasie inwestycja się zwróci.

 

Na targi jedziesz sie wystawiac czy zwiedzać???

Moze bedzie mozliwośc zamienic z Tobą slowo, jeśli tak to daj proszę znac.

Z góry dziekuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...